Co zabrać pod namiot? - Ranking i opinie

Wyprawa pod namiot to niezapomniane przeżycie i wspaniała przygoda. Wspólne rozbijanie namiotu, przygotowywanie posiłków i ciągły kontakt z przyrodą są świetną okazją do zbliżenia się do siebie. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu wyjazd trzeba dobrze zaplanować. Całą radość z niego może bowiem zepsuć brak jednego drobiazgu, który akurat w pewnym momencie okaże się niezbędny. Dlatego też akurat w kwestii pakowania warto pozostawić spontaniczność na boku i odpowiednio wszystko zaplanować. Szczególnie jest to ważne, gdy biwak planuje się z dala od cywilizacji – wtedy dokupienie potrzebnych rzeczy może być sporym problemem. A że nawet doświadczonym osobom zdarza się, że zapomną o czymś istotnym, to najlepiej skorzystać z naszego poradnika, który przedstawia listę najpotrzebniejszych przedmiotów niezbędnych na wyprawie pod namiot.

Przygotowania do pakowania pod namiot

Chcąc uniknąć nerwowych sytuacji na wyjeździe pod namiot, trzeba go odpowiednio zaplanować, szczególnie jeśli chodzi o ekwipunek. Dlatego też warto zacząć od dwóch podstawowych kroków, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Lista wyposażenia

Z uwagi na ilość przedmiotów, które warto mieć ze sobą na wyjeździe pod namiot, każdemu może się zdarzyć, że o czymś zapomni. Dlatego też podstawą przygotowań powinna być lista wyposażenia, które powinno się mieć ze sobą. Taką listę należy podzielić na dwie części. Pierwsza powinna zawierać przedmioty, które obowiązkowo muszą się znaleźć w bagażu – zapomnienie o śpiworach czy kuchence turystycznej skończy się tym, że uczestnicy wyprawy będą chodzić zmarznięci albo głodni. Druga część listy to przedmioty, bez których można się będzie obejść w skromnych, obozowych warunkach, ale które ułatwią codzienne funkcjonowanie. Podział na te dwie części wynika z tego, że cały bagaż trzeba będzie jeszcze zawieść na miejsce – a o tym poniżej.

Transport

Dopracowana, przemyślana lista wyposażenia to jedno. Trzeba ją jeszcze pogodzić z możliwościami transportowymi, i wtedy może się okazać, że z powodów logistycznych trzeba będzie z części przedmiotów zrezygnować. Jeżeli ktoś planuje wyjazd samochodem, to z reguły w bagażniku, schowkach i różnych zakamarkach większość przedmiotów uda się upchać. Ale wyjazd połączony z pieszymi wędrówkami po górach wiąże się z tym, że cały dobytek trzeba będzie ze sobą nosić. Musi więc on zmieścić się w plecaku oraz ważyć na tyle mało, żeby dało się z nim chodzić.

Co zabrać pod namiot – posłanie

Nawet w lecie często zdarzają się chłodne noce, a w górach są one niemal normą, Dlatego też najważniejszym elementem wyposażenia jest biwakowe posłanie. Wśród turystów dużym powodzeniem nadal się cieszą klasyczne karimaty. Zapewniają one wysoki komfort cieplny, są lekkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nowoczesne modele mają też niewielkie gabaryty, ułatwiające pakowanie. Alternatywą dla karimat są maty samopompujące oraz materace. Ich zaletą jest możliwość złożenia w dowolny kształt ( karimatę można jedynie zwinąć w rulon ) oraz większa wygoda spania, mogą jednak więcej ważyć i trzeba z nimi ostrożniej się obchodzić. Trzeba też pomyśleć o śpiworze, bo na samej karimacie czy materacu nawet w lecie zapewne się zmarznie. Śpiwór powinno się wybierać do charakteru wyjazdu. Na letni kemping nad morzem w zupełności wystarczą podstawowe modele, czy to w formie uniwersalnej koperty, czy klasycznej „mumii”, natomiast przy zimniejszych nocach śpiwór powinien zapewnić odpowiednią ochronę przed chłodem. Do wyboru są między innymi śpiwory syntetyczne i puchowe, ich wybór przeważnie uzależniony od warunków, w których będzie się spać, możliwości transportowych oraz ceny (więcej w artykule: Jaki śpiwór wybrać?). Bardzo przydatnym drobiazgiem, zajmującym niewiele miejsca, a znacznie poprawiającym komfort spania, jest poduszka. Najlepiej sprawdzają się w tej roli nadmuchiwane poduszki turystyczne, ale jeśli ktoś będzie chciał zabrać swojego ulubionego „jaśka” i będzie miał na to miejsce, to nie ma żadnych problemów, żeby tak zrobić.

Akcesoria kuchenne pod namiot

Najwspanialszy nawet wyjazd pod namiot szybko straci swój urok, jeśli uczestnicy będą chodzić głodni. Dlatego też trzeba zabrać ze sobą wszystko, co będzie potrzebne do przygotowywania posiłków. Zestaw niezbędnych sprzętów to:

Kuchenka turystyczna

Nawet jeśli ktoś nie planuje codzienne gotować obiadów, a żywić się w barach czy restauracjach, to kuchenkę warto ze sobą zabrać, chociażby po to, żeby ugotować wodę na herbatę. Do wyboru są kuchenki turystyczne gazowe, na paliwo płynne, stałe lub alkohol, ważne jest, żeby poza samym sprzętem zabrać też ze sobą odpowiednią ilość paliwa. Alternatywą może być grill, ale jego użycie jest mocno uzależnione od pogody.

Naczynia i sztućce

Na wyjazd bez gotowania wystarczy zabrać ze sobą czajnik oraz komplet talerzy, kubków i sztućców, najlepiej wykonanych ze stali, aluminium lub wytrzymałego tworzywa sztucznego. Gotowanie to znacznie większy zestaw – przyda się wtedy garnek, patelnia czy większa, plastikowa miska.

Drobne akcesoria

Trudno bez nich wyobrazić sobie wygodne przyrządzanie posiłków. Bardzo przydatne będą ścierka, deska do krojenia, ostry nóż, obieraczka do warzyw czy otwieracz do konserw. Warto również pomyśleć o czystości, dlatego też w bagażu powinien się znaleźć płyn do naczyń, gąbka, papierowe ręczniki i ścierka.

Lodówka turystyczna

Planując wędrówki z plecakiem nie ma sensu zabierać ze sobą lodówki turystycznej, będzie tylko przeszkadzać, a i tak zapewne nie będzie jej gdzie podłączyć. Zupełnie inaczej jest, jeśli planuje się wyjazd na kemping, na którym będzie dostęp do prądu. Można będzie wówczas pomyśleć o produktach, które wymagają przechowywania w niższych temperaturach (więcej w artykule: Jaką lodówkę turystyczną wybrać?).

Prowiant pod namiot

Kuchenka, naczynia i sztućce zapakowane – warto zatem pomyśleć, co zabrać pod namiot z prowiantu. Tu bardzo duże znaczenie będzie miał charakter wyjazdu. Jeśli będzie on stacjonarny, a w okolicy znajdą się jakieś sklepy, to nie ma potrzeby pakowania dużej ilości produktów żywnościowych. Natomiast jeżeli w planach będzie biwakowanie w głuszy, z daleka od cywilizacji, to trzeba pomyśleć o wszystkim, co niezbędne. Nadal niezastąpione są różnego rodzaju konserwy, ciekawą propozycją są też posiłki liofilizowane. Dzięki wyeliminowaniu z nich wody niewiele ważą i zajmują mało miejsca, a są bardzo pożywne i smaczne. W zestawie jedzeniowym, nawet jeśli w pobliżu będzie jakiś sklep, warto zabrać herbatę, cukier, olej, przyprawy, ketchup czy musztardę. Przy stacjonarnym wyjeździe ryż, makarony i kasze, jak również warzywa, owoce i przekąski można będzie kupić na miejscu, nie ma potrzeby ich wożenia. Na wycieczkę wędrowną trzeba sporo tych produktów zapakować do plecaka, pamiętając przy tym oczywiście, że wszystko trzeba będzie ze sobą nosić.

Artykuły higieniczne pod namiot

Kilka dni bez mycia raczej nie powinno nikogo zabić, ale niekoniecznie będzie pożądane dla współtowarzyszy. Nawet w warunkach polowych warto dbać o codzienną higienę, pod warunkiem oczywiście, że się zabierze ze sobą to, co jest do tego potrzebne. W plecaku lub bagażniku powinny się więc znaleźć:

  • Papier toaletowy
  • Chusteczki higieniczne i nawilżające
  • Ręcznik (np.: ręcznik szybkoschnący)
  • Szczoteczka i pasta do zębów
  • Szampon oraz płyn do kąpieli lub mydło
  • Dla panów maszynka do golenia, żel lub pianka
  • Dla pań zestaw do makijażu, kremy i inne nieodzowne kosmetyki (w umiarkowanej ilości)
  • Lusterko
  • Grzebień, szczotka, suszarka turystyczna do włosów
  • Klapki pod prysznic

Obowiązkowo należy też pamiętać o zabraniu ze sobą kosmetyków do opalania i po opalaniu. Cały dzień przebywania na słońcu może się nawet skończyć oparzeniami, więc warto zadbać o bezpieczeństwo swojej skóry. Jeśli się jedzie z dziećmi, to zapewne będzie potrzebny dodatkowy zestaw preparatów, przeznaczonych dla delikatnej skóry maluchów.

Apteczka

Często zapominanym elementem biwakowego wyposażenia jest apteczka. Być może nie będzie potrzeby zaglądania do niej, czego należy życzyć wszystkim turystom, ale jeśli już się zdarzy jakaś choroba czy wypadek, to lepiej mieć coś pod ręką. Szczególnie dotyczy to wypraw z dala od cywilizacji, gdzie zwykłe skaleczenie bez odpowiedniego zabezpieczenia może się stać poważnym problemem. W apteczce powinny się przede wszystkim znaleźć akcesoria do udzielania pierwszej pomocy, to znaczy plastry, opatrunki i bandaże. Można to wszystko samemu skompletować, a można zakupić gotową apteczkę, zawierającą wszystko, co niezbędne. Na rynku jest duży wybór takich zestawów, dopasowanych swoją zawartością do wyjazdów o różnym charakterze. Warto dodatkowo zabrać ze sobą leki przeciwbólowe, środki na biegunkę, dolegliwości żołądkowe i przeziębienie, a także coś na komary i kleszcze (więcej: preparaty na kleszcze). Ze względu na coraz większą liczbę tych ostatnich, w zestawie powinien się też znaleźć przyrząd do wyciągania pajęczaków oraz coś do dezynfekcji.

Odzież i buty pod namiot

Odzież na biwak powinna być wygodna i praktyczna, oraz oczywiście dostosowana do warunków atmosferycznych. Bez względu na porę roku przydadzą się długie spodnie, w tym przynajmniej jedne dresowe, podobnie jak cieplejszy sweter czy bluza. W lecie więcej się zabierze krótkich spodenek i koszulek, w inne pory roku raczej coś grubszego. Oczywiście do tego obowiązkowo bielizna, piżama i ewentualnie strój kąpielowy. W zabieranym zestawie powinna się też znaleźć kurtka przeciwdeszczowa, na wypadek brzydkiej pogody, ciepły polar oraz coś do nakrycia głowy. Bardzo ważne przy takim wyjeździe są odpowiednie buty. Jeśli biwakowanie będzie stacjonarne, to można poprzestać na obuwiu sportowym czy klapkach, choć zalecane jest zabranie przynajmniej jednej, nieprzemakalnej pary. Na wyjazd połączony z wędrowaniem buty obowiązkowo muszą być odporne na wodę i wygodne, w przeciwnym wypadku bardzo szybko dadzą o sobie znać w postaci otarć i pęcherzy.

Co zabrać pod namiot – drobne akcesoria

Poza wymienionymi powyżej przedmiotami warto pomyśleć o zabraniu kilku przydatnych drobiazgów. Niektóre z nich, jak chociażby latarka, powinny się obowiązkowo znaleźć w bagażu, inne po prostu ułatwią i uprzyjemnią pobyt. Oto one:

  • Scyzoryk i siekierkaScyzoryk, najlepiej z piłką, zawsze powinno się mieć ze sobą na biwaku, w wielu sytuacjach okaże się on nieoceniony. Jeśli możliwości transportowe pozwolą, to można też pomyśleć o niewielkiej siekierce.
  • Latarka – Bez jakiegoś źródła światła trudno wieczorami funkcjonować, wprawdzie smartfony mają latarki, ale korzystanie z nich nie jest zbyt wygodne. Najlepiej pod namiotem sprawdzają się dwie lampy – jedna kempingowa, do powieszenia we wnętrzu, i druga czołówka, z którą można wygodnie chodzić (więcej o: najlepsze latarki czołowe).
  • Aparat fotograficzny, kamera – Warto mieć po wyjeździe jakąś pamiątkę – sprzęt do nagrywania i fotografowania nie jest duży, a pozwoli uwiecznić najciekawsze momenty.
  • Gry planszowe, książki i czasopisma – Zawsze warto mieć ze sobą jakąś alternatywę na wypadek brzydkiej pogody. Zestaw gier planszowych, ulubiona książka czy gazeta pozwolą zapomnieć o nudzie nawet jak będzie kilka dni padać.
  • Stolik, krzesełka kempingowe, parasol – Zdecydowanie ułatwiają wypoczynek, ale zajmują sporo miejsca w bagażniku ( bo o noszeniu ich ze sobą raczej nie ma mowy ).
  • Sznur do bielizny, proszek do prania – Zabranie ze sobą akcesoriów do prania pozwoli zmniejszyć ilość ubrań w bagażu. Jeżeli miejsce pozwoli, to warto też pomyśleć o jakiejś dużej misce, choć na wielu biwakach są miejsca, w których można zrobić pranie.
  • Igła z nitką – Warto mieć ze sobą, praktycznie nie zajmuje miejsca, nic nie waży, a niejednokrotnie może się bardzo przydać.
  • Worki na śmieci – Obowiązkiem każdego turysty jest pozostawienie po sobie czystości. Żeby nie mieć problemów ze śmieciami, to w bagażu powinno się znaleźć kilka worków.

Co zabrać pod namiot? - Opinie i komentarze (6)

  1. blank
  2. blank
    • blank

Reply