Jaka deska snowboardowa będzie najlepsza? - Ranking i opinie

Przygotowujesz się właśnie na zimową aktywność i Twoim celem jest zakup pierwszej lub kolejnej deski snowboardowej? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik! Deska snowboardowa jest jednym z najchętniej wybieranych akcesoriów do sportów zimowych. Zaraz po nartach zajmuje zaszczytne, drugie miejsce na podium. Deska snowboardowa dla początkujących różni się od tej przeznaczonej dla zawodowców. Poznaj rodzaje desek snowboardowych i dokonaj dobrego wyboru!

Jaka deska snowboardowa będzie najlepsza? 

Niezależnie od tego, czy stawiasz swoje nogi na desce po raz pierwszy, czy też szukasz fajnego sprzętu na kolejny już sezon zimowy, wybór najlepszej deski snowboardowej jest bardzo ważny. Ma bowiem wpływ na takie czynniki, jak: bezpieczeństwo, komfort użytkowania, łatwiejsze rozpoczęcie nauki, możliwość dalszego rozwoju swoich umiejętności. Różne rodzaje desek snowboardowych umożliwiają najlepsze dopasowanie sprzętu do własnych możliwości. Żeby wybrać najlepszą deską snowboardową, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze deski jest jej długość!

Jaka długość deski snowboardowej?

Długość deski snowboardowej powinna być idealnie dopasowana i do wzrostu i do wagi jej użytkownika. Kiedy stoisz przed wyborem sprzętu, sprawdź, jaki przedział wagowy zakłada producent. Czasami może zdarzyć się, że marka produkująca deski wcale nie określa średnich przedziałów wagowych dla poszczególnych modeli desek. Co zrobić w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzi klasyczna metoda doboru deski. 

Jak dopasować długość deski snowboardowej do wzrostu? Dobrze dopasowana deska snowboardowa postawiona pionowo przed Tobą powinna sięgać okolicy między ustami a dolną częścią szyi. Takie parametry mogą wskazywać, że będzie odpowiadać Twoim potrzebom. 

deska snowboardowa damska CAPiTA kolekcja Paradise 2022
deska snowboardowa damska CAPiTA kolekcja Paradise 2022

Krótka czy długa deska? 

Deska długa i deska krótsza różnią się swoimi właściwościami. Modele dłuższe wyróżnia większa stabilność, umożliwiają lepszą kontrolę jazdy np. podczas skrętów. Z kolei deski krótsze są bardziej dynamiczne – zwrotne, “agresywne” – idealne dla zawodowców zajmujących się jazdą akrobatyczną (skoki, jibbing, itp.). 

Długa deska snowboardowa sprawdzi się również lepiej na głębszym, mniej zbitym śniegu. Modele krótkie lepiej wykorzystywać na wyrobionych już trasach. Jak widać, rozmiar deski ma znaczenie nie tylko dla wzrostu użytkownika, ale determinuje również styl jazdy!

Jaka sztywność deski snowboardowej?

Flex to w fachowej nomenklaturze po prostu jej sztywność. Zazwyczaj określana jest w skali liczbowej od 1 do 10, przy czym 1 określa bardzo elastyczną, “miękką” deskę, a 10 – sztywną, niepodatną na zginanie. Warto jednak pamiętać, że nie jest to obligatoryjna skala ogólna, więc dwie deski innych producentów, ale z identycznym oznaczeniem w skali, czyli np. 3 mogą mieć inne parametry! Skala ta ma zatem za zadanie pomóc w wyborze odpowiedniej deski snowboardowej z kolekcji wybranego producenta.

  • Sztywna deska zapewnia lepszą kontrolę trakcji podczas szybkiej jazdy na zakrętach. Jednak nie jest to model dla osób początkujących, ponieważ przy rozwijaniu mniejszych prędkości jest trudniejsza przy próbach wykonywania manewrów
  • Miękkie deski to świetnie rozwiązanie dla osób początkujących, dla których priorytetem jest przede wszystkim opanowanie pełnej kontroli nad deską, a drugoplanową jest np. szybkość zjazdów. Niemniej z miękkiej deski skorzystają również miłośnicy akrobatyki! Miękka deska z pewnością nie rozwinie jednak takich prędkości, jest deska sztywna. 

Jaka szerokość deski do snowboardu?

Jaka jest najlepsza szerokość deski do snowboardu? Tutaj ponownie nie zaskoczymy, odpowiadając zwrotem: to zależy! Szerokość deski dopasowuje się do rozmiaru stopy. Im większe nosisz obuwie, tym szersza w talii powinna być deska. 

Szerokość desek snowboardowych określana jest mianem: wide lub mid wide. Deski wide są przeznaczone dla osób z dużą stopą (od rozmiaru 45 w gorę), z kolei deski middle wide będą odpowiednie dla mniejszych rozmiarów.

Rodzaje desek snowboardowych – podział ze względu na profil

Poza rozmiarem deski należy zwrócić uwagę na jej profil, który będzie odpowiadał bezpośrednio za odczucia z jazdy. Profil deski określisz na pierwszy rzut oka – tylko spójrz na nią z boku – każdy z modeli ma inne wygięcie. Chociaż w branży jest naprawdę wiele dostępnych konstrukcji desek snowboardowych, do najbardziej popularnych zalicza się deski: camber, flat, rocker i modele hybrydowe, które łączą kilka funkcji jednocześnie.

Profile desek snowboardowch

Deska snowboardowa Camber

Stabilna, klasyczna, świetnie rozwija prędkości i dobrze trzyma się na zakrętach. Camber to deska snowboardowa przeznaczona dla osób zaawansowanych. Rewelacyjnie sprawdza się w stylu jazdy typu freestyle, ale też w jeździe offroadowej. Dobrze prowadzi się na grubym śniegu. Deska camber charakteryzuje się wygiętymi ku górze przednim i tylnym zakończeniem, a także lekko wygiętej ku górze środkowej części.

Deska snowboardowa Rocker

Deska typu rocker nazywana jest również nieoficjalnie bananem. To z uwagi na jej charakterystyczny, wygięty profil, który przypomina kształt banana. To zazwyczaj najlepsza pierwsza deska snowboardowa dla początkujących. Rocker nie rozwija dużych prędkości, a jednocześnie jest łatwa w prowadzeniu. 

Deska snowboardowa Flat

Deska flat to najbardziej wszechstronna z dostępnych na rynku desek. To świetny wybór dla każdego – zarówno dla tych, którzy dotychczas ceni swoje właściwości oferowane przez czeski Camber lub Rocker, ale również dla tych, którzy planują rozwijać swoje umiejętności sportowe w innym niż dotychczas kierunku.

Deska Hybrydowa

Deska z profilem hybrydowym  stanowi połączenie kształtu deski camber i rocker. Oferuje zatem połączenie właściwości obu tych desek, co może stanowić kompromis np. między poziomem zaawansowania a potrzeba komfortu i łatwego prowadzenia – cechy charakterystycznej dla desek przeznaczonych dla osób początkujących.

Rodzaje ślizgów w deskach snowboardowych

Poza samym profilem wpływ na jakość, komfort i prędkość zjazdów ma również ślizg, czyli spodnia część deski. Deski snowboardowe mogą mieć trzy rodzaje ślizgów:

  • tłoczony – podstawowa wersja ślizgu. Jest łatwiejszy w konserwacji, bowiem nie wymaga częstego smarowania. To świetna propozycja dla początkujących. Deska ze ślizgiem tłoczonym nie będzie rozwijała tak dużych prędkości jak dwie pozostałe.
  • spiekany – jest trwalszy, szybszy i bardziej wymagający w konserwacji i pielęgnacji od ślizgu tłoczonego. 
  • electra – ślizg dla pasjonatów dużych prędkości. Wymaga regularnego, dobrego smarowania. To propozycja dla zawodowców, którym również nie jest szkoda zainwestować nieco więcej środków na zakup dobrego sprzętu.
Deska snowboardowa Raven Mia White + wiązania 19/20
Deska snowboardowa Raven Mia White + wiązania 19/20

Jaka deska snowboardowa będzie najlepsza? Jak widzisz, naprawdę dużo zależy od umiejętności, stylu jazdy i posiadanego budżetu. W każdym wypadku jakość deski i jej dopasowanie do indywidualnych kryteriów wyboru. Wzrost, rozmiar buta i waga użytkownika determinują wybór modelu bezpiecznej i przyjemnej w użytkowaniu deski. Do deski snowboardowej dokup koniecznie odpowiednie buty snowboardowe, kask, gogle i inne akcesoria. Nie oszczędzaj na swoim bezpieczeństwie!

Podczas wyboru sprzętu warto skorzystać z porady specjalisty w profesjonalnym sklepie ze sprzętem zimowym, aby mieć pewność, że dokonało się właściwego wyboru. Dobrze dobrana deska snowboardowa to inwestycja, która zwróci się w postaci szybkiej poprawy umiejętności, bezpieczeństwa oraz świetnej zabawy.

Jaka deska snowboardowa będzie najlepsza? - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się aktualny ranking najlepszych produktów w kategorii Jaka deska snowboardowa będzie najlepsza?. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5Jaka deska snowboardowa będzie najlepsza?ProducentCena
1Deska snowboardowa Raven Core Junior 2023RavenAktualna Cena
2Deska snowboardowa Raven Pure Black 2023RavenAktualna Cena
3Deska snowboardowa Raven Lion 2023RavenAktualna Cena
4Pathron Deska snowboardowa Legend 2021PathronAktualna Cena
5Pathron Deska snowboardowa Scratch Split 2020PathronAktualna Cena

Jaka deska snowboardowa będzie najlepsza? - Opinie i komentarze (1)

Reply