Gaz pieprzowy

Dla kogo gaz pieprzowy…? Gaz pieprzowy służy przede wszystkim do samoobrony, szczególnie dużą popularnością cieszy się wśród kobiet, jako że jego użycie nie wymaga siły i jest dość proste, wręcz intuicyjne. Jego zaletą jest skuteczność i niewielkie rozmiary. Jest to broń, na którą nie potrzebne jest żadne zezwolenie, jednak jego użycie dozwolone jest wyłącznie w obronie własnej. Jego zakup jest możliwy przez osoby pełnoletnie, po okazaniu dowodu tożsamości.

Jak działa gaz pieprzowy?

Gaz pieprzowy jest substancją mocno drażniącą uzyskiwaną z wyciągu z roślin pieprzowych.

Gaz pieprzowy wywołuje ostre uczucie pieczenia oraz utrudnia oddychanie, działa również na osoby pod wpływem środków odurzających (alkohol, narkotyki) oraz w stanie silnego pobudzenia – dzieje się tak dlatego, że nie wywołuje on uczucia bólu, a więc nie ma znaczenia, czy napastnik w chwili ataku ma obniżony próg odczuwania bólu. Warto dodać również, że gaz pieprzowy jest skuteczny także w konfrontacji z agresywnymi zwierzętami. Gaz wywołuje poczucie dezorientacji oraz niemożność utrzymania otwartych oczu, umożliwia ucieczkę i ułatwia obezwładnienie przeciwnika. Dostępne w sklepach gazy posiadają również domieszkę trudno zmywalnego barwnika, dzięki czemu możliwa jest identyfikacja napastnika również po czasie. Gaz działa natychmiastowo (w przeciwieństwie do gazu łzawiącego, który działa z 5-30 s. opóźnieniem), a jego skutki w pewnym stopniu niweluje przemycie twarzy detergentem usuwającym tłuszcz np. szamponem, mydłem, oraz stosowanie zimnych kompresów. Próby usuwania gazu wodą przyniosą odwrotny do pożądanego skutek i tylko wzmogą uczucie pieczenia.

Nie na wszystkich jednak gaz działa tak samo – osoby, które często spożywają ostre potrawy są w pewnym stopniu przyzwyczajone do działania tego typu gazu. Jeśli chodzi o zagrożenia płynące z użycia gazu łzawiącego, jego działanie może być niebezpieczne dla alergików oraz astmatyków, w skrajnym przypadku jego użycie może prowadzić nawet do śmierci na skutek wywołania reakcji alergicznej. W większości przypadków gaz pieprzowy nie powoduje jednak trwałych obrażeń.

Gaz pieprzowy w żelu czy w areozolu?

Na rynku dostępne są trzy typy gazu pieprzowego:

 • Stożek mgły – gaz jest rozpraszany do postaci mgiełki, jego zaletą jest brak konieczności dokładnego wycelowania w twarz napastnika, natomiast znacznym minusem jest podatność na wiatr, czy deszcz, a także możliwość dostania się gazu do oczu ofiary. Tego typu gazu używać można jedynie na świeżym powietrzu.
 • Strumień – gaz nie rozprasza się, w związku z czym należy wycelować dokładnie w twarz napastnika, co jednak nie jest trudne, jako że wystarczy niewielki kontakt, by gaz zadziałał. Tego typu rozpylacz ma większy zasięg (do 6m, natomiast w przypadku gazu pod postacią mgły ok. 5m.) i jest mniej podatny na warunki pogodowe. Plusem jest również większa skuteczność, jako że gaz trafia na błony śluzowe w postaci bardziej skondensowanej. Można używać go w dużych pomieszczeniach.
 • Żel/piana – najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy dla używającego typ. Nie wytwarza się chmura zwrotna, dzięki czemu można używać go w pomieszczeniach zamkniętych. Działa podobnie jak strumień, z tą różnicą, że po zetknięciu się z powierzchnią zmienia się w pianę, co potęguje jego działanie i zapobiega właśnie powstawaniu chmury zwrotnej.

Gdzie kupić gaz pieprzowy?

Radzę unikać zakupów na bazarach, gdzie gaz pieprzowy można kupić za śmieszne pieniądze. Niestety tego typu „zabawki” (trudno nazwać to inaczej) działają słabo lub nie działają wcale. Jeśli planujecie zakup gazu pieprzowego koniecznie dokonajcie go w sklepie z profesjonalnym sprzętem, dzięki czemu będziecie mieć gwarancję skuteczności i będziecie mogli się cieszyć pełnym poczuciem bezpieczeństwa.

Jaki gaz pieprzowy?

 • Jeśli chcecie kupić skuteczny gaz – nie oszczędzajcie – prawdopodobnie nie będziecie kupować go regularnie, a warto mieć pod ręką pewne narzędzie.
 • Pamiętajcie, że odpowiednią skuteczność można uzyskać używając gazu o pojemności 50 ml i więcej.
 • Oczywiście – powiem to raz jeszcze – nie kupujcie na bazarze!
 • Polecam wybieranie spośród gazów trzech producentów: Fox Labs, Sabre oraz Police Magnum
 • Moim zdaniem najskuteczniejsze są klasyczne gazy, radzę unikać tzw. „broni gazowej”, z dwóch powodów – po pierwsze niewielka pojemność, co może skończyć się niezadziałaniem urządzenia w kluczowym momencie (Podobnie ma się sprawa z różnego typu gadżetami, typu pierścionek, breloczek itp. – mogą okazać się bardzo zawodne.). Po drugie – kształt, przypominający broń może wywołać niekontrolowaną reakcję napastnika i skończyć się bardzo źle.
 • Skuteczny gaz to taki o zawartości 10-15% OC, te z mniejszą zawartością nie będą skuteczne na ludzi.

Gaz pieprzowy - Ranking 2019

W poniższej tabeli znajduje się aktualny ranking najlepszych produktów w kategorii Gaz pieprzowy. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5Gaz pieprzowyProducentCena
1IDC SWISS Profesjonalny Agresywny Gaz Obezwładniający 60ml) CURDS POLICE w Strumieniu Zasięg 7m!IDCAktualna Cena
2IBO Sprej obronny - kaser Bear spray CR 300ml AL04IBOAktualna Cena
3IBO Sprej obronny - kaser Anti Dog spray CR 50ml AL05IBOAktualna Cena
4Walther Profesjonalny Gaz Obronny/Obezwładniający Pro-Secur w Strumieniu 47ml) 4000844617637WaltherAktualna Cena
5Gaz obezwładniajcy - 40ml.Aktualna Cena
Najlepsze zapytania:
 • gaz pieprzowy
 • jaki gaz pieprzowy
 • gaz pieprzowy opinie
 • gaz pieprzowy policyjny
 • gdzie kupić gaz pieprzowy

Gaz pieprzowy - Opinie i komentarze

Dodaj komentarz