Jakie buty narciarskie wybrać? - Ranking i opinie

Planujesz już wyjazd na zimowe ferie i nie wiesz, jak dobrać buty narciarskie? Wybór butów do nart jest podyktowany kilkoma ważnymi cechami. Do najistotniejszych zalicza się na przykład: styl jazdy, poziom zaawansowania, a także rozmiar, który w przypadku dobrego obuwia do nart ma naprawdę ogromne znaczenie! Przeczytaj nasz poradnik! Poznasz w nim najpopularniejsze modele butów do nart i dowiesz się, jak dobrać buty narciarskie do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Pierwsze buty narciarskie – jak wybrać buty narciarskie dla początkujących

Jeżeli dopiero planujesz naukę jazdy na nartach – obszerny wybór butów narciarskich może przyprawić Cię o zawrót głowy. Tym, co dodatkowo utrudnia podjęcie decyzji o zakupie, jest konieczność zadbania o takie aspekty, jak np. bezpieczeństwo, wygoda i funkcjonalność. Aby kupić dobre buty i jednocześnie nie przepalić niepotrzebnie swojego budżetu, warto wdrożyć się w arkana branży narciarskiej. Ważne jest przede wszystkim poznanie ogólnej budowy buta i zrozumienie, czym różnią się od siebie modele przeznaczone do określonego stylu jazdy.

Dobre buty narciarskie – budowa

Wspólną cechą łączącą buty narciarskie dla początkujących i dla zaawansowanych jest ich budowa. Każdy but narciarski składa się z trwałej obudowy – szkieletu, który wykonany jest z odpornego na uszkodzenia mechaniczne i lekkiego tworzywa. We wnętrzu buta narciarskiego znajduje się miękka, odporna na działanie wilgoci “skarpeta”, czyli drugi element buta, z którym stopa ma bezpośredni kontakt. 

Budowa buta narciarskiego
Budowa buta narciarskiego

But narciarski ma również wiele innych elementów: klamry, dodatkowe regulacje, trwałe zapięcia – wszystkie mają za zadanie poprawić dopasowanie buta do indywidualnych potrzeb. Dodatkowe opcje dla poprawy komfortu jazdy to miły akcent, który poprawi wygodę podczas aktywności fizycznej, a także może zwiększyć komfort termiczny. Do takich rozwiązań można zaliczyć np. wykonane zewnętrznej obudowy ze specjalistycznych ultralekkich tworzyw, wykorzystanie nowoczesnych pianek i wkładek żelowych do produkcji wewnętrznej części buta, a także nowoczesne zapięcia, które pozwalają na maksymalne dopasowanie buta do kształtów stopy i kostki. 

Istnieje jedna uniwersalna zasada, której należy się trzymać przy wyborze dobrych butów narciarskich i to niezależnie od tego, czy są to buty do nart zjazdowych, czy buty biegowe narciarskie. To właściwy rozmiar!

Najlepsze buty narciarskie – rozmiar ma znaczenie!

Wiele osób, które dopiero planują naukę jazdy na nartach, popełnia jeden zasadniczy błąd i dotyczy on zwykle rozmiaru. Z myślą o ”grubej skarpecie”, lub zakupie nart na następny sezon (np. przy wyborze nart dziecięcych) klienci często kupują but narciarski o numer lub, o zgrozo, dwa numer a duży!

Tymczasem im lepsze jest dopasowanie buta do stopy, tym większa kontrola jazdy i mniejsze ryzyko upadku! im lepiej dopasowany jest but narciarski tym lepiej! 

Maksymalna różnica między długością stopy a długością wewnętrznej wkładki buta narciarskiego może wynosić do 1 centymetra – nie więcej! 

But narciarski z wkładką nieznacznie dłuższa od długości stopy jest rozwiązaniem polecanym osobom początkującym, ponieważ pozwala stopie na większy relaks. Jeżeli kupujesz buty w sklepie stacjonarnym, możliwe jest wykonanie dokładnych pomiarów stopy na specjalistycznym urządzeniu (np. podoskopie)

Buty narciarskie Rossignol Pure Pro HEAT 20/21
Buty narciarskie Rossignol Pure Pro HEAT 20/21

Jak dopasować rozmiar dobrych butów narciarskich?

Współcześni producenci butów narciarskich produkują je zgodnie ze skalą mondopoint przez co oferowane są wyłącznie rozmiary połówkowe. 

Długość stopy

Opracowane przez ISO skala mondopoint powstała celem ujednolicenia rozmiarów obuwia. Rozmiar według mondopoint oblicza się poprzez pomiar długości stopy w milimetrach.

Obliczeń dokonuje się, mierząc odległość od końca pięty do zakończenia dużego palca. Najwygodniej jest postawić stopę na kartce papieru i połączyć prostą linią dwa punkty. Uzyskana wartość jest długością stopy, którą można przełożyć na tabelę rozmiarów producenta.

Kupując obuwie narciarskie na długość stopy, która ma na przykład 27 do 27,9 centymetrów, możesz z powodzeniem postawić na rozmiar 27,5. Jak widzisz, zachowana jest tolerancja +/-  do połówek rozmiarów, o której pisaliśmy wyżej.

Szerokość buta narciarskiego

Nie bez znaczenia przy wyborze dobrych butów narciarskich jest również ich szerokość. Szerokość buta określana jest dopiero od rozmiarów od 26,5 cm i więcej. Co ciekawe – szerokość buta narciarskiego dopasowywana jest nie tylko do szerokości stopy, ale przede wszystkim do stylu jazdy!

Dostępne na rynku szerokości obuwia narciarskiego wynoszą od 92 do około 106 mm. 

 • Te najwęższe skierowane są do grupy narciarzy – zawodowców, którzy zajmują się narciarstwem wyczynowym. 
 • Jeżeli kupujesz narty dla nastolatka, również możesz sięgnąć po buty węższe, ale wybór ten będzie podyktowany wyłącznie kwestią fizjologii rozwijającej się jeszcze stopy. 
 • Jeżeli planujesz kupić dobre rekreacyjne narty zjazdowe, celuj w buty narciarskie na szeroką stopę, czyli o szerokości od 103 do 106 mm. 
 • Wartością uniwersalną jest but o szerokości od 98 do 102 mm. 

Dobrą wiadomością w natłoku zaprezentowanych informacji jest to, że jeżeli już wybierzesz odpowiedni rozmiarem but, to lwią część sukcesu masz już za sobą! Uważa się bowiem, że to właśnie dopasowanie właściwego rozmiaru jest najbardziej kłopotliwe. 

Rodzaje butów narciarskich

Można wyróżnić trzy rodzaje obuwia narciarskiego:

 • Buty narciarskie rekreacyjne – uniwersalne, wygodne, świetne buty narciarskie dla osób początkujących. Wyróżnia je niski flexindeks.
 • Buty narciarskie pośrednie – zwane alternatywnie butami intermediate. to dobry wybór dla narciarzy bardziej doświadczonych. Są bowiem nieco mniej elastyczne – mają wyższy flexindeks.
 • Buty narciarskie typu race – to propozycja dla zawodowców. Są bardzo sztywne i mają najwyższy flexindeks. 
Rodzaje butów narciarskich
Rodzaje butów narciarskich

No właśnie… czy wiesz, czym jest flexindex?

Jaki flex do buta narciarskiego wybrać? Wysokość flexindeksu jest podpowiedzią co do jego sztywności, wytrzymałości poszczególnych elementów, budowy linera, a także podatności buta narciarskiego na ugięcie do przodu poprzez zgięcie stawów. W dużym skrócie – im wyższy jest flexindeks, tym wyższy jest poziom zaawansowania technologicznego i większa twardość buta narciarskiego. Flexindeks wyrażany jest w skali od 40 do 150. 

 • Flexindeks dopasowuje się nie tylko do poziomu zaawansowania, ale również do budowy ciała. 
 • Buty narciarskie z niższym flexindeksem będą odpowiednie dla osób początkujących, młodzieży i kobiet.
 • Buty z wysokim flexindeksem polecane są dla sylwetek wyższych, cięższych i dla zawodowców.

 Buty narciarskie – jakie wybrać jeśli masz szeroką łydkę?

W asortymencie producentów butów narciarskich znajdziesz wiele atrakcyjnych propozycji. Możesz na przykład postawić na buty narciarskie regulowane. To idealne buty narciarskie na szeroką łydkę,które umożliwiają użytkownikowi swobodną regulację kołnierza buta. Dzięki temu możliwe jest jeszcze lepsze dopasowanie cholewki buta do szerokości łydki. Może to być rozwiązanie dla narciarzy, którzy narzekają na dolegliwości bólowe związane ze zbyt intensywnym uciskaniem górnej części buta a łydkę.

Buty narciarskie do nart biegowych

Buty narciarskie do butów biegowych dzieli się na kilka kategorii. W zależności od ich budowy mogą być przeznaczone do: narciarstwa klasycznego, dowolnego, czy kombi. 

 • Buty narciarskie biegowe przeznaczone do stylu klasycznego mają niską cholewkę i nie są usztywnianie w okolicy kostki. Umożliwiają swobodny zakres ruchów nogi i świetnie wspomagają przenoszenie siły z buta bezpośrednio na nartę!
 • Buty narciarskie biegowe do stylu dowolnego – mają wyższą cholewkę od wymienionych i są wzmocnione w okolicach kostki. Dzięki takiej konstrukcji noga narciarza ma zapewnione lepsze warunki do odbicia. 
 • Buty narciarskie  biegowe combi – to połączenie obu wyżej opisanych funkcjonalności. Są nieco wyższe od cholewki butów klasycznych, ale jednocześnie bardziej miękkie od modeli przeznaczonych do narciarstwa w stylu dowolnym.

Buty narciarskie biegowe zdecydowanie różnią się budową i funkcjonalnością od butów zjazdowych. Różnice wynikają z charakterystyki obu sportów, które są bardzo odmienne, a w zasadzie łączy jest tylko śnieg i wykorzystanie nart…

Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie buty narciarskie zjazdowe wybrać i na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie wybranego modelu. Pamiętaj – rozmiar butów narciarskich jest najważniejszy! Na nic zdadzą Ci się najlepsze i najdroższe modele od prestiżowych producentów, kiedy nie zadbasz o dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru.

Jakie buty narciarskie wybrać? - Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się aktualny ranking najlepszych produktów w kategorii Jakie buty narciarskie wybrać?. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

RankingJakie buty narciarskie wybrać?ProducentCena
1Fischer Buty Do Narciarstwa Biegowego Xc Touring Ws schwarzFischerAktualna Cena
2Torba na buty narciarskie McKinley Ski Boot Bag 410812McKinleyAktualna Cena
3Buty biegowe Fischer XC Pro Black Yellow 2023FischerAktualna Cena
4Fischer Buty Do Narciarstwa Biegowego Carbon Skate schwarzFischerAktualna Cena
5Buty do nart biegowych męskie McKinley Active Pro PLK 410404 r.43 1/2McKinleyAktualna Cena

Jakie buty narciarskie wybrać? - Opinie i komentarze (2)

Reply