Plecak to nieodłączny element górskich wypraw. Dzięki niemu możemy zabrać wszystkie niezbędne rzeczy oraz prowiant i wygodnie je ze sobą nosić. Aby nie doskwierał nam ból pleców, warto wybrać solidny, dobrze dopasowany model. Jak zatem wybrać najlepszy plecak w góry?
Jaki plecak sprawdzi się podczas jednodniowych wycieczek, a jaki podczas dłuższych wypraw? Czy podczas wyboru odpowiedniego modelu ważna jest płeć użytkownika? I wreszcie, jak spakować plecak w góry? Te pytania pojawiają się najczęściej. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania idealnego worka na wyprawy, który pomieści wszystkie niezbędne rzeczy, a przy tym będzie wygodny i funkcjonalny, zapraszamy do lektury.
Na końcu prezentujemy nasz ranking plecaków w góry, skupiliśmy się na plecakach małych.
Pojemność plecaka
Zanim zaczniemy wybierać odpowiedni plecak, powinniśmy zastanowić się, do czego będzie nam służył. Czy na krótkie wypady, czy na górskie wędrówki, a może na kilkudniowy trekking? Ważne jest również to, co zamierzamy w nim nosić. To akurat uzależnione jest od rodzaju i długości wyprawy. Na jednodniowy wypad nie musimy zabierać na przykład śpiworu czy ubrań na zmianę, więc możemy wybrać mniejszy model. Ze względu na pojemność plecaki dzielimy zwykle na:
- Małe – o pojemności do 30 litrów;
- Średnie – od 30 do 45 litrów;
- Duże – powyżej 45 litrów.
Ile litrowy plecak w góry okaże się najlepszy? Wszystko zależy od rodzaju i długości wyprawy. Warto dodać, że niektóre modele oferują możliwość powiększenia litrażu, na przykład przez podniesienie komina w głównej komorze (lub doczepienie dodatkowych kieszeni), dzięki czemu możemy dostosować plecak do swoich potrzeb.
Rodzaje plecaków, które mogę zabrać w góry
W ofercie coraz częściej możemy spotkać plecaki uniwersalne. Dobrze jest jednak precyzyjnie określić rodzaj worka, na jakim nam zależy. Dzięki temu zapewnimy sobie maksymalną funkcjonalność i wygodę. Najczęściej spotykane modele to:
Plecaki miejskie
Sprawdzają się w codziennym użytkowaniu, ale bez problemu można z nimi wyruszyć na krótki wypad za miasto. Ważne, by wybrany model był przede wszystkim trwały i funkcjonalny. Tego rodzaju plecak można również zabrać na wycieczkę w góry, ale nie ma co liczyć na maksymalną wygodę. To rozwiązanie dla tych, których interesuje mały plecak w góry.
Plecaki trekkingowe
To najpopularniejsze modele wykorzystywane w górach. Wyposażone są w dodatkowe gadżety, które ułatwiają wędrówkę. Ich pojemność waha się z reguły od 25 do 50 litrów. Jeśli zastanawiasz się, jaki plecak w góry na jeden dzień będzie najlepszy, to zdecydowanie postaw na model trekkingowy. Tak naprawdę sprawdzi się również podczas dłuższych wypadów.
Plecaki transportowe
Wybór dla tych, którzy planują długie, wysokogórskie ekspedycje. Są w stanie przenieść ogromny bagaż, o pojemności od 100 do nawet 120 litrów.
Plecaki trekkingowo – transportowe
To połączenie dwóch wyżej omawianych modeli. Ich pojemność kształtuje się na poziomie od 55 do 80 litrów. Jeżeli zastanawiasz się, jaki plecak na 3 dni w góry czy na dłuższe wyprawy, to będzie najlepsza opcja. Pomieści jedzenie, śpiwór, ubrania, apteczkę i inne niezbędne gadżety. Nie sprawdzi się jednak przy jednodniowych wycieczkach. Nie do końca wypełniony nie będzie bowiem zbyt stabilny i ciężko będzie się go nosić. Przy dłuższych wyprawach idealnie byłoby mieć zarówno mały plecak trekkingowy, jak i większy model trekkingowo-transportowy.
Plecaki alpinistyczne
To ulepszona wersja plecaka trekkingowego. Mają najczęściej pojemność od 40 do 55 litrów i oferują duże możliwości troczenia sprzętu (na przykład kasku czy kijów). Umożliwiają też wygodne korzystanie z uprzęży, a przy pasie biodrowym znajdują się tak zwane szpejarki, dzięki którym możemy nosić przyrządy asekuracyjne.
Plecaki specjalistyczne w góry
Osobną kategorię stanowią plecaki specjalistyczne, z których korzystają profesjonaliści. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi:
- Plecaki wspinaczkowe – solidne modele o zwartej konstrukcji, uszyte z bardzo trwałych materiałów. Umożliwiają swobodne korzystanie z uprzęży i posiadają pas biodrowy z uchwytami do sprzętu wspinaczkowego.
- Plecaki zimowe – to najbardziej wytrzymałe worki, wykonane z wyjątkowo mocnych materiałów. Mogą utrzymać raki, czekany i narty. Takie modele mogą być dodatkowo wyposażone w specjalne systemy, które pomagają przeżyć w trakcie lawiny (ABS).
- Plecaki rowerowe – to modele o mniejszych pojemnościach, bardzo lekkie i wygodne. Posiadają najczęściej dodatkowe wyposażenie, na przykład uchwyt na kask rowerowy czy camelbag, czyli specjalną butelkę na wodę wyposażoną w rurkę, która sięga do ust rowerzysty.
- Plecak na dziecko w góry – jeśli planujemy wypad w góry z dzieckiem, warto zainwestować w taki sprzęt. Umożliwi on wygodne przenoszenie malucha. Takie nosidełka turystyczne są bardzo różne pod względem wygody użytkowania, funkcjonalności czy wyglądu. Najważniejsze, by zapewniały dziecku maksymalne bezpieczeństwo.
Jak wybrać dobry plecak w góry?
Wiemy już, jakie rodzaje plecaków mamy do wyboru. Dowiedzmy się zatem, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zakupu.
System nośny
Przekłada się bezpośrednio na wygodę użytkowania plecaka. Składają się na niego różne elementy, między innymi specjalne dwie szelki, które zarzuca się na plecy, pas piersiowy czy pas biodrowy, ale również specjalna konstrukcja tylnej ściany worka. Każda z tych części powinna być odpowiednio wyprofilowana i regulowana. Dzięki temu możemy dopasować plecak do swoich indywidualnych potrzeb. Trzeba pamiętać, że dobrze zaprojektowany plecak obciąża nie tylko plecy, ale przede wszystkim biodra. Ważne zatem, by pas biodrowy miał odpowiednią szerokość. Dobrze dopasowany system nośny zapewni nam maksymalną wygodę. Warto dodać, że niektórzy producenci mają w swojej ofercie typowy plecak w góry damski, który jest przystosowany do damskiej sylwetki.
Wentylacja
Nowoczesne plecaki wyposażone są w specjalne systemy, które zwiększają komfort użytkowania. Dzięki temu nasz grzbiet jest odpowiednio wentylowany. Producenci oferują różne rozwiązania, na przykład system stworzony z prętów zintegrowanych z tylną częścią plecaka. Na prętach umieszczona jest siatka, która zapewnia odpowiednią odległość pomiędzy plecami a workiem. Obok siatki dystansującej producenci stosują też specjalnie wyprofilowane gąbki czy piankę perforowaną.
Tkanina
Wybrany plecak powinien być uszyty z bardzo trwałego, wytrzymałego materiału o odpowiedniej gramaturze (im grubsza, tym mocniejsza). Równie ważne, jak solidny materiał, są szwy (najlepiej podwójne lub potrójne).
Waga
Ile powinien ważyć plecak w góry? Waga plecaka w dużej mierze uzależniona jest od jego pojemności. Bez wątpienia, im lżejszy worek, tym wygodniej będzie się z nim wędrować. Waga plecaka nie powinna jednak odgrywać kluczowej roli podczas wyboru odpowiedniego modelu. Jeśli worek będzie bardzo lekki, to najpewniej oznacza, że nie posiada dodatkowych (często bardzo przydatnych) elementów wyposażenia. Wagę plecaka może obniżyć rodzaj zastosowanej tkaniny. Te nowoczesne, bardzo lekkie, są jednak z reguły dużo droższe. Oczywiście, jeśli wybierasz plecak w góry 20 litrów, to będzie on na pewno znacznie lżejszy niż model o pojemności 60 litrów. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.
Cena
Uzależniona jest, oczywiście, od rodzaju plecaka oraz jego jakości. Dobry model trekkingowy kupimy za 250-500 złotych. Ceny plecaków trekkingowo-transportowych kształtują się na poziomie 400-800 złotych. Za modele specjalistyczne zapłacimy jeszcze więcej. Nie warto jednak oszczędzać na plecaku. Od niego bowiem zależy nasza wygoda podczas wyprawy.
Warto też zwrócić uwagę na kolor oraz ogólny wygląd plecaka, jednak to już absolutnie indywidualna kwestia. Ważny jest również sposób otwierania, zwłaszcza przy większych workach. W takiej sytuacji plecak powinien otwierać się nie tylko od góry, ale również od przodu i od dołu.
Wyposażenie i funkcjonalność plecaka
Niewątpliwie, duże znaczenie ma jego wyposażenie oraz funkcjonalność. Do najważniejszych zaliczymy:
- Wzmocnienie dołu plecaka – to ważne, by dno plecaka było dodatkowo wzmocnione. To zapewni mu znacznie większą wytrzymałość.
- Podwójna komora – dwie komory pozwalają lepiej zorganizować bagaż. Możemy dzięki niej oddzielić również przemoczone ubrania.
- Paski i uchwyty – umożliwiają troczenie dodatkowych sprzętów i ułatwiają ich przenoszenie. Uchwyty i paski należy dopasować do rodzaju podróżowania oraz rodzaju naszego ekwipunku.
- Kieszenie – dobrze, jeśli plecak wyposażony jest w kieszenie boczne, kieszeń na kask oraz dodatkowe kieszonki (na przykład na klapie z przodu lub u góry czy mini kieszonka w pasie biodrowym). Zwiększają one funkcjonalność plecaka. Można w nich umieścić drobne rzeczy, z których korzystamy najczęściej. Jeżeli masz problem z tym, jak spakować plecak w góry, dodatkowe kieszonki na pewno ułatwią to zadanie.
- Pokrowiec przeciwdeszczowy – dzięki niemu będziemy mogli swobodnie wędrować podczas deszczu, bez obaw, że cała zawartość plecaka przemoknie.
- Stelaż – dołączany do dużych plecaków. Pomaga odpowiednio rozłożyć ciężar. Stelaż może być wewnętrzny lub zewnętrzny.
Aby wybrać najlepszy plecak w góry, koniecznie trzeba go wcześniej przymierzyć i to z odpowiednim obciążeniem. Tylko wówczas możemy ocenić, czy dany model będzie dla nas wygodny.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Jaki plecak w góry wybrać?
1. Hi-Tec Plecak Turystyczny Sportowy Aruba 30L
Dane techniczne:
Pojemność | 30 l |
Rodzaj | turystyczny |
2. Gregory Plecak turystyczny Arrio 30 brick red 136975/1129
ARRIO 30
Wentylowane i superlekkie, zupełnie nowe zawieszenie FreeSpan maksymalizuje przepływ powietrza i komfort dzięki oddychającej i wyjątkowo wygodnej siateczce odprowadzającej wilgoć. Zintegrowany pasek na ramię zapewnia bezszwowe dopasowanie i sprawia, że czujesz się prawie jak na szlaku.
PANEL TYLNY FREESPAN
Spersonalizowana siatka na świeżym powietrzu i naprężona rama ze stopu aluminium tworzą niskoprofilową szczelinę powietrzną między tobą a plecakiem, aby twoje plecy były chłodne ...
Dane techniczne:
Pojemność | 30 l |
Kolor | czerwony |
Rodzaj | turystyczny |
3. Osprey Tempest 30 plecak turystyczny dla kobiet czarny Stealth Black WM/L 10002731
Tempest 30 charakteryzuje się czystym, nowoczesnym wzornictwem i oszałamiającą wydajnością, bez względu na Twoją przygodę.
Tempest 30 to wszechstronny plecak, zaprojektowany jako prawdziwy górski profesjonalista i zawierający wszystko, czego możesz potrzebować na całodniowe wycieczki. Sprytnie zaprojektowany tylny panel AirScape™ z pianki akordeonowej w połączeniu z bezszwowo łączonym pasem biodrowym zwiększa przepływ powietrza i zapewnia jeszcze większy komfort noszenia, utrzymując ciężar b...
Dane techniczne:
Pojemność | 30 l |
Kolor | czarny |
Rodzaj | turystyczny |
Najtańsze produkty: Jaki plecak w góry wybrać?
1. Hi-Tec Plecak Turystyczny Sportowy Aruba 30L
Dane techniczne:
Pojemność | 30 l |
Rodzaj | turystyczny |
2. NEO Plecak turystyczny NEO 30 l 84-325 84-325
Dane techniczne:
Pojemność | 30 l |
Rodzaj | turystyczny |
3. Gregory Plecak turystyczny Arrio 30 brick red 136975/1129
ARRIO 30
Wentylowane i superlekkie, zupełnie nowe zawieszenie FreeSpan maksymalizuje przepływ powietrza i komfort dzięki oddychającej i wyjątkowo wygodnej siateczce odprowadzającej wilgoć. Zintegrowany pasek na ramię zapewnia bezszwowe dopasowanie i sprawia, że czujesz się prawie jak na szlaku.
PANEL TYLNY FREESPAN
Spersonalizowana siatka na świeżym powietrzu i naprężona rama ze stopu aluminium tworzą niskoprofilową szczelinę powietrzną między tobą a plecakiem, aby twoje plecy były chłodne ...
Dane techniczne:
Pojemność | 30 l |
Kolor | czerwony |
Rodzaj | turystyczny |
Od wielu lat jestem szczęśliwym użytkownikiem plecaków firmy Wisport. Mam cztery, które używam do zupełnie różnych aktywności. Te sprzęty nigdy mnie nie zawiodły i szczerze mówiąc chyba każdy kto zapozna się z produktami tej firmy, jest zadowolony. A w ich ofercie, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Polecam. Osobiście moim ulubionym plecakiem jest Silverfox 2.
Ja synowi kupiłam plecak Pallad 500 , ma duzo kieszonek i jest z porzadnego materiału. To dobry wybór
Kupiłem dobry plecak w góry z Osprey i jestem zadowolony. Cena do prawda wysoka, ale materiał nieprzemakalny. Dużo kieszonek w środku. Na zewnątrz ładna forma. Dobrze trzyma się pleców. Jest wygodny i wytrzymały. Nawet duża ilość rzeczy w plecaku nie sprawia, że czuć tę wagę.
Jaki plecak w góry wybrać? Przede wszystkim lekki z trwałego materiału, nieprzemakalnego – takiego, żeby był trwały i mocny! Mój plecak zawsze musi mieć dużo przegródek – w środku i na zewnątrz, żebym mogła spakować wodę, lekkie jedzenie i pomieścić wszystko inne.
Przed wakacjami zdecydowałem się na zakup, bo w sierpniu czeka mnie cały miesiąc w górach. Szukałem czegoś lekkiego, solidnego z kieszeniami, tak żeby wszystko było bez problemu. OK – znalazłem i polecam dalej. Plecak Nike Utility Elite – najlepszy plecak w góry jaki miałem do tej pory. Nie wiem jak z pojemnością w litrach, ale sam plecak jest bardzo przestronny w środku. Ilość kieszeni z przodu bardzo duża.
Porządny plecak to podstawa! Zamówiłem dobry plecak w góry z Lidla 😉 Wydaje się, że z takich sklepów nic ciekawego nie można zamówić, ale sam jestem w szoku. Bardzo dobra jakość, porządne wykonanie, bardzo dużo elementów dodatkowych, kieszonek, kieszeni, super materiał, dobrze się go nosi. Cena około 80 zł, więc jak za dobry plecak, to jak za darmo.
Ja ostatnio kupiłam dobry plecak w góry z marki Darwin. Jestem z niego bardzo zadowolona, już 3 piesze długie wycieczki z nim pokonałam. Ma 12 L co mi w zupełności wystarcza. Wybrałam kolor, który bardzo mi odpowiada i plecak naprawdę mi się podoba. Uważam, że cenowo wyszedł bardzo fajnie, ładnie się prezentuje, w środku ma kilka przydatnych kieszonek i jest bardzo wygodny, nawet z dużym obciążeniem.