Śpiwór

Na rynku wybór śpiworów przyprawia o zawrót głowy. Zakup odpowiedniego wbrew pozorom wcale nie jest prosty. Praktycznie każdy śpiwór uszyty jest z myślą o konkretnych warunkach – jego krój, wypełnienie, materiał – wszystko po to by śpiwór był funkcjonalny, trzeba tylko wiedzieć czego szukać i zapomnieć o uniwersalnym rozwiązaniu – w tym przypadku po prostu takiego nie ma.

Śpiwór puchowy czy śpiwór syntetyczny?

Pierwsza rzecz, o której przyjdzie wam zadecydować to wypełnienie. Możecie zdecydować się na śpiwór puchowy lub syntetyczny. Syntetyczne wypełnienie doskonale nadaje się do używania w środowisku wilgotnym, a także jeśli jesteśmy narażeni na zmoczenie go. Śpiwory puchowe nie są odporne na wilgoć, dlatego nie nadają się np. na spływ kajakowy. Puch posiada za to szereg innych zalet, przede wszystkim jest bardzo lekki, a śpiwór z takim wypełnieniem można bardzo łatwo skompresować. Puch nadaje się więc na piesze wycieczki, biwaki itd. Puchowe śpiwory są też sporo droższe, niż syntetyczne, dzieje się tak przede wszystkim ze względu na puch, ale również konieczność zastosowania materiałów wyższej jakości, puchoszczelnych i odpornych na wilgoć, bez czego śpiwór byłby produktem jednosezonowym.

Niezależnie od wypełnienia zwróćcie uwagę na budowę śpiworu, jak ułożone są komory, w których znajduje się ocieplenie. Producenci stosują tu bardzo różne rozwiązania, bardziej trwałe są śpiwory dwu lub trzy warstwowe – i nie chodzi tu o grubość – w jednowarstwowych śpiworach wypełnienie często się przemieszcza i izolacja jest coraz gorsza z upływem czasu.

Śpiwór puchowy

Śpiwór puchowy jest dość dużym wydatkiem, a wybór może zabrać wam trochę czasu. Należy sprawdzić kilka parametrów, które trudno będzie wam odczytać bez krótkiej instrukcji.

 • Po pierwsze rodzaj puchu: gęsi lub kaczy. Jeśli zależy wam na cieplejszym śpiworze, a niekoniecznie cięższym, wybierzcie puch gęsi, który uznawany jest za cieplejszy.
 • Sprawdźcie współczynnik CUI – im wyższy, tym lepsza izolacja. Dobre śpiwory zaczynają się od CUI 600, a w naprawdę ekstremalnych warunkach sprawdzą się te na poziomie 850 CUI.
 • Stosunek puchu do pierza. Rzadko stosuje się czysty puch, zwykle występuje on z domieszką pierza. Im więcej puchu – tym cieplej.
 • Waga puchu – zwykle oznaczana liczbą przy nazwie modelu. Śpiwory letnie mieszczą się w przedziale 200-300, im większa waga, tym śpiwór cieplejszy, 1300 to waga śpiwora dobrego na ekstremalne ekspedycje.

Śpiwór puchowy idealnie sprawdzi się jeśli śpiwór używany będzie zimą, a także w warunkach ekstremalnych. Nie ma potrzeby kupować puchowego śpiwora, jeśli biwakujecie w lecie i to np. nad morzem. Ponadto cena może odstraszać, ale pamiętajcie, że nie chodzi proste stwierdzenie, że coś jest dobre, a coś złe. Śpiwory syntetyczne, zwykle ok. 2 razy tańsze przy podobnych parametrach, będą odpowiednie w zdecydowanie większej ilości okoliczności. Szczególnie jeśli używacie śpiwora okazjonalnie.

Śpiwór mumia i śpiwór kołdra

Kolejna rzecz, na którą musicie poświęcić trochę czasu, to wybór kroju. Najpopularniejsze są śpiwory typu mumia, być może ze względu na kojarzenie śpiwora kopertowego z dawnymi czasami i ogromnymi śpiworami, pod którymi można było tylko zmarznąć. Mumie sprawdzą się na pewno w czasie chłodnych nocy, a jeśli szukacie śpiwora ekspedycyjnego – będzie on niezbędny. Fakt jest taki, że mumia dużo lepiej izoluje, jest tak wyprofilowana i ma tyle elementów izolacyjnych, że nie ma sobie równych. Oczywiście modele są różne, nie każda mumia będzie idealna. Śpiwory typu kołdra natomiast zapewnią wam większą swobodę, jako że nie zwężają się u dołu, mogą być też dla wielu wygodniejsze, szczególnie jeśli w nocy często zmieniacie pozycje. Kopertowe śpiwory nadają się na wyprawy w ciepłe miejsca.

Jeśli decydujecie się na śpiwór mumię poza wypełnieniem sprawdźcie kilka dodatkowych elementów:

 • Kołnierz docieplający – pozwoli dopasowanie kaptura przy szyi.
 • Listwa izolująca – powinna znajdować się na długości całego zamka.
 • Stopa śpiwora – warto wybrać model z dodatkową izolacją w okolicy stóp.
 • Kaptur – czy można go regulować, jaka jest jego wielkość i grubość.

Śpiwór dwuosobowy

Często słyszę pytania o śpiwór dwuosobowy, dlatego postanowiłem napisać również na ten temat. Nie istnieje coś takiego, jak śpiwór dwuosobowy. Aby 2 osoby mogły spać razem w jednym śpiworze potrzebne będą wam 2 śpiwory – jeden z zamkiem z prawej strony i jeden z zamkiem z lewej strony (oznaczenia te znajdziecie na opakowaniu), tak uszyte śpiwory, czy to typu mumia, czy kołdra – można połączyć w jeden duży.

Śpiwór dla kobiet i śpiwory dla dzieci

Śpiwory dla dzieci od niedawna dostępne bardzo licznie są krótsze i mniejsze, oznaczane są jako śpiwory Junior lub Kid. Śpiwory dla kobiet od dawna były dostępne na rynku, różniły się jednak zwykle jedynie rozmiarem. Obecnie dostępne śpiwory dla kobiet są nie tylko węższe i krótsze, ale też dodatkowo ocieplane w newralgicznych miejscach np. na klatce piersiowej, czy stopach. Oznaczane są jako Lady lub Woman.

Kupując śpiwór nie zapomnijcie sprawdzić jakie jest jego przeznaczenie – czy jest to śpiwór całoroczny, letni, zimowy, czy ekspedycyjny (ten polecam jedynie profesjonalistom).

Warto też wspomnieć, że bez problemu można dokupować różne akcesoria do śpiwora, np. nie jest żadnym problemem docieplenie – wystarczy zaopatrzyć się we wkładkę i ze śpiwora letniego otrzymamy bardzo ciepły śpiwór zimowy.

Z wielkim zadowoleniem również chcę zaznaczyć, że na rynku dostępnych jest też sporo nowinek, np. śpiwory dopasowujące się do ciała, rozciągliwe, z bardzo różnymi wykończeniami, każdy znajdzie model skrojony na siebie, do niedawna było trudno znaleźć coś choćby zbliżającego się do oczekiwań, dlatego ten fakt tak mnie cieszy.

Śpiwór - Ranking 2018

W poniższej tabli znajduje się aktualny ranking produktów w kategorii Śpiwór. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5 Śpiwór Producent Cena
1Coleman Telluride 200ColemanAktualna Cena
2Coleman Biker 200622ColemanAktualna Cena
3Trimm ViperTrimmAktualna Cena
4Coleman Durango SingleColemanAktualna Cena
5Allright AdventureAllrightAktualna Cena
Najlepsze zapytania:
 • Jaki spiwor kupic
 • ranking śpiworów
 • jaki śpiwór wybrać
 • jaki śpiwór
 • dobry śpiwór

Śpiwór - Opinie i komentarze

Dodaj komentarz