Śpiwory - Ranking i opinie

Na rynku wybór śpiworów przyprawia o zawrót głowy. Zakup odpowiedniego wbrew pozorom wcale nie jest prosty. Praktycznie każdy śpiwór uszyty jest z myślą o konkretnych warunkach – jego krój, wypełnienie, materiał – wszystko po to by śpiwór był funkcjonalny, trzeba tylko wiedzieć czego szukać i zapomnieć o uniwersalnym rozwiązaniu – w tym przypadku po prostu takiego nie ma.

Śpiwór puchowy czy śpiwór syntetyczny?

Pierwsza rzecz, o której przyjdzie wam zadecydować to wypełnienie. Możecie zdecydować się na śpiwór puchowy lub syntetyczny. Syntetyczne wypełnienie doskonale nadaje się do używania w środowisku wilgotnym, a także jeśli jesteśmy narażeni na zmoczenie go. Śpiwory puchowe nie są odporne na wilgoć, dlatego nie nadają się np. na spływ kajakowy. Puch posiada za to szereg innych zalet, przede wszystkim jest bardzo lekki, a śpiwór z takim wypełnieniem można bardzo łatwo skompresować. Puch nadaje się więc na piesze wycieczki, biwaki itd. Puchowe śpiwory są też sporo droższe, niż syntetyczne, dzieje się tak przede wszystkim ze względu na puch, ale również konieczność zastosowania materiałów wyższej jakości, puchoszczelnych i odpornych na wilgoć, bez czego śpiwór byłby produktem jednosezonowym.

Niezależnie od wypełnienia zwróćcie uwagę na budowę śpiworu, jak ułożone są komory, w których znajduje się ocieplenie. Producenci stosują tu bardzo różne rozwiązania, bardziej trwałe są śpiwory dwu lub trzy warstwowe – i nie chodzi tu o grubość – w jednowarstwowych śpiworach wypełnienie często się przemieszcza i izolacja jest coraz gorsza z upływem czasu.

Śpiwór puchowy

Śpiwór puchowy jest dość dużym wydatkiem, a wybór może zabrać wam trochę czasu. Należy sprawdzić kilka parametrów, które trudno będzie wam odczytać bez krótkiej instrukcji.

  • Po pierwsze rodzaj puchu: gęsi lub kaczy. Jeśli zależy wam na cieplejszym śpiworze, a niekoniecznie cięższym, wybierzcie puch gęsi, który uznawany jest za cieplejszy.
  • Sprawdźcie współczynnik CUI – im wyższy, tym lepsza izolacja. Dobre śpiwory zaczynają się od CUI 600, a w naprawdę ekstremalnych warunkach sprawdzą się te na poziomie 850 CUI.
  • Stosunek puchu do pierza. Rzadko stosuje się czysty puch, zwykle występuje on z domieszką pierza. Im więcej puchu – tym cieplej.
  • Waga puchu – zwykle oznaczana liczbą przy nazwie modelu. Śpiwory letnie mieszczą się w przedziale 200-300, im większa waga, tym śpiwór cieplejszy, 1300 to waga śpiwora dobrego na ekstremalne ekspedycje.

Śpiwór puchowy idealnie sprawdzi się jeśli śpiwór używany będzie zimą, a także w warunkach ekstremalnych. Nie ma potrzeby kupować puchowego śpiwora, jeśli biwakujecie w lecie i to np. nad morzem. Ponadto cena może odstraszać, ale pamiętajcie, że nie chodzi proste stwierdzenie, że coś jest dobre, a coś złe. Śpiwory syntetyczne, zwykle ok. 2 razy tańsze przy podobnych parametrach, będą odpowiednie w zdecydowanie większej ilości okoliczności. Szczególnie jeśli używacie śpiwora okazjonalnie.

Śpiwór mumia i śpiwór kołdra

Kolejna rzecz, na którą musicie poświęcić trochę czasu, to wybór kroju. Najpopularniejsze są śpiwory typu mumia, być może ze względu na kojarzenie śpiwora kopertowego z dawnymi czasami i ogromnymi śpiworami, pod którymi można było tylko zmarznąć. Mumie sprawdzą się na pewno w czasie chłodnych nocy, a jeśli szukacie śpiwora ekspedycyjnego – będzie on niezbędny. Fakt jest taki, że mumia dużo lepiej izoluje, jest tak wyprofilowana i ma tyle elementów izolacyjnych, że nie ma sobie równych. Oczywiście modele są różne, nie każda mumia będzie idealna. Śpiwory typu kołdra natomiast zapewnią wam większą swobodę, jako że nie zwężają się u dołu, mogą być też dla wielu wygodniejsze, szczególnie jeśli w nocy często zmieniacie pozycje. Kopertowe śpiwory nadają się na wyprawy w ciepłe miejsca.

Jeśli decydujecie się na śpiwór mumię poza wypełnieniem sprawdźcie kilka dodatkowych elementów:

  • Kołnierz docieplający – pozwoli dopasowanie kaptura przy szyi.
  • Listwa izolująca – powinna znajdować się na długości całego zamka.
  • Stopa śpiwora – warto wybrać model z dodatkową izolacją w okolicy stóp.
  • Kaptur – czy można go regulować, jaka jest jego wielkość i grubość.

Śpiwór dwuosobowy

Często słyszę pytania o śpiwór dwuosobowy, dlatego postanowiłem napisać również na ten temat. Nie istnieje coś takiego, jak śpiwór dwuosobowy. Aby 2 osoby mogły spać razem w jednym śpiworze potrzebne będą wam 2 śpiwory – jeden z zamkiem z prawej strony i jeden z zamkiem z lewej strony (oznaczenia te znajdziecie na opakowaniu), tak uszyte śpiwory, czy to typu mumia, czy kołdra – można połączyć w jeden duży.

Śpiwór dla kobiet i śpiwory dla dzieci

Śpiwory dla dzieci od niedawna dostępne bardzo licznie są krótsze i mniejsze, oznaczane są jako śpiwory Junior lub Kid. Śpiwory dla kobiet od dawna były dostępne na rynku, różniły się jednak zwykle jedynie rozmiarem. Obecnie dostępne śpiwory dla kobiet są nie tylko węższe i krótsze, ale też dodatkowo ocieplane w newralgicznych miejscach np. na klatce piersiowej, czy stopach. Oznaczane są jako Lady lub Woman.

Kupując śpiwór nie zapomnijcie sprawdzić jakie jest jego przeznaczenie – czy jest to śpiwór całoroczny, letni, zimowy, czy ekspedycyjny (ten polecam jedynie profesjonalistom).

Warto też wspomnieć, że bez problemu można dokupować różne akcesoria do śpiwora, np. nie jest żadnym problemem docieplenie – wystarczy zaopatrzyć się we wkładkę i ze śpiwora letniego otrzymamy bardzo ciepły śpiwór zimowy.

Z wielkim zadowoleniem również chcę zaznaczyć, że na rynku dostępnych jest też sporo nowinek, np. śpiwory dopasowujące się do ciała, rozciągliwe, z bardzo różnymi wykończeniami, każdy znajdzie model skrojony na siebie, do niedawna było trudno znaleźć coś choćby zbliżającego się do oczekiwań, dlatego ten fakt tak mnie cieszy.

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentLiczba osóbWymiar użytkowyWymiar po złożeniuKształt
1 Śpiwór Mumia Turystyczny Lekki Ciepły Kołdra Pokrowiec Niebieski 210X75Cm Śpiwór Mumia Turystyczny Lekki Ciepły Kołdra Pokrowiec Niebieski 210X75Cm
1 opinia
n/an/an/an/a
2 Royokamp Śpiwór Quest Czarny Royokamp Śpiwór Quest Czarny
1 opinia
Royokampn/an/an/an/a
3 Śpiwór Turystyczny Ciepły Mumia Kołdra 2w1 Lekki TRIZAND Śpiwór Turystyczny Ciepły Mumia Kołdra 2w1 Lekki TRIZAND
1 opinia
n/an/an/an/a
4 SOL - Śpiwór survivalowy Emergency Bivvy - Pomarańczowy - 0140-1142 SOL - Śpiwór survivalowy Emergency Bivvy - Pomarańczowy - 0140-1142
1 opinia
n/an/an/an/a
5 Meteor Śpiwór Ymer Lama 81157 Meteor Śpiwór Ymer Lama 81157
1 opinia
Meteorn/an/an/an/a
6 Śpiwór turystyczny NILS CAMP rozm M niebiesko szary Śpiwór turystyczny NILS CAMP rozm M niebiesko szary
1 opinia
Nils Campn/an/an/an/a
7 Śpiwór Turystyczny 2W1 Kołdra 220X75Cm Śpiwór Turystyczny 2W1 Kołdra 220X75Cm
1 opinia
n/an/an/an/a
8 Robens Robens Icefall Pro 300 Sleeping Bag  2021 Śpiwory syntetyczne 250227 Robens Robens Icefall Pro 300 Sleeping Bag 2021 Śpiwory syntetyczne 250227
1 opinia
Robensn/an/an/an/a
9 Fjord Nansen Bivak Fjord Nansen Bivak
2 opinie
Fjord Nansen1190x80 cm33x20 cmKoperta
10 M-Tac - Śpiwór wojskowy z pokrowcem - Oliwkowy - 77777048 M-Tac - Śpiwór wojskowy z pokrowcem - Oliwkowy - 77777048
1 opinia
n/an/an/an/a
11 HIDEOUT THERMO olive -wielofunkcyjny, śpiwór bushcraftowy, poncho, tarp, ocieplacz do hamaka HIDEOUT THERMO olive -wielofunkcyjny, śpiwór bushcraftowy, poncho, tarp, ocieplacz do hamaka
1 opinia
n/an/an/an/a
12 Śpiworek Dream Catcher Graphite Diamonds 200x85 cm Śpiworek Dream Catcher Graphite Diamonds 200x85 cm
1 opinia
n/an/an/an/a
13 Mil-Tec Śpiwór Commando (9019) Mil-Tec Śpiwór Commando (9019)
1 opinia
Mil-Tecn/an/an/an/a
14 Śpiwór Traveler granatowo- czerwony 210x80/50cm Enero Camp Śpiwór Traveler granatowo- czerwony 210x80/50cm Enero Camp
1 opinia
n/an/an/an/a
15 Śpiwór Turystyczny 2w1 Kołdra Mumia Kaptur 930g Śpiwór Turystyczny 2w1 Kołdra Mumia Kaptur 930g
1 opinia
Malatecn/an/an/an/a
16 SOL - Koc termiczny All Season Blanket - 0140-1200 SOL - Koc termiczny All Season Blanket - 0140-1200
1 opinia
n/an/an/an/a
17 Kelty Śpiworek kelty damskie-Tuck EX 20 W thermapro (do 7 stopni), typu Deep Lake, Reg 35419916RR Kelty Śpiworek kelty damskie-Tuck EX 20 W thermapro (do 7 stopni), typu Deep Lake, Reg 35419916RR
1 opinia
n/an/an/an/a
18 VOLVEN ŚPIWÓR PUCHOWY POLARIS - POMARAŃCZOWY VOLVEN ŚPIWÓR PUCHOWY POLARIS - POMARAŃCZOWY
1 opinia
Volvenn/an/an/an/a
19 Robens Robens Moraine I Śpiwór, brown Left Zipper 2020 Robens Robens Moraine I Śpiwór, brown Left Zipper 2020
1 opinia
Robensn/an/an/an/a
20 Mammut Nordic OTI 3-Seasons-7 stopni 3-porę roku śpiworek, 195 cm 2410-02320-50049-195-1 Mammut Nordic OTI 3-Seasons-7 stopni 3-porę roku śpiworek, 195 cm 2410-02320-50049-195-1
1 opinia
Mammutn/an/an/an/a

Najlepsze produkty: Śpiwory

1. Śpiwór Mumia Turystyczny Lekki Ciepły Kołdra Pokrowiec Niebieski 210X75Cm

Śpiwór Mumia Turystyczny Lekki Ciepły Kołdra Pokrowiec Niebieski 210X75Cm
ŚPIWÓR MUMIA TURYSTYCZNY LEKKI CIEPŁY 210X75CM Kiedy zaplanowana jest kolejna ekscytująca wyprawa na kemping, wędrówkę przez góry, czy może romantyczny weekend pod namiotem, jednym z kluczowych elementów wyposażenia jest śpiwór. Ten niewielki przedmiot staje się centrum uwagi podczas chłodnych nocy na wolności, zapewniając komfortowy sen i ochronę przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. ✅SPECYFIKACJA TECHNICZNA Wymiary: 210x 75 cm, Waga: 950 g, Pokrowiec na śpiwór: TAK Materiał: polie...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Śpiwór Mumia Turystyczny Lekki Ciepły Kołdra Pokrowiec Niebieski 210X75Cm


2. Royokamp Śpiwór Quest Czarny

Royokamp Śpiwór Quest Czarny

Royokamp QUEST to praktyczny śpiwór łączący w sobie zalety kołdry i śpiworów typu mumia.

Lekki śpiwór turystyczny idealnie sprawdzający się na wycieczkach szkolnych, campingach, obozach jak i pod namiotem.

Na całej powierzchni śpiworu są przeszycia, które zapobiegają przesuwaniu się wypełnienia.

Wypełnienie nie chłonie wilgoci, jest antyalergiczne, szybkoschnące, lekkie.

Zachowuje swoje właściwości ocieplające nawet w wilgotnych warunkach.

Podszewka z przyjemnego w dotyku materiału.

Pok...


Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Royokamp, Śpiwór, Quest, czarny, 210x50/70 cm
ELECTRO.pl
Ocena:
4.2/5.0
Ilość opinii:
74148
Śpiwór ROYOKAMP Quest Czarny
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.5/5.0
Ilość opinii:
11003
Śpiwór ROYOKAMP Quest Czarny
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
ŚPIWÓR TURYSTYCZNY QUEST 210x70CM CZARNY ENERO CAMP
Avans.pl
Ocena:
3.8/5.0
Ilość opinii:
4157
Śpiwór ROYOKAMP Quest Czarny


3. Śpiwór Turystyczny Ciepły Mumia Kołdra 2w1 Lekki TRIZAND

Śpiwór Turystyczny Ciepły Mumia Kołdra 2w1 Lekki TRIZAND
CIEPŁY I LEKKI ŚPIWÓR TURYSTYCZNY Z KAPTUREM TYPU MUMIA 2w1 Śpiwór 2 w 1 to rodzaj ciepłego okrycia, który jest zaprojektowany do spania na świeżym powietrzu lub w warunkach kempingowych. można spać w zapiętym śpiworze lub używać jak kołdry. 2 w 1 – kołdra oraz śpiwór w jednym. Po całkowitym rozpięciu śpiwora możesz go używać jak kołdrę. Jest to świetna opcja podczas wypadu i pod namiot i do pensjonatu. MEMBRANA TYPU Hollow Fiber - włókna izolacyjne wypełniające śpiwór są zaprojektowane w tak...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Śpiwór Turystyczny Ciepły Mumia Kołdra 2w1 Lekki TRIZAND
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
Śpiwór turystyczny 2w1 Trizand 21084


Najtańsze produkty: Śpiwory

1. Śpiwór Turystyczny 2w1 Kołdra Mumia Kaptur 930g

Śpiwór Turystyczny 2w1 Kołdra Mumia Kaptur 930g
Śpiwór Turystyczny 2w1 Kołdra Mumia Kaptur 930g

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
Śpiwór - niebieski S10249
Empik.com

Śpiwór Turystyczny 2w1 Kołdra Mumia Kaptur 930g TRIZAND


2. Śpiwór Mumia Turystyczny Lekki Ciepły Kołdra Pokrowiec Niebieski 210X75Cm

Śpiwór Mumia Turystyczny Lekki Ciepły Kołdra Pokrowiec Niebieski 210X75Cm
ŚPIWÓR MUMIA TURYSTYCZNY LEKKI CIEPŁY 210X75CM Kiedy zaplanowana jest kolejna ekscytująca wyprawa na kemping, wędrówkę przez góry, czy może romantyczny weekend pod namiotem, jednym z kluczowych elementów wyposażenia jest śpiwór. Ten niewielki przedmiot staje się centrum uwagi podczas chłodnych nocy na wolności, zapewniając komfortowy sen i ochronę przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. ✅SPECYFIKACJA TECHNICZNA Wymiary: 210x 75 cm, Waga: 950 g, Pokrowiec na śpiwór: TAK Materiał: polie...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Śpiwór Mumia Turystyczny Lekki Ciepły Kołdra Pokrowiec Niebieski 210X75Cm


3. Śpiwór Turystyczny Ciepły Mumia Kołdra 2w1 Lekki TRIZAND

Śpiwór Turystyczny Ciepły Mumia Kołdra 2w1 Lekki TRIZAND
CIEPŁY I LEKKI ŚPIWÓR TURYSTYCZNY Z KAPTUREM TYPU MUMIA 2w1 Śpiwór 2 w 1 to rodzaj ciepłego okrycia, który jest zaprojektowany do spania na świeżym powietrzu lub w warunkach kempingowych. można spać w zapiętym śpiworze lub używać jak kołdry. 2 w 1 – kołdra oraz śpiwór w jednym. Po całkowitym rozpięciu śpiwora możesz go używać jak kołdrę. Jest to świetna opcja podczas wypadu i pod namiot i do pensjonatu. MEMBRANA TYPU Hollow Fiber - włókna izolacyjne wypełniające śpiwór są zaprojektowane w tak...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Śpiwór Turystyczny Ciepły Mumia Kołdra 2w1 Lekki TRIZAND
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
Śpiwór turystyczny 2w1 Trizand 21084


Porównanie TOP 3

Śpiwór Mumia Turystyczny Lekki Ciepły Kołdra Pokrowiec Niebieski 210X75Cm Śpiwór Mumia Turystyczny Lekki Ciepły Kołdra Pokrowiec Niebieski 210X75Cm Royokamp Śpiwór Quest Czarny Royokamp Śpiwór Quest Czarny Śpiwór Turystyczny Ciepły Mumia Kołdra 2w1 Lekki TRIZAND Śpiwór Turystyczny Ciepły Mumia Kołdra 2w1 Lekki TRIZAND
Cena
ProducentRoyokamp

Śpiwory - Opinie i komentarze (10)

Reply