Na rynku wybór śpiworów przyprawia o zawrót głowy. Zakup odpowiedniego wbrew pozorom wcale nie jest prosty. Praktycznie każdy śpiwór uszyty jest z myślą o konkretnych warunkach – jego krój, wypełnienie, materiał – wszystko po to by śpiwór był funkcjonalny, trzeba tylko wiedzieć czego szukać i zapomnieć o uniwersalnym rozwiązaniu – w tym przypadku po prostu takiego nie ma.
Śpiwór puchowy czy śpiwór syntetyczny?
Pierwsza rzecz, o której przyjdzie wam zadecydować to wypełnienie. Możecie zdecydować się na śpiwór puchowy lub syntetyczny. Syntetyczne wypełnienie doskonale nadaje się do używania w środowisku wilgotnym, a także jeśli jesteśmy narażeni na zmoczenie go. Śpiwory puchowe nie są odporne na wilgoć, dlatego nie nadają się np. na spływ kajakowy. Puch posiada za to szereg innych zalet, przede wszystkim jest bardzo lekki, a śpiwór z takim wypełnieniem można bardzo łatwo skompresować. Puch nadaje się więc na piesze wycieczki, biwaki itd. Puchowe śpiwory są też sporo droższe, niż syntetyczne, dzieje się tak przede wszystkim ze względu na puch, ale również konieczność zastosowania materiałów wyższej jakości, puchoszczelnych i odpornych na wilgoć, bez czego śpiwór byłby produktem jednosezonowym.
Niezależnie od wypełnienia zwróćcie uwagę na budowę śpiworu, jak ułożone są komory, w których znajduje się ocieplenie. Producenci stosują tu bardzo różne rozwiązania, bardziej trwałe są śpiwory dwu lub trzy warstwowe – i nie chodzi tu o grubość – w jednowarstwowych śpiworach wypełnienie często się przemieszcza i izolacja jest coraz gorsza z upływem czasu.
Śpiwór puchowy
Śpiwór puchowy jest dość dużym wydatkiem, a wybór może zabrać wam trochę czasu. Należy sprawdzić kilka parametrów, które trudno będzie wam odczytać bez krótkiej instrukcji.
- Po pierwsze rodzaj puchu: gęsi lub kaczy. Jeśli zależy wam na cieplejszym śpiworze, a niekoniecznie cięższym, wybierzcie puch gęsi, który uznawany jest za cieplejszy.
- Sprawdźcie współczynnik CUI – im wyższy, tym lepsza izolacja. Dobre śpiwory zaczynają się od CUI 600, a w naprawdę ekstremalnych warunkach sprawdzą się te na poziomie 850 CUI.
- Stosunek puchu do pierza. Rzadko stosuje się czysty puch, zwykle występuje on z domieszką pierza. Im więcej puchu – tym cieplej.
- Waga puchu – zwykle oznaczana liczbą przy nazwie modelu. Śpiwory letnie mieszczą się w przedziale 200-300, im większa waga, tym śpiwór cieplejszy, 1300 to waga śpiwora dobrego na ekstremalne ekspedycje.
Śpiwór puchowy idealnie sprawdzi się jeśli śpiwór używany będzie zimą, a także w warunkach ekstremalnych. Nie ma potrzeby kupować puchowego śpiwora, jeśli biwakujecie w lecie i to np. nad morzem. Ponadto cena może odstraszać, ale pamiętajcie, że nie chodzi proste stwierdzenie, że coś jest dobre, a coś złe. Śpiwory syntetyczne, zwykle ok. 2 razy tańsze przy podobnych parametrach, będą odpowiednie w zdecydowanie większej ilości okoliczności. Szczególnie jeśli używacie śpiwora okazjonalnie.
Śpiwór mumia i śpiwór kołdra
Kolejna rzecz, na którą musicie poświęcić trochę czasu, to wybór kroju. Najpopularniejsze są śpiwory typu mumia, być może ze względu na kojarzenie śpiwora kopertowego z dawnymi czasami i ogromnymi śpiworami, pod którymi można było tylko zmarznąć. Mumie sprawdzą się na pewno w czasie chłodnych nocy, a jeśli szukacie śpiwora ekspedycyjnego – będzie on niezbędny. Fakt jest taki, że mumia dużo lepiej izoluje, jest tak wyprofilowana i ma tyle elementów izolacyjnych, że nie ma sobie równych. Oczywiście modele są różne, nie każda mumia będzie idealna. Śpiwory typu kołdra natomiast zapewnią wam większą swobodę, jako że nie zwężają się u dołu, mogą być też dla wielu wygodniejsze, szczególnie jeśli w nocy często zmieniacie pozycje. Kopertowe śpiwory nadają się na wyprawy w ciepłe miejsca.
Jeśli decydujecie się na śpiwór mumię poza wypełnieniem sprawdźcie kilka dodatkowych elementów:
- Kołnierz docieplający – pozwoli dopasowanie kaptura przy szyi.
- Listwa izolująca – powinna znajdować się na długości całego zamka.
- Stopa śpiwora – warto wybrać model z dodatkową izolacją w okolicy stóp.
- Kaptur – czy można go regulować, jaka jest jego wielkość i grubość.
Śpiwór dwuosobowy
Często słyszę pytania o śpiwór dwuosobowy, dlatego postanowiłem napisać również na ten temat. Nie istnieje coś takiego, jak śpiwór dwuosobowy. Aby 2 osoby mogły spać razem w jednym śpiworze potrzebne będą wam 2 śpiwory – jeden z zamkiem z prawej strony i jeden z zamkiem z lewej strony (oznaczenia te znajdziecie na opakowaniu), tak uszyte śpiwory, czy to typu mumia, czy kołdra – można połączyć w jeden duży.
Śpiwór dla kobiet i śpiwory dla dzieci
Śpiwory dla dzieci od niedawna dostępne bardzo licznie są krótsze i mniejsze, oznaczane są jako śpiwory Junior lub Kid. Śpiwory dla kobiet od dawna były dostępne na rynku, różniły się jednak zwykle jedynie rozmiarem. Obecnie dostępne śpiwory dla kobiet są nie tylko węższe i krótsze, ale też dodatkowo ocieplane w newralgicznych miejscach np. na klatce piersiowej, czy stopach. Oznaczane są jako Lady lub Woman.
Kupując śpiwór nie zapomnijcie sprawdzić jakie jest jego przeznaczenie – czy jest to śpiwór całoroczny, letni, zimowy, czy ekspedycyjny (ten polecam jedynie profesjonalistom).
Warto też wspomnieć, że bez problemu można dokupować różne akcesoria do śpiwora, np. nie jest żadnym problemem docieplenie – wystarczy zaopatrzyć się we wkładkę i ze śpiwora letniego otrzymamy bardzo ciepły śpiwór zimowy.
Z wielkim zadowoleniem również chcę zaznaczyć, że na rynku dostępnych jest też sporo nowinek, np. śpiwory dopasowujące się do ciała, rozciągliwe, z bardzo różnymi wykończeniami, każdy znajdzie model skrojony na siebie, do niedawna było trudno znaleźć coś choćby zbliżającego się do oczekiwań, dlatego ten fakt tak mnie cieszy.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Śpiwory
1. Damski śpiwór Hannah Bivak W 240 (-15°C)
Damski śpiwór Hannah Bivak W 240
Komfort: 5° C
Limit: 0°C
Ekstremum: -15°C
Pomiar temperatur (komfortu cieplnego) wg normy EN 13537-1
Konstrukcja dwuwarstwowa
Wypełnienie: 2 x 120g/m2 Izotherm Pro
Materiał wewnętrzny: 190T poliester pongee
Materiał zewnętrzny: 68D 210T R/S poliester WR
Pokrycie siateczką rip-stop wzmacnia mechanicznie materiał zewnętrzny
Hydrofobowe wykończenie
Krój dopasowany do kobiecej sylwetki
Kieszeń na poduszkę w kapturze
Kołnierz termiczny
Zamek dwukierunkowy
Śpiwór o ...
2. OUTWELL Śpiwór Contour z poduszką
Popularny śpiwór Outwell Contour o konstrukcji dwuwarstwowej, wypełniony ociepliną syntetyczną Izofill. Posiada odpinany kaptur z wbudowaną poduszką. Zamek w kształcie litery L, pozwala rozpiąć śpiwór z boku i na dole i używać go jako kołdra. Dwukierunkowe, trwałe zamki. Śpiwór z funkcją Reversible umożliwia używanie zarówno w zimniejsze dni i jak cieplejsze.
Śpiwór z funkcją Reversible - umożliwia zmianę parametrów cieplnych w zależności od warunków. Wystarczy odpiąć kaptur z podu...
Opinie:
3. M-Tac - Śpiwór wojskowy z pokrowcem - Oliwkowy - 77777048
Wojskowy śpiwór M-Tac to doskonała propozycja dla wszystkich lubiących spędzać noce pod namiotem lub na łonie natury. Wygodna i przemyślana konstrukcja pozwala na utrzymywanie komfortu cieplnego w temperaturze do - 5 °C.
Śpiwór M-Tac wyposażony jest w kaptur ze ściągaczem i dwustronny zamek błyskawiczny. Skutecznie chroni przed wiatrem i ubytkami ciepła. Wraz ze śpiworem producent dołącza worek kompresyjny, pomocny w transportowaniu śpiwora w torbie taktycznej.
Cechy:- Ciepły śpiwór przezn...
Najtańsze produkty: Śpiwory
1. CIEPŁY ŚPIWÓR TURYSTYCZNY 2w1 KOŁDRA MUMIA KAPTUR D880
2. Śpiwór turystyczny NILS CAMP rozm L Antracyt Pomarańczowy
Śpiwór turystyczny NILS CAMP antracytowo pomarańczowy
Śpiwór turystyczny NILS CAMP to pakowny i ciepły śpiwór, który wykorzystasz z powodzeniem podczas wiosenno-letnich wycieczek pod namiot. Wykonany został z lekkiego i bardzo wytrzymałego poliestru. Dzięki temu jest odporny na przetarcia czy rozdarcia i posłuży Ci z pewnością wiele sezonów.
Jako wypełnienie zastosowano tutaj mieszankę klasycznych włókien poliestrowych wraz z miłą w dotyku włókniną wewnętrzną, która pozwala magazynować pęcherzy...
Co myślicie o firmie TREK? Ostatnio kupiłem śpiwór tej firmy. Wybrałem na moje oko bardzo dobry śpiwór o modelu 500 0°. Kosztował mnie 300 PLN. Wygląd już mnie zaciekawił, jest bardzo ścisły, mały otwór na twarz, więc w niskich temperaturach naprawdę się sprawdza. Jak zapewnia producent temperatura graniczna -5°C. Ja jeszcze w tej temperaturze nie spałem w nim, ale około 0°C już tak i świetnie sobie poradził. Naprawdę cieplutki śpiworek. W rozmiarze XL objętość tego śpiworu to 17 litrów.
Znam Treka bardzo dobrze. Teraz mam już kolejny śpiwór z tej marki i jestem zadowolony. Bardzo sobie chwalę, bo naprawdę zdają egzamin. W niskiej temperaturze doskonale ciepło, w środku komfortowo, dużo miejsca, bez problemu działają zamki… No wszystko elegancko jednym słowem. Jeżeli ktoś szuka jaki śpiwór wybrać, to jestem skłonny polecić tę firmę. W przypadku rozmiar XL mówimy o długości 2 metrów więc naprawdę jest to śpiwór dla każdego. Ja początkowo wybierałem mniejsze rozmiary, ale raz kupiłem większy i też jest super jak w środku trochę więcej miejsca się zostawi.
Dużo podróżuję, więc zawsze mam śpiwór. Dla mnie to podstawa. Mało miejsca na niego trzeba, a można zawsze powiesić na plecaku. Więc długo po tym jak zastanawiałem się jaki śpiwór wybrać, zdecydowałem, że kupię Summit 300. Można dorwać na dobrej promocji, za około 200 złotych. Jest to śpiwór, który można wykorzystywać wczesną zimą, komfortowa temperatura – 4°C to -2°C. Te śpiwory są bardzo uniwersalne i jak wybierzemy zamek z drugiej strony, to można je połączyć ze sobą. Całkiem fajna opcja.
Ja korzystam ze śpiwora zawsze kiedy śpię w hostelach. Zawsze warto mieć swoją kołdrę w zapasie, więc śpiwór idealnie spełnia tutaj swoją rolę. Ja wybrałam najlepszy śpiwór jak dla mnie – tani i lekki, a kupiłam go w Lidlu na promocji. Nie potrzebowałam nic na niską temperaturę, więc nie musiałam szukać żadnego specjalistycznego śpiwora. Kupiłam przez przypadek mumię, ale sprawdza się dobrze, również w takiej formie, w jakiej ja go używam. Za niewielkie pieniądze, a naprawdę jest świetny, lekki ale ciepły.
Śpiwór to super przydatna rzecz podczas podróży. Ja zawsze biorę go ze sobą. Chociaż długo zastanawiałam się jaki śpiwór kupić. Ostatecznie kupiłam cienki śpiwór – mumię. Jest cudowny, bo bardzo łatwo w niego wejść, a zawsze jest w nim ciepło. Doskonale sprawdza się podczas wyjazdów do hosteli. Nie trzeba brać kołdry i dodatkowo płacić, a w śpiworze śpi się super.
Fajnie, stoję teraz przed wyborem nowego śpiwora i warto poczytać co się zmieniło. Na śpiwór dwuosobowy bym się nie zdecydowała, bo wolę mieć miejsce tylko dla siebie. Chyba w ostateczności wybiorę śpiwór kołdrę, bo dla mnie to będzie chyba najkorzystniejsza opcja. Fajnie, że teraz śpiwory są naprawdę różne i można wybrać w każdym wariancie cenowym, nie tylko kolorystycznym.
Nic nie piszecie o śpiworach z atestem na temperaturę?
Do tego zestawienia dorzuciłbym jeszcze Spokey Outdoor. Mają fajny wybór a sam mam model Shelter ll i świetnie się sprawdził w tym roku w górach.
Ależ jest całkiem sporo śpiworów dwuosobowych!
Ot choćby Coleman Hampton Double, Berg Duo 200, King Camp Free Space (mumia) – wszystkie dostępne w Polsce.
Ja tam mimo wszystko wolę mieć śpiwór jednoosobowy 😛 Ale ciekawie wyglądają te modele 🙂