Jakie łyżwy kupić? - Ranking i opinie

Dobre łyżwy powinny być idealnie dopasowane do nogi oraz do naszych umiejętności. W ofercie znajdziemy różne rodzaje łyżew. Wiele zależy od tego, do jakiej jazdy mają nam one służyć. Jak zatem wybrać najlepsze łyżwy?

W sezonie jesienno-zimowym (ale nie tylko) łyżwy cieszą się bardzo dużą popularnością. Jeżdżą na nich zarówno młodsi, jak i starsi. Aby kupić odpowiedni model, trzeba dobrze zastanowić się, do czego mają nam łyżwy służyć – do gry w hokeja? Do szybkiej jazdy, do jazdy rekreacyjnej? Czy wykonywania rozmaitych ewolucji na lodzie? Odpowiedź na te pytania nieco ułatwi decyzję, jakie łyżwy wybrać.

Rodzaje łyżew

Wiele osób przed zakupem zastanawia się, jakie łyżwy dla początkujących będą najlepsze. Tutaj również kluczową kwestią jest ich przeznaczenie. Najczęściej w pierwszej kolejności wybierane są łyżwy rekreacyjne, ale jeśli od razu wiemy, że łyżwy mają nam na przykład służyć do gry w hokeja, powinniśmy skupić się na modelach do tego przeznaczonych. Sprawdźmy zatem, jakie rodzaje łyżew mamy do wyboru.

Łyżwy do gry w hokeja – hokejówki

Hokejówki to bardzo charakterystyczny typ łyżew. But zwykle wykonany jest ze skóry lub tworzywa sztucznego. Często te dwa materiały są połączone lub stosuje się inne materiały tekstylne. Cholewka jest wyjątkowo sztywna, by dobrze opinała i usztywniała nogę w kostce. Noski hokejówek są natomiast pokryte twardym plastikiem lub specjalnymi nakładkami ze stopów metali. Budowa hokejówek jest nieco zbliżona do budowy butów narciarskich (tak zwana budowa skorupowa). Muszą być one bowiem odpowiednio twarde, żeby dobrze chroniły nogi zawodników przed ewentualnymi kontuzjami czy przecięciami. Język w hokejówkach jest dłuższy niż cholewka. Podeszwa wykonana jest ze stopów metali lub tworzywa sztucznego. Najczęściej jest płaska, lekko wyprofilowana. Płoza natomiast (najczęściej z chromowanej stali nierdzewnej) jest eliptycznie zagięta na obu końcach i osłonięta plastikiem. Jedynie główna jej część (ta stykająca się z lodem) pozostaje odkryta. Jakie łyżwy hokejowe wybrać? To już zależy od naszych potrzeb. W ofercie znajdziemy hokejówki na rzepy, sznurowane oraz zapinane na klamry.

Łyżwy do jazdy figurowej – figurówki

Łyżwy figurowe to jeden z delikatniejszych modeli łyżew. Specjaliści polecają szczególnie klasyczne figurówki – wykonane ze skóry, wiązane na sznurówki. W ofercie znajdziemy figurówki w różnych kolorach. Panowie najczęściej wybierają ciemne odcienie, a panie jasne, chociaż nie brakuje kolorowych modeli, po które sięgają przedstawiciele obu płci. To, jakie łyżwy figurowe wybierzemy zależy wyłącznie od naszych preferencji. Czym figurówki różnią się od hokejówek? Przede wszystkim nie są tak sztywne jak łyżwy do gry w hokeja. Mają również podeszwę z obcasem. Płoza (wykonana ze stali nierdzewnej) z tyłu jest prosta, a z przodu zagięta i ma specjalnie wycięte ząbki, które ułatwiają wykonywanie rozmaitych figur na lodzie. Hokejówki mają płozę osłoniętą plastikiem, figurówki tego plastiku nie posiadają.

Łyżwy rekreacyjne

To stosunkowo młody wynalazek. Łyżwy rekreacyjne łączą cechy figurówek oraz hokejówek. Szkielet buta ma konstrukcję skorupową, a w szkielecie znajduje się wygodny but, który wykonany jest zazwyczaj z materiałów tekstylnych. Podeszwa ma delikatny obcas, a płoza częściowo okryta jest plastikiem.

Łyżwy do jazdy szybkiej

To najtrudniej dostępny model na polskim rynku. Najczęściej łyżwy do jazdy szybkiej są sprowadzane z zagranicy. Mają dość płytkie, sznurowane buty oraz płaską podeszwę, do której przymocowane jest proste, cienkie i długie ostrze.

Warto dodać, że coraz częściej w ofercie można znaleźć również łyżwy, których płozy można wymienić na rolki (lub odwrotnie). Specjaliści jednak nie polecają tego typu rozwiązań. W myśl zasady – jeśli coś jest do wszystkiego, to najpewniej jest do niczego.

Jakie łyżwy wybrać?

Na rynku znajdziemy różnorodne modele łyżew. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów:

Materiał

Buty w łyżwach mogą być wykonane z naturalnej skóry, skóry syntetycznej lub plastiku. Skóra naturalna, bez wątpienia, zapewnia lepszy komfort i wygodę. Stopy mogą wówczas oddychać. But ze skóry naturalnej dobrze zabezpiecza stopę. Skorupa buta wykonana ze sztucznego tworzywa dobrze trzyma nogę i odpowiednio ją chroni. Jest jednak znacznie mniej wygodna w użytkowaniu. Specjaliści zalecają używanie łyżew wykonanych z naturalnej skóry.

Wyściółka oraz wkładka

Odpowiednia wyściółka wpływa na komfort użytkowania łyżew. Producenci często stosują rozwiązania na wzór profesjonalnych modeli, dzięki czemu skóra stóp pozostaje sucha nawet po intensywnym treningu. Takim rozwiązaniem jest na przykład wyściółka z tkaniny z systemem mikrofibra czy Bio-Dri. Obie doskonale wchłaniają pot. W ofercie znajdziemy również łyżwy z wyściółką wykonaną z syntetycznego futerka, która gwarantuje ciepło stopom. Do wyboru mamy również wkładkę żelową, która dopasowuje się do stopy i pomaga zapobiegać odciskom. Jeśli decydujemy się na łyżwy o skorupowej budowie, warto zwrócić uwagę, czy są one wyposażone w specjalne zabezpieczenia nóg przed otarciami, na przykład lateksowe gąbki termiczne umieszczone w newralgicznych miejscach (między innymi w kostkach).

Wzmocnienia w łyżwach

Dotyczy to głównie hokejówek. Tego rodzaju łyżwy muszą być wyjątkowo sztywne. Nierzadko ich konstrukcja wykonana jest z włókien węglowych, które są niesamowicie wytrzymałe, a przy tym lekkie. W  przypadku hokejówek ważna jest również osłona palców. W tańszych modelach noski zabezpieczone są nakładką z twardego plastiku, w droższych nakładką kompozytową.

Rodzaj zapięcia łyżew

Do wyboru mamy buty wiązane, zapinane na klamry lub rzepy. Te pierwsze gwarantują najlepsze dopasowanie do stopy i lepszy komfort jazdy. Łyżwy na klamry i rzepy można szybciej i łatwiej założyć, jednak tego rodzaju zapięcia są mniej odporne na uszkodzenia.

Rozmiar łyżew

To niezwykle ważne, by dobrać odpowiedni rozmiar łyżew. W tym celu warto przeanalizować tabelę rozmiarów i dopasować but do długości stopy. Do wyboru mamy rozmiary dziecięce i młodzieżowe oraz te dedykowane młodzieży i dorosłym. Każdy producent przedstawia rozmiarówkę oryginalną oraz europejską (zgodną ze standardowymi rozmiarami obuwia). Ciekawą opcją są łyżwy z regulacją rozmiaru. To modele to przede wszystkim łyżwy dla dzieci. Długość buta można dostosować do stopy dziecka. To wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Łyżwy „rosną” wraz ze stopą pociechy.  But zbudowany jest w tym wypadku z dwóch części, mianowicie cholewki oraz ruchomego noska, który możemy przesuwać, dzięki specjalnemu mocowaniu. Najczęściej w ofercie znajdziemy 3 rozmiary łyżew z regulacją: S (29-32), M (32-35) oraz L (35-38).

Ile kosztują dobre łyżwy?

Pozostała jeszcze jedna kwestia do rozważenia, mianowicie, ile wydać na łyżwy? To w dużej mierze zależy od zasobności naszego portfela. Warto dostosować ten zakup do rzeczywistych potrzeb. W supermarketach znajdziemy łyżwy już za 60 złotych, jednak specjaliści zalecają zakup markowych łyżew, które zagwarantują lepszą ochronę, komfort oraz większą wytrzymałość. Dobre łyżwy dla dzieci będą kosztować od 100 zł w górę, dla dorosłych natomiast od 200 złotych wzwyż. Najdroższe modele, dedykowane w głównej mierze profesjonalistom, to wydatek rzędu około 3 000 złotych.

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentRodzajMateriał płozyKolorZapięcieDodatkowa płozaRegulacja rozmiaru
1 Spokey ŁYŻWY HOKEJOWE STANLEY Spokey ŁYŻWY HOKEJOWE STANLEY
1 opinia
Spokeyhokejowestal nierdzewnaczarno-czerwonen/an/an/a
2 Łyżwy hokejowe męskie BAUER X-LS Sr czarne rozmiar: 42 1058935 Łyżwy hokejowe męskie BAUER X-LS Sr czarne rozmiar: 42 1058935
1 opinia
Bauern/an/an/an/an/an/a
3 NF8565 S WHITE ROZM. 36 ŁYŻWY FIGUROWE NILS EXTREME NF8565 S WHITE ROZM. 36 ŁYŻWY FIGUROWE NILS EXTREME
1 opinia
n/an/an/an/an/an/a
4 Nils EXTREME ŁYŻWY HOKEJOWE NH7103 A ROZM L EXTREME 16-21-002 Nils EXTREME ŁYŻWY HOKEJOWE NH7103 A ROZM L EXTREME 16-21-002
1 opinia
Nilshokejowen/an/an/an/an/a
5 Nijdam Dla mężczyzn łyżwy do hokeja na lodzie Hard Boot, czarny 0089-ZZR-35 Nijdam Dla mężczyzn łyżwy do hokeja na lodzie Hard Boot, czarny 0089-ZZR-35
1 opinia
Nijdamn/an/an/an/an/an/a
6 Rollerblade, Łyżwy męskie, Spark Ice, rozmiar 28/34 Rollerblade, Łyżwy męskie, Spark Ice, rozmiar 28/34
1 opinia
Rollerbladen/an/an/an/an/an/a
7 Łyżwy męskie FILA Bond Łyżwy męskie FILA Bond
1 opinia
Filan/an/an/an/an/an/a
8 Nils EXTREME NF8565 S WHITE ROZM. 37 ŁYŻWY FIGUROWE EXTREME Nils EXTREME NF8565 S WHITE ROZM. 37 ŁYŻWY FIGUROWE EXTREME
1 opinia
Nilsfigurowen/an/an/an/an/a
9 ROCES Roces Rsk 2 Łyżwy Męskie, Czarny (450572-001 black) ROCES Roces Rsk 2 Łyżwy Męskie, Czarny (450572-001 black)
1 opinia
Rocesn/an/an/an/an/an/a
10 Attabo, Damskie łyżwy figurowe, FS, rozmiar 36 Attabo, Damskie łyżwy figurowe, FS, rozmiar 36
1 opinia
n/an/an/an/an/an/a
11 Worker ŁYŻWY SANECZKOWE DZIECIĘCE DUCKSS R 24-31 7084 Worker ŁYŻWY SANECZKOWE DZIECIĘCE DUCKSS R 24-31 7084
1 opinia
Workern/anierdzewna, stal nierdzewna, staln/aklamran/an/a
12 Nils EXTREME NH8588 BLACK/BLUE ROZM. 43 ŁYŻWY HOKEJOWE EXTREME Nils EXTREME NH8588 BLACK/BLUE ROZM. 43 ŁYŻWY HOKEJOWE EXTREME
1 opinia
Nilshokejowen/an/an/an/an/a
13 CCM, Łyżwy dla dorosłych, SK TACKS AS 550 SR REGULAR 9.0, rozmiar 44,5 CCM, Łyżwy dla dorosłych, SK TACKS AS 550 SR REGULAR 9.0, rozmiar 44,5
1 opinia
n/an/an/an/an/an/a
14 Łyżwy damskie Spartan Lady, Biały z kwiatem, 42 Łyżwy damskie Spartan Lady, Biały z kwiatem, 42
1 opinia
n/an/an/an/an/an/a
15 3W1 Wrotki+rolki+ Łyżwy Regulowane Zestaw r 30-33 3W1 Wrotki+rolki+ Łyżwy Regulowane Zestaw r 30-33
1 opinia
SMJn/an/an/an/an/an/a
16 Nijdam Łyżwy dwupłozowe saneczkowe dla dzieci Blue HmmBob N10AI02-BLU Nijdam Łyżwy dwupłozowe saneczkowe dla dzieci Blue HmmBob N10AI02-BLU
1 opinia
Nijdamsaneczkowestal chromowananiebieskieklamranietak
17 Nijdam Schreuders sport Damskie klasyczne łyżwy figurówki, rozmiar 35, 0034-UNI-35 0034-UNI-35 Nijdam Schreuders sport Damskie klasyczne łyżwy figurówki, rozmiar 35, 0034-UNI-35 0034-UNI-35
1 opinia
Nijdamn/an/an/asznurowanen/an/a
18 Nils EXTREME NH11603 A BLACK ROZM. L(39-42) ŁYŻWY HOKEJOWE EXTREME 16-82-032 Nils EXTREME NH11603 A BLACK ROZM. L(39-42) ŁYŻWY HOKEJOWE EXTREME 16-82-032
1 opinia
Nilshokejowen/an/an/an/an/a
19 Rolki Łyżwy Hokejowe 2W1 Raven Expert Gold 40-43 Rolki Łyżwy Hokejowe 2W1 Raven Expert Gold 40-43
1 opinia
Ravenn/an/an/an/an/an/a
20 NH7104 A BLACK/GREEN ROZM. S ŁYŻWY HOKEJOWE NILS EXTREME NH7104 A BLACK/GREEN ROZM. S ŁYŻWY HOKEJOWE NILS EXTREME
1 opinia
n/an/an/an/an/an/a

Najlepsze produkty: Jakie łyżwy kupić?

1. Spokey ŁYŻWY HOKEJOWE STANLEY

Spokey ŁYŻWY HOKEJOWE STANLEY
ŁYŻWY HOKEJOWE SPOKEY STANLEYwstępnie ostrzona płoza ze stali nierdzewnej o zwiększonej twardościwzmocniona część przednia pokryta absorbującym uderzenie PUwyściółka z mikrofibry pochłaniająca wilgoćsztywna profilowana cholewka dająca pewne podparcie stawu skokowego eliminując jednocześnie strefy ucisku

Dane techniczne:

Rodzajhokejowe
Materiał płozystal nierdzewna
Kolorczarno-czerwone

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
CenterSport.pl Internetow

Ilość opinii:
1969
ŁYŻWY HOKEJOWE SPOKEY STANLEY


2. Łyżwy hokejowe męskie BAUER X-LS Sr czarne rozmiar: 42 1058935

Łyżwy hokejowe męskie BAUER X-LS Sr czarne rozmiar: 42 1058935

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Łyżwy Bauer hokejowe X-LS SR 2023
olimpiasport.pl

Ilość opinii:
207
Łyżwy hokejowe Bauer X-LS Sr
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
Łyżwy hokejowe Bauer X-LS Sr (kolor Czarny, rozmiar 07.0R)
Decathlon.pl

Łyżwy hokejowe Bauer X-LS SR


3. NF8565 S WHITE ROZM. 36 ŁYŻWY FIGUROWE NILS EXTREME

NF8565 S WHITE ROZM. 36 ŁYŻWY FIGUROWE NILS EXTREME

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
kelton.pl
Ocena:
5.0/5.0
Ilość opinii:
1858
NF8565 S WHITE ROZM. 36 ŁYŻWY FIGUROWE NILS EXTREME


Najtańsze produkty: Jakie łyżwy kupić?

1. Nils EXTREME ŁYŻWY HOKEJOWE NH7103 A ROZM L EXTREME 16-21-002

Nils EXTREME ŁYŻWY HOKEJOWE NH7103 A ROZM L EXTREME 16-21-002
Nils Extreme to łyżwy hokejowe o klasycznym kształcie, przeznaczone dla osób początkujących i średnio zaawansowanych. Wnętrze buta wykonane jest z materiału MESH, który ma strukturę siatki, umożliwiający swobodny przepływ powietrza. Płoza z wysokogatunkowej stali nierdzewnej jest gwarancją długiego i bezpiecznego użytkowania. Dodatkowym atutem jest regulacja rozmiaru. Specyfikacja:
  • Płoza: wysokogatunkowa stal nierdzewna
  • But: półmiękki
  • Wkładka: MESH, PCV
  • Zapięcie: klamra dwusekcyjna, pasek na...

Dane techniczne:

Rodzajhokejowe

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
kelton.pl
Ocena:
5.0/5.0
Ilość opinii:
1858
NH7103 A BLACK/RED ROZM. L ŁYŻWY HOKEJOWE NILS EXTREME


2. Worker ŁYŻWY SANECZKOWE DZIECIĘCE DUCKSS R 24-31 7084

Worker ŁYŻWY SANECZKOWE DZIECIĘCE DUCKSS R 24-31 7084

Łyżwy Duckss to dziecięce łyżwy saneczkowe, które mocuje się do butów przy pomocy dwóch pasków z klamrami. Model jest wyposażony w funkcję regulacji rozmiaru. Łyżwy doskonale sprawdzą się dla najmłodszych miłośników zimowych aktywności. Mogą służyć również do nauki jazdy na "tradycyjnych" łyżwach. Łyżwy saneczkowe to klasyka, na których uczyły się jeździć również starsze pokolenia. 
 

  • Jeśli potrzebujesz porady w wyborze odpowiednich łyżew, zadzwoń! Numer telefonu znajdziesz w zakładce "konta...

Opinie:

Produkt wysokiej jakości.
Anna M

Dane techniczne:

Materiał płozynierdzewna, stal nierdzewna, stal
Zapięcieklamra

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Worker, Łyżwy saneczkowe, Duckss, biały, rozmiar 24/31


3. Spokey ŁYŻWY HOKEJOWE STANLEY

Spokey ŁYŻWY HOKEJOWE STANLEY
ŁYŻWY HOKEJOWE SPOKEY STANLEYwstępnie ostrzona płoza ze stali nierdzewnej o zwiększonej twardościwzmocniona część przednia pokryta absorbującym uderzenie PUwyściółka z mikrofibry pochłaniająca wilgoćsztywna profilowana cholewka dająca pewne podparcie stawu skokowego eliminując jednocześnie strefy ucisku

Dane techniczne:

Rodzajhokejowe
Materiał płozystal nierdzewna
Kolorczarno-czerwone

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
CenterSport.pl Internetow

Ilość opinii:
1969
ŁYŻWY HOKEJOWE SPOKEY STANLEY


Porównanie TOP 3

Spokey ŁYŻWY HOKEJOWE STANLEY Spokey ŁYŻWY HOKEJOWE STANLEY Łyżwy hokejowe męskie BAUER X-LS Sr czarne rozmiar: 42 1058935 Łyżwy hokejowe męskie BAUER X-LS Sr czarne rozmiar: 42 1058935 NF8565 S WHITE ROZM. 36 ŁYŻWY FIGUROWE NILS EXTREME NF8565 S WHITE ROZM. 36 ŁYŻWY FIGUROWE NILS EXTREME
Cena
ProducentSpokeyBauer
Rodzajhokejowen/an/a
Materiał płozystal nierdzewnan/an/a
Kolorczarno-czerwonen/an/a

Jakie łyżwy kupić? - Opinie i komentarze (6)

Reply