Kamizelka ochronna do jazdy konnej - Ranking i opinie

Chociaż nie jest jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia jeźdźca – naprawdę warto w nią zainwestować! Dobra kamizelka ochronna do jazdy konnej jest jednym z elementów ochronnych rekomendowanych przez Polski Związek Jeździectwa. Ma za zadanie chronić jeźdźca przed kontuzjami związanymi z ewentualnym upadkiem z konia. Dobra kamizelka ochronna do jazdy konnej będzie spełniała wymagania jakościowe europejskich norm jak np.: EN 1358:2000 oraz CE/EN 1621:2014. Jednak certyfikaty nie są wszystko, na co należy zwrócić uwagę. Przy wyborze najlepszej kamizelki ochronnej do jazdy konnej ważne jest również zwrócenie uwagi na inne parametry techniczne. Zobacz jakie!

Kamizelka ochronna do jazdy konnej – do czego służy?

Kamizelka ochronna do jazdy konnej ma za zadanie chronić jeźdźca przed kontuzjami związanymi z upadkiem. Jej konstrukcja skupia się na ochronie kręgosłupa i innych, okolicznych narządów wewnętrznych przed urazami podczas uderzenia o ziemię.  Kamizelka ochronna do jazdy konnej przeznaczona jest zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych jeźdźców. Poza wygodą noszenia i wyglądem zewnętrznym dobrej kamizelki ochronnej jeździeckiej najważniejszą kwestią, które determinuje jej wybór, jest stopień ochrony. Wyróżnia się trzy poziomy ochrony przed urazami. dopasowuje się je do poziomu zaawansowania jeźdźca i stylu jazdy. Nie bez znaczenia pozostaje również materiał, z jakiego została wykonana. Wszystkie ważne dane techniczne opiszemy w dalszej części artykułu.

Kamizelka ochronna do jazdy konnej Level 1

Kamizelka ochronna do jazdy konnej poziom 1 – czarny, to produkt zapewniający najniższą ochronę ciała. To modele lekkie, elastyczne i bardzo wygodne. Najczęściej są stosowane jako dodatkowa prewencja przez zawodowych dżokejów, którzy podczas gonitwy starają się minimalizować wagę swojego rynsztunku.

Pamiętaj jednak, że kamizelka ochronna do jazdy konnej level 1 nadal jest dużo lepsza niż żadna! Jednak z uwagi na fakt, że na rynku akcesoriów jeździeckich dostępnych jest również wiele innych modeli o wyższym stopniu ochrony, kamizelki ochronne do jazdy konnej o 1 poziomie ochrony, lepiej zostawić zawodowcom.

Kamizelka ochronna do jazdy konnej Level 2

Kamizelki ochronne do jazdy konnej poziom 2 – brązowy zapewniają średnią ochronę ciała przy upadku. To częsty wybór hobbystów i osób, które jeżdżą rekreacyjnie i nie trenują woltyżerki, czy skoków przez przeszkody. Kamizelka ochronna do jazdy konnej 2 stopnia skupia się przede wszystkim na zapewnianiu odpowiedniej ochrony kręgosłupa. To jeden z popularniejszych wyborów osób, które pasjonują się jazdą konną. Boki, obojczyk i klatka piersiowa jeźdźca nie są jednak zabezpieczone przed urazami.

Kamizelka ochronna do jazdy konnej Level 3

Wybierając kamizelkę ochronną do jazdy konnej poziomu 3 – fioletową, możesz mieć pewność, że inwestujesz w najwyższy poziom ochrony przed kontuzją. To wybór dla profesjonalistów i osób, którym zależy na najwyższym stopniu ochrony. Kamizelki ochronne do jazdy konnej level 3 to częsty wybór sportowców trenujących:

 • skoki przez przeszkody,
 • cross,
 • woltyżerkę,
 • ujeżdżanie koni „trudnych”, niewspółpracujących, narowistych.

Kamizelki ochronne do jazdy konnej poziom 3 są najbardziej zaawansowane i rozbudowane i jednocześnie najdroższe. Jeżeli planujesz jeździć typowo rekreacyjnie, możesz spokojnie poprzestać na kamizelce ochronnej 2 stopnia.

Wybuchowe kamizelki jeździeckie

Poza wymienionymi kamizelkami można omówić jeszcze jeden, czwarty typ kamizelki ochronnej. Czy wiesz, jak działa poduszka powietrzna w samochodzie? Włącza się w odpowiednim momencie i chroni kierowcę i pasażerów przed bezpośrednim uderzeniem o twardy element kabiny samochodowej. Na podobnej zasadzie działają kamizelki do jazdy konnej “wybuchowe”. Podczas upadku napełniają się CO2, dzięki czemu chronią jeźdźca przed bezpośrednim uderzeniem o twarde podłoże. Wiele modeli można napełnić kilkukrotnie – dokupisz do nich dodatkowe naboje z gazem.

Z jakich materiałów wykonana jest kamizelka ochronna do jazdy konnej?

Przy wyborze dobrej kamizelki ochronnej do jazdy konnej warto zwrócić uwagę na materiały,  z jakich została wykonana. Jednym z lepszych wyborów będą materiały certyfikowane, które zostały oznaczone europejskimi normami bezpieczeństwa BETA 3 lub BETA 2.

Kamizelka ochronna do jazdy konnej wykonana z BETA 2 będzie nieco cieńsza, dzięki czemu jest wygodniejsza w noszeniu i rekomendowana do użytku przez dzieci. Z kolei kamizelki ochronne z BETA 3 są przeznaczone dla profesjonalistów – osób zajmujących się sportem zawodowo i poszukujących najwyższej jakości ochrony przed kontuzją ciała.

Przy wyborze najlepszej kamizelki jeździeckiej zwróć szczególną uwagę na certyfikaty i atesty. Nie kupuj produktów używanych – mogą zapewniać gorszą ochronę przed urazami i po prostu nie spełnią swojej funkcji.

Jaka kamizelka ochronna do jazdy konnej będzie najlepsza?

Wybierając kamizelkę ochronną do jazdy konnej, pamiętaj, że im wyższy jest stopień jej ochrony, tym grubsza i cięższa jest sama kamizelka. Z całą pewnością jazda konna w kamizelce ochronnej w pewnym stopniu zmniejsza poczucie pełnej swobody ruchów. To dlatego poza stopniem ochrony musisz po prostu zobaczyć, jak czujesz się w wybranym modelu.

Kamizelki ochronne do jazdy konnej są sztywne. Dlatego przy wyborze konkretnego modelu sprawdź koniecznie tabelę rozmiarów. Zmierz swój:

 • obwód pasa,
 • obwód klatki piersiowej,
 • długość do bioder, a dokładnie mierzysz miejsce od kolca biodrowego przedniego górnego przez ramię do tej samej wysokości od strony pleców.

Pobrane pomiary przełóż na informacje zawarte w tabeli rozmiarów producenta. Pamiętaj, że marka marce nierówna i to, że wcześniej nosiło się kamizelkę z rozmiarem M, wcale nie oznacza, że taki sam rozmiar będzie identyczny u innego producenta.

Dobrze jest przymierzyć – zrobisz to również online!

Zakupy w sklepach online dają Ci jedną, niezwykłą przewagę – prawo do odstąpienia od zakupu bez podania przyczyny. Masz na to 14 dni. To bardzo ważna zaleta, ponieważ przy wyborze najlepszej kamizelki ochronnej do jazdy konnej konieczne może być przymierzenie kilku modeli, zanim wybierzesz ten, który jest dla Ciebie najwygodniejszy i najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom. Ocena wygody jest kwestia bardzo subiektywną, nie ma zatem jednej najlepszej kamizelki, która sprawdzi się u każdego jeźdźca.

Jeżeli masz już kamizelkę na sobie (lub jesteś na etapie dokonywania pomiarów), pamiętaj, że nie powinna opierać się na udach. Z uwagi na fakt, że kamizelka ochronna do jazdy konnej jest wykonana ze sztywnego materiału, jazda w zbyt długiej kamizelce i każdy ruch w strzemionach (np. podczas anglezowania)  będzie podnosił ja i opuszczał, a na udach mogą powstać bolesne otarcia.

Zobacz również, czy kamizelka nie blokuje ruchów, nie uciska (np. w okolicy pach) i czy możesz w niej swobodnie wykonać skłon i ruchy skrętne tułowia. Jeżeli czujesz mocne ograniczenie – ten model nie będzie dobry dla Ciebie!

Kamizelka ochronna do jazdy konnej dla dzieci

Kamizelka ochronna do jazdy konnej dla dzieci ma takie same właściwości jak kamizelka ochronna do jazdy konnej dla dorosłych. Z tą różnicą, że tabela rozmiarów dopasowana będzie do anatomii ciała najmłodszych. Dzieci uczące się jeździć, jak i te już bardziej wprawione w jazdę konną jak najbardziej powinny nosić kamizelki ochronne do jazdy konnej. Stopień ochrony kamizelki jeździeckiej dla dziecka warto dopasować do jego indywidualnych potrzeb. Jeżeli dziecko trenuje jazdę typowo rekreacyjną, która nie jest związana z podwyższonym ryzykiem upadku – w zupełności wystarczy poprzestać na kamizelce 2 poziomu ochrony. Jeżeli jednak dziecko trenuje skoki przez przeszkody, cross lub inne sporty uznawane za bardziej kontuzjogenne – zdecyduj się na zakup kamizelki ochronnej do jazdy konnej level 3.

Warto rozsądnie podejść do tematu ochrony małego dziecka, które uczy się jazdy na lonży. Instruktor ma wówczas kontrolę nad koniem, a dziecko powinno czuć się swobodnie, co ułatwi mu opanowanie podstaw. Dobrym momentem na zakup kamizelki dla dziecka jest kolejny już etap zaawansowania po opanowaniu podstaw jazdy. Instruktor z pewnością podpowie, kiedy będzie dobra chwila na założenie ochronnej kamizelki jeździeckiej

Wymóg noszenia kamizelki ochronnej do jazdy konnej

Chociaż w większości przypadków stosowanie kamizelki ochronnej do jazdy konnej pozostaje opcjonalne, podczas niektórych zawodów PZJ wprowadziło wymóg noszenia kamizelek ochronnych. Dotyczy to również egzaminów na odznakę jeździecką u dzieci do czasu ukończenia 15 roku życia. Przepisy stanowią jednak, że dla pozostałych uczestników zawodów i egzaminów kamizelka ochronna do jazdy konnej jest elementem zalecanym.

Kamizelka ochronna do jazdy konnej może uchronić Ciebie lub Twoje dziecko przed poważną kontuzją. Niestety jazda konna jest jednym ze sportów, w którym jeźdźcy są bardziej narażeni na kontuzje kręgosłupa, barków i bioder. Warto zatem zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby nie dopuścić do poważnych urazów tak wrażliwych części ciała. Inwestycja w dobrej jakości, certyfikowaną kamizelkę dopasowaną do wieku, wymiarów sylwetki i stylu jazdy jest zatem dobrym rozwiązaniem dla każdego – dorosłego i dziecka. Dlatego postaraj się wybrać mądrze! Dobrze dopasowana kamizelka wysokiej jakości posłuży Ci przez długi czas aktywnego użytkowania.

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducent
1 FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci
1 opinia
2 RTS Kamizelka piaff dla pań Softshell, wielokolorowa, s 20201 RTS Kamizelka piaff dla pań Softshell, wielokolorowa, s 20201
1 opinia
RTS
3 USG United Sportproducts Germany kamizelka bezpieczeństwa Flexi Black, czarny 65681 USG United Sportproducts Germany kamizelka bezpieczeństwa Flexi Black, czarny 65681
1 opinia
4 RTS Kamizelka piaff dla pań Softshell, wielokolorowa, m 20202 RTS Kamizelka piaff dla pań Softshell, wielokolorowa, m 20202
1 opinia
RTS
5 SMART RIDER Kamizelka ochronna jeździecka Smartrider dla dzieci SMART RIDER Kamizelka ochronna jeździecka Smartrider dla dzieci
1 opinia
6 RTS Kamizelka piaff dla pań Softshell, wielokolorowa, l 20213 RTS Kamizelka piaff dla pań Softshell, wielokolorowa, l 20213
1 opinia
RTS
7 Kamizelka ochronna młodzieżowa START FlexCheck Kamizelka ochronna młodzieżowa START FlexCheck
1 opinia
8 FOUGANZA Kamizelka jeździecka 100 męska FOUGANZA Kamizelka jeździecka 100 męska
1 opinia
9 Kamizelka jeździecka damska Fouganza 500 Kamizelka jeździecka damska Fouganza 500
1 opinia
10 Kamizelka jeździecka damska FOUGANZA 500 Kamizelka jeździecka damska FOUGANZA 500
1 opinia
11 Kamizelka jeździecka dla dzieci Fouganza 500 Warm Kamizelka jeździecka dla dzieci Fouganza 500 Warm
1 opinia
12 Kamizelka jeździecka dla dzieci Fouganza 500 Warm Kamizelka jeździecka dla dzieci Fouganza 500 Warm
1 opinia
13 Start Kamizelka ochronna VELCRO młodzieżowa - 0011610023 Start Kamizelka ochronna VELCRO młodzieżowa - 0011610023
1 opinia
14 Kamizelka ochronna START FlexCheck dla dorosłych Kamizelka ochronna START FlexCheck dla dorosłych
1 opinia
15 Kamizelka ochronna START FlexCheck dla dorosłych Kamizelka ochronna START FlexCheck dla dorosłych
1 opinia
16 Kamizelka jeździecka dla dzieci Fouganza 500 Warm Kamizelka jeździecka dla dzieci Fouganza 500 Warm
1 opinia
17 FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci unisex FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci unisex
1 opinia
18 Kamizelka ochronna młodzieżowa START segmentowa Kamizelka ochronna młodzieżowa START segmentowa
1 opinia
19 Kamizelka ochronna młodzieżowa START segmentowa Kamizelka ochronna młodzieżowa START segmentowa
1 opinia
20 Kamizelka ochronna młodzieżowa START segmentowa Kamizelka ochronna młodzieżowa START segmentowa
1 opinia

Najlepsze produkty: Kamizelka ochronna do jazdy konnej

1. FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci

FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci
Perforowane piankowe panele ułatwiają wentylację. Bardzo przyczepne, solidne rzepy są bezpieczne i mocno trzymają. Poziom zabezpieczenia 2. Spełnia wymogi normy EN 13158 : 2009. Szerokie rzepy z zabezpieczeniami na ramionach. Kamizelka jest dobrze dopasowana, gdy czerwone znaczniki są zakryte.

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Decathlon.pl

Kamizelka ochronna jeździecka Fouganza Safety 100 dla dzieci


2. RTS Kamizelka piaff dla pań Softshell, wielokolorowa, s 20201

RTS Kamizelka piaff dla pań Softshell, wielokolorowa, s 20201

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Amazon.pl

RTS Damska kamizelka softshellowa Piaff, czarna/Dubarry, S


3. USG United Sportproducts Germany kamizelka bezpieczeństwa Flexi Black, czarny 65681

USG United Sportproducts Germany kamizelka bezpieczeństwa Flexi Black, czarny 65681

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Amazon.pl

USG panel bezpieczeństwa"USG Flexi", czarny, dla dorosłych L


Najtańsze produkty: Kamizelka ochronna do jazdy konnej

1. FOUGANZA Kamizelka jeździecka 100 męska

FOUGANZA Kamizelka jeździecka 100 męska
Bardzo lekka. Chroni tułów przed zimnem, zapewnia swobodę ruchów w ramionach i barkach. Bardzo praktyczne 3 kieszenie! Odpowiedni krój. Ramiona są odsłonięte dla pełnej swobody ruchów. Wypełnienie z watoliny z recyklingu (120 g/m2 ) chroni tułów przed zimnem. Tkanina wierzchnia łatwo się czyści i nie przyczepia się do niej sierść. Podszewka chroni przed przedostawaniem się zimnego powietrza. Drobny deszcz spłynie po materiale (daje czas na znalezienie schronienia).

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Decathlon.pl

Kamizelka jeździecka męska Fouganza 100
Decathlon.pl

Kamizelka jeździecka męska Fouganza 100
Decathlon.pl

Kamizelka jeździecka męska Fouganza 100
Decathlon.pl

Kamizelka jeździecka męska Fouganza 100
Decathlon.pl

Kamizelka jeździecka męska Fouganza 100


2. Kamizelka jeździecka dla dzieci Fouganza 500 Warm

Kamizelka jeździecka dla dzieci Fouganza 500 Warm

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Decathlon.pl

Granatowo-złota kamizelka jeździecka dla dzieci, Fouganza 500 Warm


3. Kamizelka jeździecka dla dzieci Fouganza 500 Warm

Kamizelka jeździecka dla dzieci Fouganza 500 Warm

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Decathlon.pl

Śliwkowa kamizelka jeździecka dla dzieci, Fouganza 500 Warm


Porównanie TOP 3

FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci RTS Kamizelka piaff dla pań Softshell, wielokolorowa, s 20201 RTS Kamizelka piaff dla pań Softshell, wielokolorowa, s 20201 USG United Sportproducts Germany kamizelka bezpieczeństwa Flexi Black, czarny 65681 USG United Sportproducts Germany kamizelka bezpieczeństwa Flexi Black, czarny 65681
Cena
ProducentRTS

Reply