Kamizelka ochronna do jazdy konnej - Ranking i opinie

Chociaż nie jest jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia jeźdźca – naprawdę warto w nią zainwestować! Dobra kamizelka ochronna do jazdy konnej jest jednym z elementów ochronnych rekomendowanych przez Polski Związek Jeździectwa. Ma za zadanie chronić jeźdźca przed kontuzjami związanymi z ewentualnym upadkiem z konia. Dobra kamizelka ochronna do jazdy konnej będzie spełniała wymagania jakościowe europejskich norm jak np.: EN 1358:2000 oraz CE/EN 1621:2014. Jednak certyfikaty nie są wszystko, na co należy zwrócić uwagę. Przy wyborze najlepszej kamizelki ochronnej do jazdy konnej ważne jest również zwrócenie uwagi na inne parametry techniczne. Zobacz jakie!

Kamizelka ochronna do jazdy konnej – do czego służy?

Kamizelka ochronna do jazdy konnej ma za zadanie chronić jeźdźca przed kontuzjami związanymi z upadkiem. Jej konstrukcja skupia się na ochronie kręgosłupa i innych, okolicznych narządów wewnętrznych przed urazami podczas uderzenia o ziemię.  Kamizelka ochronna do jazdy konnej przeznaczona jest zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych jeźdźców. Poza wygodą noszenia i wyglądem zewnętrznym dobrej kamizelki ochronnej jeździeckiej najważniejszą kwestią, które determinuje jej wybór, jest stopień ochrony. Wyróżnia się trzy poziomy ochrony przed urazami. dopasowuje się je do poziomu zaawansowania jeźdźca i stylu jazdy. Nie bez znaczenia pozostaje również materiał, z jakiego została wykonana. Wszystkie ważne dane techniczne opiszemy w dalszej części artykułu.

Kamizelka ochronna do jazdy konnej Level 1

Kamizelka ochronna do jazdy konnej poziom 1 – czarny, to produkt zapewniający najniższą ochronę ciała. To modele lekkie, elastyczne i bardzo wygodne. Najczęściej są stosowane jako dodatkowa prewencja przez zawodowych dżokejów, którzy podczas gonitwy starają się minimalizować wagę swojego rynsztunku.

Pamiętaj jednak, że kamizelka ochronna do jazdy konnej level 1 nadal jest dużo lepsza niż żadna! Jednak z uwagi na fakt, że na rynku akcesoriów jeździeckich dostępnych jest również wiele innych modeli o wyższym stopniu ochrony, kamizelki ochronne do jazdy konnej o 1 poziomie ochrony, lepiej zostawić zawodowcom.

Kamizelka ochronna do jazdy konnej Level 2

Kamizelki ochronne do jazdy konnej poziom 2 – brązowy zapewniają średnią ochronę ciała przy upadku. To częsty wybór hobbystów i osób, które jeżdżą rekreacyjnie i nie trenują woltyżerki, czy skoków przez przeszkody. Kamizelka ochronna do jazdy konnej 2 stopnia skupia się przede wszystkim na zapewnianiu odpowiedniej ochrony kręgosłupa. To jeden z popularniejszych wyborów osób, które pasjonują się jazdą konną. Boki, obojczyk i klatka piersiowa jeźdźca nie są jednak zabezpieczone przed urazami.

Kamizelka ochronna do jazdy konnej Level 3

Wybierając kamizelkę ochronną do jazdy konnej poziomu 3 – fioletową, możesz mieć pewność, że inwestujesz w najwyższy poziom ochrony przed kontuzją. To wybór dla profesjonalistów i osób, którym zależy na najwyższym stopniu ochrony. Kamizelki ochronne do jazdy konnej level 3 to częsty wybór sportowców trenujących:

  • skoki przez przeszkody,
  • cross,
  • woltyżerkę,
  • ujeżdżanie koni „trudnych”, niewspółpracujących, narowistych.

Kamizelki ochronne do jazdy konnej poziom 3 są najbardziej zaawansowane i rozbudowane i jednocześnie najdroższe. Jeżeli planujesz jeździć typowo rekreacyjnie, możesz spokojnie poprzestać na kamizelce ochronnej 2 stopnia.

Wybuchowe kamizelki jeździeckie

Poza wymienionymi kamizelkami można omówić jeszcze jeden, czwarty typ kamizelki ochronnej. Czy wiesz, jak działa poduszka powietrzna w samochodzie? Włącza się w odpowiednim momencie i chroni kierowcę i pasażerów przed bezpośrednim uderzeniem o twardy element kabiny samochodowej. Na podobnej zasadzie działają kamizelki do jazdy konnej “wybuchowe”. Podczas upadku napełniają się CO2, dzięki czemu chronią jeźdźca przed bezpośrednim uderzeniem o twarde podłoże. Wiele modeli można napełnić kilkukrotnie – dokupisz do nich dodatkowe naboje z gazem.

Z jakich materiałów wykonana jest kamizelka ochronna do jazdy konnej?

Przy wyborze dobrej kamizelki ochronnej do jazdy konnej warto zwrócić uwagę na materiały,  z jakich została wykonana. Jednym z lepszych wyborów będą materiały certyfikowane, które zostały oznaczone europejskimi normami bezpieczeństwa BETA 3 lub BETA 2.

Kamizelka ochronna do jazdy konnej wykonana z BETA 2 będzie nieco cieńsza, dzięki czemu jest wygodniejsza w noszeniu i rekomendowana do użytku przez dzieci. Z kolei kamizelki ochronne z BETA 3 są przeznaczone dla profesjonalistów – osób zajmujących się sportem zawodowo i poszukujących najwyższej jakości ochrony przed kontuzją ciała.

Przy wyborze najlepszej kamizelki jeździeckiej zwróć szczególną uwagę na certyfikaty i atesty. Nie kupuj produktów używanych – mogą zapewniać gorszą ochronę przed urazami i po prostu nie spełnią swojej funkcji.

Jaka kamizelka ochronna do jazdy konnej będzie najlepsza?

Wybierając kamizelkę ochronną do jazdy konnej, pamiętaj, że im wyższy jest stopień jej ochrony, tym grubsza i cięższa jest sama kamizelka. Z całą pewnością jazda konna w kamizelce ochronnej w pewnym stopniu zmniejsza poczucie pełnej swobody ruchów. To dlatego poza stopniem ochrony musisz po prostu zobaczyć, jak czujesz się w wybranym modelu.

Kamizelki ochronne do jazdy konnej są sztywne. Dlatego przy wyborze konkretnego modelu sprawdź koniecznie tabelę rozmiarów. Zmierz swój:

  • obwód pasa,
  • obwód klatki piersiowej,
  • długość do bioder, a dokładnie mierzysz miejsce od kolca biodrowego przedniego górnego przez ramię do tej samej wysokości od strony pleców.

Pobrane pomiary przełóż na informacje zawarte w tabeli rozmiarów producenta. Pamiętaj, że marka marce nierówna i to, że wcześniej nosiło się kamizelkę z rozmiarem M, wcale nie oznacza, że taki sam rozmiar będzie identyczny u innego producenta.

Dobrze jest przymierzyć – zrobisz to również online!

Zakupy w sklepach online dają Ci jedną, niezwykłą przewagę – prawo do odstąpienia od zakupu bez podania przyczyny. Masz na to 14 dni. To bardzo ważna zaleta, ponieważ przy wyborze najlepszej kamizelki ochronnej do jazdy konnej konieczne może być przymierzenie kilku modeli, zanim wybierzesz ten, który jest dla Ciebie najwygodniejszy i najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom. Ocena wygody jest kwestia bardzo subiektywną, nie ma zatem jednej najlepszej kamizelki, która sprawdzi się u każdego jeźdźca.

Jeżeli masz już kamizelkę na sobie (lub jesteś na etapie dokonywania pomiarów), pamiętaj, że nie powinna opierać się na udach. Z uwagi na fakt, że kamizelka ochronna do jazdy konnej jest wykonana ze sztywnego materiału, jazda w zbyt długiej kamizelce i każdy ruch w strzemionach (np. podczas anglezowania)  będzie podnosił ja i opuszczał, a na udach mogą powstać bolesne otarcia.

Zobacz również, czy kamizelka nie blokuje ruchów, nie uciska (np. w okolicy pach) i czy możesz w niej swobodnie wykonać skłon i ruchy skrętne tułowia. Jeżeli czujesz mocne ograniczenie – ten model nie będzie dobry dla Ciebie!

Kamizelka ochronna do jazdy konnej dla dzieci

Kamizelka ochronna do jazdy konnej dla dzieci ma takie same właściwości jak kamizelka ochronna do jazdy konnej dla dorosłych. Z tą różnicą, że tabela rozmiarów dopasowana będzie do anatomii ciała najmłodszych. Dzieci uczące się jeździć, jak i te już bardziej wprawione w jazdę konną jak najbardziej powinny nosić kamizelki ochronne do jazdy konnej. Stopień ochrony kamizelki jeździeckiej dla dziecka warto dopasować do jego indywidualnych potrzeb. Jeżeli dziecko trenuje jazdę typowo rekreacyjną, która nie jest związana z podwyższonym ryzykiem upadku – w zupełności wystarczy poprzestać na kamizelce 2 poziomu ochrony. Jeżeli jednak dziecko trenuje skoki przez przeszkody, cross lub inne sporty uznawane za bardziej kontuzjogenne – zdecyduj się na zakup kamizelki ochronnej do jazdy konnej level 3.

Warto rozsądnie podejść do tematu ochrony małego dziecka, które uczy się jazdy na lonży. Instruktor ma wówczas kontrolę nad koniem, a dziecko powinno czuć się swobodnie, co ułatwi mu opanowanie podstaw. Dobrym momentem na zakup kamizelki dla dziecka jest kolejny już etap zaawansowania po opanowaniu podstaw jazdy. Instruktor z pewnością podpowie, kiedy będzie dobra chwila na założenie ochronnej kamizelki jeździeckiej

Wymóg noszenia kamizelki ochronnej do jazdy konnej

Chociaż w większości przypadków stosowanie kamizelki ochronnej do jazdy konnej pozostaje opcjonalne, podczas niektórych zawodów PZJ wprowadziło wymóg noszenia kamizelek ochronnych. Dotyczy to również egzaminów na odznakę jeździecką u dzieci do czasu ukończenia 15 roku życia. Przepisy stanowią jednak, że dla pozostałych uczestników zawodów i egzaminów kamizelka ochronna do jazdy konnej jest elementem zalecanym.

Kamizelka ochronna do jazdy konnej może uchronić Ciebie lub Twoje dziecko przed poważną kontuzją. Niestety jazda konna jest jednym ze sportów, w którym jeźdźcy są bardziej narażeni na kontuzje kręgosłupa, barków i bioder. Warto zatem zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby nie dopuścić do poważnych urazów tak wrażliwych części ciała. Inwestycja w dobrej jakości, certyfikowaną kamizelkę dopasowaną do wieku, wymiarów sylwetki i stylu jazdy jest zatem dobrym rozwiązaniem dla każdego – dorosłego i dziecka. Dlatego postaraj się wybrać mądrze! Dobrze dopasowana kamizelka wysokiej jakości posłuży Ci przez długi czas aktywnego użytkowania.

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducent
1 FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci
1 opinia
2 BUSSE Kamizelka ochronna BICTON BUSSE Kamizelka ochronna BICTON
1 opinia
3 Covalliero Kamizelka AW22/23 młodzieżowa Covalliero Kamizelka AW22/23 młodzieżowa
1 opinia
4 Komperdell Kamizelka ochronna CROSS młodzieżowa - Komperdell 6298 Komperdell Kamizelka ochronna CROSS młodzieżowa - Komperdell 6298
1 opinia
Komperdell
5 Komperdell Kamizelka ochronna SLIM FIT CROSS - Komperdell 6297 Komperdell Kamizelka ochronna SLIM FIT CROSS - Komperdell 6297
1 opinia
Komperdell
6 HELITE Kamizelka Air Soft Shell bez podpinki HELITE Kamizelka Air Soft Shell bez podpinki
1 opinia
7 RTS Kamizelka  piaff dla pań Softshell, wielokolorowa, s 20201 RTS Kamizelka piaff dla pań Softshell, wielokolorowa, s 20201
1 opinia
RTS
8 Polar jeździecki 500 Warm dla dzieci Polar jeździecki 500 Warm dla dzieci
1 opinia
9 FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci unisex FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci unisex
1 opinia
10 Bluza jeździecka damska JD ATTACK Birgit z zamkiem Bluza jeździecka damska JD ATTACK Birgit z zamkiem
1 opinia
11 RTS Kamizelka  piaff dla pań Softshell, wielokolorowa, l 20213 RTS Kamizelka piaff dla pań Softshell, wielokolorowa, l 20213
1 opinia
RTS
12 Bluza jeździecka Equus Care Bluza jeździecka Equus Care
1 opinia
13 Kamizelka ochronna jeździecka SMART RIDER Kamizelka ochronna jeździecka SMART RIDER
1 opinia
14 FOUGANZA Kamizelka jeździecka 500 damska FOUGANZA Kamizelka jeździecka 500 damska
1 opinia
15 SMART RIDER Kamizelka ochronna jeździecka Smartrider dla dzieci SMART RIDER Kamizelka ochronna jeździecka Smartrider dla dzieci
1 opinia
16 Bluza jeździecka Equus Care Bluza jeździecka Equus Care
1 opinia
17 Komperdell Kamizelka ochronna CROSS Regular - Komperdell 6296 Komperdell Kamizelka ochronna CROSS Regular - Komperdell 6296
1 opinia
Komperdell
18 Schockemohle Kamizelka DARLING CHROME wiosna-lato 2017 damska - granat 2800-00234 Schockemohle Kamizelka DARLING CHROME wiosna-lato 2017 damska - granat 2800-00234
1 opinia
19 Waldhausen Kamizelka ochronna BACK PROTECTOR P07 - SWING Waldhausen Kamizelka ochronna BACK PROTECTOR P07 - SWING
1 opinia
20 Eskadron Kamizelka męska Softshell KLAAS II Equestrian Fanatics AW20 - - black Eskadron Kamizelka męska Softshell KLAAS II Equestrian Fanatics AW20 - - black
1 opinia

Najlepsze produkty: Kamizelka ochronna do jazdy konnej

1. FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci

FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci
Perforowane piankowe panele ułatwiają wentylację. Bardzo przyczepne, solidne rzepy są bezpieczne i mocno trzymają. Poziom zabezpieczenia 2. Spełnia wymogi normy EN 13158 : 2009. Szerokie rzepy z zabezpieczeniami na ramionach. Kamizelka jest dobrze dopasowana, gdy czerwone znaczniki są zakryte.

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Decathlon.pl

Kamizelka ochronna jeździecka Fouganza Safety 100 dla dzieci


2. BUSSE Kamizelka ochronna BICTON

BUSSE Kamizelka ochronna BICTON
Kamizelka ochronna do jazdy konnej z certyfikatem CE EN 13158-2009, Level 3.Posiada regulowaną długość oraz obwód w talii. Z przodu zapinane na zamek błyskawiczny.Możliwość szybkiego ściągnięcia dzięki szerokim rzepom na ramionach oraz pasie.Bardzo wygodna i ergonomiczna.Elementy ochronne wykonane są z lekkiej pianki, zapewniając maksymalną swobodę ruchu.W budowie optymalna i zapewniająca maksymalną swobodę ruchu w różnych rodzajach dosiadu.Dodatkowo wzmocniona wdłuż kręgosłupa.Elementy odbla...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
KONIK

BUSSE Kamizelka ochronna BICTON


3. Covalliero Kamizelka AW22/23 młodzieżowa

Covalliero Kamizelka AW22/23 młodzieżowa

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
KONIK

Covalliero Kamizelka AW22/23 młodzieżowa


Najtańsze produkty: Kamizelka ochronna do jazdy konnej

1. Polar jeździecki 500 Warm dla dzieci

Polar jeździecki 500 Warm dla dzieci
Polar jeździecki z bardzo miękkim, wysokim kołnierzem. Skutecznie chroni przed chłodem. Wstawki na przodzie polara chronią przed wiatrem, ograniczają brudzenie i przyczepianie się sierści. Miękki w dotyku polar o gramaturze 200 g/m² z mięciutkim kołnierzem! Specjalny krój pleców i miękki materiał dobrane z myślą o swobodzie ruchów. Wykonany w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu. Wstawki na ramionach i piersi ograniczają przenikanie zimnego powietrza. Materiał naturalnie odprowadza wilg...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Decathlon.pl

Polar jeździecki dla dzieci Fouganza 500 ciepły
Decathlon.pl

Polar jeździecki dla dzieci Fouganza 500 ciepły


2. Bluza jeździecka Equus Care

Bluza jeździecka Equus Care
Odkryj moc jeździeckiego szaleństwa i przeobraź się w magicznego jednorożca! Idealna bluza do pracy z koniem w chłodne dni. Materiał nie krępuje ruchów! Lekki, przyjemny w dotyku i miękko układający się materiał.

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Decathlon.pl

Bluza jeździecka Equus Care


3. Bluza jeździecka Equus Care

Bluza jeździecka Equus Care
Odkryj moc jeździeckiego szaleństwa i przeobraź się w magicznego jednorożca! Idealna bluza do pracy z koniem w chłodne dni. Materiał nie krępuje ruchów! Lekki, przyjemny w dotyku i miękko układający się materiał.

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Decathlon.pl

Bluza jeździecka Equus Care


Porównanie TOP 3

FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci FOUGANZA Kamizelka ochronna jeździecka Safety 100 dla dzieci BUSSE Kamizelka ochronna BICTON BUSSE Kamizelka ochronna BICTON Covalliero Kamizelka AW22/23 młodzieżowa Covalliero Kamizelka AW22/23 młodzieżowa
Cena
Producent

Kamizelka ochronna do jazdy konnej - Opinie i komentarze (1)

Reply