Karimata

Jeśli wybieracie się w dłuższą podróż, czy planujecie wakacyjny biwak, a jednocześnie cenicie wygodę i dobry sen lub co gorsza macie z nim problem – koniecznie przemyślcie zakup karimaty. O ile śpiwór i namiot traktowane są zwykle bardzo poważnie – temat karimaty zwykle jest drugorzędny, traktowany po macoszemu. Jeśli macie w biwakowaniu większe doświadczenie na pewno wiecie, że warto zainwestować w dobrą karimatę, która ochroni przed zimnem i wilgocią, zapewni komfort oraz poradzi sobie z nierównościami terenu.

Karimata na biwak – pod namiot

Wybierając matę do namiotu możecie zdecydować się na zakup klasycznego pompowanego materaca lub jednego z rodzajów maty. Różnią się one wagą, grubością, ilością zajmowanego miejsca oraz ceną. W zależności od potrzeb i możliwości – na pewno uda się znaleźć coś dla siebie. Dostępne na rynku rodzaje mat można podzielić na:
– karimaty wojskowe tzw. podkładziny wojskowe – 50-100 zł (najczęściej z demobilu)
– karimaty – ok. 20-100 zł, waga: do 400g
– alumaty – 30- 100 zł, waga: ok. 100g
– karimaty, maty samopompujące – od 50, do 300 zł, waga max. 3,5 kg

Karimaty wojskowe

Jest to rodzaj koca, najczęściej wykonanego z filcu lub z mieszanki wełny, nie polecam tego rodzaju maty na rodzinny biwak, choć może sprawdzić się w połączeniu ze zwykłą karimatą. Główną zaletą wojskowej podkładziny jest doskonała izolacja i ochrona przed wilgocią, słabo jednak radzi sobie z nierównościami terenu, dodatkowo zajmuje sporo miejsca.
Karimata

Najtańsza i najbardziej podstawowa mata. Jej zaletą jest waga i cena, kosztuje grosze, wykonana jest z lekkiej pianki, niestety szybko się niszczy, jest zakupem raczej jednorazowym. Zapewnia minimum wygody i nadaje się tylko na ciepłe noce, nie posiada właściwie żadnej warstwy izolacyjnej. Na rynku dostępne są również karimaty warstwowe, które w pewnym stopniu rozwiązują ten problem, przy czym karimaty 2, czy 3 warstwowe są dość grube, przez co tracą na poręczności.

Alumata – izomata

Cienkie maty, których główną funkcją jest izolowanie i chronienie przed chłodem i wilgocią. Są bardzo cienkie, chyba że mowa o karimacie dodatkowo powleczonej warstwą aluminium. Ze względu na grubość zredukowaną do kilku milimetrów słabo niwelują nierówności podłoża, nadają się do wykorzystywania w miejscach, gdzie jest dość równo i miękko. Niewątpliwym plusem jest natomiast waga i rozmiar, dzięki czemu świetnie sprawdzi się podczas wypraw pieszych i rowerowych.

Karimata samopompująca

Najwygodniejsza i najlepiej izolująca spośród dostępnych na rynku mat turystycznych. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, natomiast po rozłożeniu i lekkim dodmuchaniu pianka, która znajduje się wewnątrz maty rozpręża się, staje się sprężysta i dużo wyższa. Mata samopompująca nadaje się do użytkowania w chłodzie i na nierównym terenie, dostępne są również modele z dmuchaną poduszką. Dla wielu jest to opcja wygodniejsza w większym stopniu nawet, niż materac. Zajmuje nieco więcej miejsca, niż klasyczna karimata, czy alumata, jednak po złożeniu nadal nadaje się do przymocowania do plecaka, nie da się jednak ukryć, że jej ciężar może być odczuwalny, szczególnie jeśli bierzecie spory bagaż. Na rynku dostępne są karimaty samopompujące jedno i dwuosobowe, a ich waga waha się od 0,5 kg, do 3,5 kg.

Karimata na zimę

Większość mat przeznaczona jest do użytkowania w ciepłych miesiącach, dostępne są jednak także maty trzysezonowe oraz całoroczne. Maty trzysezonowe posiadają dodatkową warstwę izolacji, przeważnie wykonaną z grubej gumy, natomiast maty całoroczne są zdecydowanie grubsze i wyglądem przypominają cienki materac. Jeśli planujesz górską wyprawę jesienią, czy wczesną wiosną – lepiej zaopatrzyć się właśnie w matę tego typu. Są one nieco cięższe, jednak producenci chcąc rozwiązać ten problem decydują się często na zmniejszenie powierzchni maty, tworzą np. maty zwężane lub typu mumia.

Karimata - Ranking 2019

W poniższej tabli znajduje się aktualny ranking produktów w kategorii Karimata. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5KarimataProducentCena
1Spokey karimata dwuwarstwowa z aluminium (82984)SpokeyAktualna Cena
2Spokey SleephikerSpokeyAktualna Cena
3Spokey Drifter 82981SpokeyAktualna Cena
4Trimm FreedomTrimmAktualna Cena
5Trimm VelvetyTrimmAktualna Cena
Najlepsze zapytania:
  • jaka karimata

Karimata - Opinie i komentarze

Dodaj komentarz