Kask rowerowy

Jeszcze kilka lat temu, osoby w kaskach rowerowych można było oglądać tylko w amerykańskich filmach. Dziś kaski są bardzo lekkie i kolorowe, a na ulicach można spotkać zarówno dzieci, jak i dorosłych używających kasków.

Obecnie w Polsce nie ma przepisów, które nakazywałyby stosowanie kasków rowerowych. Organizacje rowerowe ostro reagują na próby wprowadzenia obowiązku noszenia kasków, nad czym pracują urzędnicy UE. Obowiązek jazdy w kasku został wprowadzony w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, na Malcie i w części stanów USA.

W wielu krajach europejskich kaski rowerowe są obowiązkowe dla dzieci. Naszym zdaniem, osoby, które regularnie jeżdżą rowerem po ulicy, powinny zakładać kask mimo tego, że nie nakazują tego przepisy. Jest on niezbędny także podczas jazdy w terenie i w czasie rywalizacji w sportach rowerowych.

Kask rowerowy – co powinien oferować?

Oczywiście, aby zabezpieczyć się przed uszkodzeniem głowy, nie wystarczy zakup najtańszego kasku. Zanim dokonasz wyboru, sprawdź, czy kask posiada certyfikat, potwierdzający to, że dobrze spełnia swoją funkcję.

Tańsze kaski rowerowe są nieco cięższe i mogą oferować gorszą wentylację, przez co jazda będzie mniej przyjemna. Kupując nieco droższy kask, znacznie zyskamy na komforcie jazdy.

Wewnątrz powinny znajdować się gąbki, które można łatwo wyjąć i wyprać. Kluczową kwestią będzie dopasowanie kasku do kształtu naszej głowy i sprawdzenie, czy zakres regulacji, w który jest wyposażony kask, będzie dla nas wystarczający. Dobry kask rowerowy będzie wyposażony także we wkładki antybakteryjne, które uchronią przed brzydkim zapachem.

Zwróć uwagę także na to, jaki jest system zapinania kasku na głowie – w wielu tańszych modelach można znaleźć systemy szybkiego zapinania i odpinania kasku.

Kask rowerowy do 100 zł

W cenie około 100 zł można znaleźć wiele ciekawych kasków rowerowych, które wyglądem praktycznie nie różnią się od modeli w kilkukrotnie wyższej cenie. Kask rowerowy do 100 zł, może być wyposażony na przykład w daszek z opcją regulacji, przydatny, gdy świeci intensywne słońce, wygodną regulację i dużą ilość otworów wentylacyjnych. Tańsze kaski także gwarantują dobre zabezpieczenie głowy przed urazem, a różnica między droższymi i tańszymi modelami wynika przede wszystkim z użytych materiałów.

Ranking kasków rowerowych do 100 zł

Pozycja Kask rowerowy do 100 zł Producent Cena
1Spokey Kask ochronny, dziecięcy, z regulacją, na rower, rolki PONY 82078SpokeyAktualna Cena
2Kross RIBELO RIBELOKrossAktualna Cena
3AXER Sport Bike, Kask rowerowy, Voyager Shiny Orange, rozmiar MAXERAktualna Cena
4AXER Sport Kask rowerowy, Marcel slant, rozmiar MAXERAktualna Cena
5POC Uniseksowy kask rowerowy Trabec, 10501, niebieski, XS (5154 cm) 10501POCAktualna Cena

Tanie kaski rowerowe są dostępne zwykle w mniejszej ilości rozmiarów, jednak nie będzie to sprawiało problemu z uwagi, na możliwość regulacji. Ciekawą opcją w kaskach rowerowych jest siatka, która chroni nas przed owadami.

Kaski rowerowe w cenie około 200 złotych, są zwykle wykonane z lekkich materiałów i są wyposażone w nieco nowocześniejszą technologię – na przykład, In-Mold. W droższych kaskach istnieje także możliwość dopasowania ich do głowy, podczas jazdy na rowerze. Niektóre firmy oferują wymianę kasku na nowy, jeśli w ciągu roku od zakupu, doszło do wypadku. Należy pamiętać o tym, że nawet najlepszy kask rowerowy należy wymienić na nowy, jeśli doszło w nim do wypadku i uległ wgnieceniu.

Ranking kasków rowerowych do 200 zł

Pozycja Kask rowerowy do 200 zł Producent Cena
1Spokey Kask ochronny, dziecięcy, z regulacją, na rower, rolki PONY 82078SpokeyAktualna Cena
2Kross RIBELO RIBELOKrossAktualna Cena
3AXER Sport Bike, Kask rowerowy, Voyager Shiny Orange, rozmiar MAXERAktualna Cena
4AXER Sport Kask rowerowy, Marcel slant, rozmiar MAXERAktualna Cena
5POC Uniseksowy kask rowerowy Trabec, 10501, niebieski, XS (5154 cm) 10501POCAktualna Cena

W przypadku droższych kasków, dopłacamy także za skomplikowany system mocowania go na głowie, oraz znacznie lepszy design. Jeśli szukasz kasku o sportowym wyglądzie, postaw na modele ze średniej półki takich firm, jak Giro, Met czy BBB. Wydając na kask około 300 złotych masz pewność, że zabezpieczasz swoją głowę w taki sam sposób, który chroni zawodowych kolarzy.

Kask rowerowy dla dziecka

Kaski rowerowe są konieczne zarówno dla maluchów, jeżdżących na pierwszym rowerku, jak i w przyczepce rowerowej albo w foteliku. Wybierając pierwszy kask rowerowy dla dziecka, musisz zwrócić szczególną uwagę na dwa parametry – wygodę, oraz bezpieczeństwo. W pierwszej kolejności, należy zmierzyć obwód główki dziecka, a dopiero potem, przymierzyć te modele, które mają mniej więcej odpowiedni rozmiar. Dzieci szybko rosną, dlatego większość rodziców decyduje się na zakup kasku o nieco większym rozmiarze, który nadal prawidłowo leży na głowie.

Wybór odpowiedniego kasku, wymaga zwykle przymierzenia kilku modeli – dopiero na samym końcu, wybieramy jego kolorystykę i wzory. Na szczęście producenci kasków zdają sobie z tego sprawę i większość modeli, oferują w wielu kolorach.

Kask rowerowy dla dziecka musi posiadać certyfikat CE oraz EN 1078, które zapewniają, że uchroni on przed upadkiem. Większość kasków rowerowych sprzedawanych w sklepach sportowych, będzie posiadało te certyfikaty. Nie dotyczy to kasków z drugiej ręki (które mogły ulec uszkodzeniu w wyniku wypadku) oraz kasków ze sklepów z zabawkami (które często tylko dobrze wyglądają, a zupełnie nie zabezpieczają w trakcie wypadku).

Kupując kask rowerowy dla aktywnego dziecka, warto zastanowić się, czy będzie ono uprawiało także inne sporty. Niektóre kaski będą miały bardziej zabudowany tył i konstrukcje, która nie ogranicza widoku z przodu. Takie kaski pozwolą nie tylko na stosowanie ich podczas jazdy na rowerze, ale także na rolkach lub na deskorolce.

Kupując kask rowerowy dla dziecka nie warto oszczędzać, bo w wielu przypadkach może on uratować dziecku życie.

Kask rowerowy - Ranking 2019

W poniższej tabeli znajduje się aktualny ranking najlepszych produktów w kategorii Kask rowerowy. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5Kask rowerowyProducentCena
1Spokey Kask ochronny, dziecięcy, z regulacją, na rower, rolki PONY 82078SpokeyAktualna Cena
2Kross RIBELO RIBELOKrossAktualna Cena
3AXER Sport Bike, Kask rowerowy, Voyager Shiny Orange, rozmiar MAXERAktualna Cena
4AXER Sport Kask rowerowy, Marcel slant, rozmiar MAXERAktualna Cena
5PROFEX City 62194 Kask rowerowy L/XL czarnyPROFEXAktualna Cena

Kask rowerowy - Opinie i komentarze

Dodaj komentarz