Kijki trekkingowe

Jeszcze kilka lat temu osoby spacerujące z kijkami trekkingowymi wzbudzały zdziwienie, a nawet rozbawienie. Grono zwolenników tego rodzaju gadżetów cały czas się jednak powiększa. Kijki trekkingowe możemy zaobserwować na górskich szlakach, na leśnych dróżkach, a nawet w miejskich parkach. Bardzo ważne jest jednak to, by odpowiednio je dobrać. Podpowiemy, jak wybrać najlepsze kijki trekkingowe.

To zaskakujące, na ile rzeczy musimy zwrócić uwagę kupując kijki trekkingowe. Niby niepozorny sprzęt, a jednak odpowiednio dobrany może stanowić doskonałe wsparcie podczas rozmaitych wędrówek oraz spacerów. W ofercie znajdziemy duży wybór modeli. Niewielkie różnice mogą wpłynąć na funkcjonalność. Dobre kijki trekkingowe zapewnią nam komfort, ale również bezpieczeństwo. Dzięki nim ochronimy stawy i zmniejszymy ryzyko upadku. Warto zatem dobrze przeanalizować ten zakup.

Kijki trekkingowe a nordic walking

Zanim kupimy odpowiednie kijki trekkingowe, musimy zastanowić się nad tym, w jakich okolicznościach będziemy z nich korzystać. Inny rodzaj sprzętu sprawdzi się w parku, inny na górskim szlaku. Niestety, uniwersalnych kijków w ofercie nie znajdziemy. Musimy je dopasować do konkretnego terenu.

Jakie kijki zatem kupić? Modele trekkingowe dedykowane są osobom, które zamierzają wędrować po górach. Jeśli mamy w planach wyłącznie spacery po lesie czy po parku, spokojnie możemy postawić na klasyczne kijki do nordic walkingu.

W tym tekście skupimy się głównie na sprzęcie trekkingowym. Naszym zdaniem zdecydowanie warto zabrać kijki trekkingowe w góry.

Jak wybrać dobre kijki trekkingowe?

Trzeba podkreślić, że wybór kijków trekkingowych jest naprawdę duży. Sprzęt jest mocno zróżnicowany pod względem technicznym oraz cenowym. Na co warto zwrócić uwagę kupując dobre kijki trekkingowe?

 • Wytrzymałość – jeśli planujesz zabrać kijki trekkingowe w góry, postaw na naprawdę dobrej jakości sprzęt. Kijki trekkingowe muszą być  bardzo wytrzymałe i znacznie trwalsze niż te używane podczas spaceru w parku czy lesie. Powinny stanowić wsparcie dla naszego ciała, a więc w razie potrzeby muszą wytrzymać nasz ciężar. To ważne, jeśli na przykład wędrujemy po wzniesieniach. Słabej jakości sprzęt może się złamać albo złożyć, co może być niebezpieczne. Warto zatem o to bezpieczeństwo zadbać i wybrać solidne kijki trekkingowe.
 • Materiał, z którego zostały wykonane – w ofercie najczęściej spotkamy kijki trekkingowe wykonane z aluminium lub z włókien węglowych (karbonowych). Te drugie są bardzo lekkie, a przy tym sztywne i twarde, ale, niestety, mniej odporne na pęknięcia. Kijki z aluminium nie złamią się tak łatwo, ale za to mogą się odkształcić. Wszystko zależy od rodzaju aluminium. W tym wypadku wyższa cena oznacza najczęściej dużo lepszą jakość, więc nie warto oszczędzać.
 • Średnica rurki – generalnie, im większa średnica rurki, tym solidniejszy sprzęt. Wiąże się to jednak najczęściej również z większą wagą.
 • Końcówka – to element, który bezpośrednio styka się z podłożem. Mimo że jest niewielki, to wiele od niego zależy. Dobre kijki trekkingowe powinny być wykonane z bardzo odpornych na ścieranie materiałów, na przykład z węglików spiekanych (stosowane między innymi w wiertarkach). Nie najlepszą opcją są końcówki stalowe, które mogą się ślizgać i nie są zbyt odporne. Jeśli często wędrujesz po górach, wybierz kijki z wymiennymi końcówkami.
 • Waga – podczas górskich wędrówek waga ma znaczenie, dlatego coraz częściej decydujemy się na lekki sprzęt. Dobre modele ważą mniej niż 600 gramów. Zdarza się jednak, że niższa waga idzie w parze z gorszą jakością. Nie oznacza to, że na rynku nie znajdziemy dobrej jakości, lekkich kijków trekkingowych. Wystarczy tylko dobrze poszukać. Z reguły lżejsze są kijki trekkingowe karbonowe.

Kijki trekkingowe – rodzaje

Okazuje się, że waga i rozmiar w przypadku kijków trekkingowych mają kluczowe znaczenie. Kijki trekkingowe w bagażu podręcznym nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca. Trzeba pamiętać, że górskie wędrówki zwykle i tak generują spory bagaż, dlatego lekkie kijki cieszą się dużym zainteresowaniem. Sporą popularność zdobywają kijki trekkingowe składane oraz kijki trekkingowe teleskopowe. Sprzęt przeznaczony do górskich wędrówek najczęściej składa się z kilku segmentów:

 • Kijki trekkingowe 2-segmentowe – mają dość prostą konstrukcję, są bardzo stabilne i niezawodne, a przy tym, stosunkowo lekkie. Ich wadą są jednak spore rozmiary, przez co nie są specjalnie wygodne, zwłaszcza podczas transportu.
 • Kijki trekkingowe 3-segmentowe – to obecnie najbardziej popularne modele. Są stabilne, a po złożeniu można je wygodnie przetransportować.
 • Kijki trekkingowe 4-segmentowe – najmniej wytrzymałe, ale po złożeniu zajmują wyjątkowo mało miejsca. Łatwo je zatem transportować. Ich rozkładanie bywa jednak dość kłopotliwe.

Kijki trekkingowe – mechanizmy blokujące

Kolejną ważną kwestią są mechanizmy blokujące w kijkach trekkingowych. Przydają się podczas rozkładania kijków oraz dostosowywania ich do nachylenia terenu. W ofercie znajdziemy:

 • Kijki trekkingowe skręcane – blokada uruchamia się po skręceniu dwóch sąsiednich segmentów. Dzięki temu możemy ustawić kijki w wygodnej pozycji. Ten system ma jednak swoje wady. Nie zawsze możemy sprawnie i szybko skręcić segmenty. Problem zaczyna się, gdy mamy na przykład spocone dłonie albo rękawiczki. Wiele zależy, oczywiście, od jakości mechanizmu. Jeżeli wybierzemy tani sprzęt, mechanizmy blokujące szybko się przetrą, a kijki będą wymagały częstej regulacji podczas wędrówki. To na pewno nie wpłynie na komfort ich użytkowania.
 • Kijki trekkingowe z dźwignią – modele wyposażone w zewnętrzną dźwignią są znacznie łatwiejsze w obsłudze i całkiem niezawodne. Można je obsługiwać nawet w rękawiczkach.
 • Kijki trekkingowe z linką – bardzo łatwe i szybkie w obsłudze. System ten powstał, by jeszcze bardziej zmniejszyć wagę tego rodzaju sprzętu. W górnej części kijków znajduje się specjalna dźwignia, która jest połączona z linką zespalającą poszczególne elementy. Wytrzymałość linki ma tutaj kluczowe znaczenie. Od niej zależy jakość sprzętu.

Kijki trekkingowe – rodzaje rączek

Wygodny i pewny uchwyt to podstawa. Bardzo ważną rolę odgrywa w kijkach trekkingowych rączka. Warto zwrócić na nią uwagę, szczególnie gdy wybieramy się na dłuższe wyprawy. Ważne, by rączka była wykonana z wysokiej jakości materiału, z zachowaniem zasad ergonomiki.

W ofercie znajdziemy kijki trekkingowe z przedłużanymi rączkami, dzięki czemu możemy dostosować uchwyt do konkretnego terenu. Nie narażamy wówczas naszych dłoni na zajmowanie nienaturalnych, niewygodnych pozycji. Warto sprawdzić, czy rączka została wyposażona w system antypoślizgowy. Z jakimi materiałami zetkniemy się najczęściej?

 • Kijki trekkingowe z rączką z tworzywa sztucznego – wszystko zależy od jakości tworzywa. Dla przykładu rączka z plastiku słabej jakości będzie nieprzyjemna w dotyku. Latem będzie powodowała nadmierną potliwość dłoni, a zimą zwiększała odczucie chłodu. Największą zaletą rączek z tworzywa sztucznego jest ich trwałość.
 • Kijki trekkingowe z rączką z gumy – tutaj również jakość ma kluczowe znaczenie. Z reguły im droższe kijki, tym lepsza mieszanka, z której guma została wykonana. Rączka z gumy jest całkiem przyjemna w dotyku i ma niezły chwyt. Sprawdzi się zarówno przy gołej dłoni, jak i w rękawiczkach.
 • Kijki trekkingowe z rączką z pianki syntetycznej – dzięki niej kijki są nieco lżejsze. Rączka z pianki syntetycznej jest przyjemna w dotyku i całkiem dobrze pochłania wilgoć. Sprawdza się również zimą – bardzo dobrze izoluje.
 • Kijki trekkingowe z rączką korkową – rączka wykonana z korka jest całkiem przyjemna w dotyku i dobrze pochłania wilgoć, a także izoluje przed zimnem.

Kijki trekkingowe z amortyzacją

Jeśli zależy nam na naprawdę dobrym sprzęcie, powinniśmy zwrócić uwagę na kijki trekkingowe wyposażone w specjalne systemy amortyzacji. Ich zadaniem jest między innymi odciążenie nadgarstków, co, bez wątpienia, przekłada się na komfort użytkowania sprzętu.

Amortyzacja ma jednak swoje wady. Trzeba podkreślić, że kijki trekkingowe z amortyzacją są znacznie droższe i cięższe. Wszystko zależy zatem od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli często wędrujemy z kijkami i odczuwamy dyskomfort w dłoniach, taki wydatek może nam się opłacić.

Dobre kijki trekkingowe – jak dobrać?

Jak zatem dobrać najlepsze kijki trekkingowe? Przede wszystkim, trzeba zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze. Weźmy pod uwagę, jak często wędrujemy z kijkami i po jakich terenach. Sprawdźmy, czy wybrany model łatwo przetransportować. Pamiętajmy, że idealne kijki trekkingowe powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów. Ważne, by były też wygodne w użytkowaniu.

W ofercie znajdziemy kijki trekkingowe dla amatorów oraz profesjonalistów. Warto dodać, że całkiem dobrej jakości modele możemy dostać już za niewiele ponad 100 złotych. Najdroższe kijki trekkingowe potrafią kosztować nawet kilkaset złotych.

Kijki trekkingowe - Ranking 2022

W poniższej tabli znajduje się aktualny ranking produktów w kategorii Kijki trekkingowe. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5Kijki trekkingoweProducentCena
1Fizan Kije trekkingowe CompactFizanAktualna Cena
2Spokey Kije trekkingowe 105-135 cm z ekologicznych materiałów BASTONESpokeyAktualna Cena
3Masters Kije trekkingowe Sherpa XT 01S1016MastersAktualna Cena
4Spartan Kije Trekingowe Aluminiowe PROSpartanAktualna Cena
5Spokey COMPASS Kije trek. BL/SVSpokeyAktualna Cena

Kijki trekkingowe - Opinie i komentarze - (5)

Dodaj komentarz