Kompas

W dzisiejszych czasach większość osób uważa, że zamiast kompasu w leśnych ostępach można wykorzystać na przykład smartfona czy też nawigację GPS podłączoną do gniazda w samochodzie. Niestety, ale takie rozwiązania nie sprawdzają się w tych miejscach, w których nie ma zasięgu sieci, a dodatkowo mają bardzo krótki czas działania. Jeśli jesteś fanem chodzenia po górach, biegów przełajowych czy jazdy samochodem po bezdrożach, kompas i mapa będą znacznie lepszym rozwiązaniem niż niepewny odczyt z GPS. Sprawdźmy jaki kompas warto kupić, jakie są rodzaje kompasów.

Kompas do biegów

Do biegów najlepiej nadają się niewielkie kompasy płytkowe z przezroczystą obudową, które montuje się na kciuku. To patent opracowany przez mieszkańców Skandynawii, dzięki któremu można w jednej ręce trzymać mapę, a ręką z kompasem dokonywać pomiarów.

Jeśli zależy Ci na wyższej dokładności, warto skorzystać z kompasu płaskiego.

Dzięki temu, że kompas ma przezroczystą obudowę, można położyć go na mapie i bez problemu odczytać, w jakie miejsce mamy się udać. Kompasu do biegów używamy przede wszystkim w miejscach pozbawionych punktów charakterystycznych. Dobry kompas musi charakteryzować się szeroką igłą i łatwością odczytu. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z odnalezieniem najważniejszych punktów na mapie.

Kompas tego typu nie musi być bardzo dokładny – znacznie bardziej liczy się łatwość dokonywania szybkich pomiarów. Można także zastosować kompas płaski z lusterkiem, pozwalający uzyskać jeszcze lepsze efekty.

Bardzo popularne są kompasy wojskowe typu szwajcarskiego i amerykańskiego, które mają pancerną budowę, ale są jeszcze mniej dokładne i niewygodne w użytkowaniu. Wynika to z tego, że nie mają przezroczystego dna, a dokładność linijek może pozostawiać wiele do życzenia.

Do biegów i wędrówek można użyć także kompasu elektronicznego.

Kompas w zegarku

Kompas zegarkowy to rozwiązanie, które nie daje stuprocentowej pewności odczytu, ale ma przewagę nad innymi kompasami, bo mamy go zawsze przy sobie. W zegarkach można znaleźć trzy rodzaje kompasów:

  • Kompas w formie pierścienia na zewnątrz lub wewnątrz zegarka – taki zegarek pozwala na odczytanie wartości tylko wtedy, gdy świeci słońce.
  • Kompas wskazówkowy – dostępny w zegarkach firmy Timex. Po naciśnięciu przycisku, przez wskazówkę przechodzi prąd o niewielkim natężeniu i ustawia się ona na osi północ-południe.
  • Kompas elektroniczny – możesz go znaleźć w droższych zegarkach z wyświetlaczem. Gdy położysz zegarek w osi poziomej, wyświetla on położenie względem bieguna północnego. Taki zegarek często wyposażony jest w bezel, umożliwiający dokładne ustawienie kierunku.

Kompas do nurkowania

Podczas nurkowania w mało charakterystycznym zbiorniku lub pływania w toni, nurek może mieć problem z powrotem do łodzi oraz z oceną odległości, jaką od niej przebył. Aby nurkowanie było bezpieczniejsze, warto wyposażyć się w kompas i na jego podstawie, obliczyć potrzebne odległości. Kompasy nurkowe mogą być zarówno wmontowane w komputer naręczny, jak i stanowić osobne urządzenie.

Kompas do nurkowania w niektórych przypadkach może uratować nam życie, dlatego warto postawić na urządzenie, które jest dokładne, trwałe i niezawodne. Sprzęt tego typu jest zwykle zapinany na nadgarstku. Warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie reaguje negatywnie na przechyły. Najlepsze kompasy mają dużą tolerancję przechyłu, co oznacza, że nie muszą znajdować się idealnie w linii poziomej, by pokazać prawidłowy odczyt. Bardzo ważna jest także tarcza, która będzie bardzo dobrze widoczna w wodzie, elementy pokryte farbą świecącą w ciemności oraz bezel z podziałką, który można obsługiwać w rękawicach.

Kompas w samochodzie

Kompas to element, który bardzo rzadko można spotkać w samochodach, mimo tego, że daje wiele korzyści. Dzięki niemu można łatwo zorientować się, czy jedziemy w dobrym kierunku i skręcić w dobrą stronę, bez konieczności kupowania drogiej nawigacji samochodowej.

Kompas samochodowy doskonale sprawdzi się także w lesie i na drogach polnych, których oznakowania nie sposób znaleźć ani na mapie, ani w nawigacji. Najczęściej wybieranym rodzajem kompasu jest niewielkie, półkoliste urządzenie, które montuje się na szybie lub na desce rozdzielczej w aucie.

Co ciekawe, w kompas wyposażone są niektóre samochody terenowe i SUV. W większości przypadków, wymagają one kalibracji, ponieważ metalowa obudowa samochodu, prowadzi do zaburzeń odczytu kierunku.

Kompasy do stosowania na statkach

Tego typu urządzenia mają najbardziej skomplikowaną budowę i są największe. Róża kompasu zwykle jest umieszczana w roztworze płynów, przez co zmniejsza się tarcie. Kompas na statku zwykle musi mieć odpowiednie certyfikaty i spełniać wiele norm, dzięki czemu sternik będzie miał pewność, że dokładnie pokazuje kierunek.

Czy warto kupić tradycyjny kompas?

W dzisiejszych czasach najpopularniejsze są kompasy wbudowane w nawigację GPS, jednak korzystanie z tradycyjnego sprzętu, daje znacznie więcej satysfakcji i przy odrobinie wiedzy, pozwala na równie dokładne wytyczenie trasy. Są one także znacznie tańsze.

Kompas - Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się aktualny ranking najlepszych produktów w kategorii Kompas. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5KompasProducentCena
1Mil-Tec Kompas metalowy, podświetlany - Olive (15791500) 15791500Mil-TecAktualna Cena
2Suunto SS012100013 A-30/IN/L/NH COMPASSSuuntoAktualna Cena
3Helikon TEX Busola Ranger Mk2 - Grey KS-RG2-AL-19HelikonAktualna Cena
4Mil-Tec Brit.lensatic kompas z metalu 15791000Mil-TecAktualna Cena
5Silva kompas wojskowy Compass 4 militaire linią, 6400/360 ° 35692-1511SilvaAktualna Cena
Najlepsze zapytania:
  • jaki kompas kupić

Kompas - Opinie i komentarze - (6)

Dodaj komentarz