Krzesiwo

Ogień ma kluczowe znaczenie w sytuacji wymagającej przetrwania. Jest źródłem ciepła i pozwala na przygotowanie potraw podczas obozów harcerskich, biwaków i wycieczek survivalowych. Dobre krzesiwo jest podstawą do rozpalenia ognia. Powinno być trwałe i odporne na działanie różnych czynników atmosferycznych. Zapalniczka lub zapałki, po zamoczeniu tracą swoje właściwości. Krzesiwo turystyczne jest doskonałą alternatywną dla nietrwałych narzędzi do rozpalania ognia. Wybór krzesiwa nie jest tak prosty, jak się wydaje. Na rynku jest kilka wartych uwagi modeli, które różnią się od siebie kilkoma istotnymi cechami. Jak wybrać najlepsze krzesiwo?

Krzesiwo do rozpalania ognia

Na rynku dostępnych jest kilka wartych uwagi rodzajów krzesiw. Do najchętniej wybieranych i najczęściej oferowanych należą: krzesiwo magnezowe, z ferroceru oraz turystyczne.

Krzesiwo magnezowe

Popularne wśród żołnierzy i fanów survivalu krzesiwo magnezowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, z jakimi można się spotkać. Krzesiwo magnezowe jest stosunkowo tanie, wodoodporne i praktycznie niezawodne. Tworzy iskry niezależnie od pogody. Dobrze jest mieć ten rodzaj krzesiwa zawsze przy sobie – w samochodzie lub podróżnym plecaku – nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebne niezależne źródło ognia. Najprostszy model krzesiwa ma formę prostokątnego bloczku wykonanego z magnezji. Efekt iskry, wytwarzany jest  poprzez tarcie dołączonego do zestawu nożna lub niewielkiej blaszki. Krzesiwo z magnezją jest zazwyczaj bardziej efektywne od tradycyjnego krzesiwa. Iskra wytwarzana jest podczas energicznego potarcia tarnika metalem (dołączonych do zestawu blaszką lub nożem). Na rynku można spotkać się z atrakcyjnymi zestawami np. nóż finka i niewielkie krzesiwo połączone ze sobą solidnym wiązaniem.

Krzesiwo z ferroceru

Do kolejnej grupy, należy krzesiwo ferrocerowe. Jak sama nazwa wskazuje składa się ze stopu cerru i żelaza (Fe). Z uwagi na wysoką łatwopalność i ryzyko samozapłonu, stop ten został wzbogacony cerem, lantanem, neodymem i prazeodymem – to wszystko składa się na tzw. miszmetal. Dodatek miszmetalu, sprawia, że krzesiwo z ferroceru staje się prostym i względnie bezpiecznym środkiem, który służy do rozpalania ognia. Skład stopu określa parametry i wielkość iskry. Iskra wytworzona z tego krzesiwa osiąga temperaturę nawet 3000°C, co sprawia, że rozpalenie ognia jest możliwe w praktycznie wszystkich warunkach atmosferycznych.

Krzesiwo turystyczne

Jest praktyczne i uniwersalne. Może być stosowane zarówno przez obozowiczów, jak i myśliwych, wędkarzy i żołnierzy. Może być stosowane zarówno do rozpalania ogniska, jak i grilla a nawet kuchenki gazowej bez zapalarki elektrycznej. Producenci krzesiw turystycznych, wychodząc naprzeciw coraz to wyższych wymagań podróżników i projektują krzesiwa świecące w ciemności i to nawet w kilku nieszablonowych kolorach (różowym, zielonym, żółtym itp.). Średnia żywotność dobrego krzesiwa wynosi od około 3000 do nawet 12 000 użyć.

Jak rozpalić ognisko krzesiwem?

Aby rozpalić ognisko nie wystarczy samo, nawet najlepsze, krzesiwo. Przed przystąpieniem do tworzenia iskier, należy przygotować właściwe palenisko. Przy wyborze właściwego miejsca na ognisko, warto wziąć pod uwagę kierunek wiatru, zapewnić swobodny dostęp do gotowania i biwakowania, nie zapominając przy tym o zachowaniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Zasadniczo najlepiej jest korzystać z istniejącego wcześniej paleniska w obszarach o częstym natężeniu ruchu. To rozwiązanie, z oczywistych przyczyn nie jest jednak możliwe podczas wycieczek wykraczającym poza trasy turystyczne. Podstawa do rozpalenia ognia powinna być jak najbardziej sucha. Świetnie się w tym celu sprawdza na przykład sucha kora z martwego drzewa. Na tej podstawie można zacząć tworzenie iskier, które należy kierować na suchą trawę lub gałązki mniejsze niż zapałka. Aby zebrany materiał się palił, musi osiągnąć odpowiednią temperaturę zapłonu. Na temperaturę zapłonu będą miały wpływ takie czynniki, jak wilgoć w przygotowanym materiale do palenia i jego gęstość. Warto pamiętać, że chociaż krzesiwo magnezowe jest bardzo skuteczne – nie jest w pełni niezawodne. Aby nabrać wprawy, warto poćwiczyć tworzenie iskier, zanim zacznie się korzystanie z niego w lesie.

  • Przykłady podpałek: sucha trawa, puch ożypałkowy, kora brzozy, hubka.
  • Przykłady rozpałki: kora cedru, suche liście dowolnego rodzaju i małe gałązki

Niektóre rozpałki mogą być używane jako podpałka, jeśli są odpowiednio przygotowane. Dzięki cięciu staną się cieńsze i bardziej podatne na zapłon za pomocą zwykłej iskry z krzesiwa.

Krzesiwo magnezowe czy krzesiwo z ferroceru – jakie wybrać?

Aby jednoznacznie stwierdzić, które krzesiwo okaże się najlepsze – najlepiej byłoby przetestować oba, bowiem każde z nich ma swoje plusy i minusy. Ważne jest, aby pamiętać, że do prawidłowego używania krzesiwa niezbędna jest co najmniej odrobina wprawy.

Zalety krzesiwa z ferroceru

Pręcik tego krzesiwa składa się ze stopu zwanego miszmetalem. Zakup krzesiwa, które jest wyprodukowane wyłącznie z ferroceru jest obecnie praktycznie niemożliwy z uwagi na wysokie zagrożenie samozapłonem. W zależności od wyboru producenta, stop może mieć różne proporcje, co ma bezpośredni wpływ na jakość tworzonych iskier. Najlepsze krzesiwo z ferroceru ma bardzo ciemną, czarną powłokę ochronną, która stanowi zabezpieczenie. Przed użyciem krzesiwa należy ją zdrapać. Po usunięciu warstwy ochronnej, oczom użytkownika ukaże się srebrne wnętrze. Aby stworzyć iskrę, można użyć metalu (np. noża), ale w warunkach polowych sprawdzi się również ostry kamień, którym należy uderzyć o krzesiwo. Do głównych zalet krzesiwa z ferroceru jest szybki i efektywny zapłon. Temperatura iskry jest około dwa razy wyższa niż w przypadku tradycyjnej zapałki. Przy użyciu dobrego krzesiwa z ferroceru, do rozpalenia ognia wystarczy kilka iskier i odpowiednia podpałka. Żelazny pręcik lub bloczek, dostarczy tysiące iskier, które mogą wywołać setki, jeśli nie tysiące, ognisk – z pewnością to krzesiwo posłuży przez bardzo długi czas. Krzesiwo z ferroceru działa nawet po długim zanurzeniu w wodzie, dzięki czemu można określić je jako wodoodporne. Ponadto, jeśli uderzy się je z wystarczającą siłą i odpowiednim narzędziem, otrzyma się mocną iskrę, nawet podczas bardzo dużego wiatru. Najlepsze krzesiwo turystyczne, jest odporne na uderzenia i upadki z dużej wysokości. Co ważne – nadaje się do użytku nawet po złamaniu.

Producenci oferują krzesiwa turystyczne w różnych formach. Najczęściej można spotkać krzesiwo z wygodną rączką, która umożliwia stabilny uchwyt nawet gdy dłonie są zmarznięte. Osoby, które preferują krzesiwo w formie szerszego, grubszego bloczka bez uchwytu – również nie będą miały trudności ze znalezieniem właściwego modelu. Przy wyborze produktu warto unikać chińskich marek. Krzesiwa wyprodukowane w Chinach są często wykonane z tańszych materiałów, więc mogą nie być tak skuteczne, jak można by się spodziewać. Ceną takiej oszczędności może okazać się nie rozpalenie ogniska kiedy zajdzie taka potrzeba.

Zalety krzesiwa magnezowego

Krzesiwo do rozpalania w formie bloczka z magnezją cechuje się dużą mocą zapłonu. W zależności od tego, ile magnezu użyto do jego produkcji – otrzymuje się inną formę iskry i inny czas jej trwania. Wysoka zawartość magnezu sprawia, że ​​krzesiwo magnezowe będzie bardziej miękkie. Co prawda ta cecha może utrudnić wydobycie z niego iskry, ale po jej utworzeniu wytrzyma ona dłużej i będzie gorętsza. Przed dokonaniem zakupu najrozsądniej zapoznać się z etykietą, aby zobaczyć, z jakich materiałów krzesiwo zostało wykonane. Krzesiwo z magnezją jest wygodną alternatywą zapalniczki lub innego narzędzia zapalającego, które może okazać się niezawodne  na dużych wysokościach lub w niskich temperaturach. Dużą zaletą tego krzesiwa jest jego niesłychana lekkość – praktycznie nic nie waży, więc z pewnością nie obciąży bagażu obozowicza. Można je przymocować do zamka błyskawicznego na plecaku, pęku kluczy lub schować w małej kieszeni, ponieważ większość modeli dostępnych na rynku jest kompaktowa. Jest trwałe i z czasem nie ulegnie ani zniszczeniu, ani korozji. Iskry z tego krzesiwa wytwarzają bardzo gorącą iskrę, więc gdy wejdą w kontakt z magnezem, mogą szybko wytworzyć płomień. Najlepsze krzesiwa magnezowe są w stanie rozpalić ognisko już przy pierwszej iskrze – oczywiście zależy to w dużej mierze od umiejętności i obycia z tą formą rozpalania. Zanurzony w wodzie bloczek magnezowy działa nawet wtedy, gdy jest mokry. Przy wyborze dobrego krzesiwa, zawsze warto postawić na jakość, cena nie powinna grać tu pierwszej roli (czasami od niego może zależeć życie). Aby użyć magnezu jako rozpałki  trzeba zeskrobać z krzesiwa wióry magnezowe na rozpałkę zrobioną z suchej trawy, hubki lub cienkich patyczków. Minusem jest to, że magnez pali się bardzo szybko. Po rozpaleniu magnezu tworzy się popiół, którego z uwagi na zdrowie nie powinno się wdychać. Większość krzesiw magnezowych jest pozbawiona uchwytów – dla jednych jest to zaletą, inni mogą dostrzec w tym wadę.

Krzesiwa są doskonałym i praktycznym narzędziem, które ma zastosowanie w warunkach polowych. Nie są jednak niezawodne – warunkiem ich skuteczności jest posiadanie wprawy w budowaniu stosu na ognisko i tworzeniu iskier. Zdecydowanie lepiej wcześniej przetestować swoje umiejętności, zanim wyruszy się w drogę. Najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w komplet – krzesiwo i dołączone do niego metalowe narzędzie, które służy do wydobywania iskier. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, które z nich jest lepsze – to najlepiej pozostawić indywidualnej ocenie podróżnika. Zamiast zastanawiać się jak zrobić krzesiwo naturalne – warto zainwestować w gotowy zestaw, który wytrzyma niejeden biwak.

Krzesiwo - Ranking 2019

W poniższej tabli znajduje się aktualny ranking produktów w kategorii Krzesiwo. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5KrzesiwoProducentCena
1MAC GYVER MACGYVER KRZESIWO Z GWIZDKIEM I KOMPASEM 101231 101231MAC GYVERAktualna Cena
2FIRE-MAPLE KRZESIWO FMS-709FIRE-MAPLEAktualna Cena
3Lifesystems KRZESIWO DUAL ACTION FIRESTARTERLifesystemsAktualna Cena
4Light My Fire krzesiwo Scout FireSteel 2.0R WYSYŁKA OD 10 ZŁ! DLA ZAMÓWIEŃ > 350 (11112710)Light My FireAktualna Cena
5Primus KRZESIWO IGNITION STEEL SMALLPrimusAktualna Cena
Najlepsze zapytania:
  • Jakie krześiwo najleprze marka
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 ocena, średnia: 5,00 na 5)

Krzesiwo - Opinie i komentarze - (5)

Dodaj komentarz