Kuchenka turystyczna

Jeżeli często biwakujesz lub wybierasz się na dłuższą wyprawę, warto zastanowić się co będziesz jadł. Człowiek długo nie pociągnie na suchym prowiancie, a podczas podróży lub biwaku, ciepły posiłek to luksus, który nie tylko Cię rozgrzeje i nasyci, ale również znacząco podniesie Twoje morale 🙂 Na ratunek przychodzi kuchenka turystyczna. To niepozorne urządzenie uratowało skórę wielu podróżnikom. Jak wybrać odpowiednią i dobrą kuchenkę turystyczną?

Stojąc przed wyborem kuchenki turystycznej warto zastanowić się nad tym, w jakim celu będziemy jej używać – do gotowania chińskich zupek, kawy i herbaty, czy może do bardziej wyszukanych potraw? Jak zamierzamy z nią podróżować- pieszo, samochodem, pociągiem, autostopem, samolotem, czy rowerem? Czy będziemy ciągle w ruchu, czy zamierzamy dłużej obozować?

Należy również zastanowić się, jakiego paliwa będziemy używać. Na rynku dostępne są gazowe kuchenki turystyczne, na paliwa stałe, wielopaliwowe, spirytusowe oraz elektryczne. Przyjrzyjmy się każdej z nich.

Kuchenka turystyczna gazowa

Dobre kuchenki turystyczne gazowe są lekkie, proste w obsłudze oraz nie brudzą naczyń. Niestety ich parametry w dużej mierze zależą od warunków atmosferycznych – ciśnienia atmosferycznego oraz temperatury. Problemem może być również dostępność kartuszy i butli. Zawsze należy sprawdzić, czy w regionie, w który się wybieramy, będziemy mogli dostać kartusz lub butlę. Kartuszy oraz butli nie można również wnosić na pokład samolotu. Świetnie sprawdzają się na biwakach. Palniki gazowe kosztują od 50 do 100 złotych, kartusze od 4 do 40 złotych, natomiast butla bez gazu 70 złotych. Kuchenki turystyczne gazowe są dobrym rozwiązaniem, które oferuje dobry współczynnik ceny do wydajności.

Kuchenka turystyczna spirytusowa

Są to palniki, które wykorzystują zjawisko palności oparów alkoholu. Ich niewątpliwymi plusami są rozmiary oraz cena. Kuchenkę spirytusową z łatwością można wykonać samemu w warunkach polowych. Dostępność paliwa również nie stanowi problemu. Dobra turystyczna kuchenka spirytusowa kosztuje około 50 zł lub mniej, dzięki temu jest dosyć tanim rozwiązaniem.

Kuchenka turystyczna na paliwa stałe

Są to kuchenki, które wykorzystują paliwko turystyczne – kostki lub tabletki. Plusem tego rozwiązania są minimalne gabaryty, dzięki temu kuchenki na paliwa stałe są dosyć przyjemnym rozwiązaniem podczas pieszych wędrówek. Niestety mają też minusy. Sprawność paliwa turystycznego jest bardzo mała. Z trudnością gotują nawet małe ilości wody. Innym rozwiązaniem są kuchenki na paliwo żelowe. Często wykorzystywane w wojskowych kocherach. Kocher żelowy kosztuje niecałe 10 złotych, natomiast żel około 20 zł. 20 kostek paliwka turystycznego kosztuje około 12 zł. Kuchenki turystyczne na paliwa stałe są najbardziej kompaktowym, najtańszym i jednocześnie najmniej wydajnym rozwiązaniem.

Kuchenka turystyczna elektryczna

Te kuchenki najbardziej sprawdzają się w warunkach, w których mamy dostęp do sieci elektrycznej, czyli w domkach letniskowych i kempingach. Są natomiast całkowicie bezużyteczne w warunkach polowych. Są to najczęściej duże kuchnie jedno lub dwupalnikowe o mocy od 1 kW do 2,5 kW i mają świetne parametry grzewcze, niestety są jednymi z droższych tego typu sprzętów. Za elektryczną kuchenkę turystyczną zapłacimy od 70 zł do nawet 2 tysięcy złotych.

Ważne czynniki warunkujące wybór

Przy wyborze kuchenki turystycznej należy jasno określić swoje potrzeby oraz warunki, w których będziemy z niej korzystać. Należy wziąć pod uwagę temperatury i czy wpłyną na zdolności naszej kuchenki. Wysokość nad poziomem morza- im wyżej, tym ciśnienie atmosferyczne będzie mniejsze. Należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia awarii, przez co nasza kuchenka powinna mieć jak najprostszą budowę. Łatwość obsługi kuchenki również ma ogromne znaczenie. Weź pod uwagę, czy sam poradzisz sobie z obsługą. Pomyśl, czy płomień będzie dobrze chroniony przed wiatrem. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, to walka o utrzymanie płomienia.

Podsumowanie

Wybór dobrej kuchenki turystycznej to bardzo indywidualna sprawa. Należy odpowiednio zastanowić się nad swoimi potrzebami, ponieważ zakup powinien zależeć od wielu czynników. Podczas kupowania kuchenki warto wypisać wstępne pytania (podane na początku artykułu) oraz ewentualnie dodać własne.

Kuchenka turystyczna - Ranking 2018

W poniższej tabli znajduje się aktualny ranking produktów w kategorii Kuchenka turystyczna. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5 Kuchenka turystyczna Producent Cena
1Campingaz CAMP BISTRO 2 CAMPINGAZ - zakupy dla firm 2000030424CampingazAktualna Cena
2Campingaz Base CampCampingazAktualna Cena
3Highlander Highlander, GAS444HighlanderAktualna Cena
4Mil-Tec Manierka z Kubkiem LC2 CzarnaMil-TecAktualna Cena
5Mil-Tec Kuchenka Palnik SpirytusowyMil-TecAktualna Cena

Kuchenka turystyczna - Opinie i komentarze

Dodaj komentarz