Lusterko rowerowe - Ranking i opinie

Lusterko rowerowe, chociaż nie jest obowiązkowym gadżetem, realnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Aktualnie, na rynku akcesoriów rowerowych można dosłownie przebierać między różnorodnymi lusterkami rowerowymi. Jakie lusterko rowerowe wybrać najlepiej? Czy warto inwestować w cyfrowe lusterko rowerowe, czy lepiej postawić na klasyczne małe lusterko rowerowe za rozsądne pieniądze? Przeczytaj nasz poradnik! Przedstawimy w nim najczęściej wybierane akcesoria rowerowe w postaci nowoczesnych i tradycyjnych lusterek.

Do czego służy lusterko rowerowe?

Dobre lusterko rowerowe ma podobne funkcje, do tego, które jest umieszczone w samochodzie. Ma na celu poprawić widoczność, zapewnić jeszcze większą kontrolę nad drogą i uczestnikami ruchu drogowego, a także — co w zasadzie najważniejsze — zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Lusterko wsteczne rowerowe gwarantuje szybki pogląd na to, co dzieje się za plecami rowerzysty, a także po dwóch jego stronach. Może okazać się niezastąpione, jeśli poruszasz się po drodze miejskiej, a obok Ciebie przejeżdżają samochody, ale nie tylko!  Mini lusterko rowerowe, tak samo jak modele o większych wymiarach sprawdzą się również na drogach rowerowych i na trasach turystycznych w bardziej zróżnicowanym terenie. Wybór lusterka powinien być podyktowany jednak nie tylko stylem jazdy, ale również typem roweru. Jakie lusterko rowerowe będzie najlepsze w Twoim przypadku?

Dobre lusterko szosowe do roweru

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem roweru szosowego, rynek akcesoriów rowerowych dedykowanych do tego typu roweru z pewnością Cię nie zawiedzie! Rowerzyści mogą dosłownie przebierać między nowoczesnymi i klasycznymi wariacjami na temat zwykłego lusterka do roweru. Do wyboru masz między innymi: kompaktowe lusterko rowerowe składane, lusterko rowerowe na rękę, a także takie, które można bezpośrednio zamontować na kasku. Najważniejszą kwestią, na jaką musisz zwrócić uwagę, wybierając lusterko rowerowe szosowe, jest sposób montażu — musi być on kompatybilny z gięta kierownicą roweru, tzw. baranek. Zaletą składanego lusterka na rower szosowy jest możliwość jego złożenia, kiedy uznasz, że na drodze robi się zbyt ciasno i rozłożenia, kiedy poczujesz się nieco ”luźniej”. Co ważne — możliwość złożenia takiego lusterka może mieć również wpływ na zmniejszenie oporu powietrza w trakcie jazdy.

Lusterko do roweru górskiego

To, co sprawdzi się w przypadku rowerów szosowych, nie musi pasować do innego modelu roweru. W przypadku popularnych górali, przy wyborze najlepszego lusterka do roweru musisz wziąć pod uwagę fakt, że nie mają one charakterystycznej dla szosówek, giętej kierownicy. Jeśli posiadasz rower MTB, wybór składanego lusterka do roweru, które może być również montowane bezpośrednio na rogach kierownicy, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jeśli masz obawy o to, czy wybrane lusterko będzie pasować do Twojego modelu roweru, zawsze w pierwszej kolejności sprawdzaj sposób jego montażu, a dopiero potem dopasowuj dodatkowe funkcje. Niektóre lusterka można zamocować na zakończeniu kierownicy, zamiast znajdującego się tam korka — opcjonalnie po lewej lub prawej stronie. Dodatkowe opcje w postaci możliwości regulacji kąta nachylenia to kolejne zalety, które będą miały wpływ na widoczność i Twój komfort w czasie jazdy.

Lusterko do roweru trekkingowego

Wybierając najlepsze lusterko do roweru trekkingowego — modelu typowo sportowego, warto zwrócić uwagę również na wytrzymałość lusterka i jego odporność  na ewentualne uszkodzenia i urazy mechaniczne, których ryzyko wystąpienia zwiększa się szczególnie podczas jazdy w trudnym terenie. Zakres regulacji i styl mocowania lusterka możesz jednak dopasować do własnych potrzeb, ale również do budowy kierownicy.

Długość wysięgnika

Przy wyborze dobrego lusterka na rower znaczenie ma również długość wysięgnika, do którego przymocowane jest lusterko. Jednym rowerzystom w zupełności wystarczy krótkie ramie, inni dla zachowania dobrej widoczności i dopasowania do modelu roweru, mogą potrzebować dłuższego wysięgnika.

Regulacja

Kolejnym z aspektów, na jakie musisz zwrócić uwagę, jest możliwość swobodnej regulacji lusterka rowerowego we wszystkich jego płaszczyznach. Nie każde z lusterek oferuje takie właściwości, ale zdecydowana większość jest wyposażona w taką opcję.

Dodatkowe odblaski

Część lusterek do roweru wyposażona jest w dodatkowe, umieszczone po ich zewnętrznej stronie elementy odblaskowe. Mają one wiele zalet — zwiększają bezpieczeństwo na drodze poprzez poprawę widoczności po zmroku, ale również sygnalizują innym uczestnikom ruchu, w tym pieszym, swoją pozycję. Dzięki odblaskom możesz mieć pewność, że nikt przypadkowo nie uderzy w wystające lusterko.

Kształt lusterka

Do wyboru masz lusterka okrągłe, prostokątne, kwadratowe — zwykle o obłych krawędziach. Te prostokątne o nieco większych wymiarach zapewniają szersze pole widzenia niż małe lusterka rowerowe o okrągłym lub owalnym kształcie. Lusterko rowerowe na kierownicę może przybierać każdy z wymienionych kształtów. Nie ma w tym przypadku lepszych, czy gorszych rozwiązań.

A może cyfrowe lusterko rowerowe?

Jesteś fanem nowinek technicznych? Elektroniczne lusterko rowerowe sprosta Twoim oczekiwaniom. Zapewni Ci doskonałą widoczność na drodze w asyście nowoczesnych rozwiązań. Najlepsze cyfrowe lusterko rowerowe jest wyposażone w niewielki wyświetlacz, który montuje się na kierownicy w dowolnym, dogodnym dla siebie miejscu. Lusterko cyfrowe rowerowe zasilane jest zwykle bateriami, ale znajdzie się również modele ładowane przez USB. Takie urządzenie ma również pojemną pamięć (im większa, tym lepiej), która pozwala na przechowywanie filmów z przebiegu tras (podobnie jak kamera samochodowa). Przy wyborze najlepszego lusterka elektronicznego na rower sprawdź uwagę na to:

  • ile trzyma bateria po pełnym naładowaniu?
  • Ile pamięci ma lusterko?
  • Czy ma dodatkowe wejścia na USB (na ewentualne rozszerzenia)?
  • Ile cali ma wyświetlacz?

Dobre cyfrowe lusterko rowerowe może również działać jak radar! Wykrywa zbliżające się samochody i obiekty w do 140 metrów i powiadamia Cię o takim zdarzeniu dźwiękiem lub sygnałem świetlnym. Bardziej zaawansowane modele mają również kamery wsteczne, wgraną nawigację, a także zegarek.

Lusterko rowerowe na kask i na rękę — tak czy nie?

Lusterka na kask dla rowerzystów budzą kontrowersje. Podobnie jest z lusterkami mocowanymi na nadgarstku. Jeśli masz kilka rowerów — takie rozwiązanie może okazać się korzystne względem ekonomicznym — nie musisz bowiem kupować do każdego ze swoich rowerów kolejnego lusterka, ponieważ masz jedno, które zawsze zabierzesz ze sobą. Jednak należy mieć świadomość, że ten typ lusterek z pewnością nie będzie tak precyzyjny jak wyżej opisane modele.

Jakie lusterko rowerowe wybrać? Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci w wyborze dobrego modelu, który będzie dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, stylu jazdy, a także typu roweru, jakim się poruszasz. Jedno jest pewne — na tym gadżecie, jeśli już na niego się zdecydujesz, nie warto oszczędzać. Odpowiada on bowiem za Twoje bezpieczeństwo i oferuje ci jeszcze lepszą kontrolę nad drogą podczas jazdy.

Lusterko rowerowe - Ranking 2023

W poniższej tabli znajduje się aktualny ranking produktów w kategorii Lusterko rowerowe. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5Lusterko roweroweProducentCena
1ZEFAL ZL Tower 56 Rear-View Mirror for E-Bike 2022 Lusterka rowerowe 2706001400ZefalAktualna Cena
2Inna Lusterko rowerowe na kierownicę 47104 TWRRBG47104Aktualna Cena
3Ergotec lusterko tylne M-89 długiego wysięgnika, czarno-piasku, 63510001 37166ErgotecAktualna Cena
4XLC MR-K19 Bike Mirror 68mm Inner Mount 2021 Lusterka rowerowe 2503250052XLCAktualna Cena
5XLC MR-K04 Lusterko rowerowe 2021 Lusterka rowerowe 2503240500XLCAktualna Cena

Lusterko rowerowe - Opinie i komentarze (2)

Reply