Mata samopompująca - Ranking i opinie

Mata turystyczna to idealne rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują i nocują w różnych miejscach. Aby wybrać odpowiednią, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Tym razem podpowiadamy, czym się kierować podczas zakupu najlepszej maty samopompującej.

Karimata, materac i mata samopompująca – to trzy najpopularniejsze rodzaje mat turystycznych. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Dobór odpowiedniej uzależniony jest między innymi od tego, w jakich warunkach będziemy spać. Warto zatem dobrze zastanowić się nad tym, jaki model najlepiej w danej sytuacji się sprawdzi. Kiedy warto sięgnąć po matę samopompującą? Jak wybrać najlepszy model? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Mata samopompująca – jak działa?

Zacznijmy od tego, że mata samopompująca to wybór dla tych, którym zależy na większym komforcie snu. Jej zasada działania jest bardzo prosta. Tego typu mata wyposażona jest w specjalną, otwartokomórkową piankę, która ma wiele otworów. W momencie otwarcia zaworu wypełniają się one powietrzem. Ciśnienie wewnątrz maty wyrównuje się z ciśnieniem zewnętrznym i mata jest gotowa do użycia. Wystarczy tylko lekko ją dodmuchać (3-4 wydechy).

Maty samopompujące mają różne kształty i rozmiary, więc bez problemu można dostosować je do indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, by odpowiednio je przechowywać. Najbardziej służy im przechowywanie w stanie rozłożonym, więc warto umieścić je na przykład pod łóżkiem czy za szafą, jeśli akurat nie jesteśmy w podróży. Ważne, by przed pierwszym zastosowaniem matę kilka razy zwinąć, a następnie pozwolić jej swobodnie napełnić się powietrzem. Tę czynność warto powtarzać również po powrocie z wyjazdu. Dzięki temu pozbędziemy się wilgoci z jej wnętrza.

Zalety oraz wady maty samopompującej

Mata samopompująca to świetne rozwiązanie. Do jej największych zalet zaliczymy:

 • Kompaktowość – maty samopompujące są najczęściej lekkie i mają niewielkie rozmiary po zwinięciu. Warto jednak zaznaczyć, że są również na rynku modele rolowane, które zajmują nieco więcej miejsca.
 • Komfort snu – tego rodzaju maty zapewniają wygodny sen. Są miękkie, dzięki czemu nie czuć twardego podłoża.
 • Proste i szybkie rozkładanie – wystarczy ją tylko rozłożyć i kilka razy dmuchnąć, a mata jest gotowa do użycia.
 • Bardzo dobra izolacja – większość modeli oferuje bardzo dobrą izolację, niektóre sprawdzą się nawet w zimowych warunkach.

Do wad maty samopompującej zaliczymy:

 • Cena – za porządną matę musimy nieco więcej zapłacić. Jest to z pewnością droższy produkt niż karimata czy materac.
 • Ryzyko przebicia – mata może ulec uszkodzeniu. Nadal jednak zapewni pewien stopień izolacji. Z reguły matę można samodzielnie naprawić.
 • Dłuższy czas składania – zwinięcie maty samopompującej zajmuje nieco więcej czasu niż złożenie karimaty.

Oczywiście, wszystko zależy od jakości maty samopompującej. Jeśli kupimy porządny model, będzie nam służył naprawdę długo. Warto zaznaczyć, że wybrani producenci oferują dożywotnią gwarancję swoich produktów. Dobra mata samopompująca wyposażona jest w zestaw naprawczy, dzięki któremu w prosty i szybki sposób załatamy na przykład dziurkę czy wymienimy nieszczelny zawór.

Mata samopompująca czy materac?

Jak wspominaliśmy na początku, odpowiedni model maty turystycznej warto dopasować do warunków, w których będziemy nocować. Mata samopompująca to idealnie rozwiązanie dla osób, którym zależy na wysokim komforcie snu i lekkim bagażu. Materac (dmuchany czy pompowany) zapewni maksymalny komfort, ale zajmie nieco więcej miejsca. To wybór dla tych, którzy podróżują samochodem. Materace są większe i cięższe od mat samopompujących. Nie można ich skompresować. Waga przeciętnego materaca (dwuosobowego) to około 2,5 kilograma.

Materace są łatwo dostępne i zapewniają najwyższy komfort snu. Nie nasiąkają wodą i zapewniają doskonałą izolację. Są jednak mniej wytrzymałe niż pianka, a po przebiciu nie zapewniają żadnej izolacji (można je jednak naprawić). Materac wymaga napompowania, a to generuje dodatkowy bagaż oraz zakup w postaci pompki.

Mata samopompująca czy karimata?

Karimata to nadal jedna z najpopularniejszych mat turystycznych. To rodzaj pianki, złożonej z jednej lub kilku warstw. Można ją w łatwy i szybki sposób zrolować, a następnie przytroczyć do plecaka. Sprawdzi się właściwie w każdych warunkach. Skutecznie ochroni przed chłodem z podłoża. Ważne jednak, by karimata miała odpowiedni rozmiar i grubość. Im więcej warstw, tym lepsza izolacja. Wybrane modele posiadają warstwę aluminium od spodu, dzięki czemu zapewniają jeszcze lepszą izolację.

Zaletą karimat jest ich niska waga i wygodny sposób transportowania. Można je w szybki i prosty sposób rozłożyć i zwinąć. Charakteryzują się wysoką odpornością mechaniczną. Ewentualne, niewielkie, uszkodzenia nie wpływają na ich funkcjonalność. Trzeba jednak pamiętać, że karimata zapewnia znacznie mniejszą wygodę niż mata samopompująca czy materac. Ma również dość duże wymiary. Nie sprawdzi się raczej w trudnych, zimowych warunkach. Może nasiąkać wodą, co znacznie obniży komfort snu.

Jaką matę samopompującą wybrać?

Aby wybrać najlepszą matę samopompującą, należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • Mata samopompująca – rozmiar i kształt – rozmiar maty należy dobrać indywidualnie do własnych wymiarów oraz wagi. Dzięki temu zapewnimy sobie wysoki komfort snu. Warto zwrócić uwagę, jakie gabaryty ma po złożeniu wybrana mata, zwłaszcza, jeśli zależy nam na jak największym ograniczeniu bagażu. Jeżeli chodzi o kształt, to w ofercie znajdziemy klasyczne, prostokątne modele, ale również maty, które zwężają się w okolicy głowy czy nóg (kształt mumii). To wpływa na obniżenie masy produktu. Warto dodać, że na rynku dostępna jest również mata samopompująca podwójna.
 • Mata samopompująca – waga – maty różnią się nie tylko rozmiarami i kształtami, ale również wagą. Jeśli interesuje Cię mata samopompująca lekka, zwróć uwagę na ten parametr.
 • Mata samopompująca – izolacja termiczna (R-Value) – R-Value to parametr izolacyjności. Określa on opór cieplny, jaki stawia konkretny materiał. Im wyższa wartość, tym lepsza izolacja. Na większości produktów parametr izolacyjności jest określany właśnie w ten sposób. Do wybranych modeli dołączony jest jedynie opis, na jakie pory roku jest przeznaczony.
 • Mata samopompująca – rodzaj pianek – od rodzaju pianki w dużej mierze uzależniony jest stopień izolacji oraz waga maty. Maty samopompujące wyposażone są w specjalną, otwartokomórkową piankę, która posiada wiele otworów wypełniających się powietrzem po otwarciu zaworu.
 • Mata samopompująca – dodatki – wybrane modele wyposażone są w rozmaite dodatki, na przykład praktyczny zestaw naprawczy, pokrowiec czy elementy antypoślizgowe.

Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana mata dmuchana. Powinien być on wytrzymały i łatwy w czyszczeniu.

Wybór dobrej maty samopompującej to nie lada wyzwanie. W ofercie znajdziemy obecnie szeroką gamę tego rodzaju produktów. Za najprostszy model zapłacimy poniżej 100 złotych. Najbardziej zaawansowane maty samopompujące mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Mata samopompująca - Ranking 2023

W poniższej tabli znajduje się aktualny ranking produktów w kategorii Mata samopompująca. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5Mata samopompującaProducentCena
1VOLVEN MATA SAMOPOMPUJĄCA ULTRALIGHT PLUSAktualna Cena
2Mata samopompująca Robens Campground 3.0Aktualna Cena
3Mata samopompująca Outwell Sleepin Double 7.5 cmAktualna Cena
4Black Crevice Mata Samopompująca, Błękitna, 7, Bcr024193-Mb (BCR024193-MB_mittelblau_7)Aktualna Cena
5Black Crevice Mata Samopompująca, Czerwona, 7, Bcr024193-Re (BCR024193-RE_rot_7)Aktualna Cena

Mata samopompująca - Opinie i komentarze (2)

Reply