Multitool

Jeśli często jesteś poza domem i lubisz majsterkowanie, na pewno zauważyłeś, że czasem chciałbyś mieć pod ręką nóż, śrubokręt lub małą piłę. Oczywiście, nikt przy zdrowych zmysłach nie wozi ze sobą tych wszystkich narzędzi, chyba że posiada multitool.

Multitool przypomina budową bardzo rozbudowany scyzoryk i posiada:

 • małe nożyczki
 • ostrze
 • śrubokręty
 • miarkę
 • szpikulec
 • kombinerki

i wiele innych dodatków. Jest niewielki i jeśli wsadzimy go do pokrowca, będziemy go mogli nosić każdego dnia.

Na co zwrócić uwagę, kupując dobry multitool?

Na rynku jest tak duży wybór narzędzi tego typu, że trudno się zdecydować, który z nich będzie najlepszy. Niektóre z nich najlepiej sprawdzają się na rybach, inne, przy naprawie samochodu lub drobnych remontach w domu. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem:

 • Gwarancja – dwie największe firmy produkujące dobre multitoole, czyli Leatherman i Victorinox, dają bardzo długą gwarancję na uszkodzenia z winy producenta (od 15 lat do dożywotniej gwarancji). Dzięki temu masz pewność, że urządzenie nie zawiedzie Cię w krytycznej sytuacji. Urządzenia no-name zwykle nie mają żadnej gwarancji.
 • Cena – jeśli zastanawiasz się nad zakupem multitoola w cenie 100 zł, lepiej, niech będzie to mini narzędzie. Ceny dobrych multitooli zaczynają się od 400 – 500 złotych i wydając taką kwotę masz pewność, że urządzenie nie zardzewieje lub nie wygnie się, jak aluminiowa łyżeczka. Wysoką cenę płacimy za stal dobrej jakości oraz dokładne wykonanie.
 • Funkcjonalność – standardowe wyposażenie większości urządzeń jest takie same, jednak jest sporo multitooli, z dodatkowymi opcjami. Możesz kupić na przykład multitool przeznaczony dla osób zajmujących się serwisowaniem elektroniki, lub dla elektryków, z dodaną izolacją. Większość multitooli budową przypomina kombinerki, jednak można znaleźć także urządzenia w kształcie klucza „żabki”, które ułatwiają odkręcanie śrub. Możesz też kupić multitool w formie zwykłego scyzoryka – nie będzie on aż tak funkcjonalny, jak prawdziwy, ale w większości sytuacji sprawdzi się bardzo dobrze.

Każdy z nas ma inne preferencje odnośnie do wyboru multitoola – dla niektórych osób lepszym wyborem będzie małe narzędzie, które będzie można zabrać wszędzie ze sobą, inni wybierają pełnowymiarowe multitoole.

Dlaczego warto kupić multitool?

Jeśli masz w domu wielką skrzynię ze śrubokrętami, kombinerkami i innymi kluczami, może wydawać Ci się, że nie potrzebujesz multitoola. Rzeczywistość pokazuje jednak coś innego – większości napraw w domu można dokonać, korzystając z narzędzi wbudowanych w to niewielkie urządzenie. Jeśli chcesz przykręcić śrubę w szafce, nie musisz iść po całą skrzynię narzędzi – wystarczy, że sięgniesz po multitoola. Sprawdza się w setkach innych sytuacji, dlatego wielu fachowców zajmujących się naprawami, nosi multitool zawsze za paskiem.

Dzięki niemu wiele napraw można wykonać znacznie szybciej niż wtedy, gdybyś zaczął szukać odpowiedniego narzędzia w skrzynce.

Na które opcje zwrócić szczególną uwagę?

Nawet najlepiej wyglądający multitool może być nieprzydatny, jeśli nie będzie wyposażony w odpowiednie opcje.

Najczęściej wykorzystuje się duże ostrze – powinno być wykonane z dobrej stali nierdzewnej i posiadać blokadę w formie na przykład zabezpieczenia liner-lock. Dzięki temu nie będziesz się obawiał skaleczeń podczas pracy.

Kombinerki (szczypce), powinny mieć precyzyjne zakończenie, które umożliwi podnoszenie nawet małych rzeczy.

Wszystkie narzędzia powinny być łatwo dostępne – jeśli dobranie się do jednego z nich zajmuje dużo czasu, możesz mieć pewność, że nie będziesz z niego chętnie korzystał.

Minusem niektórych dobrych multitooli jest paradoksalnie nadmiar narzędzi – wielu z nich, jak na przykład słynnego haczyka z produktów firmy Victorinox, praktycznie nigdy nie ma okazji wypróbować. To minus dlatego, że duże multitoole są dość ciężkie i każde kolejne narzędzie, dokłada do nich zbędne obciążenie. Nie mniej ważnym czynnikiem jest przemyślana budowa urządzenia – niektóre z nich mają źle zaplanowany układ najważniejszych narzędzi, co objawia się na przykład tym, że śrubokręt w dobrym multitoolu jest bardzo krótki i trudno znaleźć śrubę, którą można nim odkręcić. Nie ma idealnych urządzeń, dlatego zawsze powinieneś dokładnie określić, na jakich urządzeniach szczególnie Ci zależy.

Kupując multitool, warto od razu pomyśleć o odpowiednim pokrowcu, w którym będziemy go mogli schować i nosić zawsze przy sobie.

Uwaga na podróbki

Na rynku jest mnóstwo multitooli, które kosztują ułamek ceny prawdziwych narzędzi i często mają jeszcze więcej narzędzi. Nie powinno Cię to zmylić, ponieważ niska cena idzie prawie zawsze z problemami z użytkowaniem. Tani sprzęt jest produkowany z najgorszej stali, która wygina się w dłoniach, dlatego możesz mieć pewność, że po pierwszym użyciu, taki multitool wyląduje na śmietniku.

Multitool - Ranking 2018

W poniższej tabli znajduje się aktualny ranking produktów w kategorii Multitool. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5 Multitool Producent Cena
1Leatherman SurgeLeathermanAktualna Cena
2Leatherman Wingman (831436)LeathermanAktualna Cena
3Leatherman Wave NewLeathermanAktualna Cena
4Leatherman SkeletoolLeathermanAktualna Cena
5Leatherman Sidekick (831439)LeathermanAktualna Cena
Najlepsze zapytania:
 • jaki multitool
 • multitool ranking
 • multitool

Multitool - Opinie i komentarze

Dodaj komentarz