Namiot

Namiot wybieramy przede wszystkim pod kątem tego do czego ma służyć. W inny namiot warto inwestować wybierając się na wyprawę w góry, nad jezioro z rodziną, na wycieczkę rowerową, trekking. Inny w zależności od pory roku. Niektórym wystarczy zwykły namiot „zabawkowy” za kilkadziesiąt złotych, innym taki namiot nie wystarczy nawet na sezon. Jaki namiot wybrać, żeby był najlepszy do naszych wymagań? Zapraszam do zapoznania się z poradnikiem, podzieleniem się własnymi opiniami. Prezentuję też ranking namiotów w różnych ich kategoriach.

Namiot uniwersalny

To jest tak, jak ze wszystkim – trzeba znaleźć odpowiedź na pytanie: czego szukamy? Czego potrzebujemy? Pierwszym etapem każdych zakupów powinno być rozpoznanie potrzeb. Poza indywidualnymi potrzebami jest też szereg warunków, które spełnić musi każdy dobry namiot.

 • Musi być trwały, szczelny, dobrze wykonany
 • Posiadać wszystkie elementy – niezależną moskitierę i tropik
 • Odpowiednie rozmiary!
 • Odporną podłogę
 • Stelaż/maszty wykonane z aluminium
 • Filtry UV w tropiku
 • Dobrą wentylację

To są kwestie podstawowe, do tego dochodzi jeszcze wygoda. Nie wybierajcie maleńkich namiotów, pamiętajcie, że oprócz was jeździ z wami bagaż. Komfort zapewni również przedsionek przed namiotem oraz dwa wejścia, które nie tylko umożliwią swobodne wychodzenie, ale również stworzenie przeciągu i uniknięcie zjawiska kondensacji (mokry tropik po nocy spędzonej w namiocie). Radzę również wybieranie namiotów, które umożliwiają rozbicie go bez linek i śledzi, dzięki czemu namiot będzie mógł stać na każdej nawierzchni. Nie bagatelizujcie również koloru – starajcie się wybierać jasne, stonowane barwy, które po pierwsze wolniej się nagrzewają, a po drugie nie przyciągają owadów. Jeśli macie większy budżet – spokojnie znajdziecie dobry namiot, który spełni wasze oczekiwania, nie będzie zbyt ciężki, będzie miał dobrą konstrukcję. Niestety, wśród tanich modeli nie ma uniwersalnych namiotów. Najtrudniej znaleźć namiot, który jednocześnie będzie niewielki i lekki po złożeniu i komfortowy po rozstawieniu – taki namiot, to wydatek ok. 1000 zł.

Namiot dla 4-osobowej rodziny

Jeśli wybieracie się na rodzinną wycieczkę najlepszym wyborem będzie namiot wysoki, z dużym, otwartym przedsionkiem, w którym będziecie mogli rozstawić np. stolik. Zwróćcie uwagę na wysokość – powinna być ona na poziomie 180-200 cm, dzięki czemu będziecie mogli swobodnie się poruszać, zawiesić pod sufitem lampkę etc. Tego typu namioty muszą posiadać bardzo solidną konstrukcję, z dobrym szkieletem. Miejsca sypialne w namiocie tego typu mogą znajdować się w jednym pomieszczeniu lub w dwóch, osobiście polecam wybór namiotu z dwoma komorami, jako że widziałem jak wygląda wnętrze kiedy 4 osoby rozłożą swoje rzeczy w jednym.. Rodzinne namioty, o takiej konstrukcji dostępne są w wersjach 4 i 6-osobowych. Najczęściej wybierane produkty w codziennie aktualizowanej tabelce poniżej.

RankingNamiot 4 osobowyProducentCena
1Royokamp CANYON LUXRoyokampAktualna Cena
2Coleman Darwin 4+ColemanAktualna Cena
3Coleman Rock Springs 4 204386ColemanAktualna Cena
4Easy Camp GALAXY 400Easy CampAktualna Cena
5Coleman Ridgeline 4 Plus 205144ColemanAktualna Cena

Namiot jednoosobowy

Szukając jednoosobowego namiotu wygrywacie tym, że bardzo łatwo będzie wam znaleźć coś kompaktowego i lekkiego. Jednoosobowe namioty nie są jednak zbyt komfortowe, bardzo często są one bardzo wąski i jednocześnie krótkie, co uniemożliwia wygodne przechowanie bagażu. Tego typu namioty polecam tylko na noclegi – są one niskie, przez co właściwie można w nich tylko spać. Jeśli planujecie dłużej obozować w jednym miejscu, lepiej wybrać niewielki namiot dwuosobowy, który zapewni więcej przestrzeni, lepszą wentylację i wygodę, szczególnie podczas snu. Ranking namiotów jednoosobowych poniżej.

RankingNamiot 1 osobowyProducentCena
1Camp MINIMA SL I pomarańczowyCampAktualna Cena
2Mil-Tec ReconMil-TecAktualna Cena
3Highlander Blackthorn 1 Multicam TEN131-HCHighlanderAktualna Cena
4Volven MISTRAL jasny zielonyVolvenAktualna Cena
5Robens Arrow Head AluRobensAktualna Cena
Namiot 1 osobowy

Namiot 1 osobowy Camp MINIMA SL I pomarańczowy

➾Szczegóły TOP1: Camp MINIMA SL I pomarańczowy

Namiot w góry

Jadąc w góry szczególną uwagę zwróćcie na powłoki, stabilność konstrukcji, podłogę. Namiot, w którym będziecie spać w górach powinien być wiatroszczelny, wodoodporny (na polskie warunki na poziomie 2000-3000 mm. Namioty wyprawowe, które spełnią swoją rolę doskonale (i właściwie jako jedyne) w czasie górskich marszy, są bardzo lekkie, łatwe w rozkładaniu, ale też najdroższe spośród dostępnych na rynku. Bardzo trudno znaleźć będzie coś poniżej 500 zł. Poza samym namiotem w góry warto wziąć również izolującą i chroniącą przed wilgocią płachtę pod namiot.

Namiot zimowy, namiot letni

Wybierając namiot znajdziecie modele jednosezonowe, trzysezonowe oraz całoroczne. Te pierwsze sprawdzą się tylko w ciepłym klimacie i dobrych warunkach. Ich odporność na wiatr i wodę jest zdecydowanie niższa, niż w przypadku pozostałych. Namioty 3-sezonowe są bardziej uniwersalne i właśnie te radziłbym kupować, nawet jeśli nie planujecie wypraw poza sezonem. Pogoda bywa kapryśna, a z takim sprzętem będziecie mogli spokojnie biwakować, niezależnie czy traficie na upały, czy burze. Namioty całoroczne zaliczają się do sprzętów specjalistycznych, można w nich spać w warunkach ekstremalnych, również na śniegu. Jeśli nie planujecie wypraw w wysokie góry i zimowych – możecie je wykluczyć już na początku, są bardzo drogie, a w normalnych warunkach różnicy raczej nie odczujecie.

Namiot - Ranking 2019

W poniższej tabeli znajduje się aktualny ranking najlepszych produktów w kategorii Namiot. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5NamiotProducentCena
1Royokamp CANYON LUXRoyokampAktualna Cena
2Coleman Darwin 4+ColemanAktualna Cena
3Royokamp Cool 4RoyokampAktualna Cena
4Royokamp GEORoyokampAktualna Cena
5Coleman Coastline 3+ColemanAktualna Cena
Najlepsze zapytania:
 • najlepsze namioty
 • ranking namiotów
 • jaki namiot
 • jaki namiot kupic
 • jaki namiot 4 osobowy
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 ocena, średnia: 5,00 na 5)

Namiot - Opinie i komentarze - (10)

Dodaj komentarz