Nóż survivalowy - Ranking i opinie

Interesuje Cię wysokiej jakości nóż survivalowy? Wiele osób zainteresowanych zakupem noża taktycznego, jako jednego z elementów wyposażenia survivalowego nie wie, na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego akcesorium. Czasami – nauczeni na swoich błędach są w stanie lepiej dopasować ostrze, czy rodzaj noża do indywidualnych potrzeb. Ty nie musisz tego robić! Dzięki kilku fachowym poradom na pewno wybierzesz świetny taktyczny survivalowy. Zobacz tylko, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jaka jest najlepsza stal na nóż survivalowy. Czynników determinujących wybór dobrego noża jest naprawdę dużo. Od twardości stali, jej rodzaj, przez wybór typu noża, a także jego dodatkowych funkcjonalności. Nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób będziesz ostrzyć swój nóż. Dlatego koniecznie zapoznaj się z informacjami przedstawionymi w naszym tekście. Mamy nadzieję, że z nimi uda Ci się wybrać najlepszy nóż survivalowy!

Co to jest i do czego służy nóż taktyczny survivalowy?

Nóż survivalowy jest narzędziem multifunkcyjnym. To jeden z niezbędnych, podstawowych elementów wyposażenia w trakcie wypraw: myśliwskich, biwakowych, turystycznych, ale też tzw. obozów przetrwania. Jest ceniony przez leśników, preppersów, ale też wędkarzy, biwakowiczów i osoby pasjonujące się hikingiem i trekkingiem.

Dawniej, noże survivalowe były bardzo proste i w zasadzie poza ostrzem umieszczonym w rękojeści nie miały żadnych dodatkowych funkcji. Popularne były wówczas modele z tzw. pustym uchwytem, do którego można było spakować inne akcesoria. Teraz, okazuje się, że pusta przestrzeń w rękojeści uważana jest za  wadę noża taktycznego. Wpływa bowiem na brak jego trwałości, co przekłada się na zmniejszenie jego funkcjonalności i duże ryzyko awaryjności.

Zastosowanie noża survivalowego jest bardzo szerokie. Wykorzystasz go do: piłowania, cięcia, wbijania, a nawet rąbania i ostrzenia drewna i innych materiałów. Wiele dodatkowych elementów noża umożliwia również zwiększenie jego funkcjonalności o inne,  niezbędne czynności.

Obecnie na rynku dostępne jest wiele profesjonalnych noży survivalowych. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego modelu.

Dobry nóż survivalowy, czyli jaki?

Jest kilka uniwersalnych parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie noża taktycznego do survivalu. Rodzaj krawędzi noża, rodzaj metalu, z jakiego został wykonany nóż, jego grubość, waga i długość – to właśnie one wpływają na ogólną ocenę jakości noża. Jeżeli planujesz zakup najlepszego noża, zwróć uwagę na:

  • Ostrze – powinno być wysokiej jakości, Na rynku dostępne są noże z ostrzem wykonanym ze stali węglowej, damasceńskiej lub stali nierdzewnej. Specjaliści polecają stal węglową, która jest mocniejsza i trwalsza, ale może jednocześnie sprawiać trudności w konserwacji.
  • Długość ostrza – duży nóż survivalowy może mieć ostrze o długości nawet do 35 centymetrów. Niemniej w zdecydowanej większości przypadków, tak duże ostrze nie jest niezbędne. Lepiej wybrać nieco krótsze, które ułatwia korzystanie z noża – jest bardziej funkcjonalne i wygodne. Zakłada się, że dobry, uniwersalny nóż do survivalowy będzie miał ostrze o’długości 15-25 centymetrów.
  • Grubość ostrza – im grubsze jest ostrze, tym trwalszy jest cały nóż taktyczny. Jeżeli planujesz zakup noża taktycznego, który będzie służył Ci nie tylko do przecinania drobnych i miękkich materiałów (jak np. sznurek), ale też do rąbania drewna i żłobienia, wybierz model o grubszym ostrzu. Całkiem solidne noże mają ostrze o grubości 4 do 6,5 mm.
  • Trzpień – pełny trzpień ma realny wpływ na trwałość noża,. Wzmacnia całą jego powierzchnię – od ostrza do rękojeści. Nóż taktyczny survivalowy z pełnym trzpieniem będzie mniej awaryjny. Wyróżnia się wysoką odpornością na zniszczenie.
  • Budowę ostrza – zwróć również uwagę na krawędź tnącą. Jeżeli nie masz czasu na zajmującą pielęgnację ostrza, wybierz nóż taktyczny z gładką krawędzią. Możesz ją naostrzyć nawet z wykorzystaniem zwykłego kamienia. Nie potrzeba do tego celu inwestowania w specjalne ostrzałki. Na rynku dostępne są również noże z ostrzem ząbkowanym. Nie są złe, wręcz przeciwnie – umożliwiają wygodniejsze piłowanie i wykonywanie innych czynności, niemniej do ostrzenia takiego ostrza wymagane będzie posiadanie specjalnych akcesoriów.
  • Grzbiet noża – najlepszy nóż taktyczny będzie miał płaski grzbiet. Nie powinien on być ząbkowany ani ostrzony. Co więcej, ostrzenie obu krawędzi noża stwarza również większe ryzyko dla użytkownika.
  • Rękojeść – dobrze zaprojektowana, ergonomiczna rękojeść noża świetnie leży w dłoni, chroni palce przed urazami, a także poprawia chwyt. Dobra profilacja rękojeści gwarantuje pewne utrzymanie go w dłoni niezależnie od czynności, jakie wykonujesz i trudnych warunków atmosferycznych np. deszczu, lub wilgoci. Jeżeli w rękojeści znajduje się dodatkowe miejsce np. na karabińczyk lub przewleczenie linki z paracordu tym lepiej!

Jaki nóż survivalowy? Składany czy z głownią?

Noże składane survivalowe nazywane są również folderami. Te z głownią stałą – fixami. Każdy z nim ma nieco inne wady i zalety. Zakłada się, że noże składane mogą być mniej wytrzymałe mechanicznie od noży ze stałą głownią. Jednak w tym przypadku naprawdę nie warto generalizować i lepiej jest wybrać nóż ogólnie dobrej jakości, znanego producenta. Wtedy to, czy jest to folder, czy fix ma już mniejsze znaczenie i wynika jedynie z Twoich indywidualnych preferencji.

Nóż survivalowy składany

Noże taktyczne składane są wygodniejsze w przechowywaniu. Nosi się je zazwyczaj w kieszeni, przyczepione do materiału trwałym i mocnym klipsem lub zamocowane do ubrania, lub paska i ukryte w specjalnej pochewce.

Nóż ze stałą głownią

Nóż ze stałą głownią się nie składa. Wymaga noszenia go w trwałym pokrowcu, który najczęściej dołączony jest do zestawu. Taki wybór może być nieco bardziej problematyczny podczas przenoszenia i transportowania. Można zaczepić go np. do szelek plecaka lub torby. Dla gwarancji bezpieczeństwa nóż z głownią stałą nosi się zawsze powyżej pasa.

Zastosowanie

Nie ma znaczenia, czy decydujesz się na mały nóż survivalowy, czy celujesz w duży model z długim ostrzem. Zdecydowana większość noży taktycznych ma za zadanie ułatwiać prace konstrukcyjne i pomagać w  wykonywaniu wielu codziennych i niecodziennych czynności – od otwierania paczek od kuriera, po tworzenie szałasu i przygotowanie leśnego obozowiska.

Nóż survivalowy a ostrzenie

Bezpieczny nóż to ostry nóż. Przy wyborze najlepszego noża taktycznego survivalowego sprawdź, w jaki sposób przebiega jego ostrzenie. Każde ostrze wraz z czasem użytkowania się tępi. Narzędzia do ostrzenia to zarówno kamienie ostrzące, ostrzałki typu V, jak i pasy skórzane itp. Specjaliści radzą, aby bardzo kosztownych noży nie ostrzyć ostrzałkami “V”. Do wszystkich typów ostrzy, również tych ząbkowanych najlepiej sprawdzają się ostrzałki diamentowe, kamienie wodne, lub zaawansowane technologicznie ostrzałki elektryczne.

Jaka jest najlepsza stal na nóż survivalowy?

Jak już wspomnieliśmy, wiele osób decyduje się na wybór ostrza ze stali węglowej. Rekomendowane będzie to wykonane ze stali o twardości wynoszącej około 58 HRC.  Skala twardości Rockwella pomoże Ci zweryfikować i określić jaką twardość ma wybrany przez Ciebie materiał: tworzywo sztuczne, stal, ceramika itp.

Nóż survivalowy z krzesiwem

Dobry nóż survivalowy z krzesiwem jest jednym z częstszych wyborów osób, które potrzebują multifunkcyjnego narzędzia, które umożliwi im przetrwanie w dziczy. Nóż wyposażony w krzesiwo jest w stanie nie tylko przygotować obozowisko lub posiłek, ale również zorganizować ognisko. Krzesiwo może być chowane w rękojeści, ale nie musi. Możesz doczepić również je oddzielnie np. paracordem do uchywtu noża. Nóż z krzesiwem mogą kosztować nieco więcej od modeli bez tego dodatku, niemniej wiele zależy od wyboru jakości samego noża i oferty producenta.

Nóż survivalowy ze stali damasceńskiej

Noże survivalowe ze stali damasceńskiej to bardzo dobry wybór dla osób, które oczekują bardzo wysokiej trwałości. Demeszka, bo tak nazywana jest alternatywnie stal damasceńska, ma niezwykłe właściwości mechaniczne. Ostrze jest niebywale ostre i niepodatne na szybkie tępienie. Ze stali damasceńskiej produkuje się również noże myśliwskie i kuchenne – oba znajdują zastosowanie wśród wymagających profesjonalistów.

Jeżeli masz problem z  samodzielnym wyborem noża do survivalu lub wahasz się między dwoma rodzajami noża np. składanym, lub ze stałą głownią – pamiętaj, że zawsze możesz zadać pytanie producentowi lub bezpośrednio sprzedawcy! W dobrych sklepach stacjonarnych lub z internetowych, oferujących sprzedaż militariów, zazwyczaj dostępna jest fachowa pomoc doradcza. Obsługa sklepu z pewnością pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie i udzieli dodatkowych informacji w zakresie parametrów technicznych noży, które cię interesują. Otrzymane informacje przełóż na swoje indywidualne potrzeby i wybierz ten nóż, który lepiej odpowiada Twoim wymaganiom.

Na koniec pamiętaj – To Ty masz czuć się dobrze ze swoim nożem. Jeżeli wybrałeś nóż survivalowy o innych parametrach, ale jest on dla Ciebie wygodny i sprawdza się w większości prac, które wykonujesz – to świetnie! Oznacza to, że wybrałeś dobry nóż taktyczny. Niemniej, jeżeli nie masz żadnego doświadczenia z tego typu akcesoriami i chcesz wiedzieć, jaki nóż survivalowy będzie najlepszy – mamy nadzieję, że porady zawarte w naszym tekście pomogą Ci w dokonaniu świetnego noża na lata aktywnego użytkowania!

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentRodzajTyp
1 NEO Nóż taktyczny full- tang 25 cm TOP-63-110 NEO Nóż taktyczny full- tang 25 cm TOP-63-110
1 opinia
NEO-TOOLSnóż taktycznyn/a
2 Victorinox Hunter Pro M 0.9411.M3 7611160063922 Victorinox Hunter Pro M 0.9411.M3 7611160063922
1 opinia
Victorinoxn/an/a
3 CCCP C.F.L Zestaw 4 Bagnetów AK-47 kałasznikow) + Skórzane Pokrowce/Kabury z Mocowaniem do Pasa CCCP C.F.L Zestaw 4 Bagnetów AK-47 kałasznikow) + Skórzane Pokrowce/Kabury z Mocowaniem do Pasa
1 opinia
C.F.L.n/an/a
4 NEO Nóż NEO Full-tang 63-111 NEO Nóż NEO Full-tang 63-111
1 opinia
NEO-TOOLSNóżn/a
5 SOG - Nóż składany Stout FLK - Zielony OD - 14-03-01-57 SOG - Nóż składany Stout FLK - Zielony OD - 14-03-01-57
1 opinia
n/an/a
6 Benchmade - Nóż składany Bugout - AXIS Lock - M390 - Szary - 535BK-4 Benchmade - Nóż składany Bugout - AXIS Lock - M390 - Szary - 535BK-4
1 opinia
n/an/a
7 RUIKE Nóż kieszonkowy na nóż ruike P801 Stone Washed Stainless Steel Handle  srebrny metalowy prawie w całości wykonana ze stali nierdzewnej  jak z jednego odlewu. RKEP801SF RUIKE Nóż kieszonkowy na nóż ruike P801 Stone Washed Stainless Steel Handle  srebrny metalowy prawie w całości wykonana ze stali nierdzewnej  jak z jednego odlewu. RKEP801SF
1 opinia
RUIKEn/an/a
8 Spokey Nóż składany ratowniczy Spokey SPIDER Spokey Nóż składany ratowniczy Spokey SPIDER
1 opinia
SpokeyNóżSkładany
9 Ka-Bar 3077 - Gila Folder Ka-Bar 3077 - Gila Folder
1 opinia
n/an/a
10 Ontario Nóż RAT 1 Folder Silver Plain 8848SP) 8848SP Ontario Nóż RAT 1 Folder Silver Plain 8848SP) 8848SP
1 opinia
Ontarion/an/a
11 Frank Beltrame - Nóż sprężynowy Stiletto Carbon Fiber - FB 23/37CFB Frank Beltrame - Nóż sprężynowy Stiletto Carbon Fiber - FB 23/37CFB
1 opinia
n/an/a
12 Mcusta Zanmai Nóż składany Shinra Emotion Iron wood Damascus MC-0074DI Mcusta Zanmai Nóż składany Shinra Emotion Iron wood Damascus MC-0074DI
1 opinia
McustaNóżSkładany
13 Cold Steel - SRK (SK-5) - 49LCKZ Cold Steel - SRK (SK-5) - 49LCKZ
1 opinia
Cold Steeln/an/a
14 Frank Beltrame - Nóż sprężynowy Bayonet Imit. Horn 23 cm - FB 23/81B Frank Beltrame - Nóż sprężynowy Bayonet Imit. Horn 23 cm - FB 23/81B
1 opinia
n/an/a
15 Ontario - Nóż składany RAT II - Coyote - 8860CB Ontario - Nóż składany RAT II - Coyote - 8860CB
1 opinia
Ontarion/an/a
16 Herbertz Solingen Drop Point 100 mm - 114210 Herbertz Solingen Drop Point 100 mm - 114210
1 opinia
Herbertznóż myśliwskiz głownią stałą
17 Muela Nóż Colibri Full Tang Deer Stag 70mm (COL-7A) T008123 Muela Nóż Colibri Full Tang Deer Stag 70mm (COL-7A) T008123
1 opinia
Nóżn/a
18 Master Cutlery Nóż Elk Ridge Fixed Blade ER-200-12M) ER-200-12M Master Cutlery Nóż Elk Ridge Fixed Blade ER-200-12M) ER-200-12M
1 opinia
Master CutleryNóżn/a
19 Boker Noże Nóż Plus Urban Trapper Gentleman 01BO722 Boker Noże Nóż Plus Urban Trapper Gentleman 01BO722
1 opinia
Nóżn/a
20 Fox Cutlery Cutlery, Nóż ratowniczy BF-92O Fox Cutlery Cutlery, Nóż ratowniczy BF-92O
1 opinia
FoxNóżn/a

Najlepsze produkty: Nóż survivalowy

1. NEO Nóż taktyczny full- tang 25 cm TOP-63-110

NEO Nóż taktyczny full- tang 25 cm TOP-63-110
Nóż taktyczny NEO (nr ref. 63-110) o długości całkowitej 25 cm i ostrzu typu full-tang 14.5 cm. Został wykonany ze stali nierdzewnej pokrytej warstwą z tytanu, a rękojeść z bambusa. W zestawie znajduje się nylonowy pouch na pasek.

Dane techniczne:

Rodzajnóż taktyczny

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
Nóż taktyczny full- tang 25 cm
Avans.pl
Ocena:
3.8/5.0
Ilość opinii:
4170
Nóż NEO Full-tang 63-110
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.5/5.0
Ilość opinii:
11338
Nóż NEO Full-tang 63-110
ELECTRO.pl
Ocena:
4.1/5.0
Ilość opinii:
74165
Nóż NEO Full-tang 63-110


2. Victorinox Hunter Pro M 0.9411.M3 7611160063922

Victorinox Hunter Pro M 0.9411.M3 7611160063922
Duży scyzoryk z blokowanym ostrzem Hunter Pro to scyzoryk zaprojektowany specjalnie dla myśliwych, którzy potrzebują dużego, praktycznego noża o gładkim ostrzu. Jego duże ostrze jest niezwykle solidne i łatwo otwiera się jedną ręką, a ergonomiczny kształt daje pewność chwytu. Projektanci noża nie zapomnieli też o estetyce - Hunter Pro ma ciekawy design oraz wykonane z imitacji skóry etui na pasek w zestawie. Główne cechyNarzędzie niezbędne dla każdego myśliwegoWyprodukowany w Szwajcarii scyzo...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
scyzoryki.pl

Victorinox Hunter Pro M, czarny 0.9411.M3
liderlamp.pl
Ocena:
4.8/5.0
Ilość opinii:
19656
Victorinox - Nóż zamykający z bezpiecznikiem 22,5 cm czarny
Empik.com

Victorinox, Nóż składany, Hunter Pro, czarny, 0.9411.M3
SuperWnetrze.pl

Ilość opinii:
7937
Victorinox - scyzoryk hunter pro - czarny kod: 0.9411.M3
militaria.pl

Nóż składany Victorinox Hunter Pro - Black


3. CCCP C.F.L Zestaw 4 Bagnetów AK-47 kałasznikow) + Skórzane Pokrowce/Kabury z Mocowaniem do Pasa

CCCP C.F.L Zestaw 4 Bagnetów AK-47 kałasznikow) + Skórzane Pokrowce/Kabury z Mocowaniem do Pasa

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
24a-z.pl

Ilość opinii:
10
Zestaw 4 Noży - Bagnetów AK-47 CCCP (kałasznikow) + Skórzane Pokrowce/Kabury z Mocowaniem do Pasa.


Najtańsze produkty: Nóż survivalowy

1. Spokey Nóż składany ratowniczy Spokey SPIDER

Spokey Nóż składany ratowniczy Spokey SPIDER
Nóż składany Spokey SPIDER: to niezbędne kieszonkowe akcesorium, które sprawdzi się w pracach w domu, podczas survivalu, campingu oraz przede wszystkim w samochodzie, jest bardzo funkcjonalny i kompaktowy, to także nóż do cięcia pasów samochodowych - może stanowić ratunek, w przypadku niebezpiecznych sytuacji! Miej pomoc zawsze pod ręką SPIDER to niezastąpiony pomocnik w wielu sytuacjach - ma bardzo szerokie zastosowanie. Będzie idealnym gadżetem podczas pracy w ogrodzie, w trakcie wypraw out...

Dane techniczne:

RodzajNóż
TypSkładany

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Spokey, Nóż składany, Spider
Avans.pl
Ocena:
3.8/5.0
Ilość opinii:
4170
Nóż SPOKEY Spider
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.5/5.0
Ilość opinii:
11338
Nóż SPOKEY Spider
ELECTRO.pl
Ocena:
4.1/5.0
Ilość opinii:
74165
Nóż SPOKEY Spider


2. NEO Nóż taktyczny full- tang 25 cm TOP-63-110

NEO Nóż taktyczny full- tang 25 cm TOP-63-110
Nóż taktyczny NEO (nr ref. 63-110) o długości całkowitej 25 cm i ostrzu typu full-tang 14.5 cm. Został wykonany ze stali nierdzewnej pokrytej warstwą z tytanu, a rękojeść z bambusa. W zestawie znajduje się nylonowy pouch na pasek.

Dane techniczne:

Rodzajnóż taktyczny

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
Nóż taktyczny full- tang 25 cm
Avans.pl
Ocena:
3.8/5.0
Ilość opinii:
4170
Nóż NEO Full-tang 63-110
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.5/5.0
Ilość opinii:
11338
Nóż NEO Full-tang 63-110
ELECTRO.pl
Ocena:
4.1/5.0
Ilość opinii:
74165
Nóż NEO Full-tang 63-110


3. NEO Nóż NEO Full-tang 63-111

NEO Nóż NEO Full-tang 63-111
Nóż taktyczny full-tang NEO (nr ref. 63-111) o długości całkowitej 23 cm i ostrzu 12 cm. Został wykonany ze stali nierdzewnej wysokiej jakości, odpornej na uszkodzenia mechaniczne. Rękojeść z pełnym trzpieniem wykonana z drewna. W zestawie znajduje się pouch na pasek.

Dane techniczne:

RodzajNóż

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Sklep "Mikaj"

Nóż survivalowy full-tang 23 cm
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
Nóż survivalowy full-tang 23 cm
Empik.com

NEO Nóż survivalowy full-tang 23 cm 63-111
Avans.pl
Ocena:
3.8/5.0
Ilość opinii:
4170
Nóż NEO Full-tang 63-111
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.5/5.0
Ilość opinii:
11338
Nóż NEO Full-tang 63-111


Porównanie TOP 3

NEO Nóż taktyczny full- tang 25 cm TOP-63-110 NEO Nóż taktyczny full- tang 25 cm TOP-63-110 Victorinox Hunter Pro M 0.9411.M3 7611160063922 Victorinox Hunter Pro M 0.9411.M3 7611160063922 CCCP C.F.L Zestaw 4 Bagnetów AK-47 kałasznikow) + Skórzane Pokrowce/Kabury z Mocowaniem do Pasa CCCP C.F.L Zestaw 4 Bagnetów AK-47 kałasznikow) + Skórzane Pokrowce/Kabury z Mocowaniem do Pasa
Cena
ProducentNEO-TOOLSVictorinoxC.F.L.
Rodzajnóż taktycznyn/an/a

Nóż survivalowy - Opinie i komentarze (1)

Reply