Nóż survivalowy - Ranking i opinie

Interesuje Cię wysokiej jakości nóż survivalowy? Wiele osób zainteresowanych zakupem noża taktycznego, jako jednego z elementów wyposażenia survivalowego nie wie, na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego akcesorium. Czasami – nauczeni na swoich błędach są w stanie lepiej dopasować ostrze, czy rodzaj noża do indywidualnych potrzeb. Ty nie musisz tego robić! Dzięki kilku fachowym poradom na pewno wybierzesz świetny taktyczny survivalowy. Zobacz tylko, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jaka jest najlepsza stal na nóż survivalowy. Czynników determinujących wybór dobrego noża jest naprawdę dużo. Od twardości stali, jej rodzaj, przez wybór typu noża, a także jego dodatkowych funkcjonalności. Nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób będziesz ostrzyć swój nóż. Dlatego koniecznie zapoznaj się z informacjami przedstawionymi w naszym tekście. Mamy nadzieję, że z nimi uda Ci się wybrać najlepszy nóż survivalowy!

Co to jest i do czego służy nóż taktyczny survivalowy?

Nóż survivalowy jest narzędziem multifunkcyjnym. To jeden z niezbędnych, podstawowych elementów wyposażenia w trakcie wypraw: myśliwskich, biwakowych, turystycznych, ale też tzw. obozów przetrwania. Jest ceniony przez leśników, preppersów, ale też wędkarzy, biwakowiczów i osoby pasjonujące się hikingiem i trekkingiem.

Dawniej, noże survivalowe były bardzo proste i w zasadzie poza ostrzem umieszczonym w rękojeści nie miały żadnych dodatkowych funkcji. Popularne były wówczas modele z tzw. pustym uchwytem, do którego można było spakować inne akcesoria. Teraz, okazuje się, że pusta przestrzeń w rękojeści uważana jest za  wadę noża taktycznego. Wpływa bowiem na brak jego trwałości, co przekłada się na zmniejszenie jego funkcjonalności i duże ryzyko awaryjności.

Zastosowanie noża survivalowego jest bardzo szerokie. Wykorzystasz go do: piłowania, cięcia, wbijania, a nawet rąbania i ostrzenia drewna i innych materiałów. Wiele dodatkowych elementów noża umożliwia również zwiększenie jego funkcjonalności o inne,  niezbędne czynności.

Obecnie na rynku dostępne jest wiele profesjonalnych noży survivalowych. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego modelu.

Dobry nóż survivalowy, czyli jaki?

Jest kilka uniwersalnych parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie noża taktycznego do survivalu. Rodzaj krawędzi noża, rodzaj metalu, z jakiego został wykonany nóż, jego grubość, waga i długość – to właśnie one wpływają na ogólną ocenę jakości noża. Jeżeli planujesz zakup najlepszego noża, zwróć uwagę na:

  • Ostrze – powinno być wysokiej jakości, Na rynku dostępne są noże z ostrzem wykonanym ze stali węglowej, damasceńskiej lub stali nierdzewnej. Specjaliści polecają stal węglową, która jest mocniejsza i trwalsza, ale może jednocześnie sprawiać trudności w konserwacji.
  • Długość ostrza – duży nóż survivalowy może mieć ostrze o długości nawet do 35 centymetrów. Niemniej w zdecydowanej większości przypadków, tak duże ostrze nie jest niezbędne. Lepiej wybrać nieco krótsze, które ułatwia korzystanie z noża – jest bardziej funkcjonalne i wygodne. Zakłada się, że dobry, uniwersalny nóż do survivalowy będzie miał ostrze o’długości 15-25 centymetrów.
  • Grubość ostrza – im grubsze jest ostrze, tym trwalszy jest cały nóż taktyczny. Jeżeli planujesz zakup noża taktycznego, który będzie służył Ci nie tylko do przecinania drobnych i miękkich materiałów (jak np. sznurek), ale też do rąbania drewna i żłobienia, wybierz model o grubszym ostrzu. Całkiem solidne noże mają ostrze o grubości 4 do 6,5 mm.
  • Trzpień – pełny trzpień ma realny wpływ na trwałość noża,. Wzmacnia całą jego powierzchnię – od ostrza do rękojeści. Nóż taktyczny survivalowy z pełnym trzpieniem będzie mniej awaryjny. Wyróżnia się wysoką odpornością na zniszczenie.
  • Budowę ostrza – zwróć również uwagę na krawędź tnącą. Jeżeli nie masz czasu na zajmującą pielęgnację ostrza, wybierz nóż taktyczny z gładką krawędzią. Możesz ją naostrzyć nawet z wykorzystaniem zwykłego kamienia. Nie potrzeba do tego celu inwestowania w specjalne ostrzałki. Na rynku dostępne są również noże z ostrzem ząbkowanym. Nie są złe, wręcz przeciwnie – umożliwiają wygodniejsze piłowanie i wykonywanie innych czynności, niemniej do ostrzenia takiego ostrza wymagane będzie posiadanie specjalnych akcesoriów.
  • Grzbiet noża – najlepszy nóż taktyczny będzie miał płaski grzbiet. Nie powinien on być ząbkowany ani ostrzony. Co więcej, ostrzenie obu krawędzi noża stwarza również większe ryzyko dla użytkownika.
  • Rękojeść – dobrze zaprojektowana, ergonomiczna rękojeść noża świetnie leży w dłoni, chroni palce przed urazami, a także poprawia chwyt. Dobra profilacja rękojeści gwarantuje pewne utrzymanie go w dłoni niezależnie od czynności, jakie wykonujesz i trudnych warunków atmosferycznych np. deszczu, lub wilgoci. Jeżeli w rękojeści znajduje się dodatkowe miejsce np. na karabińczyk lub przewleczenie linki z paracordu tym lepiej!

Jaki nóż survivalowy? Składany czy z głownią?

Noże składane survivalowe nazywane są również folderami. Te z głownią stałą – fixami. Każdy z nim ma nieco inne wady i zalety. Zakłada się, że noże składane mogą być mniej wytrzymałe mechanicznie od noży ze stałą głownią. Jednak w tym przypadku naprawdę nie warto generalizować i lepiej jest wybrać nóż ogólnie dobrej jakości, znanego producenta. Wtedy to, czy jest to folder, czy fix ma już mniejsze znaczenie i wynika jedynie z Twoich indywidualnych preferencji.

Nóż survivalowy składany

Noże taktyczne składane są wygodniejsze w przechowywaniu. Nosi się je zazwyczaj w kieszeni, przyczepione do materiału trwałym i mocnym klipsem lub zamocowane do ubrania, lub paska i ukryte w specjalnej pochewce.

Nóż ze stałą głownią

Nóż ze stałą głownią się nie składa. Wymaga noszenia go w trwałym pokrowcu, który najczęściej dołączony jest do zestawu. Taki wybór może być nieco bardziej problematyczny podczas przenoszenia i transportowania. Można zaczepić go np. do szelek plecaka lub torby. Dla gwarancji bezpieczeństwa nóż z głownią stałą nosi się zawsze powyżej pasa.

Zastosowanie

Nie ma znaczenia, czy decydujesz się na mały nóż survivalowy, czy celujesz w duży model z długim ostrzem. Zdecydowana większość noży taktycznych ma za zadanie ułatwiać prace konstrukcyjne i pomagać w  wykonywaniu wielu codziennych i niecodziennych czynności – od otwierania paczek od kuriera, po tworzenie szałasu i przygotowanie leśnego obozowiska.

Nóż survivalowy a ostrzenie

Bezpieczny nóż to ostry nóż. Przy wyborze najlepszego noża taktycznego survivalowego sprawdź, w jaki sposób przebiega jego ostrzenie. Każde ostrze wraz z czasem użytkowania się tępi. Narzędzia do ostrzenia to zarówno kamienie ostrzące, ostrzałki typu V, jak i pasy skórzane itp. Specjaliści radzą, aby bardzo kosztownych noży nie ostrzyć ostrzałkami “V”. Do wszystkich typów ostrzy, również tych ząbkowanych najlepiej sprawdzają się ostrzałki diamentowe, kamienie wodne, lub zaawansowane technologicznie ostrzałki elektryczne.

Jaka jest najlepsza stal na nóż survivalowy?

Jak już wspomnieliśmy, wiele osób decyduje się na wybór ostrza ze stali węglowej. Rekomendowane będzie to wykonane ze stali o twardości wynoszącej około 58 HRC.  Skala twardości Rockwella pomoże Ci zweryfikować i określić jaką twardość ma wybrany przez Ciebie materiał: tworzywo sztuczne, stal, ceramika itp.

Nóż survivalowy z krzesiwem

Dobry nóż survivalowy z krzesiwem jest jednym z częstszych wyborów osób, które potrzebują multifunkcyjnego narzędzia, które umożliwi im przetrwanie w dziczy. Nóż wyposażony w krzesiwo jest w stanie nie tylko przygotować obozowisko lub posiłek, ale również zorganizować ognisko. Krzesiwo może być chowane w rękojeści, ale nie musi. Możesz doczepić również je oddzielnie np. paracordem do uchywtu noża. Nóż z krzesiwem mogą kosztować nieco więcej od modeli bez tego dodatku, niemniej wiele zależy od wyboru jakości samego noża i oferty producenta.

Nóż survivalowy ze stali damasceńskiej

Noże survivalowe ze stali damasceńskiej to bardzo dobry wybór dla osób, które oczekują bardzo wysokiej trwałości. Demeszka, bo tak nazywana jest alternatywnie stal damasceńska, ma niezwykłe właściwości mechaniczne. Ostrze jest niebywale ostre i niepodatne na szybkie tępienie. Ze stali damasceńskiej produkuje się również noże myśliwskie i kuchenne – oba znajdują zastosowanie wśród wymagających profesjonalistów.

Jeżeli masz problem z  samodzielnym wyborem noża do survivalu lub wahasz się między dwoma rodzajami noża np. składanym, lub ze stałą głownią – pamiętaj, że zawsze możesz zadać pytanie producentowi lub bezpośrednio sprzedawcy! W dobrych sklepach stacjonarnych lub z internetowych, oferujących sprzedaż militariów, zazwyczaj dostępna jest fachowa pomoc doradcza. Obsługa sklepu z pewnością pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie i udzieli dodatkowych informacji w zakresie parametrów technicznych noży, które cię interesują. Otrzymane informacje przełóż na swoje indywidualne potrzeby i wybierz ten nóż, który lepiej odpowiada Twoim wymaganiom.

Na koniec pamiętaj – To Ty masz czuć się dobrze ze swoim nożem. Jeżeli wybrałeś nóż survivalowy o innych parametrach, ale jest on dla Ciebie wygodny i sprawdza się w większości prac, które wykonujesz – to świetnie! Oznacza to, że wybrałeś dobry nóż taktyczny. Niemniej, jeżeli nie masz żadnego doświadczenia z tego typu akcesoriami i chcesz wiedzieć, jaki nóż survivalowy będzie najlepszy – mamy nadzieję, że porady zawarte w naszym tekście pomogą Ci w dokonaniu świetnego noża na lata aktywnego użytkowania!

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentRodzajTyp
1 CRKT Nóż składany Ripsnort (NC/7270) KR CRKT Nóż składany Ripsnort (NC/7270) KR
1 opinia
NóżSkładany
2 Nóż myśliwski Huntsman na Prezent z Grawerem Nóż myśliwski Huntsman na Prezent z Grawerem
1 opinia
nóż myśliwskin/a
3 Maczeta Hartowana Karczownik 45Cm Nóż + Pokrowiec Maczeta Hartowana Karczownik 45Cm Nóż + Pokrowiec
1 opinia
n/an/a
4 Nóż Myśliwski Taktyczny Wojskowy Finka + Pokrowiec Nóż Myśliwski Taktyczny Wojskowy Finka + Pokrowiec
1 opinia
n/an/a
5 M-tac Nóż składany M-Tac Type 5 Metal (60026011) 60026011 M-tac Nóż składany M-Tac Type 5 Metal (60026011) 60026011
1 opinia
NóżSkładany
6 CRKT Nóż M21-04 G10 CRKT Nóż M21-04 G10
1 opinia
Nóżn/a
7 Nóż Trc Knives Apocalypse Apocalyptic Biohazard 2022 Nóż Trc Knives Apocalypse Apocalyptic Biohazard 2022
1 opinia
n/an/a
8 Schwarzwolf nóż outdoorowy, scyzoryk, drewniany uchwyt, ostrze 12,5 cm, nóż myśliwski, nóż składany, nóż outdoorowy, drewniany uchwyt, stylowy nóż myśliwski (duży) Schwarzwolf nóż outdoorowy, scyzoryk, drewniany uchwyt, ostrze 12,5 cm, nóż myśliwski, nóż składany, nóż outdoorowy, drewniany uchwyt, stylowy nóż myśliwski (duży)
1 opinia
nóż myśliwskiSkładany
9 Morakniv Nóż Kansbol z zestawem przetrwania zielony stal nierdzewna 176-232 Morakniv Nóż Kansbol z zestawem przetrwania zielony stal nierdzewna 176-232
1 opinia
Nóżn/a
10 Nóż wyprawowy BPS Knives Savage Bushcraft Nóż wyprawowy BPS Knives Savage Bushcraft
1 opinia
n/an/a
11 Columbia Rivers Knife&Tools Nóż CRKT M16-03KS NC/M16-03KS Columbia Rivers Knife&Tools Nóż CRKT M16-03KS NC/M16-03KS
1 opinia
ColumbiaNóżn/a
12 Nóż Wojskowy Finka Myśliwski Sztylet Elegancki Nóż Wojskowy Finka Myśliwski Sztylet Elegancki
1 opinia
n/an/a
13 INNY Nóż  Magnum Balisong rainbow (06EX401) 06EX401 INNY Nóż Magnum Balisong rainbow (06EX401) 06EX401
1 opinia
MW PowerNóżn/a
14 Nóż Składany Scyzoryk Ratowniczy Zbijak Ratunkowy Nóż Składany Scyzoryk Ratowniczy Zbijak Ratunkowy
1 opinia
n/an/a
15 Helle Nóż myśliwski Alden Helle Nóż myśliwski Alden
1 opinia
nóż myśliwskin/a
16 Ruike Nóż Ruike Jager F118 Olive 340-003 Ruike Nóż Ruike Jager F118 Olive 340-003
1 opinia
Nóżn/a
17 MORA Nóż Classic No 1/0 High Carbon Steel - czerwona ochra (NZ-CA1-CS-25) H NZ-CA1-CS-25 MORA Nóż Classic No 1/0 High Carbon Steel - czerwona ochra (NZ-CA1-CS-25) H NZ-CA1-CS-25
1 opinia
MoraNóżn/a
18 Tasman, Nóż składany z blokadą ostrza, BANTUL Tasman, Nóż składany z blokadą ostrza, BANTUL
1 opinia
n/an/a
19 Nóż Turystyczny Bps Knives Bs2Ft Camping Nóż Turystyczny Bps Knives Bs2Ft Camping
1 opinia
n/an/a
20 Boker Noże Nóż Plus Pocket Knife 02BO522 Boker Noże Nóż Plus Pocket Knife 02BO522
1 opinia
Nóżn/a

Najlepsze produkty: Nóż survivalowy

1. CRKT Nóż składany Ripsnort (NC/7270) KR

CRKT Nóż składany Ripsnort (NC/7270) KR

Składany nóż codziennego użytku (EDC) zaprojektowany przez amerykańskiego knifemakera z Michigan - Philipa Bootha.

Ostrze o profilu sheepfoot wykonano ze stali nierdzewnej 8Cr13MoV wykończonej przez satynowanie. Otwieranie noża odbywa się za pomocą flippera, który po otwarciu pełni rolę małego jelca, chroniącego dłoń przed zsunięciem się na ostrze. Głownia w pozycji otwartej blokowane jest systemem liner-lock.

Do stalowego szkieletu rękojeści dokręcono okładziny z wytrzymałego polioksymotylen...


Dane techniczne:

RodzajNóż
TypSkładany

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Kaliber.pl

Nóż CRKT 7270 Ripsnort


2. Nóż myśliwski Huntsman na Prezent z Grawerem

Nóż myśliwski Huntsman na Prezent z Grawerem
Nóż myśliwski Huntsman na Prezent z Grawerem

Dane techniczne:

Rodzajnóż myśliwski

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Nóż Myśliwski Huntsman Na Prezent Z Grawerem


3. Maczeta Hartowana Karczownik 45Cm Nóż + Pokrowiec

Maczeta Hartowana Karczownik 45Cm Nóż + Pokrowiec
MACZETA 45 CM BSH N-607 WYSOKIEJ JAKOŚĆI STAL Potężna, niezwykle solidna maczeta przypominająca swym wyglądem wielki tasak. Będzie ona idealnym narzędziem podczas survivalu i outdooru do karczowania, rąbania, ścinania, batonowania a nawet podkopywania czy oprawiania. Mocarna głownia o profilu zbliżonym do nessmuk została wykonana z wysokojakościowej stali nierdzewnej typu 420, pokrytej czarną powłoką ochronną. Matowa powierzchnia nadaje głowni odporności na uszkodzenia i korozję oraz niweluje...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Maczeta Hartowana Karczownik 45Cm Nóż + Pokrowiec


Najtańsze produkty: Nóż survivalowy

1. Nóż Składany Scyzoryk Ratowniczy Zbijak Ratunkowy

Nóż Składany Scyzoryk Ratowniczy Zbijak Ratunkowy
NÓŻ SKŁADANY SCYZORYK RATOWNICZY ZBIJAK RATUNKOWY NÓŻ RATOWNICZY BSH N-389B Oto niezawodny nóż ratowniczy, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego pojazdu – zarówno samochodu osobowego, dostawczego i ciężarowego, jak i wszelkich służb ratowniczych, których zadaniem jest niesienie pomocy poszkodowanym nie tylko w wypadkach komunikacyjnych, ale we wszelkich sytuacjach stanowiących zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Nóż wyposażony w zbijak do szyb, ostrze do cięcia pasów, lin or...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Nóż Składany Scyzoryk Ratowniczy Zbijak Ratunkowy


2. M-tac Nóż składany M-Tac Type 5 Metal (60026011) 60026011

M-tac Nóż składany M-Tac Type 5 Metal (60026011) 60026011
Kompaktowy folder EDC z głownią drop-point wykonaną ze stali 5Cr15MoV i rękojeścią z laminatu G10. Wyposażony w blokadę liner lock. Otwieranie głowni ułatwia obustronny kołek oraz flipper.

Dane techniczne:

RodzajNóż
TypSkładany

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
_www.militaria.pl

Nóż składany M-Tac Type 5 Metal
Empik.com

Nóż M-Tac składany Type 5 Metal


3. Schwarzwolf nóż outdoorowy, scyzoryk, drewniany uchwyt, ostrze 12,5 cm, nóż myśliwski, nóż składany, nóż outdoorowy, drewniany uchwyt, stylowy nóż myśliwski (duży)

Schwarzwolf nóż outdoorowy, scyzoryk, drewniany uchwyt, ostrze 12,5 cm, nóż myśliwski, nóż składany, nóż outdoorowy, drewniany uchwyt, stylowy nóż myśliwski (duży)

Dane techniczne:

Rodzajnóż myśliwski
TypSkładany

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Nóż Schwarzwolf JAGUAR duży


Porównanie TOP 3

CRKT Nóż składany Ripsnort (NC/7270) KR CRKT Nóż składany Ripsnort (NC/7270) KR Nóż myśliwski Huntsman na Prezent z Grawerem Nóż myśliwski Huntsman na Prezent z Grawerem Maczeta Hartowana Karczownik 45Cm Nóż + Pokrowiec Maczeta Hartowana Karczownik 45Cm Nóż + Pokrowiec
Cena
Producent
RodzajNóżnóż myśliwskin/a
TypSkładanyn/an/a

Reply