Nóż survivalowy - Ranking i opinie

Interesuje Cię wysokiej jakości nóż survivalowy? Wiele osób zainteresowanych zakupem noża taktycznego, jako jednego z elementów wyposażenia survivalowego nie wie, na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego akcesorium. Czasami – nauczeni na swoich błędach są w stanie lepiej dopasować ostrze, czy rodzaj noża do indywidualnych potrzeb. Ty nie musisz tego robić! Dzięki kilku fachowym poradom na pewno wybierzesz świetny taktyczny survivalowy. Zobacz tylko, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jaka jest najlepsza stal na nóż survivalowy. Czynników determinujących wybór dobrego noża jest naprawdę dużo. Od twardości stali, jej rodzaj, przez wybór typu noża, a także jego dodatkowych funkcjonalności. Nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób będziesz ostrzyć swój nóż. Dlatego koniecznie zapoznaj się z informacjami przedstawionymi w naszym tekście. Mamy nadzieję, że z nimi uda Ci się wybrać najlepszy nóż survivalowy!

Co to jest i do czego służy nóż taktyczny survivalowy?

Nóż survivalowy jest narzędziem multifunkcyjnym. To jeden z niezbędnych, podstawowych elementów wyposażenia w trakcie wypraw: myśliwskich, biwakowych, turystycznych, ale też tzw. obozów przetrwania. Jest ceniony przez leśników, preppersów, ale też wędkarzy, biwakowiczów i osoby pasjonujące się hikingiem i trekkingiem.

Dawniej, noże survivalowe były bardzo proste i w zasadzie poza ostrzem umieszczonym w rękojeści nie miały żadnych dodatkowych funkcji. Popularne były wówczas modele z tzw. pustym uchwytem, do którego można było spakować inne akcesoria. Teraz, okazuje się, że pusta przestrzeń w rękojeści uważana jest za  wadę noża taktycznego. Wpływa bowiem na brak jego trwałości, co przekłada się na zmniejszenie jego funkcjonalności i duże ryzyko awaryjności.

Zastosowanie noża survivalowego jest bardzo szerokie. Wykorzystasz go do: piłowania, cięcia, wbijania, a nawet rąbania i ostrzenia drewna i innych materiałów. Wiele dodatkowych elementów noża umożliwia również zwiększenie jego funkcjonalności o inne,  niezbędne czynności.

Obecnie na rynku dostępne jest wiele profesjonalnych noży survivalowych. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego modelu.

Dobry nóż survivalowy, czyli jaki?

Jest kilka uniwersalnych parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie noża taktycznego do survivalu. Rodzaj krawędzi noża, rodzaj metalu, z jakiego został wykonany nóż, jego grubość, waga i długość – to właśnie one wpływają na ogólną ocenę jakości noża. Jeżeli planujesz zakup najlepszego noża, zwróć uwagę na:

 • Ostrze – powinno być wysokiej jakości, Na rynku dostępne są noże z ostrzem wykonanym ze stali węglowej, damasceńskiej lub stali nierdzewnej. Specjaliści polecają stal węglową, która jest mocniejsza i trwalsza, ale może jednocześnie sprawiać trudności w konserwacji.
 • Długość ostrza – duży nóż survivalowy może mieć ostrze o długości nawet do 35 centymetrów. Niemniej w zdecydowanej większości przypadków, tak duże ostrze nie jest niezbędne. Lepiej wybrać nieco krótsze, które ułatwia korzystanie z noża – jest bardziej funkcjonalne i wygodne. Zakłada się, że dobry, uniwersalny nóż do survivalowy będzie miał ostrze o’długości 15-25 centymetrów.
 • Grubość ostrza – im grubsze jest ostrze, tym trwalszy jest cały nóż taktyczny. Jeżeli planujesz zakup noża taktycznego, który będzie służył Ci nie tylko do przecinania drobnych i miękkich materiałów (jak np. sznurek), ale też do rąbania drewna i żłobienia, wybierz model o grubszym ostrzu. Całkiem solidne noże mają ostrze o grubości 4 do 6,5 mm.
 • Trzpień – pełny trzpień ma realny wpływ na trwałość noża,. Wzmacnia całą jego powierzchnię – od ostrza do rękojeści. Nóż taktyczny survivalowy z pełnym trzpieniem będzie mniej awaryjny. Wyróżnia się wysoką odpornością na zniszczenie.
 • Budowę ostrza – zwróć również uwagę na krawędź tnącą. Jeżeli nie masz czasu na zajmującą pielęgnację ostrza, wybierz nóż taktyczny z gładką krawędzią. Możesz ją naostrzyć nawet z wykorzystaniem zwykłego kamienia. Nie potrzeba do tego celu inwestowania w specjalne ostrzałki. Na rynku dostępne są również noże z ostrzem ząbkowanym. Nie są złe, wręcz przeciwnie – umożliwiają wygodniejsze piłowanie i wykonywanie innych czynności, niemniej do ostrzenia takiego ostrza wymagane będzie posiadanie specjalnych akcesoriów.
 • Grzbiet noża – najlepszy nóż taktyczny będzie miał płaski grzbiet. Nie powinien on być ząbkowany ani ostrzony. Co więcej, ostrzenie obu krawędzi noża stwarza również większe ryzyko dla użytkownika.
 • Rękojeść – dobrze zaprojektowana, ergonomiczna rękojeść noża świetnie leży w dłoni, chroni palce przed urazami, a także poprawia chwyt. Dobra profilacja rękojeści gwarantuje pewne utrzymanie go w dłoni niezależnie od czynności, jakie wykonujesz i trudnych warunków atmosferycznych np. deszczu, lub wilgoci. Jeżeli w rękojeści znajduje się dodatkowe miejsce np. na karabińczyk lub przewleczenie linki z paracordu tym lepiej!

Jaki nóż survivalowy? Składany czy z głownią?

Noże składane survivalowe nazywane są również folderami. Te z głownią stałą – fixami. Każdy z nim ma nieco inne wady i zalety. Zakłada się, że noże składane mogą być mniej wytrzymałe mechanicznie od noży ze stałą głownią. Jednak w tym przypadku naprawdę nie warto generalizować i lepiej jest wybrać nóż ogólnie dobrej jakości, znanego producenta. Wtedy to, czy jest to folder, czy fix ma już mniejsze znaczenie i wynika jedynie z Twoich indywidualnych preferencji.

Nóż survivalowy składany

Noże taktyczne składane są wygodniejsze w przechowywaniu. Nosi się je zazwyczaj w kieszeni, przyczepione do materiału trwałym i mocnym klipsem lub zamocowane do ubrania, lub paska i ukryte w specjalnej pochewce.

Nóż ze stałą głownią

Nóż ze stałą głownią się nie składa. Wymaga noszenia go w trwałym pokrowcu, który najczęściej dołączony jest do zestawu. Taki wybór może być nieco bardziej problematyczny podczas przenoszenia i transportowania. Można zaczepić go np. do szelek plecaka lub torby. Dla gwarancji bezpieczeństwa nóż z głownią stałą nosi się zawsze powyżej pasa.

Zastosowanie

Nie ma znaczenia, czy decydujesz się na mały nóż survivalowy, czy celujesz w duży model z długim ostrzem. Zdecydowana większość noży taktycznych ma za zadanie ułatwiać prace konstrukcyjne i pomagać w  wykonywaniu wielu codziennych i niecodziennych czynności – od otwierania paczek od kuriera, po tworzenie szałasu i przygotowanie leśnego obozowiska.

Nóż survivalowy a ostrzenie

Bezpieczny nóż to ostry nóż. Przy wyborze najlepszego noża taktycznego survivalowego sprawdź, w jaki sposób przebiega jego ostrzenie. Każde ostrze wraz z czasem użytkowania się tępi. Narzędzia do ostrzenia to zarówno kamienie ostrzące, ostrzałki typu V, jak i pasy skórzane itp. Specjaliści radzą, aby bardzo kosztownych noży nie ostrzyć ostrzałkami “V”. Do wszystkich typów ostrzy, również tych ząbkowanych najlepiej sprawdzają się ostrzałki diamentowe, kamienie wodne, lub zaawansowane technologicznie ostrzałki elektryczne.

Jaka jest najlepsza stal na nóż survivalowy?

Jak już wspomnieliśmy, wiele osób decyduje się na wybór ostrza ze stali węglowej. Rekomendowane będzie to wykonane ze stali o twardości wynoszącej około 58 HRC.  Skala twardości Rockwella pomoże Ci zweryfikować i określić jaką twardość ma wybrany przez Ciebie materiał: tworzywo sztuczne, stal, ceramika itp.

Nóż survivalowy z krzesiwem

Dobry nóż survivalowy z krzesiwem jest jednym z częstszych wyborów osób, które potrzebują multifunkcyjnego narzędzia, które umożliwi im przetrwanie w dziczy. Nóż wyposażony w krzesiwo jest w stanie nie tylko przygotować obozowisko lub posiłek, ale również zorganizować ognisko. Krzesiwo może być chowane w rękojeści, ale nie musi. Możesz doczepić również je oddzielnie np. paracordem do uchywtu noża. Nóż z krzesiwem mogą kosztować nieco więcej od modeli bez tego dodatku, niemniej wiele zależy od wyboru jakości samego noża i oferty producenta.

Nóż survivalowy ze stali damasceńskiej

Noże survivalowe ze stali damasceńskiej to bardzo dobry wybór dla osób, które oczekują bardzo wysokiej trwałości. Demeszka, bo tak nazywana jest alternatywnie stal damasceńska, ma niezwykłe właściwości mechaniczne. Ostrze jest niebywale ostre i niepodatne na szybkie tępienie. Ze stali damasceńskiej produkuje się również noże myśliwskie i kuchenne – oba znajdują zastosowanie wśród wymagających profesjonalistów.

Jeżeli masz problem z  samodzielnym wyborem noża do survivalu lub wahasz się między dwoma rodzajami noża np. składanym, lub ze stałą głownią – pamiętaj, że zawsze możesz zadać pytanie producentowi lub bezpośrednio sprzedawcy! W dobrych sklepach stacjonarnych lub z internetowych, oferujących sprzedaż militariów, zazwyczaj dostępna jest fachowa pomoc doradcza. Obsługa sklepu z pewnością pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie i udzieli dodatkowych informacji w zakresie parametrów technicznych noży, które cię interesują. Otrzymane informacje przełóż na swoje indywidualne potrzeby i wybierz ten nóż, który lepiej odpowiada Twoim wymaganiom.

Na koniec pamiętaj – To Ty masz czuć się dobrze ze swoim nożem. Jeżeli wybrałeś nóż survivalowy o innych parametrach, ale jest on dla Ciebie wygodny i sprawdza się w większości prac, które wykonujesz – to świetnie! Oznacza to, że wybrałeś dobry nóż taktyczny. Niemniej, jeżeli nie masz żadnego doświadczenia z tego typu akcesoriami i chcesz wiedzieć, jaki nóż survivalowy będzie najlepszy – mamy nadzieję, że porady zawarte w naszym tekście pomogą Ci w dokonaniu świetnego noża na lata aktywnego użytkowania!

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentRodzajTyp
1 NEO Nóż NEO 63-107 NEO Nóż NEO 63-107
1 opinia
NEO-TOOLSNóżn/a
2 Nóż  Gerlach  wz. 98NA - Sztylet - Srebrny Nóż Gerlach wz. 98NA - Sztylet - Srebrny
1 opinia
n/an/a
3 SOG - Nóż składany Terminus XR G10 - Czerwony - TM1023-BX SOG - Nóż składany Terminus XR G10 - Czerwony - TM1023-BX
1 opinia
n/an/a
4 Cold Steel - SRK (SK-5) - 49LCKZ Cold Steel - SRK (SK-5) - 49LCKZ
1 opinia
Cold Steeln/an/a
5 Mil-Tec Nóż Special Forces Survival Knife + zestaw surviwalowy (15368000) 15368000 Mil-Tec Nóż Special Forces Survival Knife + zestaw surviwalowy (15368000) 15368000
1 opinia
Mil-TecNóżn/a
6 Benchmade Nóż 15002 HUNT 136-595 Benchmade Nóż 15002 HUNT 136-595
1 opinia
Nóżn/a
7 Morakniv SZWECJA Nóż Companion MG (C) - Carbon Steel - Olive Green (NZ-CMG-CS-02) NZ-CMG-CS-02 Morakniv SZWECJA Nóż Companion MG (C) - Carbon Steel - Olive Green (NZ-CMG-CS-02) NZ-CMG-CS-02
1 opinia
MoraknivNóżn/a
8 Ganzo Nóż składany Firebird FB727S-BK Ganzo Nóż składany Firebird FB727S-BK
1 opinia
GanzoNóżSkładany
9 Helle Nóż myśliwski Alden Helle Nóż myśliwski Alden
1 opinia
nóż myśliwskin/a
10 RUIKE Nóż kieszonkowy na nóż ruike P801 Stone Washed Stainless Steel Handle  srebrny metalowy prawie w całości wykonana ze stali nierdzewnej  jak z jednego odlewu. RKEP801SF RUIKE Nóż kieszonkowy na nóż ruike P801 Stone Washed Stainless Steel Handle  srebrny metalowy prawie w całości wykonana ze stali nierdzewnej  jak z jednego odlewu. RKEP801SF
1 opinia
RUIKEn/an/a
11 Zwieger ZWIEGER SFERIC BLOK Z KOMPLETEM 5 NOŻY 5903357374440 Zwieger ZWIEGER SFERIC BLOK Z KOMPLETEM 5 NOŻY 5903357374440
1 opinia
ZWIEGERn/an/a
12 Frank Beltrame - Nóż sprężynowy Bayonet Imit. Horn 28 cm - FB 28/81B Frank Beltrame - Nóż sprężynowy Bayonet Imit. Horn 28 cm - FB 28/81B
1 opinia
n/an/a
13 Ka-Bar BK7 - Becker Combat Utility Ka-Bar BK7 - Becker Combat Utility
1 opinia
n/an/a
14 Siekiera topór Gerber Bushcraft Hatchet coyote Siekiera topór Gerber Bushcraft Hatchet coyote
1 opinia
Gerbern/an/a
15 Muela Nóż Colibri Full Tang Deer Stag 70mm (COL-7A) T008123 Muela Nóż Colibri Full Tang Deer Stag 70mm (COL-7A) T008123
1 opinia
Nóżn/a
16 Master Cutlery Nóż Elk Ridge Fixed Blade ER-200-12M) ER-200-12M Master Cutlery Nóż Elk Ridge Fixed Blade ER-200-12M) ER-200-12M
1 opinia
Master CutleryNóżn/a
17 Spyderco C10FPBL Endura Flat Ground PLN Blue Spyderco C10FPBL Endura Flat Ground PLN Blue
1 opinia
SpyderconóżSkładany
18 Joker JKR31 Joker JKR31
1 opinia
JokernóżSkładany
19 Benchmade - Nóż składany Bugout - AXIS Lock - M390 - Szary - 535BK-4 Benchmade - Nóż składany Bugout - AXIS Lock - M390 - Szary - 535BK-4
1 opinia
n/an/a
20 Boker Noże Nóż Plus Urban Trapper Gentleman 01BO722 Boker Noże Nóż Plus Urban Trapper Gentleman 01BO722
1 opinia
Nóżn/a

Najlepsze produkty: Nóż survivalowy

1. NEO Nóż NEO 63-107

NEO Nóż NEO 63-107
Dane techniczne:

Wymiar brutto (szer. x wys. x dł.): 12,00 x 2,50 x 28,20 cm
Waga: 0.22 kg
Marka: NEO TOOLS
PKWiU: 25.71.11.0
Długość całkowita produktu: 22 cm
Składany: Tak
Zaczep na pasek: Tak
Długość ostrza: 9 cm
Materiał ostrza: stal nierdzewna
Uchwyt: z tworzywa sztucznegoNóż survivalowy składany NEO (nr ref. 63-107) o długości całkowitej 22 cm i ostrzu 9 cm to wielofunkcyjnie narzędzie 6 w 1. Zawiera: nóż, krzesiwo, gwizdek, klucz do śrub, ostrze do pasów oraz wybijak szyb. Został ...

Dane techniczne:

RodzajNóż

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Avans.pl
Ocena:
3.8/5.0
Ilość opinii:
4153
Nóż NEO 63-107
Bee.pl

Neo Nóż survivalowy składany  22 cm, 6w1
Empik.com

NEO Nóż survivalowy składany  22 cm, 6 w 1 63-107
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.4/5.0
Ilość opinii:
10870
Nóż NEO 63-107
ELECTRO.pl
Ocena:
4.3/5.0
Ilość opinii:
74143
Nóż NEO 63-107


2. Nóż Gerlach wz. 98NA - Sztylet - Srebrny

Nóż  Gerlach  wz. 98NA - Sztylet - Srebrny
Stal: hartowana sprężynowa
Długość ostrza: 175 mm
Długość całkowita: 295 mm
Grubość ostrza: 5 mm
Waga: 247 g

Doskonały sztylet wz. 98 typu "Gerlach", popularny wśród żołnierzy Wojska Polskiego, harcerzy oraz miłośników survivalu.

Wykonana z hartowanej stali sprężynowej 3H13 o twardości 46-52 HRC głownia o obu symetrycznych względem siebie krawędziach tnących posiada długość 173 mm i grubość 5 mm. Dla zabezpieczenia przed refleksami świetlnymi oraz korozją jest ona chromowana galwaniczni...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
specshop.pl
Ocena:
4.9/5.0
Ilość opinii:
5306
Nóż Gerlach wz. 98NA - Sztylet - Srebrny


3. SOG - Nóż składany Terminus XR G10 - Czerwony - TM1023-BX

SOG - Nóż składany Terminus XR G10 - Czerwony - TM1023-BX

Nóż składany z systemem blokującym XR, możliwością otwarcia na trzy sposoby, ostrzem w kształcie Clip Point i okładzinach w wytrzymałego tworzywa G10.

Cechy:
 • Lekki i wygodny nóż składany
 • Solidna konstrukcja z możliwością otwarcia na 3 sposoby: za pomocą flippera, poprzez dwustronny guzik przesuwny na rękojeści i poprzez obustronny kołek na ostrz
 • Głownia wykonana ze stali D2, zabezpieczonej pokryciem Stone Wash
 • Ostrze w kształcie Clip Point, z gładką krawędzią tnącą i karbowanie pod kciuk na ...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
specshop.pl
Ocena:
4.9/5.0
Ilość opinii:
5306
SOG - Nóż składany Terminus XR G10 - Czerwony - TM1023-BX


Najtańsze produkty: Nóż survivalowy

1. Joker JKR31

Joker JKR31
Nóż składany Joker do zbierania grzybów (JKR31) to produkt wykonany przez niezwykle solidną firmę Joker, dla najbardziej wymagających użytkowników. Wytrzymały i niezawodny sprzęt, który sprawdzi się idealnie w każdych warunkach. 

Fabrycznie nowy, wysokiej jakości nóż hiszpańskiej marki JOKER znanej na całym świecie ze swoich doskonałych wyrobów. Jest to składany nóż przeznaczony do zbierania grzybów. Specjalnie zakrzywione ostrze typu Warncliff (ułatwia przycinanie grzybów) wykonane jest z m...

Opinie:

produkt ok
KASIA

Dane techniczne:

Rodzajnóż
TypSkładany

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
bron.pl

Nóż Joker na grzyby składany JKR31 (ostrze 5,5 cm)
specshop.pl
Ocena:
4.9/5.0
Ilość opinii:
5306
Nóż Joker na grzyby składany JKR31 (ostrze 5,5 cm)
Empik.com

Nóż Joker Na Grzyby Jkr31
militaria.pl

Nóż składany Joker do zbierania grzybów - 55 mm
bron.pl

Nóż Joker na grzyby JKR31 (JKR31)


2. NEO Nóż NEO 63-107

NEO Nóż NEO 63-107
Dane techniczne:

Wymiar brutto (szer. x wys. x dł.): 12,00 x 2,50 x 28,20 cm
Waga: 0.22 kg
Marka: NEO TOOLS
PKWiU: 25.71.11.0
Długość całkowita produktu: 22 cm
Składany: Tak
Zaczep na pasek: Tak
Długość ostrza: 9 cm
Materiał ostrza: stal nierdzewna
Uchwyt: z tworzywa sztucznegoNóż survivalowy składany NEO (nr ref. 63-107) o długości całkowitej 22 cm i ostrzu 9 cm to wielofunkcyjnie narzędzie 6 w 1. Zawiera: nóż, krzesiwo, gwizdek, klucz do śrub, ostrze do pasów oraz wybijak szyb. Został ...

Dane techniczne:

RodzajNóż

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Avans.pl
Ocena:
3.8/5.0
Ilość opinii:
4153
Nóż NEO 63-107
Bee.pl

Neo Nóż survivalowy składany  22 cm, 6w1
Empik.com

NEO Nóż survivalowy składany  22 cm, 6 w 1 63-107
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.4/5.0
Ilość opinii:
10870
Nóż NEO 63-107
ELECTRO.pl
Ocena:
4.3/5.0
Ilość opinii:
74143
Nóż NEO 63-107


3. Morakniv SZWECJA Nóż Companion MG (C) - Carbon Steel - Olive Green (NZ-CMG-CS-02) NZ-CMG-CS-02

Morakniv SZWECJA Nóż Companion MG (C) - Carbon Steel - Olive Green (NZ-CMG-CS-02) NZ-CMG-CS-02

Morakniv Mora of Sweden to firma produkująca jedne z najpopularniejszych noży na rynku, których oferta gwarantuje bardzo bogaty wybór. Noże te bardzo dobrze sprawdzają się w działaniach survivalowych, bushcraftowych, myśliwskich czy w każdej innej aktywności na świeżym powietrzu. Wyroby Morakniv cieszą się bardzo dużą popularnością oraz świetnym stosunkiem ceny do jakości.

Co sprawia, że noże Mora są tak popularne$49

Przede wszystkim szwedzka stal bardzo dobrej jakości. Noże produkowane są...

Dane techniczne:

RodzajNóż

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
bron.pl

Nóż Morakniv Companion MG (C) Carbon Steel Olive Green (NZ-CMG-CS-02)
Empik.com

Nóż Mora Companion MG stal węglowa (1735)
specshop.pl
Ocena:
4.9/5.0
Ilość opinii:
5306
Morakniv - Nóż Companion MG - Stal węglowa - 11863
militaria.pl

Nóż Mora Companion Military Green


Porównanie TOP 3

NEO Nóż NEO 63-107 NEO Nóż NEO 63-107 Nóż  Gerlach  wz. 98NA - Sztylet - Srebrny Nóż Gerlach wz. 98NA - Sztylet - Srebrny SOG - Nóż składany Terminus XR G10 - Czerwony - TM1023-BX SOG - Nóż składany Terminus XR G10 - Czerwony - TM1023-BX
Cena
ProducentNEO-TOOLS
RodzajNóżn/an/a

Nóż survivalowy - Opinie i komentarze (1)

Reply