Poduszka podróżna

Wielogodzinna podróż samochodem, autokarem czy samolotem, na przykład na wakacje, przynosi duży dyskomfort, szczególnie górnym partiom ciała. Mimo przerw, cierpią takie części ciała jak barki, plecy czy szyja. Niestety żaden zagłówek czy najbardziej nowoczesne siedzenie samochodowe nie jest na tyle ergonomiczne, by zapewnić idealne podparcie kręgosłupowi. Kiedy dolna część pleców opiera się swobodnie na siedzeniu i relaksuje się, górna sfera kręgosłupa, w części szyjnej jest bardzo napięta. Poprawić tę sytuację może dobra poduszka podróżna, dobrana do wieku i gabarytów użytkownika. W jaki sposób dokonać jej wyboru?

Dobra poduszka podróżna – komfort i zdrowie

Przede wszystkim poduszka podróżna musi być zaprojektowana w ten sposób, aby dać odpowiednie podparcie głowie. Dlatego to nie wszystko jedno, jakiego wyboru się w tym względzie dokonuje. Musi być ona na tyle twarda, aby blokować odchylenie głowy do tyłu (po prostu podtrzymywać ją), ale bez napinania mięśni. To szczególnie ważne w przypadku poduszki podróżnej dla dzieci. Nie może ona być zbyt miękka, ponieważ w takim wypadku przy długotrwałych podróżach, sprzyjałaby nawet poważnym deformacjom kręgosłupa. Dlatego należy zwracać uwagę na zalecenia wiekowe na konkretnym produkcie oraz nie stosować poduszek przeznaczonych typowo dla dorosłych, by poprawić komfort podróży pociech. Dla osób starszych tworzywo może być bardziej poddające się naciskowi. Ważne także, aby dobrać odpowiednią wielkość poduszki do potrzeb jej użytkownika. Zbyt duża i zbyt mała nie będzie po prostu spełniać swego zadania, ponieważ nie dopasuje się do ciała, a dodatkowo nie będzie sprzyjać komfortowi podróży.

Koniecznie przy zakupie takiego produktu, należy zwracać uwagę na to, czy poduszka podróżna posiada odpowiednie atesty i certyfikaty jakości oraz bezpieczeństwa. W taki zakup warto zainwestować i postawić na coś trwałego, co posłuży przez wiele lat i szybko się nie zniszczy. Na rynku mamy spory wybór różnorodnych rogali klasycznych oraz kwadratowych. Niektóre z nich są dmuchane, zaś inne stworzone z pianki. Który wybór jest lepszy?

Najlepsza poduszka podróżna – dmuchana czy z pianki?

Najtańsze dmuchane zagłówki są stworzone z materiału przypominającego koła ratunkowe dla dzieci. Łatwo się je przechowuje, ponieważ zajmują mało miejsca. Po użyciu można po prostu spuścić z nich powietrze i schować w jakiś mały zakamarek auta. Mają one jedną zasadniczą wadę, nie są zbyt przyjemne w dotyku. W upały spocone ciało może się do nich kleić, zaś w zimie stają się one chłodne. Dmuchany zagłówek łatwo także uszkodzić. W sprzedaży istnieją również dmuchane zagłówki pokryte welurem lub podobnym miękkim materiałem. Mają one te same zalety co plastikowe dmuchane poduszki podróżne z tym, że nie ma tutaj problemu z brakiem komfortu przy dotyku, niezależnie do pory roku. Niektóre takie poduszki składają się dwóch części: dmuchanej i welurowej. Posiadają zdejmowane pokrowce, które można prać, więc automatycznie zwiększa się również higiena użytkowania.

Trwale poduszki podróżne wypełnione pianką memory, jeżeli są tylko certyfikowane, stanowią dobre podparcie dla kręgosłupa i doskonale dopasowują się co ciała. Dobre pianki posiadają pamięć kształtu i odpowiednią twardość, więc doskonale dopasowują się do indywidualnego użytkownika i jego budowy anatomicznej. Idealnie zabezpieczają kręgosłup przed niefizjologicznym wygięciem, co jest wygodne w podróży, ale także zdrowe. Niestety pianek nie można w żaden sposób złożyć w taki sposób, by zajmowały mniej miejsca, ale to chyba ich jedyna wada. W porównaniu z walorami jakimi są trwałość i czynniki prozdrowotne, ten mały minus wydaje się być mało znaczący

Na rynku można znaleźć również zagłówki wypełnione kulkami z tworzywa sztucznego czy różnorodnymi nasionami. Niekiedy są one opisane przez producentów, jako poduszki podróżne. Nie są to jednak poduszki przeznaczone do auta, ponieważ zupełnie nie spełniają w nim swojego zdania, są zdecydowanie zbyt miękkie i nie mogą być podparciem dla mięśni kręgosłupa szyjnego. Nie pozwolą także wygodnie zrelaksować się i przespać w samochodzie. Co więcej, po takim wypoczynku można odczuwać dotkliwe bóle pleców i karku.

Poduszka podróżna dla dziecka – jaka najlepsza?

By poduszka podróżna dla dziecka dbała zdrowie jego kręgosłupa, musi być wystarczająca twarda i dopasowana wielkością do ramion, szyi i głowy. Dla maluchów producenci poduszek oferują produkty w wielu kolorach i wzorach, na przykład zagłówki z motywem zwierzątek czy bohaterów bajek. Największe znaczenie ma jednak to, czy dana poduszka posiada atest bezpieczeństwa i jakości. Nie warto stawiać na chińskie, tanie wyroby, ponieważ chodzi przecież o zdrowie naszych pociech. Należy też pamiętać, że większość wyrobów dla dzieci jest przeznaczona dla maluchów powyżej 3 roku życia. Najlepiej przed pierwszym zastosowaniem pokazać poduszkę pediatrze.

A co można powiedzieć o długich, prostych poduszkach w formie “węża”? Nie mają one ortopedycznego ani ergonomicznego kształtu i bardziej mogą służyć jako zabawki w podróży lub jeśli maluch chce się do czegoś przytulić i zasnąć. Jako typowe sprzęty podróżne nie sprawdzają się, gdyż nie mają odpowiedniej budowy, która będzie podpierała głowę i odciążała kręgosłup.

A może poduszka podróżna ortopedyczna?

Dla osób mających problemy z kręgosłupem, ale także tych, którzy chcą im zapobiegać, stworzono specjalne ortopedyczne poduszki podróżne. Czym różnią się one od tradycyjnych zagłówków? O wiele lepiej odciążają szyjny odcinek kręgosłupa i sprawiają że nacisk ciała na tę część podczas długotrwałego siedzenia znacznie się zredukuje. Poduszki ortopedyczne do podróżowania są opatrzone zazwyczaj specjalną nazwą i są doskonałą opcją na przykład dla osób cierpiących na przepuklinę międzykręgową. Można je nabyć w sklepach ze sprzętem medycznym lub w Internecie. Kształtem nie różnią się zasadniczo od innych poduszek podróżnych. W tym wypadku również należy zwrócić baczną uwagę na jakość, kupując poduszkę podróżną rekomendowaną przez lekarzy bądź fizjotrapeutów.

Poduszka podróżna – Ranking

Poduszka podróżna - Opinie i komentarze

Dodaj komentarz