Lubisz podróżować? Często korzystasz z siłowni? Pewnie nie raz zatem stałeś przed trudnym wyborem odpowiedniego ręcznika. Niby mała rzecz, ale niezwykle przydatna. Nie ma chyba nic gorszego niż wycierać twarz czy ręce niedosuszonym, nieprzyjemnie pachnącym ręcznikiem. Koniec z tym! Z pomocą przychodzi ręcznik szybkoschnący! Oferta tego typu produktów jest naprawdę bogata. Jak zatem wybrać ten najlepszy?
Popularność ręczników szybkoschnących z roku na rok rośnie. Ludzie coraz częściej korzystają z tego dobrodziejstwa, którym postanowili obdarzyć nas producenci. Sprawdzają się one zwłaszcza podczas różnorodnych wypraw, kiedy trzeba spakować do plecaka niezbędne rzeczy i nie nadwyrężyć przy okazji kręgosłupa. Doceniają je szczególnie osoby uprawiające turystykę wysokogórską, ale i na siłowni będą doskonałym kompanem.
Jak zwykle potrzeba stała się matką wynalazków. Ręcznik szybkoschnący powstał, by nieco ułatwić nam życie. Zwykłe ręczniki zazwyczaj długo schną, przez co mogą gromadzić się na nich bakterie, grzyby czy pleśń. Nie wspominając już o nieprzyjemnym zapachu. Producenci oferują nam produkt, który zdecydowanie szybciej schnie, jest lekki i wygodny w użyciu. Na rynku znajduje się obecnie szeroki wybór tego rodzaju produktów. Jak zatem wybrać idealny ręcznik szybkoschnący? Pomoże Ci w tym nasz poradnik.
Jak wybrać najlepszy ręcznik szybkoschnący?
Zanim przystąpimy do zakupów, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego ręcznik szybkoschnący będzie nam potrzebny. Czy chcemy go zabrać w podróż, a jeśli tak, to w jakich warunkach będziemy podróżować. W sezonie letnim niemal każdy model się sprawdzi, jesienią czy zimą warto postawić na produkt o najwyższej zdolności szybkiego schnięcia. A może ręcznik będzie nam towarzyszył na siłowni lub na basenie? Są również osoby, które na co dzień korzystają z tego rodzaju produktów,we własnym domu. Tak naprawdę każdemu może się przydać – dzieciom, dorosłym, sportowcom czy podróżnikom. Najlepszy ręcznik szybkoschnący musimy zatem dostosować do własnych potrzeb. Od nich bowiem zależy, jaki model wybierzemy, o jakich właściwościach i w jakim rozmiarze. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie ręczników szybkoschnących.
Właściwości ręczników szybkoschnących
Aby wybrać najlepszy ręcznik szybkoschnący, musimy poznać jego najważniejsze właściwości:
- Chłonność – najlepszymi właściwościami chłonnymi charakteryzują się ręczniki o najmniejszej wadze. Na drugim miejscu plasują się modele wykonane z weluru, a na trzecim frotte. Stosowanie dwóch pierwszych wymaga jednak wprawy, bowiem ze względu na wysoką chłonność ciężko przesuwać je po skórze.
- Szybkość schnięcia – ten parametr również odgrywa ważną rolę. W końcu jak sama nazwa wskazuje, wybieramy ręcznik szybkoschnący. Jednym będzie zależeć na najbardziej chłonnym modelu, innym na najszybciej schnącym. Musimy dostosować wybór produktu do indywidualnych preferencji. Należy pamiętać, że ręcznik, który wchłonie mniej wody, szybciej wyschnie.
- Właściwości antybakteryjne – dobry ręcznik szybkoschnący powinien posiadać specjalną powłokę/system antybakteryjny, który skutecznie będzie zapobiegał rozwojowi bakterii, a tym samym nieprzyjemnemu zapachowi. Aby mieć pewność, że wybieramy odpowiedni produkt, warto sprawdzić, czy posiada on certyfikat Polygiene.
- Waga – na rynku znajdziemy modele o różnorodnej gramaturze. Jedni poszukują ręcznika małego i super lekkiego, dla drugich waga nie ma znaczenia. Jest to, bez wątpienia, ważny czynnik, jeśli zabieramy ręcznik w podróż. Im mniej zajmie miejsca, tym lepiej.
Ręcznik szybkoschnący – rodzaj tkaniny
Istotną kwestią jest rodzaj tkaniny, z której został wykonany ręcznik szybkoschnący. Do wyboru mamy ręczniki:
- Frotte – na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią od ręczników, których używamy na co dzień w domu, jednak schną 2 razy szybciej. Są najcięższe ze wszystkich dostępnych ręczników szybkoschnących i mają dość spore gabaryty. Gwarantują komfort użytkowania – są przyjemne w dotyku i puszyste. Sprawdzą się podczas wyjazdów rekreacyjnych. Nie polecamy ich jednak podczas podróży z plecakiem, kiedy ważna jest waga bagażu.
- welurowe – zapewniają całkiem dobry komfort użytkowania, są lżejsze od ręczników frotte i schną nawet 3 razy szybciej niż tradycyjne ręczniki. W dotyku przypominają zamsz. Nadają się na wyjazdy, na przykład na żagle.
- Super lekkie – wykonane z cienkiego materiału, między innymi mikrofibry. Schną nawet 6 razy szybciej niż ręczniki z bawełny. Mają niewielkie gabaryty i są wyjątkowo lekkie (nawet 2 razy lżejsze od ręczników welurowych). Do ich używania musimy się jednak przyzwyczaić. Ciężko przesuwają się po skórze. Najlepiej zgnieść je w dłoni i przykładać do miejsc, które wymagają wytarcia. Super lekkie modele sprawdzą się zwłaszcza podczas długich podróży z plecakiem.
Na rynku znajdziemy także ultra lekkie modele, które potrafią schnąć nawet 15 razy szybciej niż ręczniki bawełniane.
Ważne, by przed pierwszym użyciem wyprać ręcznik. Niektórzy producenci oferują modele, które tego nie wymagają, jednak mimo wszystko warto to zrobić.
Wymiary ręcznika szybkoschnącego
Producenci oferują ręczniki szybkoschnące w różnych kolorach i rozmiarach. Wymiar musimy dostosować do swoich potrzeb. Jeśli potrzebujemy ręcznika jedynie do wycierania twarzy czy rąk, wystarczy, że wybierzemy niewielki model (np. 40×80, 60×90, 40×40 – rozmiary są przeróżne). Ręcznik szybkoschnący, który chcemy zabrać na basen lub plażę powinien być większy i dostosowany do naszych wymiarów (np. 60×120, 75×130, 90×150).
Ile kosztuje dobry ręcznik szybkoschnący?
Ceny ręczników szybkoschnących uzależnione są od producenta oraz jakości produktu. Modele frotte kupimy od kilku do kilkunastu złotych. Welurowe to koszt rzędu 20-40 złotych. Za super lekkie zapłacimy nawet kilkadziesiąt złotych, a za ultra lekkie ponad 100 złotych.
Warto przed zakupem ręcznika szybkoschnącego sprawdzić jego dokładne parametry, żeby nie okazało się, że płacimy głównie za markę.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Ręcznik szybkoschnący
1. SPOKEY SPOKEY MANDALA TOWEL 926049 Ręcznik szybkoschnący 80x160cm spokey-926049-0
Dane techniczne:
Rodzaj | Ręcznik szybkoschnący |
Gdzie kupić:
2. Dr.Bacty Ręcznik szybkoschnący 70x140 cm - góry (DRC-XL-GORY) RB
Dane techniczne:
Rodzaj | Ręcznik szybkoschnący |
Wymiary | 70x140 |
3. AquaWave, Ręcznik szybkoschnący, Pony, 59x73 cm, M000135821
Najtańsze produkty: Ręcznik szybkoschnący
1. SEA TO SUMMIT Ręcznik Szybkoschnący Tek Towel Kobalt S
Dane techniczne:
Rodzaj | Ręcznik szybkoschnący |
2. Spokey Ręcznik 80x160 cm szybkoschnący Spokey My Little Pony PINKIE
Dane techniczne:
Rodzaj | Ręcznik |
Kolor | różowy |
Gdzie kupić:
3. Ręcznik z mikrofibry szybkoschnący plażowy niebieski 80x130
Porównanie TOP 3
W czym prać ręcznik szybkoschnący?
Pielęgnacja ręcznika szybkoschnącego jest kluczem do zachowania jego funkcjonalności. Oto kilka wskazówek dotyczących prania:
- Temperatura: Praj ręcznik w chłodnej lub umiarkowanej temperaturze. Zbyt wysoka temperatura może uszkodzić włókna mikrofibry.
- Detergenty: Używaj łagodnych detergentów. Unikaj używania miękkich środków do prania lub wybielaczy, które mogą uszkodzić strukturę ręcznika lub zmniejszyć jego zdolność do wchłaniania wody.
- Suszenie: Najlepiej jest suszyć ręcznik na świeżym powietrzu. Jeśli jednak korzystasz z suszarki bębnowej, ustaw ją na niską temperaturę.
- Unikaj żelazka: Ręczniki szybkoschnące generalnie nie wymagają prasowania. Wysoka temperatura żelazka może uszkodzić włókna.
- Inne ubrania: Jeśli prać ręcznik razem z innymi ubraniami, unikaj ciężkich tkanin, które mogą powodować nadmierne zużycie ręcznika.
Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci w pielęgnacji i użytkowaniu ręcznika szybkoschnącego.
Trafiłam w sklepie ostatnio na fajną promocję, więc kupiłam najlepszy ręcznik szybkoschnący jak dla mnie. Jest on z firmy Feewear. Nie wiem czy znacie, ja do tej pory nie znałam, nigdy się nie spotkałam. Ale rzadko zwracałam uwagę na takie ręczniki może dlatego. Cena standardowa około 50 zł, w promocji za 20-25 zł, już nie pamiętam dokładnie. Ręcznik pojedynczy ale zamknięty w taki fajny pokrowiec do zawieszenia z materiału w dziurki, więc nawet jak będzie lekko wilgotny to można spakować i powiesić, szybko wyschnie np. podczas jazdy.
Miałam kiedyś ręcznik z tej firmy i był nawet OK. Dość szybko schnął.. Chociaż szczerze powiem dość szybko widać było, że jest lekko przetarty. Dość dużo był używany, ale nie miałam czegoś takiego przy innych ręcznikach. Do tej pory wybierałam tylko mikrofibrę bo to sprawdzony przeze mnie materiał, który lubię. Teraz kupiłam naprawdę dobry ręcznik szybkoschnący w Lidlu. Była akurat nowa „kolekcja” i postanowiłam spróbować czy są dobre. Jeśli pojawią się znowu, to kupię, bo naprawdę fajna jakość.
W Lidlu rzeczywiście można kupić naprawdę fajne rzeczy i dodatki do domu. Kiedyś spotkałam te ręczniki i kupiłam na próbę. Reklamowane były jako najlepsze ręczniki szybkoschnące ultra lekkie i takie właśnie były. Naprawdę bardzo szybko wysychały, na kaloryferze to już w ogóle, kilka minut i nie było śladu wody. Leciutkie, przyjemny materiał. Dzieciom daję je na basem, bo duże i ciężkie ręczniki nie zdają egzaminu. Nawet te reklamowane jako basenowe są lekko mówiąc do kitu. Te za to sprawdzają się wyjątkowo dobrze. Moja siostra mówi, że nie lubi takich, bo czuje jakby wycierała się papierem, ja nie podzielam jej zdania, chyba kupiła coś dziadowskiego. Ja ze swoich jestem zadowolona i tak jak Ty, kupię więcej jeżeli tylko spotkam.
Dla mnie Lidlowskie reczniki to jakas porazka w porownaniu z innymi z microfibry. Wogole nie wchlaniaja wody z ciala i to nigdy nie byly prane z zmiekczaczem. Myslalem ze po kilku mocniejkszych praniach sie wyrobia ale niestety nawet na szmaty sie nie nadaja bo rozmazuja plyny.
Używam takich ręczników od bardzo dawna. Powiem szczerze, że nie tylko w podróży. Używam ich do umytych włosów, super szybko wchłania się w nie woda! Używam na siłowni.. No naprawdę są super. Wszystkie moje komplety są z mikrofibry i sobie je bardzo chwalę. Moim zdaniem najlepszy ręcznik szybkoschnący to właśnie taki. Nie zwracałam uwagi na inne materiały, ale może jeszcze to zrobię, bo w sumie zaciekawił mnie ten artykuł.
Masz rację, dobre ręczniki szybkoschnące są z mikrofibry. Są bardzo lekki i szybko wysychają. Mam taki ręcznik właśnie na siłownie. Nie wyobrażam sobie, żeby używać już innego i nosić takie ciężary. Taki ręcznik nie zabiera w torbie praktycznie miejsca. Naprawdę jest leciutki i fajny. Warto kupić, bo za komplet dwóch nie trzeba wydawać więcej niż 30 PLN więc to żadne pieniądze, patrząc na jakość i zastosowanie. Ostatnio też kupiłem żonie coś takie, że z jednej strony był frotte z drugiej miał mikrofibrę i też super się to sprawdza. Jak najbardziej polecam. To dobrze wydane pieniądze.
Nie byłam świadoma tego, że wśród ręczników szybkoschnących jest tak duży wybór, głównie mam na myśli tutaj materiały. Uważam, że dobry ręcznik szybkoschnący musi być chyba z frotty. Lubię ten materiał, więc poszukam takiego w sklepie. Ogólnie moim zdaniem jest to super opcja jeżeli wyjeżdżamy na wakacje i chcemy się szybko powycierać i przede wszystkim schować ręcznik. Idealnie zdają one egzamin podczas wczesnego wymeldowania z hotelu.
uż kilka lat temu kupiłam ręcznik szybkoschnący za około 30 zł, a w komplecie były dwa rozmiary ręczników. To był najlepszy zakup w moim dorosłym życiu. Teraz dokupiłam kolejne ręczniki i przyznaję, że używam tylko ich. Można je często prać, bardzo szybko schną i zajmują mało miejsca. Używam ich w domu, świetnie sprawdzają się przy myciu włosów, bo chłoną wodę bardzo szybko, a także w podróży, bo praktycznie nie zabierają miejsca w torbie.
Dla mnie najlepszy ręcznik szybkoschnący nie ma sobie równych! Kupiłam taki ręcznik za niewiele ponad 20 zł i korzystam z niego już od kilku lat, niemal na każdym wyjeździe. Nic się z nim złego nie stało po praniu. Bardzo szybko schnie, więc można spokojnie wziąć kąpiel, spakować się i wychodzić z pokoju. Ręcznik w tym czasie zdąży wyschnąć i nie będzie zajmował wcale dużo miejsca w walizce. Mój numer 1 jeżeli chodzi o gadżety podróżne.
mega przydatna rzecz na wyjazdach, przynajmniej nie trzeba targć dodatkowych ciężarów
Masz rację! Ja zabieram takie ręczniki zawsze jak wyjeżdżam. Moim zdaniem najlepszy ręcznik szybkoschnący posiada wysokie parametry i przede wszystkim jest duży. Podczas podróży bardzo szybko schnie (błyskawicznie) więc nawet 5 minut przed wyjazdem i spakowaniem można z niego skorzystać.