Rolki - Ranking i opinie

Rolki nie są wynalazkiem XX wieku. Już w 1823 roku został wynaleziony ich prototyp – rolki volito. Pierwowzór współczesnych rolek miał postać pięciu kółek, które zamontowane były na specjalnym stelażu doczepianym do buta. Obecnie rolki uchodzą za jedno z popularniejszych akcesoriów do uprawiania sportu, rozrywki i ogólnie – aktywnego spędzania czasu. Czy wiesz, że rolki rolkom nierówne? Na rynku jest wiele różnorodnych rodzajów rolek, które dopasowuje się do swoich potrzeb i stylu jazdy. Jeżeli twoich właśnie przed wyborem sprzętu – przeczytaj nasz poradnik, dowiesz się, jakie rolki sprawdzą się najlepiej w Twoim przypadku!

Rodzaje rolek

W sklepach z wyposażeniem sportowym jest cała masa różnorodnych modeli rolek. Aby uprościć swój wybór, warto w pierwszej kolejności poznać rodzaje rolek. To pomoże Ci już na starcie  odrzucić modele, które nie wpisują się w Twoje wymagania. Do najpopularniejszych zalicza się:

Rolki z wymiennymi płozami

Rolki z wymiennymi płozami to doskonały sposób dla miłośników jazdy łyżwami zimą i rekreacyjnej jazdy na rolkach latem. Rolki składają się z części górnej, czyli buta, do którego można zamiennie doczepiać rolki, lub łyżwy (tutaj czytaj o: jakie łyżwy wybrać), czy wrotki. To świetne rozwiązanie dla osób, które celują w rozwiązania wielofunkcyjne, ale też dobry pomysł na rozpoczęcie nauki jazdy na wrotkach – po jej opanowaniu można przerzucić się na nieco mniej stabilne rolki.

Rolki regulowane

Planujesz kupić dobre rolki dla dziecka, ale obawiasz się, że inwestycja będzie sezonowa? Stopy dzieci w wieku szkolnym rosną w błyskawicznym tempie. W zasadzie dwa razy w sezonie konieczna jest wymiana rozmiarów obuwia. Inwestycja w rolki nie należy do najniższych. Jeśli chcesz postawić na rozwiązanie na przynajmniej kilka sezonów aktywnej jazdy – kup dziecku rolki z regulacją rozmiaru buta. Większość modeli umożliwia zwiększenie buta o 4 następne rozmiary. Rolki tego rodzaju przeznaczone są do zwykłej jazdy – nie są to modele wyczynowe. Na rynku znajdziesz rolki regulowane dla dzieci z łożyskami ABEC-5 lub ABEC-3. O rodzajach łożysk w rolkach przeczytasz w dalszej części artykułu.

Rolki fitness

Rolki fitness to najlepsze rolki do jazdy rekreacyjnej. To najlepszy wybór, kiedy Twoja jazda na rolkach jest ukierunkowana na trening kardio i spalanie tkanki tłuszczowej. Ich prędkość jest optymalna – nie są zbyt szybkie i za wolne. Jeżeli planujesz kupić dobre rolki do jazdy weekendowej, chcesz schudnąć lub po prostu cieszyć się z przyjemnej jazdy po fajnych trasach – wybierz tego rodzaju rolki. Rolki fitness mają zazwyczaj łożyska ABEC-5.

Rolki do szybkiej jazdy

Rolki do szybkiej jazdy to dobra propozycja dla bardziej zaawansowanych, wprawionych osób. Ich wygląd jest charakterystyczny – mają wyraźnie większe koła i nieco krótszą cholewkę. W rolkach do szybkiej jazdy w znakomitej większości stosuje się łożyska ABEC-9.

Rolki wyczynowe

Dobre rolki wyczynowe wyróżniają właściwości i waga. Rolki wyczynowe służą do agresywnej, szybkiej jazdy. Są cięższe, małą małe kółka i są wyposażone najczęściej w łożyska ABEC-7. To rolki idealne do jazdy w skateparkach. Wykonuje się na nich różne triki i zjazdy. Ich powierzchnia zewnętrzna jest mocna, odporna na uszkodzenia mechaniczne, a rolki dobrze stabilizują staw skokowy.

Rolki freestyle

Planujesz kupić rolki freestyle? To rozwiązanie idealne dla osób, które pasjonują się jazdą figurową na rolkach. Są bardzo lekkie, zwrotne i szybkie. Idealne do wykonywania szybkich zwrotów i skomplikowanych figur. Ich wygląd charakteryzuje się kołami ułożonymi bardzo blisko siebie. Mogą mieć łożyska ABEC-7 lub ABEC-9.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszych rolek?

Niezależnie od tego, czy kupujesz dobre rolki dla dzieci, czy planujesz wyposażyć w nie siebie – aby jazda na rolkach była wygodna i bezpieczna, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii technicznych. Do najważniejszych zalicza się rodzaj łożyska, wielkość kół i materiał, z jakiego zostały wykonane.

Jakie łożyska do rolek?

Od tego, jakie łożyska do rolek będzie zamontowane w Twoim sprzęcie będzie znaleźć wiele – komfort jazdy i trwałość rolek. Wyróżnia się łożyska: ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7 i ABEC-9. Im wyższa jest cyfra, tym szybsze są rolki, ponieważ koła szybciej się kręcą.

 • Jeśli jesteś profesjonalistą i szukasz rolek bardzo szybkich i wyczynowych – polecamy modele z łożyskami o oznaczeniach ABEC-7 i ABEC-9, które pomogą Ci rozwinąć maksymalną prędkość.
 • Jeżeli poszukujesz rolek do weekendowej, rekreacyjnej jazdy, celuj w rolki fitness z łożyskami ABEC-5.
 • Rolki dla dzieci nie mogą być za szybkie – dla wygodnej i bezpiecznej nauki jazdy wybierz rolki z łożyskami ABEC-1 i ABEC-3.

Jaki rozmiar kół w rolkach wybrać?

Jeżeli szukasz rolek dla dzieci – wybierz model z mniejszymi kółkami, które – co logiczne – nie pozwalają na rozwinięcie dużych prędkości. Dla osób, które używają rolek do jazdy typowo rekreacyjnej, przeznaczone są rolki o średniej wielkości kółek, a profesjonaliści docenią większą średnicę kół w rolkach. Przy wyborze możesz posiłkować się poniższym schematem:

 • Dla dzieci – 64 mm
 • Dla początkujących – 76-84 mm
 • Dla zaawansowanych – 90-110 mm

Twardość kół i materiał wykonania

Twardość kółek w rolkach określany jest symbolem składającym się z liczby i litery A. To skala Shore’a, która pomaga określić  twardość tworzywa. Wybierając rolki np. w sklepie online, kieruj się następującym zapisem:

Y/X, gdzie Y- oznacza średnicę kół, czyli np. 78 mm, a NA ich twardość, czyli np 82A.

Jeżeli wybierzesz koła o niskim stopniu twardości, możesz spodziewać się szybszego ich zużycia, ale jednocześnie większej amortyzacji podczas jazdy, Koła twarde gwarantują szybszą jazdę, ale nie będą już tak amortyzować wszelkich wstrząsów – nierówności powierzchni będą bardziej wyczuwalne.

 • Koła miękkie w rolkach 74A do 82A
 • Koła twarde w rolkach 84A do 101A.

Koła do rolek najczęściej wykonuje się uretanu lub poliuretanu (ze struktura imitującą kauczuk), które gwarantują komfortową cichą jazdę. Jeśli postawisz na tańszą wersję, czyli rolki z kółkami plastikowymi musisz liczyć się z tym, że owszem – zaoszczędzisz, ale kółka szybko się zużyją, a jazda na nich będzie dość głośna.

Jakie profile w rolkach wybrać?

Profil w rolkach ma również istotne znaczenie dla komfortu i wygody jazdy. Wyróżnia się trzy rodzaje profili w rolkach.

 • profile płaskie – gwarantują świetną przyczepność kół do podłoża. Najczęściej montowane są w rolkach dla osób zaawansowanych – rolkach wyczynowych. Gwarantują dobrą stabilność jazdy, co jest niezwykle ważne podczas jazdy wyczynowej.
 • profile ścięte – profile ścięte stawiają mały opór powierzchni, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w rolkach do szybkiej jazdy.
 • profile okrągłe – zapewniają dobrą zwrotność i zwinność. Ułatwiają jazdę slalomem. Dobrze sprawdzą się w rolkach do freestylu.

Jaki rozmiar rolek wybrać?

Niezależnie od tego, czy planujesz kupić rolki za 200 złotych, czy za 500 złotych (i więcej) wygoda jazdy w dużej mierze zależy od rozmiaru rolek. Pamiętaj, że rolek nie może być idealnie taki sam jak długość wkładki w Twoich butach. Specjaliści zalecają, aby zawsze zostawić minimum 0,5 – 1 cm zapasu. Zawsze kieruj się długością wkładki – podaje ją każdy producent rolek.

Inne ważne cechy dobrych rolek

Najlepsze rolki to jednak całokształt ich formy – a nie tylko dolna część, czyli profile, koła i łożyska. Bardzo ważna jest też sama jakość wykonania buta. Dobre rolki do jazdy powinny być oddychające i trwałe. Najlepsze modele wykonane są z tzw. części skarpetkowe z przewiewnego i miękkiego materiału oraz otaczającej ją obudowy.

 • Panele wentylacyjne umieszczone w bucie rolek zapewniają swobodną wymianę powietrza, zapobiegają poceniu i gwarantują komfort termiczny.
 • Wygodne, dobre rolki powinny być również stosunkowo lekkie (nie licząc rolek wyczynowych, w których wyższa waga jest zaletą).
 • Możesz również zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia w rolkach. Najbezpieczniejsze jest połączenie rzepów, sznurowania i klamer.
 • Twardy hamulec umieszczony na końcu rzędu kółek zmniejsza ryzyko ścierania się i jest skuteczny, Upewnij się, czy w wybranym przez Ciebie modelu rolek istnieje możliwość wymiany hamulca gdy ten, z którego korzystasz, ulegnie zbyt dużemu zużyciu.

Jak widzisz,  bez informacji przedstawionych w naszym poradniku wybór najlepszych rolek do jazdy może nie być tak prosty. Teraz kiedy, masz już wiedzę na temat tego, czym kierować się przy wyborze rolek dla siebie lub rolek dla dziecka – sprawdź, co oferują sklepy z wyposażeniem sportowym i wybierz model o parametrach odpowiadających Twoim oczekiwaniom.

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentRodzajPłećKolorKółkaŁożyskaPłozaRegulowaneLiczba kółPrzeznaczenie
1 Segway Drift W1 Segway Drift W1
1 opinia
SegwayElektryczneUnisexCzarnyn/an/an/an/an/an/a
2 ATL AG234A Wrotki rolki świecące na but pink AG234A ATL AG234A Wrotki rolki świecące na but pink AG234A
1 opinia
Apteln/an/an/an/an/an/an/an/an/a
3 Raven Profession Biało-złoty 35-39 Raven Profession Biało-złoty 35-39
1 opinia
RavenRekreacyjneDamskieBiało-złoty82AABEC-7KompozytowaTak4n/a
4 Rolki Regulowane Raven Rosi 28-32 Kółko Led Rolki Regulowane Raven Rosi 28-32 Kółko Led
1 opinia
Ravenn/an/an/an/an/an/an/an/an/a
5 Rolki Regulowane Raven Spirit White/Mint 37-40 Rolki Regulowane Raven Spirit White/Mint 37-40
1 opinia
n/an/an/an/an/an/an/an/an/a
6 Nils EXTREME NJ/NA0321 A BIAŁO-RÓŻOWE ROZM. L (36-40) Nils EXTREME NJ/NA0321 A BIAŁO-RÓŻOWE ROZM. L (36-40)
1 opinia
Nils Extremen/adamskien/an/an/an/an/an/an/a
7 Rollerblade Rolki RB Cruiser freestyle czarne r 36.5 07101500215 Rollerblade Rolki RB Cruiser freestyle czarne r 36.5 07101500215
1 opinia
Rollerbladefreestylen/aczarne80 mmSG 7Aluminiowan/an/aMęskie
8 Spokey Quattro 926654 4w1 Czarno-różowy (rozmiar 38-41) Spokey Quattro 926654 4w1 Czarno-różowy (rozmiar 38-41)
1 opinia
SpokeyRekreacyjne, 4w1, Łyżworolki, Z wymienną płoząDamskieCzarno-różowe72 mmABEC 7AluminiowaTak4n/a
9 Łyżworolki Rolki Regulowane abec-7 Rozmiar 30-33 Łyżworolki Rolki Regulowane abec-7 Rozmiar 30-33
1 opinia
SMJrekreacyjnedziecięceczarne64 mmABEC 7Aluminiowan/an/aJuniorskie
10 Blackwheels, Rolki Slalom, czarno-niebieski, rozmiar 39 Blackwheels, Rolki Slalom, czarno-niebieski, rozmiar 39
1 opinia
Blackwheelsn/an/an/an/an/an/an/an/an/a
11 Rolko-Wrotki 3w1 Croxer Missy 31-34 + ochraniacze Rolko-Wrotki 3w1 Croxer Missy 31-34 + ochraniacze
1 opinia
Croxern/an/an/an/an/an/an/an/an/a
12 Nils EXTREME NH18190 2w1 BIAŁO-RÓŻOWY ROZM.M(34-38) ŁYŻWOROLKI Z WYM. PŁ. HOKEJOWĄ EXTREME Nils EXTREME NH18190 2w1 BIAŁO-RÓŻOWY ROZM.M(34-38) ŁYŻWOROLKI Z WYM. PŁ. HOKEJOWĄ EXTREME
1 opinia
Nils Extremen/an/an/an/an/an/an/an/an/a
13 Croxer Optima Biało-różowy 35-38 Croxer Optima Biało-różowy 35-38
1 opinia
CroxerRekreacyjneDamskieBiało-różowy82A, kauczukoweABEC-7KompozytowaTak4n/a
14 ATL AG234 Wrotki rolki świecące na buty blac AG234 ATL AG234 Wrotki rolki świecące na buty blac AG234
1 opinia
Apteln/an/an/an/an/an/an/an/an/a
15 Darpeje Lol Surprise Rolki Łyżworolki Różowo-fioletowy 34-37 Darpeje Lol Surprise Rolki Łyżworolki Różowo-fioletowy 34-37
1 opinia
DarpejeRekreacyjnen/aRóżowo-fioletowy70 mmABEC5n/aTak4Dla dzieci
16 Rolki Rekreacyjne Fitness Regulowane ABEC-7 Rolki Rekreacyjne Fitness Regulowane ABEC-7
1 opinia
Meteorrekreacyjnen/aszare70 mmABEC 7Aluminiowan/an/aJuniorskie
17 Rolki Croxer Optima White/Mint 35-38 Kauczuk Abec7 Rolki Croxer Optima White/Mint 35-38 Kauczuk Abec7
1 opinia
Croxern/adziecięcen/an/an/an/an/an/an/a
18 Nils Extreme NH18190 2w1 Biało-różowy (rozmiar 34-38) Nils Extreme NH18190 2w1 Biało-różowy (rozmiar 34-38)
1 opinia
Nils ExtremeRekreacyjnen/aBiały, Różowy70 mmABEC 7AluminiowaTak4Dziecięce, Młodzieżowe
19 Rolki Croxer Pilot 3w1 Rolki Croxer Pilot 3w1
1 opinia
Croxern/an/an/an/an/an/an/an/an/a
20 Rolki Regulowane Raven Spirit Black/White 40-43 Rolki Regulowane Raven Spirit Black/White 40-43
1 opinia
Ravenn/an/an/an/an/an/an/an/an/a

Najlepsze produkty: Rolki

1. Segway Drift W1

Segway Drift W1
Segway Drift W1
 • Inteligentny system zarządzania baterią ściśle monitoruje wydajność baterii
 • Lekka waga (7 kg) dla łatwego przenoszenia
 • Czas jazdy aż do 45 minut
 • Max. prędkość ok.12 km/h
 • Gumowe zderzaki z przodu i z tyłu chronią rolki przed uszkodzeniem
 • Mata antypoślizgowa dla bezpieczeństwa
 • Koła zaprojektowane dla jeszcze większej stabilności
 • Mocny silnik i rama o maksymalnej ładowności 100 kg
 • Kąt wzniesienia 10 stopni
 • Podświetlenie z trzema trybami migania dla lepszej widoczności
 • Stopień oc...

Dane techniczne:

RodzajElektryczne
PłećUnisex
KolorCzarny

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Segway-Ninebot

Rolki elektryczne Segway Drift W1


2. ATL AG234A Wrotki rolki świecące na but pink AG234A

ATL AG234A Wrotki rolki świecące na but pink AG234A

W zestawie sprzedajemy komplet 2 rolek do obuwia!

Cechy produktu:

 • Produkt fabrycznie nowy, wysokiej jakości.
 • W rolkach zastosowano solidne łożyska ABEC oraz twarde kółka o wysokiej wytrzymałości. Możesz w nich wykonywać efektowne akrobacje.
 • Rolki dostarczają mnóstwo fantastycznej zabawy oraz przyśpieszają poruszanie się po płaskich nawierzchniach.
 • Dodatkowo jazda na rolach poprawia kondycję oraz rozwój psychoruchowy, trenują równowagę i są doskonała zabawą dla dzieci.
 • Dzięki łatwej i płynnej...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Ag234A Wrotki Rolki Świecące Nakładki Na Buty Abec


3. Raven Profession Biało-złoty 35-39

Raven Profession Biało-złoty 35-39
Rolki Regulowane Raven Profession White/Gold 35-39

Dane techniczne:

Kółka82A
ŁożyskaABEC-7
RodzajRekreacyjne
PłozaKompozytowa
RegulowaneTak
PłećDamskie
KolorBiało-złoty
Liczba kół4

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
MEGAROLKI

Rolki Raven Profession (white/gold)
Empik.com

Rolki Regulowane Raven Profession White/Gold 35-39


Najtańsze produkty: Rolki

1. ATL AG234 Wrotki rolki świecące na buty blac AG234

ATL AG234 Wrotki rolki świecące na buty blac AG234

W zestawie sprzedajemy komplet 2 rolek do obuwia!

Cechy produktu:

 • Produkt fabrycznie nowy, wysokiej jakości.
 • W rolkach zastosowano solidne łożyska ABEC oraz twarde kółka o wysokiej wytrzymałości. Możesz w nich wykonywać efektowne akrobacje.
 • Rolki dostarczają mnóstwo fantastycznej zabawy oraz przyśpieszają poruszanie się po płaskich nawierzchniach.
 • Dodatkowo jazda na rolach poprawia kondycję oraz rozwój psychoruchowy, trenują równowagę i są doskonała zabawą dla dzieci.
 • Dzięki łatwej i płynnej...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Ag234 Wrotki Rolki Świecące Nakładki Na Buty Abec
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
AG234 Wrotki rolki świecące na buty blac


2. ATL AG234A Wrotki rolki świecące na but pink AG234A

ATL AG234A Wrotki rolki świecące na but pink AG234A

W zestawie sprzedajemy komplet 2 rolek do obuwia!

Cechy produktu:

 • Produkt fabrycznie nowy, wysokiej jakości.
 • W rolkach zastosowano solidne łożyska ABEC oraz twarde kółka o wysokiej wytrzymałości. Możesz w nich wykonywać efektowne akrobacje.
 • Rolki dostarczają mnóstwo fantastycznej zabawy oraz przyśpieszają poruszanie się po płaskich nawierzchniach.
 • Dodatkowo jazda na rolach poprawia kondycję oraz rozwój psychoruchowy, trenują równowagę i są doskonała zabawą dla dzieci.
 • Dzięki łatwej i płynnej...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Ag234A Wrotki Rolki Świecące Nakładki Na Buty Abec


3. Darpeje Lol Surprise Rolki Łyżworolki Różowo-fioletowy 34-37

Darpeje Lol Surprise Rolki Łyżworolki Różowo-fioletowy 34-37
Lol Surprise Rolki Łyżworolki Regulowane 34 37 Mga

Dane techniczne:

Kółka70 mm
ŁożyskaABEC5
RodzajRekreacyjne
RegulowaneTak
PrzeznaczenieDla dzieci
KolorRóżowo-fioletowy
Liczba kół4

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

D"arpeje, Łyżworolki, Lol Serprise, r. 34-37, różowo-fioletowe


Porównanie TOP 3

Segway Drift W1 Segway Drift W1 ATL AG234A Wrotki rolki świecące na but pink AG234A ATL AG234A Wrotki rolki świecące na but pink AG234A Raven Profession Biało-złoty 35-39 Raven Profession Biało-złoty 35-39
Cena
ProducentSegway AptelRaven
RodzajElektrycznen/aRekreacyjne
PłećUnisexn/aDamskie
KolorCzarnyn/aBiało-złoty
Kółkan/an/a82A
Łożyskan/an/aABEC-7
Płozan/an/aKompozytowa
Regulowanen/an/aTak
Liczba kółn/an/a4

Rolki - Opinie i komentarze (2)

Reply