Rolki - Ranking i opinie

Rolki nie są wynalazkiem XX wieku. Już w 1823 roku został wynaleziony ich prototyp – rolki volito. Pierwowzór współczesnych rolek miał postać pięciu kółek, które zamontowane były na specjalnym stelażu doczepianym do buta. Obecnie rolki uchodzą za jedno z popularniejszych akcesoriów do uprawiania sportu, rozrywki i ogólnie – aktywnego spędzania czasu. Czy wiesz, że rolki rolkom nierówne? Na rynku jest wiele różnorodnych rodzajów rolek, które dopasowuje się do swoich potrzeb i stylu jazdy. Jeżeli twoich właśnie przed wyborem sprzętu – przeczytaj nasz poradnik, dowiesz się, jakie rolki sprawdzą się najlepiej w Twoim przypadku!

Rodzaje rolek

W sklepach z wyposażeniem sportowym jest cała masa różnorodnych modeli rolek. Aby uprościć swój wybór, warto w pierwszej kolejności poznać rodzaje rolek. To pomoże Ci już na starcie  odrzucić modele, które nie wpisują się w Twoje wymagania. Do najpopularniejszych zalicza się:

Rolki z wymiennymi płozami

Rolki z wymiennymi płozami to doskonały sposób dla miłośników jazdy łyżwami zimą i rekreacyjnej jazdy na rolkach latem. Rolki składają się z części górnej, czyli buta, do którego można zamiennie doczepiać rolki, lub łyżwy (tutaj czytaj o: jakie łyżwy wybrać), czy wrotki. To świetne rozwiązanie dla osób, które celują w rozwiązania wielofunkcyjne, ale też dobry pomysł na rozpoczęcie nauki jazdy na wrotkach – po jej opanowaniu można przerzucić się na nieco mniej stabilne rolki.

RankingRolki z wymiennymi płozamiProducentCena
1Nils EXTREME NH18190 2w1 BIAŁO-RÓŻOWY ROZM.M(34-38) ŁYŻWOROLKI Z WYM. PŁ. HOKEJOWĄ EXTREMENilsAktualna Cena
2Nils EXTREME NH18366 A 2w1 PINK ROZM.M(35-38) ŁYŻWOROLKI Z WYM. PŁ. HOKEJOWĄ EXTREMENilsAktualna Cena
3Nils EXTREME NH18190 2w1 BIAŁO-RÓŻOWY ROZM.L(39-43) ŁYŻWOROLKI Z WYM. PŁ. HOKEJOWĄ EXTREMENilsAktualna Cena
4NH11912 A 2w1 CZARNO-RÓŻOWE ROZM. M(35-38) ŁYŻWOROLKI Z WYM. PŁ. HOKEJOWĄ NILS EXTREMEAktualna Cena
5NH11912 A 2w1 CZARNO-RÓŻOWE ROZM. S(31-34) ŁYŻWOROLKI Z WYM. PŁ. HOKEJOWĄ NILS EXTREMEAktualna Cena
Rolki z wymiennymi płozami

Rolki z wymiennymi płozami Nils EXTREME NH18190 2w1 BIAŁO-RÓŻOWY ROZM.M(34-38) ŁYŻWOROLKI Z WYM. PŁ. HOKEJOWĄ EXTREME

➾Szczegóły TOP1: Nils EXTREME NH18190 2w1 BIAŁO-RÓŻOWY ROZM.M(34-38) ŁYŻWOROLKI Z WYM. PŁ. HOKEJOWĄ EXTREME

Rolki regulowane

Planujesz kupić dobre rolki dla dziecka, ale obawiasz się, że inwestycja będzie sezonowa? Stopy dzieci w wieku szkolnym rosną w błyskawicznym tempie. W zasadzie dwa razy w sezonie konieczna jest wymiana rozmiarów obuwia. Inwestycja w rolki nie należy do najniższych. Jeśli chcesz postawić na rozwiązanie na przynajmniej kilka sezonów aktywnej jazdy – kup dziecku rolki z regulacją rozmiaru buta. Większość modeli umożliwia zwiększenie buta o 4 następne rozmiary. Rolki tego rodzaju przeznaczone są do zwykłej jazdy – nie są to modele wyczynowe. Na rynku znajdziesz rolki regulowane dla dzieci z łożyskami ABEC-5 lub ABEC-3. O rodzajach łożysk w rolkach przeczytasz w dalszej części artykułu.

RankingRolki regulowaneProducentCena
1Rolki Regulowane Raven QuantumRavensburgerAktualna Cena
2Meteor Rolki Invert rekreacyjne regulowane czarne r 30-33MeteorAktualna Cena
3Rolki łyżworolki regulowane Movino Cruzer 1 33-36Aktualna Cena
4Lol Surprise Rolki Łyżworolki Regulowane 34 37 MgaAktualna Cena
5Rolki regulowane MOVINO CRUZER ONEAktualna Cena
Rolki regulowane

Rolki regulowane Rolki Regulowane Raven Quantum

➾Szczegóły TOP1: Rolki Regulowane Raven Quantum

Rolki fitness

Rolki fitness to najlepsze rolki do jazdy rekreacyjnej. To najlepszy wybór, kiedy Twoja jazda na rolkach jest ukierunkowana na trening kardio i spalanie tkanki tłuszczowej. Ich prędkość jest optymalna – nie są zbyt szybkie i za wolne. Jeżeli planujesz kupić dobre rolki do jazdy weekendowej, chcesz schudnąć lub po prostu cieszyć się z przyjemnej jazdy po fajnych trasach – wybierz tego rodzaju rolki. Rolki fitness mają zazwyczaj łożyska ABEC-5.

RankingRolki regulowaneProducentCena
1Blackwheels PinkBlackwheelsAktualna Cena
2Worker Umox CzarneWorkerAktualna Cena
3Rolki fitness dla dzieci Powerslide Stargaze czarnePowerslideAktualna Cena
4Truly Unisex Adult łyżworolki Fitness 9.1, szare, rozmiar 37Aktualna Cena
5Tempish Ezza 90TempishAktualna Cena
Rolki regulowane

Rolki regulowane Blackwheels Pink

➾Szczegóły TOP1: Blackwheels Pink

Rolki do szybkiej jazdy

Rolki do szybkiej jazdy to dobra propozycja dla bardziej zaawansowanych, wprawionych osób. Ich wygląd jest charakterystyczny – mają wyraźnie większe koła i nieco krótszą cholewkę. W rolkach do szybkiej jazdy w znakomitej większości stosuje się łożyska ABEC-9.

Rolki wyczynowe

Dobre rolki wyczynowe wyróżniają właściwości i waga. Rolki wyczynowe służą do agresywnej, szybkiej jazdy. Są cięższe, małą małe kółka i są wyposażone najczęściej w łożyska ABEC-7. To rolki idealne do jazdy w skateparkach. Wykonuje się na nich różne triki i zjazdy. Ich powierzchnia zewnętrzna jest mocna, odporna na uszkodzenia mechaniczne, a rolki dobrze stabilizują staw skokowy.

Rolki freestyle

Planujesz kupić rolki freestyle? To rozwiązanie idealne dla osób, które pasjonują się jazdą figurową na rolkach. Są bardzo lekkie, zwrotne i szybkie. Idealne do wykonywania szybkich zwrotów i skomplikowanych figur. Ich wygląd charakteryzuje się kołami ułożonymi bardzo blisko siebie. Mogą mieć łożyska ABEC-7 lub ABEC-9.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszych rolek?

Niezależnie od tego, czy kupujesz dobre rolki dla dzieci, czy planujesz wyposażyć w nie siebie – aby jazda na rolkach była wygodna i bezpieczna, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii technicznych. Do najważniejszych zalicza się rodzaj łożyska, wielkość kół i materiał, z jakiego zostały wykonane.

Jakie łożyska do rolek?

Od tego, jakie łożyska do rolek będzie zamontowane w Twoim sprzęcie będzie znaleźć wiele – komfort jazdy i trwałość rolek. Wyróżnia się łożyska: ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7 i ABEC-9. Im wyższa jest cyfra, tym szybsze są rolki, ponieważ koła szybciej się kręcą.

 • Jeśli jesteś profesjonalistą i szukasz rolek bardzo szybkich i wyczynowych – polecamy modele z łożyskami o oznaczeniach ABEC-7 i ABEC-9, które pomogą Ci rozwinąć maksymalną prędkość.
 • Jeżeli poszukujesz rolek do weekendowej, rekreacyjnej jazdy, celuj w rolki fitness z łożyskami ABEC-5.
 • Rolki dla dzieci nie mogą być za szybkie – dla wygodnej i bezpiecznej nauki jazdy wybierz rolki z łożyskami ABEC-1 i ABEC-3.

Jaki rozmiar kół w rolkach wybrać?

Jeżeli szukasz rolek dla dzieci – wybierz model z mniejszymi kółkami, które – co logiczne – nie pozwalają na rozwinięcie dużych prędkości. Dla osób, które używają rolek do jazdy typowo rekreacyjnej, przeznaczone są rolki o średniej wielkości kółek, a profesjonaliści docenią większą średnicę kół w rolkach. Przy wyborze możesz posiłkować się poniższym schematem:

 • Dla dzieci – 64 mm
 • Dla początkujących – 76-84 mm
 • Dla zaawansowanych – 90-110 mm

Twardość kół i materiał wykonania

Twardość kółek w rolkach określany jest symbolem składającym się z liczby i litery A. To skala Shore’a, która pomaga określić  twardość tworzywa. Wybierając rolki np. w sklepie online, kieruj się następującym zapisem:

Y/X, gdzie Y- oznacza średnicę kół, czyli np. 78 mm, a NA ich twardość, czyli np 82A.

Jeżeli wybierzesz koła o niskim stopniu twardości, możesz spodziewać się szybszego ich zużycia, ale jednocześnie większej amortyzacji podczas jazdy, Koła twarde gwarantują szybszą jazdę, ale nie będą już tak amortyzować wszelkich wstrząsów – nierówności powierzchni będą bardziej wyczuwalne.

 • Koła miękkie w rolkach 74A do 82A
 • Koła twarde w rolkach 84A do 101A.

Koła do rolek najczęściej wykonuje się uretanu lub poliuretanu (ze struktura imitującą kauczuk), które gwarantują komfortową cichą jazdę. Jeśli postawisz na tańszą wersję, czyli rolki z kółkami plastikowymi musisz liczyć się z tym, że owszem – zaoszczędzisz, ale kółka szybko się zużyją, a jazda na nich będzie dość głośna.

Jakie profile w rolkach wybrać?

Profil w rolkach ma również istotne znaczenie dla komfortu i wygody jazdy. Wyróżnia się trzy rodzaje profili w rolkach.

 • profile płaskie – gwarantują świetną przyczepność kół do podłoża. Najczęściej montowane są w rolkach dla osób zaawansowanych – rolkach wyczynowych. Gwarantują dobrą stabilność jazdy, co jest niezwykle ważne podczas jazdy wyczynowej.
 • profile ścięte – profile ścięte stawiają mały opór powierzchni, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w rolkach do szybkiej jazdy.
 • profile okrągłe – zapewniają dobrą zwrotność i zwinność. Ułatwiają jazdę slalomem. Dobrze sprawdzą się w rolkach do freestylu.

Jaki rozmiar rolek wybrać?

Niezależnie od tego, czy planujesz kupić rolki za 200 złotych, czy za 500 złotych (i więcej) wygoda jazdy w dużej mierze zależy od rozmiaru rolek. Pamiętaj, że rolek nie może być idealnie taki sam jak długość wkładki w Twoich butach. Specjaliści zalecają, aby zawsze zostawić minimum 0,5 – 1 cm zapasu. Zawsze kieruj się długością wkładki – podaje ją każdy producent rolek.

Inne ważne cechy dobrych rolek

Najlepsze rolki to jednak całokształt ich formy – a nie tylko dolna część, czyli profile, koła i łożyska. Bardzo ważna jest też sama jakość wykonania buta. Dobre rolki do jazdy powinny być oddychające i trwałe. Najlepsze modele wykonane są z tzw. części skarpetkowe z przewiewnego i miękkiego materiału oraz otaczającej ją obudowy.

 • Panele wentylacyjne umieszczone w bucie rolek zapewniają swobodną wymianę powietrza, zapobiegają poceniu i gwarantują komfort termiczny.
 • Wygodne, dobre rolki powinny być również stosunkowo lekkie (nie licząc rolek wyczynowych, w których wyższa waga jest zaletą).
 • Możesz również zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia w rolkach. Najbezpieczniejsze jest połączenie rzepów, sznurowania i klamer.
 • Twardy hamulec umieszczony na końcu rzędu kółek zmniejsza ryzyko ścierania się i jest skuteczny, Upewnij się, czy w wybranym przez Ciebie modelu rolek istnieje możliwość wymiany hamulca gdy ten, z którego korzystasz, ulegnie zbyt dużemu zużyciu.

Jak widzisz,  bez informacji przedstawionych w naszym poradniku wybór najlepszych rolek do jazdy może nie być tak prosty. Teraz kiedy, masz już wiedzę na temat tego, czym kierować się przy wyborze rolek dla siebie lub rolek dla dziecka – sprawdź, co oferują sklepy z wyposażeniem sportowym i wybierz model o parametrach odpowiadających Twoim oczekiwaniom.

Rolki - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się aktualny ranking najlepszych produktów w kategorii Rolki. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5RolkiProducentCena
1Hop-Sport Rolki dla chłopca i dziewczynki niebieskieHop-SportAktualna Cena
2Elektrobrusle Segway Drift W1Aktualna Cena
3Rolki Regulowane Raven QuantumRavensburgerAktualna Cena
4Meteor Rolki Invert rekreacyjne regulowane czarne r 30-33MeteorAktualna Cena
5Rolki łyżworolki regulowane Movino Cruzer 1 33-36Aktualna Cena

Rolki - Opinie i komentarze (2)

Reply