Rolki - Ranking i opinie

Rolki nie są wynalazkiem XX wieku. Już w 1823 roku został wynaleziony ich prototyp – rolki volito. Pierwowzór współczesnych rolek miał postać pięciu kółek, które zamontowane były na specjalnym stelażu doczepianym do buta. Obecnie rolki uchodzą za jedno z popularniejszych akcesoriów do uprawiania sportu, rozrywki i ogólnie – aktywnego spędzania czasu. Czy wiesz, że rolki rolkom nierówne? Na rynku jest wiele różnorodnych rodzajów rolek, które dopasowuje się do swoich potrzeb i stylu jazdy. Jeżeli twoich właśnie przed wyborem sprzętu – przeczytaj nasz poradnik, dowiesz się, jakie rolki sprawdzą się najlepiej w Twoim przypadku!

Rodzaje rolek

W sklepach z wyposażeniem sportowym jest cała masa różnorodnych modeli rolek. Aby uprościć swój wybór, warto w pierwszej kolejności poznać rodzaje rolek. To pomoże Ci już na starcie  odrzucić modele, które nie wpisują się w Twoje wymagania. Do najpopularniejszych zalicza się:

Rolki z wymiennymi płozami

Rolki z wymiennymi płozami to doskonały sposób dla miłośników jazdy łyżwami zimą i rekreacyjnej jazdy na rolkach latem. Rolki składają się z części górnej, czyli buta, do którego można zamiennie doczepiać rolki, lub łyżwy (tutaj czytaj o: jakie łyżwy wybrać), czy wrotki. To świetne rozwiązanie dla osób, które celują w rozwiązania wielofunkcyjne, ale też dobry pomysł na rozpoczęcie nauki jazdy na wrotkach – po jej opanowaniu można przerzucić się na nieco mniej stabilne rolki.

Rolki regulowane

Planujesz kupić dobre rolki dla dziecka, ale obawiasz się, że inwestycja będzie sezonowa? Stopy dzieci w wieku szkolnym rosną w błyskawicznym tempie. W zasadzie dwa razy w sezonie konieczna jest wymiana rozmiarów obuwia. Inwestycja w rolki nie należy do najniższych. Jeśli chcesz postawić na rozwiązanie na przynajmniej kilka sezonów aktywnej jazdy – kup dziecku rolki z regulacją rozmiaru buta. Większość modeli umożliwia zwiększenie buta o 4 następne rozmiary. Rolki tego rodzaju przeznaczone są do zwykłej jazdy – nie są to modele wyczynowe. Na rynku znajdziesz rolki regulowane dla dzieci z łożyskami ABEC-5 lub ABEC-3. O rodzajach łożysk w rolkach przeczytasz w dalszej części artykułu.

Rolki fitness

Rolki fitness to najlepsze rolki do jazdy rekreacyjnej. To najlepszy wybór, kiedy Twoja jazda na rolkach jest ukierunkowana na trening kardio i spalanie tkanki tłuszczowej. Ich prędkość jest optymalna – nie są zbyt szybkie i za wolne. Jeżeli planujesz kupić dobre rolki do jazdy weekendowej, chcesz schudnąć lub po prostu cieszyć się z przyjemnej jazdy po fajnych trasach – wybierz tego rodzaju rolki. Rolki fitness mają zazwyczaj łożyska ABEC-5.

Rolki do szybkiej jazdy

Rolki do szybkiej jazdy to dobra propozycja dla bardziej zaawansowanych, wprawionych osób. Ich wygląd jest charakterystyczny – mają wyraźnie większe koła i nieco krótszą cholewkę. W rolkach do szybkiej jazdy w znakomitej większości stosuje się łożyska ABEC-9.

Rolki wyczynowe

Dobre rolki wyczynowe wyróżniają właściwości i waga. Rolki wyczynowe służą do agresywnej, szybkiej jazdy. Są cięższe, małą małe kółka i są wyposażone najczęściej w łożyska ABEC-7. To rolki idealne do jazdy w skateparkach. Wykonuje się na nich różne triki i zjazdy. Ich powierzchnia zewnętrzna jest mocna, odporna na uszkodzenia mechaniczne, a rolki dobrze stabilizują staw skokowy.

Rolki freestyle

Planujesz kupić rolki freestyle? To rozwiązanie idealne dla osób, które pasjonują się jazdą figurową na rolkach. Są bardzo lekkie, zwrotne i szybkie. Idealne do wykonywania szybkich zwrotów i skomplikowanych figur. Ich wygląd charakteryzuje się kołami ułożonymi bardzo blisko siebie. Mogą mieć łożyska ABEC-7 lub ABEC-9.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszych rolek?

Niezależnie od tego, czy kupujesz dobre rolki dla dzieci, czy planujesz wyposażyć w nie siebie – aby jazda na rolkach była wygodna i bezpieczna, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii technicznych. Do najważniejszych zalicza się rodzaj łożyska, wielkość kół i materiał, z jakiego zostały wykonane.

Jakie łożyska do rolek?

Od tego, jakie łożyska do rolek będzie zamontowane w Twoim sprzęcie będzie znaleźć wiele – komfort jazdy i trwałość rolek. Wyróżnia się łożyska: ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7 i ABEC-9. Im wyższa jest cyfra, tym szybsze są rolki, ponieważ koła szybciej się kręcą.

 • Jeśli jesteś profesjonalistą i szukasz rolek bardzo szybkich i wyczynowych – polecamy modele z łożyskami o oznaczeniach ABEC-7 i ABEC-9, które pomogą Ci rozwinąć maksymalną prędkość.
 • Jeżeli poszukujesz rolek do weekendowej, rekreacyjnej jazdy, celuj w rolki fitness z łożyskami ABEC-5.
 • Rolki dla dzieci nie mogą być za szybkie – dla wygodnej i bezpiecznej nauki jazdy wybierz rolki z łożyskami ABEC-1 i ABEC-3.

Jaki rozmiar kół w rolkach wybrać?

Jeżeli szukasz rolek dla dzieci – wybierz model z mniejszymi kółkami, które – co logiczne – nie pozwalają na rozwinięcie dużych prędkości. Dla osób, które używają rolek do jazdy typowo rekreacyjnej, przeznaczone są rolki o średniej wielkości kółek, a profesjonaliści docenią większą średnicę kół w rolkach. Przy wyborze możesz posiłkować się poniższym schematem:

 • Dla dzieci – 64 mm
 • Dla początkujących – 76-84 mm
 • Dla zaawansowanych – 90-110 mm

Twardość kół i materiał wykonania

Twardość kółek w rolkach określany jest symbolem składającym się z liczby i litery A. To skala Shore’a, która pomaga określić  twardość tworzywa. Wybierając rolki np. w sklepie online, kieruj się następującym zapisem:

Y/X, gdzie Y- oznacza średnicę kół, czyli np. 78 mm, a NA ich twardość, czyli np 82A.

Jeżeli wybierzesz koła o niskim stopniu twardości, możesz spodziewać się szybszego ich zużycia, ale jednocześnie większej amortyzacji podczas jazdy, Koła twarde gwarantują szybszą jazdę, ale nie będą już tak amortyzować wszelkich wstrząsów – nierówności powierzchni będą bardziej wyczuwalne.

 • Koła miękkie w rolkach 74A do 82A
 • Koła twarde w rolkach 84A do 101A.

Koła do rolek najczęściej wykonuje się uretanu lub poliuretanu (ze struktura imitującą kauczuk), które gwarantują komfortową cichą jazdę. Jeśli postawisz na tańszą wersję, czyli rolki z kółkami plastikowymi musisz liczyć się z tym, że owszem – zaoszczędzisz, ale kółka szybko się zużyją, a jazda na nich będzie dość głośna.

Jakie profile w rolkach wybrać?

Profil w rolkach ma również istotne znaczenie dla komfortu i wygody jazdy. Wyróżnia się trzy rodzaje profili w rolkach.

 • profile płaskie – gwarantują świetną przyczepność kół do podłoża. Najczęściej montowane są w rolkach dla osób zaawansowanych – rolkach wyczynowych. Gwarantują dobrą stabilność jazdy, co jest niezwykle ważne podczas jazdy wyczynowej.
 • profile ścięte – profile ścięte stawiają mały opór powierzchni, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w rolkach do szybkiej jazdy.
 • profile okrągłe – zapewniają dobrą zwrotność i zwinność. Ułatwiają jazdę slalomem. Dobrze sprawdzą się w rolkach do freestylu.

Jaki rozmiar rolek wybrać?

Niezależnie od tego, czy planujesz kupić rolki za 200 złotych, czy za 500 złotych (i więcej) wygoda jazdy w dużej mierze zależy od rozmiaru rolek. Pamiętaj, że rolek nie może być idealnie taki sam jak długość wkładki w Twoich butach. Specjaliści zalecają, aby zawsze zostawić minimum 0,5 – 1 cm zapasu. Zawsze kieruj się długością wkładki – podaje ją każdy producent rolek.

Inne ważne cechy dobrych rolek

Najlepsze rolki to jednak całokształt ich formy – a nie tylko dolna część, czyli profile, koła i łożyska. Bardzo ważna jest też sama jakość wykonania buta. Dobre rolki do jazdy powinny być oddychające i trwałe. Najlepsze modele wykonane są z tzw. części skarpetkowe z przewiewnego i miękkiego materiału oraz otaczającej ją obudowy.

 • Panele wentylacyjne umieszczone w bucie rolek zapewniają swobodną wymianę powietrza, zapobiegają poceniu i gwarantują komfort termiczny.
 • Wygodne, dobre rolki powinny być również stosunkowo lekkie (nie licząc rolek wyczynowych, w których wyższa waga jest zaletą).
 • Możesz również zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia w rolkach. Najbezpieczniejsze jest połączenie rzepów, sznurowania i klamer.
 • Twardy hamulec umieszczony na końcu rzędu kółek zmniejsza ryzyko ścierania się i jest skuteczny, Upewnij się, czy w wybranym przez Ciebie modelu rolek istnieje możliwość wymiany hamulca gdy ten, z którego korzystasz, ulegnie zbyt dużemu zużyciu.

Jak widzisz,  bez informacji przedstawionych w naszym poradniku wybór najlepszych rolek do jazdy może nie być tak prosty. Teraz kiedy, masz już wiedzę na temat tego, czym kierować się przy wyborze rolek dla siebie lub rolek dla dziecka – sprawdź, co oferują sklepy z wyposażeniem sportowym i wybierz model o parametrach odpowiadających Twoim oczekiwaniom.

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentKółkaŁożyskaRodzajPłozaPłećPrzeznaczenieKolorLiczba kółRegulowane
1 Meteor Łyżworolki 2w1 Rolki Łyżwy Damskie 30-33 Meteor Łyżworolki 2w1 Rolki Łyżwy Damskie 30-33
1 opinia
Meteor64 mmABEC 7z wymienną płoząAluminiowadamskieJuniorskiemiętowen/an/a
2 Segway Segway Drift W1 Segway Segway Drift W1
1 opinia
Segwayn/an/an/an/an/an/an/an/an/a
3 Skike v9 FIRE 200 Zielony Skike v9 FIRE 200 Zielony
1 opinia
SKIKE200 mmn/aTerenowen/aUnisexn/aZielony2n/a
4 Nils EXTREME NH18191 2w1 CZARNO-LIMONKOWY ROZM.M(34-38) ŁYŻWOROLKI Z WYM. PŁ. HOKEJOWĄ EXTREME Nils EXTREME NH18191 2w1 CZARNO-LIMONKOWY ROZM.M(34-38) ŁYŻWOROLKI Z WYM. PŁ. HOKEJOWĄ EXTREME
1 opinia
Nils Extremen/an/an/an/an/an/an/an/an/a
5 Meteor Łyżworolki 2w1 Rolki Łyżwy Regulowane 30-33 Meteor Łyżworolki 2w1 Rolki Łyżwy Regulowane 30-33
1 opinia
Meteor64 mmABEC 7z wymienną płoząAluminiowan/aJuniorskieróżowen/an/a
6 Skike Base - zestaw startowy: rolki + kije Skike Base - zestaw startowy: rolki + kije
1 opinia
SKIKEn/an/an/an/an/an/an/an/an/a
7 Rolki Regulowane Raven Spirit White/Mint 37-40 Rolki Regulowane Raven Spirit White/Mint 37-40
1 opinia
n/an/an/an/an/an/an/an/an/a
8 Rolki Łyżwy 2w1 Raven Spirit Black/White 40-43 Rolki Łyżwy 2w1 Raven Spirit Black/White 40-43
1 opinia
Ravenn/an/an/an/an/an/an/an/an/a
9 Powerslide Rolki terenowe XC Skeleton Trinity 191 Powerslide Rolki terenowe XC Skeleton Trinity 191
1 opinia
Powersliden/an/an/an/an/an/an/an/an/a
10 Skike v9 TOUR 200 Skike v9 TOUR 200
1 opinia
SKIKE200 mmn/aTerenowen/aUnisexn/an/a2n/a
11 Rolki Łyżwy regulowane 2w1 Croxer Torch 42-45 Rolki Łyżwy regulowane 2w1 Croxer Torch 42-45
1 opinia
Croxern/an/an/an/an/an/an/an/an/a
12 Raven Profession Biało-złoty 35-39 Raven Profession Biało-złoty 35-39
1 opinia
Raven82AABEC-7RekreacyjneKompozytowaDamskien/aBiało-złoty4Tak
13 Skike Rolki terenowe v7 PLUS PRO 193 Skike Rolki terenowe v7 PLUS PRO 193
1 opinia
SKIKEn/an/an/an/an/an/an/an/an/a
14 K2 Łyżworolki Alexis 80 BOA 2021 Rozmiar:40,5 INF K2 Łyżworolki Alexis 80 BOA 2021 Rozmiar:40,5 INF
1 opinia
K2n/an/aZestawyn/an/aDla dzieciCzarno-różowyn/an/a
15 Rolki Wrotki 3w1 Raven Singer Black/Blue 29-32 Rolki Wrotki 3w1 Raven Singer Black/Blue 29-32
1 opinia
Ravenn/an/an/an/an/an/an/an/an/a
16 Rolki Raven Advance Big Wheels (black) Rolki Raven Advance Big Wheels (black)
1 opinia
n/an/an/an/an/an/an/an/an/a
17 SMJ sport 2w1 wrotki rolki, zestaw COMBO SET BS901P 2w1 PINK 5900741921594 SMJ sport 2w1 wrotki rolki, zestaw COMBO SET BS901P 2w1 PINK 5900741921594
1 opinia
SMJn/an/an/an/an/an/an/an/an/a
18 SportVida Łyżworolki 4w1 rolki łyżwy wrotki SPORTVIDA 39-42 SportVida Łyżworolki 4w1 rolki łyżwy wrotki SPORTVIDA 39-42
1 opinia
SportVidan/an/an/an/adamskien/an/an/an/a
19 Skike Rolki terenowe v9 FIRE 150 192 Skike Rolki terenowe v9 FIRE 150 192
1 opinia
SKIKEn/an/an/an/an/an/an/an/an/a
20 Łyżworolki z wymienną płozą hokejową Nils Extreme NH11912 A 2w1 Łyżworolki z wymienną płozą hokejową Nils Extreme NH11912 A 2w1
1 opinia
n/an/an/an/an/an/an/an/an/a

Najlepsze produkty: Rolki

1. Meteor Łyżworolki 2w1 Rolki Łyżwy Damskie 30-33

Meteor Łyżworolki 2w1 Rolki Łyżwy Damskie 30-33

ROLKI METEOR Inv.  2 W 1

 

Jazda na łyżwach czy rolkach to świetne zajęcie dla każdego. Jest bardzo przyjemną formą aktywności fizycznej, nie wymagającą wiele wysiłku. Teraz na szczęście nie musisz kupować dwóch oddzielnych par - wystarczą Łyżworolki 2 w 1 renomowanej marki Meteor. Łyżworolki przeznaczone dla wszystkich pasjonatów jazdy rekreacyjnej, którzy lubią wyróżniać się z tłumu.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań struktury produktu możliwe jest dopasowanie zarówno łyżwy jak i p...


Dane techniczne:

Kółka64 mm
ŁożyskaABEC 7
Rodzajz wymienną płozą
PłozaAluminiowa
Płećdamskie
PrzeznaczenieJuniorskie
Kolormiętowe

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Rolki 2 w 1 Meteor Invert S 30-33 miętowy


2. Segway Segway Drift W1

Segway Segway Drift W1
po elektrycznych deskorolkach, hulajnogach i hoverboardach przyszła pora na innowacyjne rolki, jakich jeszcze nie było. wyróżnij się za pomocą rolek elektrycznych, które są stylowe i łatwe do opanowania.korzyści: tańcz, kręć piruety, rób sztuczki - możliwości segway drift w1 są nieograniczone. samobalansujący się mechanizm pozwala poruszać się stylowo i bez wysiłku. rolki elektryczne segway drift w1 są lekkie i łatwe do przenoszenia w torbie lub dłoni, dzięki czemu możesz zabrać je gdziekolwi...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Segway-Ninebot

Rolki elektryczne Segway Drift W1


3. Skike v9 FIRE 200 Zielony

Skike v9 FIRE 200 Zielony

Dane techniczne:

Kółka200 mm
RodzajTerenowe
PłećUnisex
KolorZielony
Liczba kół2

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
skiking.pl

Ilość opinii:
1
Rolki terenowe Skike v9 FIRE 200


Najtańsze produkty: Rolki

1. Meteor Łyżworolki 2w1 Rolki Łyżwy Regulowane 30-33

Meteor Łyżworolki 2w1 Rolki Łyżwy Regulowane 30-33

ROLKI METEOR Inv.  2 W 1

 

Jazda na łyżwach czy rolkach to świetne zajęcie dla każdego. Jest bardzo przyjemną formą aktywności fizycznej, nie wymagającą wiele wysiłku. Teraz na szczęście nie musisz kupować dwóch oddzielnych par - wystarczą Łyżworolki 2 w 1 renomowanej marki Meteor. Łyżworolki przeznaczone dla wszystkich pasjonatów jazdy rekreacyjnej, którzy lubią wyróżniać się z tłumu.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań struktury produktu możliwe jest dopasowanie zarówno łyżwy jak i p...


Dane techniczne:

Kółka64 mm
ŁożyskaABEC 7
Rodzajz wymienną płozą
PłozaAluminiowa
PrzeznaczenieJuniorskie
Kolorróżowe

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Rolki 2 w 1 Meteor Invert S 30-33 różowy/szary


2. K2 Łyżworolki Alexis 80 BOA 2021 Rozmiar:40,5 INF

K2 Łyżworolki Alexis 80 BOA 2021 Rozmiar:40,5 INF

Dane techniczne:

RodzajZestawy
PrzeznaczenieDla dzieci
KolorCzarno-różowy

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Ochraniacze, K2 Prime Pad Set M, 30E1412/11, S


3. Meteor Łyżworolki 2w1 Rolki Łyżwy Damskie 30-33

Meteor Łyżworolki 2w1 Rolki Łyżwy Damskie 30-33

ROLKI METEOR Inv.  2 W 1

 

Jazda na łyżwach czy rolkach to świetne zajęcie dla każdego. Jest bardzo przyjemną formą aktywności fizycznej, nie wymagającą wiele wysiłku. Teraz na szczęście nie musisz kupować dwóch oddzielnych par - wystarczą Łyżworolki 2 w 1 renomowanej marki Meteor. Łyżworolki przeznaczone dla wszystkich pasjonatów jazdy rekreacyjnej, którzy lubią wyróżniać się z tłumu.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań struktury produktu możliwe jest dopasowanie zarówno łyżwy jak i p...


Dane techniczne:

Kółka64 mm
ŁożyskaABEC 7
Rodzajz wymienną płozą
PłozaAluminiowa
Płećdamskie
PrzeznaczenieJuniorskie
Kolormiętowe

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Rolki 2 w 1 Meteor Invert S 30-33 miętowy


Porównanie TOP 3

Meteor Łyżworolki 2w1 Rolki Łyżwy Damskie 30-33 Meteor Łyżworolki 2w1 Rolki Łyżwy Damskie 30-33 Segway Segway Drift W1 Segway Segway Drift W1 Skike v9 FIRE 200 Zielony Skike v9 FIRE 200 Zielony
Cena
ProducentMeteorSegwaySKIKE
Kółka64 mmn/a200 mm
ŁożyskaABEC 7n/an/a
Rodzajz wymienną płoząn/aTerenowe
PłozaAluminiowan/an/a
Płećdamskien/aUnisex
PrzeznaczenieJuniorskien/an/a
Kolormiętowen/aZielony
Liczba kółn/an/a2

Rolki - Opinie i komentarze (2)

Reply