Rower 26 cali – na jaki wzrost? - Ranking i opinie

Od rozmiaru opon rowerowych zależy bardzo wiele. To czynnik wpływający i na wygodę i na bezpieczeństwo jazdy. Nie ma rowerów uniwersalnych — każdy zakup jednośladu powinien być gruntownie zaplanowany i przemyślany. Nie bez znaczenia jest nie tylko styl jazdy i preferencje estetyczne, ale przede wszystkim wielkość roweru, a tę determinują koła rowerowe. Planujesz kupić rower 26 cali? Na jaki wzrost będzie odpowiedni? Czy to dobry rozmiar dla dziecka? O tym dowiesz się z naszego poradnika!

Dlaczego rozmiar ramy i kół ma tak duże znaczenie?

Przed wyborem roweru 26-calowego musisz przede wszystkim sprawdzić, czy będzie on dobrym rozwiązaniem. Fakt, że np. syn lub córka sąsiada mają rower z kołami 26 cali i sobie go chwalą, nie oznacza, że będzie on tak samo dobry dla Twojej pociechy. Na szczęście ogromna różnorodność rowerów – ram i kół sprawia, że możesz teraz kupić rower “skrojony na miarę” Twoich potrzeb i uwarunkowań sylwetki — bo to do wzrostu dopasowuje się rower!

To, co jest oczywiste dla doświadczonego rowerzysty, może nie być tak jasne dla amatora, który stoi przed zakupem pierwszego roweru. Jeszcze 20 – 30 lat temu na polskich drogach przeważały rowery z kołami 26 cali. Były one uznawane za najbardziej popularne i uniwersalne dla starszych dzieci i dorosłych. Teraz, wiemy już, że osoby dorosłe i wyższe powinny celować w zdecydowanie większe rozmiary.

Rower 26 cali do jakiego wzrostu?

Aktualnie zakłada się, że rower 26 cali jest przeznaczony dla dzieci (lub bardzo niskich dorosłych). Optymalny wzrost właściciela roweru z kołami 26-calowymi powinien mieścić się w przedziale 145 – 155 cm. Jeśli mierzysz więcej, wybierz większe koła. Podniesienie siodełka i kierownicy jest oczywiście możliwe, ale komfort jazdy na rowerze ze zbyt małymi kołami będzie gorszy.

Rower sportowy MTB 26 cali
Rower sportowy MTB 26 cali

Dobór kół – kiedy sprawdzi się rower 26 cali?

Zanim wybierzesz typ roweru – MTB/górski, miejski, trekkingowy, szosowy, czy cargo – w pierwszej kolejności ogranicza zakres wyszukiwania do potrzebnego rozmiaru. Z uwagi na fakt, że rowery 26 cali są obecnie najbardziej popularne wśród dzieci i młodzieży — zakładamy, że poszukujesz roweru dla dziecka. 

Rowery 26-calowe znajdziesz na działach dziecięcych. Dla dorosłych wybiera się rowery z kołami 28-calowymi i wyżej. Warto jednak pamiętać, że rozmiar roweru wpływa na komfort a czasem nawet na samą możliwość jazdy. Jeśli okaże się, że rower 26-calowy będzie zbyt duży dla chłopca lub dziewczynki — dziecko będzie miało poważne problemy z ruszaniem i hamowaniem, co przekłada się na bezpieczeństwo jazdy.  

Pamiętaj, że nie każde dziecko ma proporcjonalną sylwetkę. Czasami zbyt krótkie nogi, mimo wzrostu odpowiedniego do roweru 26-calowego, mogą być przeszkodą w wygodnym poruszaniu się na rowerze. To właśnie z uwagi na różne typy sylwetek, wielkość roweru można również zmierzyć, sprawdzając poziom siodełka i przekładając go na ułożenie nóg dziecka na pedałach.

Jak wyregulować wysokość siodełka w rowerze 26 cali?

jeśli Twoje dziecko otrzymało już rower 26-calowy, następnym, obowiązkowym etapem jest regulacja siodełka. Aby to zrobić prawidłowo, dziecko musi usiąść na siodełku i oprzeć pietę na dolnym pedale (noga musi być całkowicie wyprostowana). Następnie powinno ustawić stopę tak, jak podczas pedałowania (naciska na pedał przednią częścią buta).  Należy sprawdzić, czy w takiej pozycji noga w kolanie jest lekko ugięta. Jeśli tak – siodełko jest ustawione na odpowiednim poziomie. Jeśli nie – konieczna jest jego regulacja.

Jeśli okaże się, że siodełko jest ustawione zbyt wysoko, dziecko będzie zmuszone zbyt mocno napinać i wyciągać nogi, by dosięgnąć do pedału. Zbyt niska pozycja powoduje z kolei odchylanie kolan na boki. W każdym przypadku do oceny czy siodełko w rowerze 26 cali zostało ustawione prawidłowo, niezbędna jest jazda próbna.

Rower 26 cali z regulowanym siodełkiem
Rower 26 cali z regulowanym siodełkiem

Rower 26 cali dla dziecka – czy można go kupić online?

Chociaż wiele osób woli przymierzyć się do roweru przed zakupem, sklepy internetowe kuszą bardziej atrakcyjnymi cenami. Czy da się połączyć obie kwestie podczas wyboru roweru 26-calowego dla dziecka? Oczywiście! Pierwszą z opcji, które redukują ryzyko zakupu niedopasowanego do potrzeb dziecka roweru, jest po prostu sprawdzenie wzrostu chłopca lub dziewczynki. Jeśli mierzą od 145 do 155 cm wzrostu — rower 26 cali powinien być dla nich odpowiedni. Jeżeli jednak Twoje dziecko ma nietypową budowę ciała – bardzo długie, lub przeciwnie – bardzo krótkie nogi – rower 26-calowy może być za mały/za duży. Kolejnym z pomysłów jest po prostu odwiedzenie marketu sportowego i fizyczna przymiarka do roweru 26-calowego. Jeśli okaże się dobry – zakupy możesz robić online!

Rower 26 cali – specyfikacja kół

Rozmiary kół rowerowych mierzone są w calach. Koło w rowerze 26 calowym będzie miało obręcz o średnicy 559 mm. To, co istotne – musisz pamiętać o tym, że nie każdy z producentów rowerów oferuje rowery z kołami 26 cali. Z rozmiarami rowerów podobnie jest jak z asortymentem producentów odzieży – każdy z nich może mieć nieco inną rozmiarówkę.

Rower 26 cali dla chłopca

Rower 26 cali dla chłopca jest przeznaczony dla dzieci, które mierzą co najmniej 145 cm wzrostu (orientacyjnie dla dzieci od 12 roku życia). Producenci rowerów nie definiują ich zazwyczaj względem płci, niemniej chłopcy częściej wybierają ciemniejsze kolory, rowery o ostrym, odblaskowym kolorze i sportowej linii. Ceny rowerów 26-calowych zaczynają się już od około 1000 złotych i mogą sięgać nawet do kilku tysięcy złotych. Wpływ na cenę ma marka, wyposażenie roweru i rodzaj materiału, z jakiego została wykonana rama. Lekkie ramy karbonowe są droższe od aluminiowych.

Rower 26 cali dla dziewczynki

Rower 26 cali dla dziewczynki
Rower 26 cali dla dziewczynki

Chociaż w gronie miłośniczek jazdy na rowerze jest również wiele dziewcząt, których preferencje skupiają się na modelach sportowych, górskich i szosowych to wiele nastolatek wybiera również gustowne rowery miejskie typu holender. Rowery 26 cali dla dziewczynek mogą mieć np. dodatkowy koszyk na przedniej części i pastelowy, cukierkowy kolor, ale też sportową linię i ciemne, odblaskowe barwy. 

Nie ma w zasadzie czegoś takiego, jak rower dla chłopca lub dziewczynki. Wybierając jednoślad dla dziecka, należy skupić się przede wszystkim nad dopasowanym do stylu jazdy rodzajem roweru, wielkością kół i wykonaniem, a dopiero na końcu wziąć pod uwagę ewentualne preferencje kolorystyczne, które u współczesnych nastolatków mogą być naprawdę różne! Rower 26 cali dla dziewczynki będzie dobrym rozwiązaniem, kiedy jej wzrost będzie mieścił się w przedziale – 145 – 155 cm, lub ukończy ona 12 rok życia (widełki orientacyjne).

Rodzaje rowerów 26-calowych

W asortymencie sklepów specjalizujących się w sprzedaży rowerów można znaleźć wiele rodzajów rowerów z kołami 26 cali. Do najpopularniejszych można zaliczyć:

  • Rowery crossowe 26 cali – lekkie i dość uniwersalne jednoślady, które sprawdza się podczas jazdy na asfalcie i drogach szutrowych.
  • Rowery trekkingowe 26 cali – fantastyczne rozwiązanie dla wielbicieli wycieczek rowerowych. To rowery rekreacyjne, na których siedzi się w wyprostowanej pozycji.
  • Rowery miejskie 26 cali – 26-calowe rowery miejskie idealnie sprawdzą się podczas jazdy po ścieżkach rowerowych.
  • Rowery MTB  26 cali – popularne górale do jazdy po zróżnicowanym terenie.
  • Rowery BMX 26 cali – rowery sportowe dla miłośników wykonywania tricków i jeżdżenia po rampach. BMX są rowerami wyczynowymi. 

Mamy nadzieję, że wiesz już, do jakiego wzrostu 26-calowy rower będzie najbardziej odpowiedni. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. Z uwagi na zróżnicowanie sylwetek dzieci w wieku szkolnym, dobrze jest kierować się nie tylko wzrostem, ale również budową ciała z naciskiem na długość nóg. Jeśli planujesz zrobić zakupy online, warto podejść z dzieckiem do sklepu stacjonarnego, aby mogło przymierzyć się do roweru z oponami w tym rozmiarze.

Rower 26 cali – na jaki wzrost? - Ranking 2024

W poniższej tabli znajduje się aktualny ranking produktów w kategorii Rower 26 cali – na jaki wzrost?. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

RankingRower 26 cali – na jaki wzrost?ProducentCena
1Indiana X-Rock 4.6 26 cali męski Czarno-czerwony 2022IndianaAktualna Cena
2Indiana X-Pulser 2.6 26 cali Męski Czarno-zielony 2023IndianaAktualna Cena
3Indiana X-Rock 3.6 M17 26 cali Męski Czarno-czerwony 2023IndianaAktualna Cena
4Kross Hexagon 1.0 26 cali Męski Czarno-żółtyKrossAktualna Cena
5Rower górski MTB KROSS Hexagon 1.0 M19 26 cali męski Granatowo-czerwonyAktualna Cena

Rower 26 cali – na jaki wzrost? - Opinie i komentarze (3)

Reply