Rower trekkingowy - Ranking i opinie

Jest stosunkowo tani, przyjazny dla środowiska, a także dla naszego zdrowia. Rower to doskonały środek transportu – świetna alternatywa dla samochodu. Pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Można na nim jeździć już od najmłodszych lat. Jak jednak wybrać model idealny? Tym razem podpowiadamy, jak wybrać najlepszy rower trekkingowy.

Górski, szosowy, fitnessowy, biegowy, crossowy, miejski czy trekkingowy – w ofercie spotkamy całą gamę różnorodnych rowerów. Bez wątpienia, każdy znajdzie idealny model dla siebie. Warto dostosować jednoślad do własnych potrzeb, dlatego przed zakupem odpowiedniego sprzętu dobrze jest dokładnie zapoznać się z ofertą. Idąc tym tropem, zrobiliśmy skrupulatny przegląd dostępnych na rynku modeli i wzięliśmy pod lupę rowery trekkingowe.

Co to jest rower trekkingowy?

Rower trekkingowy łączy cechy roweru szosowego, górskiego oraz miejskiego. Jest dość szybki, sprawdza się w różnych warunkach, a przy tym zapewnia komfortową jazdę. Czym charakteryzuje się rower trekkingowy? Jest wyposażony w specjalne opony o bieżniku terenowym, które są nieco gładsze i węższe od opon w rowerze górskim. Koła w rowerze trekkingowym są najczęściej 28-calowe, podobnie jak w modelach szosowych. Tego typu rower ma amortyzowany widelec przedni oraz błotniki. Rowery trekkingowe pozwalają dostosować pozycję za kierownicą w zależności od potrzeb. Umożliwiają osiągnięcie pozycji zbliżonej do tej, którą zapewniają rowery miejskie (wyprostowana sylwetka).

Dla kogo przeznaczone są rowery trekkingowe? Docenią je zarówno osoby, które z roweru korzystają na co dzień, w przestrzeni miejskiej oraz poszukiwacze przygód. Rower trekkingowy bardzo dobrze sprawdza się podczas dalekich wypraw. Większość modeli wyposażona jest w bagażnik, na którym można zamontować sakwy. Niewątpliwą zaletą jest możliwość dostosowania sylwetki do własnych potrzeb, co gwarantuje komfortową jazdę.

Rower trekkingowy nazywany jest często rowerem uniwersalnym. Łączy cechy poszczególnych typów rowerów, jednak należy pamiętać, że będzie się nieco różnił od specjalistycznych sprzętów. Model trekkingowy nie jest na pewno tak szybki jak szosówka i tak lekki jak rower crossowy. Nie jest również przystosowany do jazdy po trudnych terenach, na przykład stromych czy kamienistych. Nie zapewni również tak wysokiego komfortu jak rower miejski. Powinien jednak spełnić oczekiwania tych, którzy szukają uniwersalnych rozwiązań. W ofercie znajdziemy rowery trekkingowe damskie, męskie oraz uniwersalne.

Rower trekkingowy damski czy męski?

Rower damski wielu osobom kojarzy się z jednym – charakterystyczną obniżoną ramą typu „damka”. W ostatnich latach producenci wprowadzili jednak wiele innych detali z myślą o kobietach. Chodzi tu głównie o geometrię ramy oraz kolorystykę. Spotkamy także rowery wyposażone w nieco węższe kierownice, siodełka anatomiczne dostosowane do budowy ciała kobiety czy też łagodniejsze zestopniowanie napędu. Część producentów oferuje specjalne technologie dedykowane wyłącznie paniom, jednak warto dokładnie przeczytać opis konkretnego modelu i porównać go z innymi. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Część kobiet doceni te „damskie” detale, inne postawią na „męskie” modele. Nierzadko rower damski niewiele różni się od męskiego odpowiednika. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się wybranemu modelowi i dostosować go do własnych potrzeb. Warto dodać, że w ofercie znajdziemy również uniwersalne rowery trekkingowe, dedykowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom.

Należy również zaznaczyć, że kobiety powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na szerokość kierownicy. Zbyt szeroka może powodować napięcie i sprawiać, że manewrowanie rowerem będzie zdecydowanie trudniejsze.

Jak wybrać dobry rower trekkingowy?

Zakup roweru trekkingowego warto dobrze przemyśleć, zwłaszcza, jeśli sprzęt ma nam towarzyszyć na co dzień lub w dalekiej podróży. Dobrze, żeby był niezawodny i wygodny. Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

  • Rower trekkingowy – rama – to podstawa całej konstrukcji, dlatego powinna być solidna. W ofercie spotkamy ramy stalowe, karbonowe i aluminiowe. Ramy stalowe są najtańsze, ale również najcięższe. Za ramę aluminiową zapłacimy więcej, ale rower zyska na lekkości. Rama stalowa jednak znacznie lepiej tłumi wstrząsy niż aluminiowa, ale jest bardziej podatna na korozje. Wybierając ramę aluminiową, zwróć uwagę czy rower wyposażony jest w przedni amortyzator. Ramy karbonowe są najlżejsze i najdroższe, a przy tym, niestety, niezbyt wytrzymałe na uszkodzenia. Wiele zależy od tego, do jakich wypraw będzie nam służył rower trekkingowy. Jedno jest pewne – na ramie nie warto oszczędzać. Należy ją również dobrać odpowiednio do wzrostu. Przed zakupem dobrze jest „przymierzyć” wybrany rower.
  • Rower trekkingowy – koła – najczęściej do wyboru mamy trzy rozmiary kół, mianowicie 26, 28 oraz 29 cali. Najmniejsze koła są najlżejsze i najbardziej zwrotne, największe pozwalają rozwijać większą szybkość i gwarantują lepszą stabilizację.
  • Rower trekkingowy – opony – opony należy dostosować do rozmiaru obręczy i ramy roweru oraz do nawierzchni, po której najczęściej rower będzie jeździł. Istotny jest tutaj również styl jazdy. Opony z bieżnikiem agresywnym sprawdzą się na trudnych nawierzchniach (wyboistych, nieutwardzonych), opony z bieżnikiem typu semi-slick dedykowane są osobom, które wybierają rower trekkingowy jako środek transportu do pracy czy szkoły. To rozwiązanie pośrednie między gładką oponą typową dla roweru miejskiego a oponą z bieżnikiem agresywnym.
  • Rower trekkingowy – amortyzacja – amortyzator nie jest niezbędny w rowerze trekkingowym, zwłaszcza, jeśli nie planujemy jazdy po trudnych terenach. W rowerach trekkingowych dobrym rozwiązaniem jest sztywny widelec, który skutecznie tłumi wstrząsy. Najlepiej, by był stalowy lub karbonowy. Aluminiowy będzie najsłabiej tłumił drgania.
  • Rower trekkingowy – osprzęt – wybierając dobry rower trekkingowy warto zwrócić również uwagę na precyzję zmiany biegów czy skuteczność hamulców. Najpopularniejszymi hamulcami w trekkingach są hamulce V-Brake – tanie i przeznaczone do codziennej, mało wymagającej jazdy. Droższe i solidniejsze są hamulce szczękowe hydrauliczne. Ich wadą jest jednak waga. Rozwiązaniem pośrednim, ale również dość drogim, są hamulce tarczowe hydrauliczne, które gwarantują bezpieczną i komfortową jazdę w każdych warunkach. Wybierając rower trekkingowy należy również sprawdzić jaki rodzaj przerzutek, korb, kaset oraz manetek został w nim zastosowany. Warto dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną wybranego modelu. Jeśli rower ma służyć do jazdy rekreacyjnej wystarczy osprzęt klasy Altus, ewentualnie Acera. Dla bardziej zaawansowanych odpowiedni będzie osprzęt z grupy Alivio albo SLX.
  • Rower trekkingowy – siodełko –  bez wątpienia, rower trekkingowy powinien być wyposażony w wygodne siodełko, najlepiej pokryte naturalną skórą. Dobrym wyborem jest również siodełko żelowe, które dostosowuje się do kształtu ciała. Kupując rower trekkingowy nie zapomnijmy również o odpowiednim oświetleniu.

Rower trekkingowy do 1500 zł

Rower trekkingowy kupimy już do 1000 złotych, jeśli jednak zależy nam na lepiej wyposażonym modelu musimy nieco dołożyć. Za całkiem przyzwoity sprzęt zapłacimy 1400-1500 złotych. Taki rower będzie zupełnie wystarczający na początek. Rower trekkingowy do 1500 złotych może być wyposażony w solidną, aluminiową ramę, koła 28 cali oraz amortyzator sprężynowy. Nie ma co liczyć jednak na dobry, na przykład powietrzny amortyzator. Lepiej postawić wówczas na sztywny, stalowy widelec.

Rower trekkingowy do 1500 złotych będzie skromnie wyposażony, ale sprawdzi się podczas codziennych dojazdów do szkoły czy pracy. Na dłuższe wycieczki lepiej kupić droższy, lepiej wyposażony sprzęt.

Rower trekkingowy do 1500 zł

Rower trekkingowy do 1500 zł Rower trekkinowy INDIANA X-Road 3.0 D15 26 cali damski Grafitowy

➾Szczegóły TOP1: Rower trekkinowy INDIANA X-Road 3.0 D15 26 cali damski Grafitowy

Rower trekkingowy do 2000 zł

Specjaliści przekonują, że za dobrej klasy rower trekkingowy musimy zapłacić około 3000 złotych, jednak model do 2000 złotych powinien być już całkiem solidny – wyposażony w lekką, ale wytrzymałą ramę wykonaną z dobrej jakości stopu, długie błotniki, solidny bagażnik umożliwiający zamontowanie sakw, amortyzator oraz koła 28 cali, a także wygodne, żelowe siodełko. Rower trekkingowy do 2000 złotych powinien mieć również dobry napęd, odpowiednie oświetlenie oraz osłonę łańcucha.

Rower trekkingowy używany

Jeśli zależy Ci, by jak najmniej wydać na rower trekkingowy, lepiej wybierz nowy model z niższej półki cenowej zamiast kupować używany sprzęt. Nie wiesz, w jaki sposób rower był użytkowany i czy właściciel go serwisował. Na używany rower trekkingowy nie dostaniesz również gwarancji. Raczej nie kupuj sprzętu przez internet. Przed zakupem warto bowiem sprawdzić jednoślad – zarówno jego stan techniczny, jak również rozmiar. Pamiętaj, że chytry dwa razy traci. Lepiej nieco dołożyć i kupić nowy rower trekkingowy niż zaoszczędzić na starcie, a potem dokładać.

Rower trekkingowy - Ranking 2025

W poniższej tabli znajduje się aktualny ranking produktów w kategorii Rower trekkingowy. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

Ranking Rower trekkingowy Producent Cena
1Rower trekkingowy Touroll J1 ST z silnikiem 250W, kołami 27,5 cali, baterią 561,6Wh, zasięgiem 100kmblankAktualna Cena
2Rower trekkingowy ROMET GAZELA (6) SPECIAL 2024RometAktualna Cena
3Rower trekkingowy KROSS Explorer 4.0 M19 28 cali męski TurkusowyblankAktualna Cena
4Rower trekkingowy Eleglide C1 ST z silnikiem 250W umieszczonym centralnie, kołami 27,5 cali, baterią 522Wh, zasięgiem 150kmblankAktualna Cena
5Rower trekkingowy INDIANA X-Road 5.0 M21 28 cali męski Czarno-szaro-brązowyblankAktualna Cena

Rower trekkingowy - Opinie i komentarze (13)

  1. blank
  2. blank
  3. blank
    • blank
  4. blank
    • blank
    • blank
      • blank
  5. blank
    • blank
      • blank
  6. blank
  7. blank

Reply