Sakwa rowerowa - Ranking i opinie

Sezon rowerowy rozpoczęty. Na ulicach pojawia się coraz więcej rowerzystów. Duża część osób wykorzystuje rower jako środek transportu na wycieczkę na łono natury z dala od terenów miejskich. Często są to wypady całodniowe. I tu pojawia się problem. W jaki sposób przewieźć na rowerze wszystkie potrzebne rzeczy, aby nadmiernie nie obciążyć kręgosłupa, a komfort jazdy był na odpowiednim poziomie? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zakup specjalnej sakwy na rower.

Czym jest sakwa rowerowa?

Sakwa na rower to jeden z wielu dostępnych na rynku i przydatnych akcesoriów rowerowych. Dobry produkt zarówno dla profesjonalistów, jak i dla osób, które jeżdżą na zakupy jednośladem, bądź planują wyjazd rekreacyjny. Jej zadaniem jest poprawa stabilności i wygoda jazdy. Sakwa rowerowa to nic innego jak pojemnik wyposażony w dwie komory. Zwykle umieszcza się ją z tyłu roweru po obu stronach bagażnika w taki sposób, aby środek ciężkości był równomiernie rozmieszczony. Tańsze modele przeważnie uszyte są z lekkiego materiału typu poliester. Do wykonania tych droższych używa się Cordury (tkanina odporna na przetarcia) lub Securo 680 (tkanina całkowicie wodoodporna).

Oferta producentów

Jest bardzo szeroka. Stanęli oni na wysokości zadania i wyszli naprzeciw potrzebom Klientów. Stworzyli akcesorium, które sprawdza się nawet na najtrudniejszych trasach. Najlepsza sakwa rowerowa powinna być odporna na kurz, pył i wodę. Niektóre modele można zawieszać z prawej lub lewej strony bagażnika bądź na kierownicy, czy ramie. Poszczególne egzemplarze mogą różnić się wielkością i kształtem.

Rodzaje sakw rowerowych

Dobra sakwa rowerowa to taka, która w pełni spełnia nasze oczekiwania, dlatego też przed zakupem warto jest zastanowić się nad wyborem i odpowiedzieć sobie na pytanie co mamy zamiar w niej przewozić. W zależności od potrzeb możemy kupić:

  1. sakwę małą – przeznaczoną do schowania małych rzeczy, jak na przykład klucze, czy portfel,
  2. sakwę dużą – przeznaczoną do przewożenia większych rzeczy potrzebnych na przykład na piknik,
  3. sakwę rolowaną – wyposażoną w zatrzaski, dzięki którym łatwo można dostosować jej rozmiar do wielkości bagażu.

Sakwy rowerowe możemy podzielić również ze względu na cel, do którego mają służyć. I tak:

  • na dłuższe wypady najlepsze będą droższe, profesjonalne sakwy znanych firm. Modele bardzo pojemne, które zostały uszyte z dobrych, mocnych materiałów odpornych na różne warunki atmosferyczne,
  • na krótkie wycieczki rekreacyjne idealne będą sakwy amatorskie, które jednak są mniej wytrzymałe oraz mało chronią umieszczone w nich przedmioty,
  • do codziennego przewożenia małych rzeczy przeznaczone są sakwy miejskie.

Producenci często do sakw montowanych z boku dołączają duży worek bagażowy, który nadaje się do umieszczenia na bagażniku pomiędzy nimi.

Różnice sakw rowerowych

Poszczególne modele różni:

  1. pojemność –  dobra sakwa miejska ma wielkość ok. 30 litrów, ale na dłuższą wycieczkę będzie bardziej odpowiednia taka o pojemności ok. 50 litrów. W przypadku wypadu na kilka dni najlepiej jest zaopatrzyć się w komplet sakw rowerowych. Do niektórych można dokupić zewnętrzne kieszenie, które dodatkowo zwiększają pojemność. 
  2. rodzaj materiału z jakiego została wykonana – wodoszczelny lub nie,
  3. sposób montażu na rowerze – mocowanie stalowe lub plastikowe.

Jak dobrze dopasować sakwę na rower?

Aby dobrze dobrać rodzaj sakwy musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, a mianowicie:

  1. sposób użytkowania (dojazd do pracy lub na krótkie godzinne wycieczki, czy wyjazd na dłuższy pobyt),
  2. ilość i rozmiar rzeczy jakie będziemy przewozić (codzienne przewożenie małych rzeczy, czy wycieczki, na przykład pod namiot),
  3. czy jest bagażnik (jeżeli np.: rower crossowy nie ma tylnego bagażnika, idealne będą sakwy montowane z przodu roweru).

Dobra sakwa rowerowa

Powinna być uszyta z dobrej jakości materiału odpornego na uszkodzenia i uderzenia, nieprzemakalnego i takiego, który łatwo się czyści. Niezależnie od tego co chcemy w niej przewozić dobrze jeżeli od wewnątrz od strony koła posiada usztywnienie, które ma zapobiec obijaniu się przedmiotów, jak również wkręceniu sakwy w koło.

Samo wykonanie z materiału wodoodpornego nie wystarczy, aby sakwa nie przemakała. Bardzo ważne jest wykończenie, dlatego też przed zakupem warto jest zwrócić uwagę na sposób zabezpieczenia szwów, czy są mocne, jaka jest jakość wszytych zamków, itp. Najlepiej jeżeli szwy będą podklejane, materiał na łączeniach będzie zgrzewany, a zamki będą schowane pod materiałem. Inaczej woda może dostać się do środka. Niektóre modele posiadają dodatkowe zabezpieczenie w postaci odpinanych, wodoodpornych kapturów na sakwy.

Idealnie jeżeli torby na rower można łatwo i szybko zdemontować, aby móc zabrać je ze sobą w sytuacji kiedy musimy oddalić się od roweru.

Mapnik

Niektóre wodoodporne modele zostały wyposażone w rolowaną kieszeń wykonaną z przezroczystej folii poliuretanowej, która jest odporna na promieniowanie słoneczne i na wodę. Mapnik służy do przewożenia map. Zrolowany jest doczepiany do sakwy za pomocą rzepa. Rozwija się go podobnie jak papirus. Bez problemu można z niego korzystać nawet podczas ulewy.

Dodatkowe wyposażenie

  1. elementy odblaskowe – poprawiają widoczność w ciemności,
  2. uchwyty – przydatne podczas przenoszenia sakwy po zdjęciu z roweru,
  3. pasy kompresyjne – służą do ściśnięcia zapakowanej sakwy, zmniejszają jej objętość.

Jaka pojemność sakwy?

W sklepach dostępne są sakwy rowerowe o różnej pojemności. Aby wybrać tę najbardziej odpowiednią musimy zastanowić się jakie długości trasy będziemy najczęściej pokonywać. Wyróżniamy modele o pojemności od 20 do 60 litrów. Wartości zmieniają się co 5 litrów. Istnieje możliwość łączenia pojemności. Możemy na przykład kupić 2 sakwy po 25 litrów każda. Niekoniecznie muszą być montowane na tylnym bagażniku, ale również i na przodzie roweru. Modele o takiej objętości to idealne rozwiązanie na krótkie wypady rowerowe. Z kolei na dłuższe wyjazdy przydadzą się sakwy mające od 50 do 60 litrów. Z powodzeniem zmieści się w nich kilka większych przydatnych rzeczy, jak: jedzenie, ubranie, a nawet koc, czy śpiwór.

Najlepsza sakwa na:

  1. rower miejski – pojemność ok. 30 litrów. Najlepiej, aby była wodoodporna, łatwa do czyszczenia, łatwa w montażu i demontażu,
  2. rower trekkingowy – jej pojemność powinna być dostosowana do czasu trwania wycieczki. Jeżeli na przykład jedziemy na kilka dni i planujemy nocleg pod namiotem to wtedy będziemy potrzebować większej i bardziej profesjonalnej sakwy. Niektóre modele zostały wyposażone w wkłady termoizolacyjne, dzięki którym łatwo jest utrzymać odpowiednią temperaturę posiłku lub napoju. W przypadku jednodniowej wycieczki wystarczy mniejsza sakwa na drobiazgi (kanapki, napój),
  3. rower dziecięcy – pojemność mniejsza w porównaniu z produktem dla dorosłych. Odpowiednia sakwa powinna być dostosowana do umiejętności, wieku i wagi dziecka oraz wielkości roweru. W przypadku dzieci nie liczy się funkcjonalność tak jak ma to miejsce u dorosłych, ale przede wszystkim fakt, czy model jest ładny i na topie, dlatego też pozwólmy dzieciom wybierać zgodnie z ich gustem.

Sakwa na bagażnik, czy bez bagażnika?

Nie wszystkie rodzaje sakw rowerowych są mocowane do bagażnika. Na rynku dostępne są również modele, które umieszczamy w innych miejscach. To jaki produkt zostanie wybrany zależy od indywidualnych upodobań użytkownika. W sprzedaży jest też:

  1. Sakwa rowerowa na kierownicę
Sakwa rowerowa na kierownicę

Sakwa rowerowa na kierownicę Oświetlenie Led Do Plecaków, Toreb I Sakw Vaude Light Me Up Kit Ii

➾Szczegóły TOP1: Oświetlenie Led Do Plecaków, Toreb I Sakw Vaude Light Me Up Kit Ii
  1. Sakwa rowerowa na ramę
Sakwa rowerowa na ramę

Sakwa rowerowa na ramę Oświetlenie Led Do Plecaków, Toreb I Sakw Vaude Light Me Up Kit Ii

➾Szczegóły TOP1: Oświetlenie Led Do Plecaków, Toreb I Sakw Vaude Light Me Up Kit Ii
  1. sakwa rowerowa pod siodełko –  mocowana do sztyc siodełka. Służy do przewożenia niewielkich objętościowo i lekkich rzeczy, jak na przykład złożona kurtka.
Sakwa rowerowa pod siodełko

Sakwa rowerowa pod siodełko Oświetlenie Led Do Plecaków, Toreb I Sakw Vaude Light Me Up Kit Ii

➾Szczegóły TOP1: Oświetlenie Led Do Plecaków, Toreb I Sakw Vaude Light Me Up Kit Ii

Sakwa rowerowa na bagażnik jest przytwierdzana z tyłu roweru za pomocą trzech stalowych haków mających regulację i plastikowe osłonki, które chronią bagażnik przed zarysowaniem. Jeden hak mocuje się na dole sakwy, a dwa na górze. Możliwe jest też mocowanie plastikowe, ale jest ono mniej trwałe. Model na bagażnik wyglądem przypomina worek sportowy lub torbę listonoszkę. Nadaje się do przewożenia nie tylko drobiazgów, ale również dokumentów, tableta, a nawet laptopa.

W przypadku przewożenia cięższego bagażu dobrze jest rozłożyć ciężar równomiernie na tył i przód roweru. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia koła, które będzie przeciążone.

Sakwa na rower, czy to dobry zakup?

Niektórzy uważają, że nie, bo dodatkowe obciążenie dla kierowcy, że i tak wszystko się nie zmieści, itd. Jednak są i plusy takiego rozwiązania. Przede wszystkim dodatkowa pojemność i komfort jazdy. Jeżeli kupimy dwie sakwy: na lewą i prawą stronę to dochodzi odpowiednie wyważenie roweru i wtedy mniej czujemy wieziony ciężar. Sakwy mogą też być montowane na kierownicy lub ramie. Przydatna i funkcjonalna jest też mała sakwa rowerowa na telefon. Mając ją nie musimy obawiać się o to, że go zgubimy.

Najlepsze sakwy rowerowe, czyli jakie? Podsumowanie

To takie, które będą spełniały pokładane w nich oczekiwania, również związane z trudnymi warunkami atmosferycznymi, jak na przykład deszcz. W sklepie wybierając tę najlepszą warto jest więc zwrócić uwagę na:

  1. materiał, z którego została wykonana. Najlepiej jeżeli będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne, wodoodporny i łatwy w czyszczeniu,
  2. sposób mocowania,
  3. pojemność.

Sakwa rowerowa - Ranking 2025

W poniższej tabli znajduje się aktualny ranking produktów w kategorii Sakwa rowerowa. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

Ranking Sakwa rowerowa Producent Cena
1Oświetlenie Led Do Plecaków, Toreb I Sakw Vaude Light Me Up Kit IiVaudeAktualna Cena
2Kross Torba Roamer Rear na bagażnik czarna 110882KrossAktualna Cena
3DUNLOP Torba rowerowa na bagażnik 26 l Czarno-niebieski 8711252027890BLUEDunlopAktualna Cena
4Compass Torba rowerowa na tylny bagażnik 3in1blankAktualna Cena
5Sakwa rowerowa ROCKBROS AS-001-2BKblankAktualna Cena

Sakwa rowerowa - Opinie i komentarze (5)

  1. blank
    • blank
  2. blank
  3. blank
  4. blank

Reply