Scyzoryk

Wybór scyzoryka to wcale nie taka prosta sprawa, powinniście wziąć pod uwagę szereg czynników przed podjęciem decyzji. Przede wszystkim wiek osoby, która ma używać scyzoryka. Dla młodzieży i kobiet wybierajcie scyzoryki mniejsze, chodzi tu głównie o bezpieczeństwo, ale również o wygodę i skuteczność. Scyzoryk powinien być dopasowany do ręki, nie ma jednego modelu, który można polecić, jako najlepszy. Po drugie weźcie pod uwagę to do czego scyzoryk ma być wykorzystywany oraz zainteresowania – różne końcówki przydają się podczas wędkowania, na jachcie, w trakcie biwaku, polowania. Na rynku znajdziecie mniej i bardziej wyspecjalizowane scyzoryki, warto zastanowić się jakie ma mieć on zastosowanie. Jeśli np. potrzebujecie scyzoryka turystycznego – wybierajcie modele uniwersalne, niekoniecznie z wyspecjalizowanymi końcówkami, za to z dużym ostrzem, takie które mogą zastąpić z powodzeniem klasyczny nóż.

Jak wybrać najlepszy scyzoryk?

Kolejna rzecz, to płeć. Dla kobiet i dziewcząt przeznaczone są scyzoryki o wielkości 50-85mm. Są to scyzoryki jeszcze mniejsze, niż dla młodzieży. Rzecz jasna cały czas musicie mieć na uwagę kombinację tych czynników. W zależności od potrzeb wybierzcie też funkcje scyzoryka – zwykle jest ich od kilkunastu do nawet 40. Ja osobiście nie polecam tych najbardziej rozwiniętych, jak to się mówi – jeśli coś jest do wszystkiego, jest do niczego. Mocno rozbudowane scyzoryki są zwykle mniej poręczne, większe, cięższe, a część funkcjonalności w ogóle nie jest wykorzystywana. Dodatkowo żeby kupić naprawdę dobry i rozbudowany scyzoryk trzeba wydać niemało pieniędzy, na rynku za to można znaleźć sporo przeciętnej jakości modeli, które również do tanich nie należą, ale pamiętajcie: jeśli scyzoryk mający 15 funkcji kosztuje tyle samo, co mający 30 – nie powinniście się na niego decydować.

Scyzoryk szwajcarski?

Krótka lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę i nad którymi warto się zastanowić przed zakupem:

  • Przeznaczenie, czyli po prostu do czego scyzoryk ma służyć – bez tego nie uda wam się wybrać odpowiedniego modelu. Możecie zdecydować się na model uniwersalny, wielofunkcyjny, ale to również zawęża obszar poszukiwań, też jest odpowiedzią na to pytanie.
  • Firma – wśród scyzoryków jest to bardzo ważny wyznacznik, są osoby, które poza scyzorykami Victorinox nic nie uznają, inni stawiają tylko na szwajcarską jakość, ale nie są już tak restrykcyjni jeśli chodzi o firmę. Ja osobiście polecam Victorinoxy, nie jestem ortodoksem, ale sprzęt tej firmy jest po prostu wart swojej ceny i na pewno nie traficie na bubla.
  • Funkcjonalności – każdy scyzoryk ma swoje zastosowanie, a co za tym idzie odpowiednio dobrane funkcjonalności, ostrza, dodatkowe gadżety itd.
  • Gwarancja i materiały wykorzystane w czasie produkcji – scyzoryk musi być wytrzymały, nie może rdzewieć, czy szybko się zużywać. Ważną wskazówką jest gwarancja, np. Victorinox daje gwarancję dożywotnią.

Scyzoryk wielofunkcyjny

Scyzoryki turystyczne, wielofunkcyjne są jednym z najczęściej poszukiwanych typów i przy okazji nastręczającym najwięcej trudności podczas wyboru. Można zdecydować się na prosty model, z uniwersalnymi narzędziami – korkociągiem, nożyczkami, dużym ostrzem. Są to scyzoryki bardzo poręczne i kompaktowe, które można nosić w kieszeni i które powinny się sprawdzić w większości sytuacji. Lepiej zainwestować w dobrej jakości prosty scyzoryk, niż decydować się na zakup średniej jakości multitoola. Na pewno dużo bardziej gadżeciarski będzie natomiast scyzoryk mocno rozbudowany, które ma wiele ostrzy i nietypowych narzędzi, przy czym taki model niekoniecznie sprawdzi się na co dzień. Może okazać się zbyt ciężki i zbyt duży, by nosić go cały czas przy sobie. Osobiście osobom, które nie szukają wyspecjalizowanego scyzoryka polecam, trochę wbrew „wielofunkcyjności” modele proste.

Scyzoryk wędkarski

Często szukanym typem scyzoryków są te przeznaczone dla wędkarzy. Co powinny mieć, prócz podstawowych funkcjonalności? Przede wszystkim powinny posiadać duże ostrze przeznaczone do usuwania łusek oraz zestaw do usuwania haczyków. Na rynku znajdziecie modele stworzone specjalnie dla wędkarzy, np. model Victorinox Fisherman lub Angler. W takich scyzorykach znaleźć ponadto powinna się miarka oraz duży blokowany nóż.

Scyzoryk na prezent

Jeśli planujecie zakup scyzoryka na prezent bardzo fajnym pomysłem jest zakup czegoś wyspecjalizowanego. Dostępne są przeróżne modele, o bardzo różnym zastosowaniu. Znajdziecie coś dla majsterkowiczów, dla wędkarzy, dla osób interesujących się militariami, miłośników wakacji na łonie natury, czy żeglarzy. Można również postawić na bardziej gadżeciarski scyzoryk, np. zestaw narzędzi w formie karty kredytowej, który można nosić w portfelu, niewielki breloczek z kilkoma funkcjonalnościami. Również jako prezent dla kobiety scyzoryk może być dobrym rozwiązaniem, wcale nie jest to typowo męski przedmiot, jak przyjęło się o nim myśleć. Na rynku dostępne są naprawdę przedziwnie dedykowane scyzoryki – znajdziecie coś dla skatera, dla osób jeżdżących na koniach, działkowców a nawet informatyków!

Ranking scyzoryków za 50 – 100 zł

RankingScyzoryk za 50-100 złProducentCena
1Victorinox Tinker 1.4603VictorinoxAktualna Cena
2Victorinox Scyzoryk Spartan Celidor 91mm czarny)VictorinoxAktualna Cena
3Scyzoryk Gerlach Assist 12 funkcji KOMPAKTOWY 800RAktualna Cena
4Gerber Nóż STL 2.5GerberAktualna Cena
5SOG Multitool Macv Tool CQB.SOGSM1001-CPAktualna Cena
Scyzoryk za 50-100 zł

Scyzoryk za 50-100 zł Victorinox Tinker 1.4603

➾Szczegóły TOP1: Victorinox Tinker 1.4603

Ranking scyzoryków za 150 – 200 zł

RankingScyzoryk za 150-200 złProducentCena
1VICTORINOX Delemont Evolution 11VictorinoxAktualna Cena
2Victorinox Scyzoryk Bundeswehr 0.8461.MW4DE ORYGINAŁ dla armii niemieckiej GRAWER GRATISVictorinoxAktualna Cena
3Victorinox Huntsman (1.3713.7)VictorinoxAktualna Cena
4Victorinox Szwajcarski Nóż Oficerski 1.4713 FieldmasterVictorinoxAktualna Cena
5Victorinox Huntsman 1.3713.T2VictorinoxAktualna Cena
Scyzoryk za 150-200 zł

Scyzoryk za 150-200 zł VICTORINOX Delemont Evolution 11

➾Szczegóły TOP1: VICTORINOX Delemont Evolution 11
Najlepsze zapytania:
  • najlepsze scyzoryki

Scyzoryk - Opinie i komentarze - (11)

Dodaj komentarz