Toaleta turystyczna

Jedną z być może bardziej prozaicznych, ale jednak niezwykle istotnych kwestii, bez których naprawdę ciężko wyobrazić sobie kamping i biwak jest dobra toaleta turystyczna. Toaleta przenośna, dedykowana do użytku przez działkowiczów i osoby preferujące wczasy w kamperze, znajduje się w wielu sklepach w różnych wariacjach. Jednak wiele osób ma problem z doborem właściwego modelu. Jaka toaleta turystyczna będzie najlepsza? To zależy od wielu czynników…

Jaka toaleta turystyczna będzie najlepsza?

Jednym ze sposobów identyfikacji  jakości i praktycznej użyteczności toalety turystycznej, może być sprawdzenie ocen i komentarzy użytkowników, którzy mieli do czynienia z określonym modelem i mogą podzielić się swoimi uwagami. Recenzje innych biwakowiczów i działkowiczów mogą pomóc w wyborze właściwego modelu. Jednakże warto zauważyć, że każdy ma określone wymagania i potrzeby. Dlatego też, najlepszym sposobem jest poznanie najważniejszych cech toalet przenośnych, które mogą pomóc podjąć decyzję o zakupie.

Przed planowaniem zakupów warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

 • Czy toaleta turystyczna ma być składana?
 • Czy jest wystarczająco kompaktowa, aby zmieścić ją w szafce i czy zmieści się w domku letniskowym/kamperze/innym pomieszczeniu?
 • Czy zajmie dużo miejsca w bagażniku?

Najlepsza toaleta turystyczna – cechy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze.

Waga i rozmiar

Waga toalety na działkę, biwak czy do kampera, jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w poszukiwaniu toalety turystycznej. Najlepsza toaleta turystyczna powinna być wystarczająco lekka, co w znacznym stopniu ułatwi jej mobilność. Cięższe modele stają się jeszcze cięższe, gdy zostaną obciążone odpadami. To może nieco komplikować sprawę, gdy nadejdzie konieczność do przeniesienia toalety w inne miejsce. Taka sytuacja zdarza się często – zawsze wtedy kiedy trzeba toaletę opróżnić, oczyścić i zdezynfekować. Jej rozmiar również powinien być brany pod uwagę. Najlepsza toaleta turystyczna powinna być pojemna. Zbyt mała objętość zbiornika na odpady wymusza częstą obsługę – opróżnianie, czyszczenie i inne czynności mające na celu zapewnienie higieniczności.

Przenośność i instalacja

Podczas ustalania jaka toaleta turystyczna będzie najlepsza, warto wziąć pod uwagę jej mobilność i łatwość instalacji. Toalety na działkę powinny być łatwe w montażu i wystarczająco przenośne, aby ułatwić codzienne użytkowanie – w różnych warunkach i  różnorodnych lokalizacjach.

Jakość produktu

Konieczne jest również sprawdzenie jakości produktu, aby upewnić się, że np. nie pęknie podczas użytkowania. Warto postawić na toaletę wykonaną z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które może wytrzymać dużą wagę ciała i będzie odporne na działanie światła promieni słonecznych.

Łatwość i wygoda użycia

Obecnie, na rynku istnieje kilka rodzajów przenośnych, turystycznych toalet – od bardzo prostych, podstawowych modeli po nowoczesne urządzenia z szeregiem udogodnień. Na szczęście – z uwagi na specyfikę toalety turystycznej – wszystkie są łatwe w obsłudze. Skorzystanie z toalety biwakowej nie sprawi zatem trudności ani osobie starszej, ani małemu dziecku. Dobra toaleta turystyczna powinna być również łatwa w utrzymaniu czystości i higieny. Prosta budowa, brak zbędnych szczelin i wysokiej jakości, odporne na środki chemiczne materiały to sprzymierzeńcy utrzymania czystości.

Utylizacja odpadów

To bardzo ważny czynnik, który niejednokrotnie okazuje się decydującym w ostatecznym wyborze. W jaki sposób trzeba będzie pozbywać się zanieczyszczeń? Czy toaleta przekształca nieczystości w kompost, wykorzystuje silne środki chemiczne neutralizujące zawartość toalety, czy też trzeba będzie regularnie utylizować worki? Jeśli wybór padnie na drugą opcję – dobrze jest upewnić się, że producent posiada w ofercie worki biodegradowalne – przyjazne dla środowiska.

Czemu warto kupić własną toaletę turystyczną?

Miłośnicy kempingów, działkowicze i bywalcy pól namiotowych doskonale wiedzą, że korzystanie z tamtejszych toalet (jeśli są dostępne) jest często niekomfortowe a nierzadko również niehigieniczne. Rodziny z małymi dziećmi, są w takich sytuacjach szczególnie zaniepokojone o zdrowie i komfort swoich podopiecznych. Zwłaszcza jeśli dzieci dopiero uczą się korzystać z nocnika i potrzebują stałego dostępu do łazienki. Osoby starsze również mogą  potrzebować szybkiego dostępu do toalety. Ich stan zdrowia może nie pozwalać na chodzenie na duże odległości, czekanie w kolejkach i wszelkie inne nieudogodnienia związane z korzystaniem z toalety publicznej. W wielu przypadkach  ograniczona dostępność łazienki może oznaczać, że nie wszyscy będą mogli cieszyć się z urlopu. Zakup własnej, dobrej toalety turystycznej, może okazać się nie tylko pozbyciem się zmartwień, ale również ofiarowaniu swojej rodzinie i sobie niesamowitego komfortu – nawet w trudnych warunkach. Kolejną zaletą jest to, że własna toaleta będzie utrzymywała optymalny poziom czystości i higieny.

Przenośna toaleta turystyczna jest bardzo praktycznym i przydatnym produktem, który doskonale spełni swoją rolę w takich sytuacjach jak:

 • Biwak na łonie przyrody
 • Działka/ROD/bez dostępu do sanitariatów
 • Wakacje w kamperze
 • Wczasy pod namiotem – z dala od pola namiotowego

Najlepsza toaleta turystyczna pozwala na omijanie niehigienicznych toalet publicznych i załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w wysokim, prawie domowym, komforcie. Warto dodać, że takie rozwiązanie może zaoszczędzić korzystającym wielu przykrych dolegliwości zdrowotnych.

Dobra toaleta turystyczna – dostępne rodzaje

Toaleta turystyczna typu wiadro

Najprostszym rodzajem toalety turystycznej jest toaleta kubełkowa. Wygląda dokładnie tak jak duże, pojemne wiadro, z tym że jego górna część jest zasłonięta deską toaletową. Jest to jedna z najbardziej mobilnych i prostych w obsłudze toalet. Dobra toaleta typu wiadro  jest na ogół lżejsza od innych produktów. Może to być przydatna funkcja jeśli planuje się aktywny wypoczynek i toaleta ma być często przenoszona z miejsca na miejsce. Jej prosta konstrukcja powoduje również wyjątkowo niską awaryjność. W tego typu toalecie przenośnej po prostu nie ma się co zepsuć.

Składana toaleta przenośna

To kolejny rodzaj toalety biwakowej. Można zaliczyć ją do bardziej ekonomicznych opcji. Na rynku istnieje wiele wzorów, które mimo że odbiegają od siebie wyglądem – są zbudowane w ten sam sposób. Dobra składana toaleta turystyczna jest wyposażona w siedzisko – deskę, wytrzymałą ramę i wnętrze z torbą na zanieczyszczenia. Jest to rodzaj bezzbiornikowej toalety turystycznej, która stanowi doskonała opcję kiedy nie posiada się dużej przestrzeni do przechowywania. Z łatwością zmieści się nawet do niewielkiego bagażnika samochodu. Minusem tego wyboru może być nieco gorsza stabilność. Niemniej jednak ten typ toalety doskonale spełnia swoją rolę i jest niezwykle prosty w obsłudze i czyszczeniu.

Rodzinne toalety turystyczne – o dużej objętości

Jeśli planuje się wakacje z rodziną lub podróżuje się w większej grupie, warto dopasować rodzaj toalety do ilości osób. Najlepsza toaleta kempingowa może mieć pojemność nawet 20 litrów! Taka objętość pozwala na swobodne korzystanie przez większą ilość osób, bez  martwienia się o częste opróżnianie zawartości.

Toaleta chemiczna

Ten rodzaj toalet turystycznych, z uwagi na konieczność używania specjalnych środków dezynfekujących, noszą miano „chemicznych”. Najlepsza toaleta chemiczna pozwala na swobodne spuszczenie wody znajdującej się w zamocowanym na górze zbiorniku. Następnie, nieczystości, które trafiły do zbiornika są sprawnie rozkładane dzięki specjalnym preparatom chemicznym. Niwelują one nieprzyjemny zapach i ograniczają szkodliwym bakteriom możliwość szybkiego rozwoju.

Niektóre dobre toalety turystyczne, funkcjonują bez udziału chemikaliów. Zamiast tego wykorzystują siłę ciśnienia powietrza do utrzymywania nieczystości w zwartej formie – co znacznie ułatwia ich późniejsze usunięcie. Te rodzaje toalet turystycznych, mimo wielu udogodnień i komfort korzystania najbardziej zbliżony do domowego – należą do cięższych i mniej mobilnych. Bardziej polecane są na działkę, do kampera i inne miejsce dłuższego pobytu.

Najlepsze toalety kempingowe – dodatkowe funkcje

Oprócz wyboru rodzaju toalety przenośnej, warto rozważyć również dodatkowe opcje, które mogą ułatwić korzystanie i obsługę. Producenci z branży wiedzą jak istotny jest komfort podczas chwil prywatności – niezależnie czy przebywa się w domu czy na łonie dzikiej przyrody. Aby jeszcze bardziej umilić sobie odpoczynek – można wziąć pod uwagę różne funkcje dodatkowe przenośnej toalety. Do takich extra dodatków należą:

 • Specjalny wskaźnik informujący o stanie zapełnienia zbiornika nieczystości
 • Pompka – tłoczkowa lub elektryczna
 • Zbiornik na wodę
 • Specjalne mocowania, które umożliwiają przymocowanie toalety do podłoża

Większość przenośnych toalet kempingowych ma podwójne uszczelnienie, które zapobiega przedostawaniu się zapachów z obszaru toalety. Mimo tego, że w większości przypadków solidne uszczelki są normą – warto zweryfikować ich ilość i jakość jeszcze przed zakupem.

Jak czyścić i utrzymywać w higienicznych warunkach toalety turystyczne?

Niektóre  najlepsze toalety turystyczne spłukiwane, mają zalecane określone środki czyszczące i  dezodoranty, które utrzymają toaletę w czystości przez dłuższy czas. Toaleta turystyczna na worki musi być opróżniana po każdym użyciu. Warto wziąć to pod uwagę wybierając miejsce na biwak i nie zapominać o zakazie zanieczyszczania środowiska. Dobrym rozwiązaniem jest wybór ekologicznych toreb biodegradowalnych i w razie konieczności – zakopanie ich głęboko pod ziemią. Zachowanie najwyższej higieny – niezależnie od miejsca swojego pobytu, to podstawa dla zdrowia i komfortu wczasowiczów.

Jaka toaleta turystyczna będzie najlepsza? To zależy od rodzaju wyjazdu i ilości osób w nim uczestniczących. Wybierając toalety na działkę można postawić na najlepszy, większy model chemiczny z dużym zbiornikiem na wodę i nieczystości. Fani aktywnego wypoczynku mogą wziąć pod uwagę bardzo proste modele na worki – szybkie do złożenia i opróżnienia.

Toaleta turystyczna - Ranking 2019

W poniższej tabli znajduje się aktualny ranking produktów w kategorii Toaleta turystyczna. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5Toaleta turystycznaProducentCena
1Thetford Toaleta Thetford Campa Potti Qube XGThetfordAktualna Cena
2Thetford Campa Potti Qube MG toaleta przenośna MGThetfordAktualna Cena
3Thetford Toaleta turystyczna przenośna EXCELLENCE 21L (8710315001204)ThetfordAktualna Cena
4Thetford Toaleta Thetford Campa Potti Qube XGL (92843)ThetfordAktualna Cena
5Thetford Porta Potti Excellence Marine toaleta przenośna z płytą montażową Excellence MarineThetfordAktualna Cena

Toaleta turystyczna - Opinie i komentarze

Dodaj komentarz