Trenażer rowerowy

Pasjonaci rowerów i zapaleni cykliści nie potrafią z pewnością wyobrazić sobie zimy lub okresu niesprzyjających warunków atmosferycznych bez dobrego trenażera rowerowego. Co więcej, okazuje się, że trenażer domowy, podłączony do roweru może być wyśmienitą alternatywą dla rowerów stacjonarnych, które najczęściej służą do utrzymania kondycji, poprawy sprawności po urazach i podczas procesu odchudzania. Rynek trenażerów rowerowych, przez wprowadzenie nowoczesnych urządzeń interaktywnych może powodować sporą dezorientację i zagubienie. Aby wyznaczyć ścieżkę do podjęcia świadomej decyzji dotyczącej potencjalnego zakupu trenażera rowerowego, warto wcześniej sprawdzić, jakie urządzenia są obecnie w ofercie, a także jakie ma się potrzeby i wymagania. Jaki trenażer do mieszkania będzie najlepszy?

Do czego służy trenażer rowerowy?

Stacjonarne trenażery rowerowe pozwalają korzystać z roweru, z którego korzysta się na co dzień, jako roweru treningowego. Większość profesjonalnych zawodników, którzy poważnie pochodzą do sportu, aby utrzymać swoją formę podczas okresów, w których aura nie sprzyja na jazdę na zewnątrz – wykorzystują trenażer rowerowy w domu. W standardowej wersji jest to dość proste urządzenie, które umożliwia podpięcie swojego ulubionego roweru i dodatkowo nie zabiera dużo miejsca. Trenażer umożliwia przeprowadzenie dobrego treningu kondycyjnego na rowerze – bez konieczności wychodzenia z domu. Dobry trenażer domowy to również doskonałe narzędzie podczas rehabilitacji i odchudzania.

Trenażer domowy – zalety korzystania

Używanie interaktywnego trenażera do wykonywania ukierunkowanych ćwiczeń interwałowych w określonych strefach mocy może szybko poprawić kondycję. Jeśli dobrze by się przyjrzeć przeciętnej jeździe na rowerze, na świeżym powietrzu, prawdopodobnie okaże się, że znaczna część całkowitego czasu jazdy spędzona jest na strefach aktywności fizycznej, które nie wywołują satysfakcjonującego efektu treningowego. W skrócie – nie są tak efektywne, jak jazda w domu z użyciem trenażera. Ukierunkowany trening wykonywany na trenażerze interaktywnym lub zwykłym, pozwala na maksymalizację efektów treningowych i daje dostęp do pełnej możliwości planowania treningu na rowerze. Najlepszy interaktywny trenażer rowerowy może „zmusić” osobę trenującą do jazdy z określoną, wcześniej zaprogramowaną mocą. Jeśli zwolni się tempo pedałowania, opór pedała wzrośnie, a jeśli się przyspieszy – zmaleje przy jednoczesnym utrzymaniu stałego poziomu mocy. Interaktywny trenażer rowerowy w połączeniu z aplikacjami takimi jak Zwift pozwala także konkurować z innymi zawodnikami w wirtualnym otoczeniu. Rywalizacja może być dobrym narzędziem motywującym, aby wydobyć trochę więcej ze swoich możliwości fizycznych – to główna zaleta wyboru urządzenia, jakim jest trenażer do Zwift.

Jaki trenażer rowerowy wybrać?

Do niedawna podstawowym rodzajem klasyfikacji trenażerów był rodzaj oporu zastosowany przez określone urządzenie. W ciągu ostatnich lat rynek trenażerów radykalnie się zmienił. Większość osób, które myśli poważnie o kolarstwie – stawia na interaktywny, najlepszy trenażer rowerowy z komputerem, który otwiera możliwości śledzenia swoich wyników i efektywności każdego treningu za pośrednictwem współpracujących z trenażerem aplikacji na urządzenia mobilne. Co zatem potrafi dobry, trenażer interaktywny?

  • Mierzy moc wyjściową w watach za pomocą miernika mocy
  • Zapewnia w pełni kontrolowany przez użytkownika opór
  • Posiada aplikację na smartfony i inne urządzenia mobilne, niezbędne do kontroli i kalibracji trenażera
  • Najlepszy trenażer jest kompatybilny z aplikacjami innych, znanych firm, takimi jak Zwift i Trainer Road
  • Łączy się przez Bluetooth Smart lub Bluetooth Low Energy (minimalizowanie pobieranej energii podczas przesyłania danych)

Dobry trenażer interaktywny w porównaniu ze standardowym modelem, ma wiele zalet. Warto jednak pamiętać, że przy wyborze warto kierować się własnymi potrzebami. Osoby, które jeżdżą „weekendowo” i pragną tylko zapewnić sobie dodatkową możliwość jazdy na rowerze zimą, mogą spokojnie wybrać tańszy model, bez dodatkowych, nowoczesnych opcji. W wypadku trenażera z komputerem, dzięki pobranym, kompatybilnym aplikacjom, można mieć wpływ na takie opcje treningu jak jazda pod górę lub wyścig, które odbywają się dzięki bardzo realistycznej symulacji wideo i modyfikacji nachylenia urządzenia.

Rodzaje trenażerów rowerowych

Na rynku dostępne są dwa rodzaje trenażerów, które można podzielić z uwagi na ich napęd. Wyróżnia się dwa napędy – bezpośredni i na koło. Sposób, w jaki rower przyczepia się do urządzenia, jest główną cechą wyróżniającą te produkty.

Trenażer rolkowy

Dobry trenażer rowerowy rolkowy, używa koła rowerowego do obracania bębna przymocowanego do zespołu oporowego. Rower jest przymocowany do trenażera na tylnej osi, a krzywka lub urządzenie napinające służy do dociskania gładkiego bębna do opony. Gdy opona się obraca, obraca się również bęben, który jest przymocowany do zespołu oporowego. Dwie główne zalety trenażerów tradycyjnych to przede wszystkim niższa cena i brak konieczności zdejmowania tylnego koła roweru, aby korzystać z urządzenia. Ten wybór ma również swoje wady. Do głównej, zalicza się mniej dokładny pomiar mocy. Warto również pamiętać, że dokonując takiego wyboru, trzeba się liczyć z częstszą potrzebą kalibracji. Trenażer powoduje również zużycie opon i nie zapewnia wszechstronności (w przypadku rowerów górskich i przełajowych).

Trenażer z napędem bezpośrednim

Trenażer domowy z napędem bezpośrednim zastępuje tylne koło roweru. W takim wypadku rama roweru jest montowana bezpośrednio do samego urządzenia, przy zdjętym tylnym kole. Łańcuch rowerowy jest następnie osadzony na kasecie, która jest trwale przymocowana do trenażera. Gdy kaseta i piasta trenażera obracają się, pas przenosi ruch na zespół oporu podpiętego urządzenia. Główną wadą trenażera z napędem bezpośrednim jest konieczność zdemontowania tylnego koła roweru, aby móc z niego korzystać. Takie urządzenia, choć dokładniejsze są również cięższe i znacznie droższe niż ich odpowiedniki z napędem na opony.

Trenażer rowerowy z napędem bezpośrednim ma jednak wiele zalet w porównaniu z modelami z napędem na opony. Najważniejszą jest dokładniejszy pomiar i większa stabilność. Zmniejszają w znacznym stopniu zużycie układu napędowego i opon oraz wymagają rzadszej kalibracji. Dodatkowo gwarantują większą wygodę i realniejsze odczucia jazdy (nawet jeśli odbywa się ona w zaciszu domowym). Głównym powodem takich odczuć są nieco większe koła zamachowe i brak zjawiska tarcia między oponami. Interaktywne trenażery rowerowe są również kompatybilne z dość pokaźną liczbą ram rowerowych. Oznacza to, że taki rodzaj może być z sukcesem stosowany w przypadku rowerów górskich i popularnych opon typu knobby.

Zwykły trenażer czy rower stacjonarny?

Proste modele trenażerów rowerowych to jednostki napędzane siłą opon. Jeśli nie zostaną sparowane z miernikiem mocy opartym na korbie lub piaście, podczas jazdy nie doświadczy się oporu kontrolowanego przez aplikację tak jak w przypadku interaktywnych modeli. Osoby, które zastanawiają się, czy wybrać rower stacjonarny, czy postawić na trenażer, powinny zastanowić się, w jaki sposób i w jakim natężeniu będą z niego korzystać. Dla osób, które celują w zapewnienie sobie zdrowej dawki ruchu w domu – poleca się bardziej rower stacjonarny. Pasjonaci wycieczek rowerowych i osoby, które dbają o kondycję i kochają sport na świeżym powietrzu – mogą celować w trenażer, który podepną pod swój rower. Jeśli planuje się trenować codziennie (w polskim klimacie przez co najmniej 4 miesiące w ciągu roku), najlepszym wyborem jest dobry interaktywny trenażer do Zwift, czyli kompatybilny z tą popularną aplikacją.

Trenażer a rower – czy rodzaj roweru ma znaczenie?

Wiele osób zastanawia się jaki trenażer rowerowy będzie najlepszy w przypadku roweru górskiego, szosowego, przełajowego itp. Jeśli planuje się używać tylko rower szosowy, trenażer z napędem na koło będzie świetną opcją. Jeśli planuje się używać roweru przełajowego lub roweru górskiego, powinno się rozważyć zakup trenażera z napędem bezpośrednim, czyli taki, przy którym trzeba zdemontować tylne koło. Czemu stosować taki podział? Popularne opony typy knobby „nie lubią się” z trenażerami z rolką pod koło (będą się bardzo zużywać, co zwiększa koszty korzystania z urządzenia). Przy zapoznawaniu się ze specyfikacją, aby wybrać najlepszy trenażer rowerowy, warto weryfikować parametry takie jak rozstaw osi i piast – niektóre trenażery mogą nie być z nimi kompatybilne. Osoby, które nie są pewne co do danych technicznych na temat swojego roweru, powinny przed zakupem zasięgnąć informacji bezpośrednio w sklepie lub u producenta roweru.

Zakup trenażera rowerowego to dość spore przedsięwzięcie. Najwyższej klasy interaktywne trenażery z napędem bezpośrednim są niesamowitymi narzędziami i mogą naprawdę zmienić wrażenia z jazdy w pomieszczeniach, zapewniając jednocześnie nieomal laboratoryjną analizę mocy. Dobry trenażer domowy z napędem na koło oferuje co prawda ten sam poziom rozrywki, ale może brakować mu dokładności i doskonałego wyczucia drogi — jest jednak zwykle prawie o połowę tańszy. Najprostsze modele trenażerów są doskonałym rozwiązaniem dla amatorów i osób szukających ciekawej alternatywy roweru stacjonarnego. Ostatecznie, niezależnie od tego, jaki trenażer rowerowy będzie przedmiotem zakupu – z pewnością przyniesie korzyści w odzyskaniu lub poprawie sprawności.

Trenażer rowerowy - Ranking 2019

W poniższej tabli znajduje się aktualny ranking produktów w kategorii Trenażer rowerowy. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5Trenażer rowerowyProducentCena
1WAHOO przystawka symulująca nachylenie KICKR CLIMBWAHOOAktualna Cena
Najlepsze zapytania:
  • cannondale kolarzówka
  • renking trenażerów
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 ocena, średnia: 5,00 na 5)

Trenażer rowerowy - Opinie i komentarze - (5)

Dodaj komentarz