Wieszak na rower

Coraz więcej osób decyduje się na przesiadkę z samochodu na rower. Taka zamiana ma wiele zalet. To szybki, ekonomiczny i ekologiczny środek transportu. Przy okazji również pozwala zadbać o kondycję. Producenci rowerów oferują coraz nowocześniejsze modele oraz przydatne gadżety, między innymi do przechowywania sprzętu. Podpowiadamy, jak wybrać dobry wieszak na rower.

Pewnie niejeden z Was podczas zakupu roweru zastanawiał się, w jaki sposób będzie go przechowywał. Jeśli zamierzamy trzymać sprzęt na dworze, warto zainwestować w specjalny stojak. Jeżeli jednak planujemy przechowywać rower w domu lub w garażu, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni wieszak na rower. Wybór jest całkiem spory, dlatego dokładnie przejrzeliśmy rynek i przygotowaliśmy krótki poradnik.

Wieszak na rower – zastosowanie

Wieszak na rower pozwala wygodnie przechowywać sprzęt i rozsądnie zagospodarować przestrzeń. Jest to bardzo praktyczne, a także stylowe rozwiązanie. W ofercie pojawia się coraz więcej desginerskich wieszaków, które mogą stać się ciekawą ozdobą mieszkania. Dobry wieszak na rower zagwarantuje nam bezpieczne przechowywanie jednośladu. Wybór tego typu produktów jest naprawdę bogaty i, bez wątpienia, każdy znajdzie rozwiązanie dostosowane do własnych potrzeb. Większość dostępnych w ofercie wieszaków i uchwytów umożliwia mocowanie roweru wewnątrz i na zewnątrz. Jeśli planujemy zastosować taki wieszak na zewnątrz, powinniśmy się upewnić, czy został wykonany z wytrzymałych materiałów – odpornych na działanie czynników zewnętrznych.

Większość producentów oferuje wieszaki ścienne, chociaż spotkamy także uchwyty umożliwiające podwieszenie roweru pod sufitem.

Jak wybrać dobry wieszak na rower?

Przed zakupem wieszaka rowerowego warto zastanowić się, czego od niego oczekujemy. Czy ma zapewnić jedynie bezpieczne przechowywanie jednośladu, czy też ma spełniać również funkcję estetyczną. Wybierając odpowiedni wieszak na rower zwróćmy uwagę na kilka szczegółów. Bardzo ważna jest między innymi nośność danego uchwytu. Trzeba ją dostosować do ciężaru naszego roweru. Odpowiednia konstrukcja wieszaka zadecyduje o sposobie ustawienia roweru. Część dostępnych na rynku haków i uchwytów wyposażona jest w dodatkowe funkcje, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale również podwyższają komfort przechowywania sprzętu. Warto wybrać wieszak, który ma ogumowany uchwyt. Takie rozwiązanie bowiem skutecznie zapobiega rysowaniu roweru. Dobry wieszak powinien być wyposażony w blokadę na tylne koło, zwłaszcza, jeśli zależy nam, by nie brudzić ścian. Niektóre wieszaki umożliwiają zamontowanie roweru w specjalnych szynach, co zwiększa bezpieczeństwo przechowywania jednośladu.Tego rodzaju produkty sprawdzą się przede wszystkim w garażu czy rowerowni. W mniejszych pomieszczeniach lepiej postawić na uchwyt, który trzyma rower za ramę.

Bez względu na to jaki wieszak na rower wybierzemy, powinien być on przede wszystkim wykonany z wytrzymałych materiałów, najlepiej z metalu odpornego na działanie czynników zewnętrznych. Zazwyczaj producenci oferują wieszaki ze stali, czasem dodatkowo ocynkowanej. W ofercie pojawiają się również solidne, drewniane wieszaki na rower.

Do montażu wieszaka potrzebne są długie śruby o sporej średnicy, aby zapewnić bezpieczne trzymanie roweru, bez ryzyka wyrwania uchwytu ze ściany pod ciężarem jednośladu. Śruby najczęściej znajdują się w zestawie z wieszakiem.

W ofercie znajdziemy wieszaki na rowery w rozmaitych kolorach oraz rozmiarach. Bez trudu można dobrać produkt do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Wieszak na rower na ścianę

Wieszak na rower umożliwiający powieszenie jednośladu na ścianie sprawdzi się zwłaszcza w dużych pomieszczeniach, sklepach rowerowych, rowerowniach czy w przestronnym garażu.

Wieszak na rower sufitowy

W niewielkich pomieszczeniach oraz mieszkaniach sprawdzą się przede wszystkim wieszaki na rower montowane pod sufitem – umieszczane na solidnych hakach wysoko nad ziemią. Są one wyposażone w specjalny mechanizm umożliwiający opuszczenie wieszaka. W takim wypadku rower wieszamy za koła lub za ramę.

Wieszak na rower „poziomy”

Poziomy wieszak na rower umożliwia podwieszenie sprzętu poziomo, równolegle do ściany. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce. Większość tego typu wieszaków trzyma rower za ramę. Niektóre wyposażone są w specjalny hak na pedał roweru.

Wieszak na rower „pionowy”

Tego typu wieszak umożliwia powieszenie roweru prostopadle do ściany. W tym wypadku sprzęt wieszamy za koło, dzięki czemu rower wygląda jakby stał na ścianie. Tego typu produkt wyposażony jest zazwyczaj w specjalne podkładki pod koła, która zapobiegają brudzeniu ściany.

Wieszak na dwa rowery

Producenci prześcigają się w tworzeniu rozmaitych gadżetów, które ułatwiłyby przechowywanie jednośladów. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład wieszak na dwa rowery. W ofercie znajdziemy również uchwyty umożliwiające umocowanie trzech czy czterech rowerów. Mają one znacznie większą nośność i pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Sprawdzą się nie tylko w pomieszczeniach komercyjnych. Dedykowane są również kilkuosobowym rodzinom.

Wieszak na rower do garażu czy do mieszkania?

Wieszak na rower powinniśmy dostosować do miejsca, w którym będziemy go przechowywać. W garażu sprawdzi się tradycyjny, wytrzymały uchwyt, którego główną rolą jest bezpieczne utrzymanie jednośladu. W mieszkaniu warto postawić na ciekawe stylistycznie rozwiązanie. W ofercie znajdziemy sporo uchwytów, które będą niebanalną ozdobą pomieszczenia.

Drewniany wieszak na rower

Część producentów oferuje stylowe, drewniane wieszaki na rower wykonane z wytrzymałego, solidnego, litego drewna. Dobrej jakości drewniane wieszaki mogą utrzymać rower o wadze do 20 kilogramów. Są one jednak przeznaczone wyłącznie do przechowywania roweru w pomieszczeniu, nie są bowiem odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Ile kosztuje dobry wieszak na rower?

Ceny wieszaków na rower są bardzo różnorodne. Wiele zależy od producenta oraz rodzaju uchwytu. Najprostsze urządzenia kupimy już za kilka czy kilkanaście złotych. Jeśli jednak zależy nam na bardziej zaawansowanym i solidnym uchwycie musimy nieco głębiej sięgnąć do portfela. Za dobry wieszak na rower zapłacimy w granicach 50-100 złotych, chociaż na rynku znajdziemy również wieszaki warte kilkaset złotych.

Wieszak na rower – Ranking

Warto przeklikać ranking najlepszych wieszaków rowerowych. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Dodaj komentarz