Wykrywacz metali - Ranking i opinie

Wykrywacze metali cieszą się sporą popularnością, ponieważ dzięki nim można znaleźć nie tylko cenne fanty, ale przede wszystkim pasjonujące hobby. Jednak ani jednego, ani drugiego znaleźć się nie da, jeśli wykrywacz nie będzie dobrany odpowiednio do potrzeb użytkownika.

Czy jest potrzene pozwolenie na wykrywacz metali?

Przed przejściem do poszukiwania najlepszego wykrywacz metalu, warto pochylić się nad przepisami, które będą regulowały jego użycie. Te są jednak dość nieprecyzyjne, co często prowadzi do nieporozumień.

 • Pozwolenie na wykrywacz metali nie jest wymagane. Każdy może kupić sobie mały ręczny albo duży, profesjonalny wykrywacz metali o dowolnej mocy. To, co może być problematyczne, to jego użycie. Może, ale też nie musi.
 • Żeby poszukiwać zabytków, czyli przedmiotów o dużej wartości kulturowej, potrzebne jest pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jego uzyskanie jest nie dość, że płatne, to jeszcze wymaga przedłożenia mnóstwa dokumentów.
 • Pojęcie zabytku jest również nieprecyzyjne, ale wiadomo, że zgubiona biżuteria czy monety pod nie nie podpadają, więc ich poszukiwanie zgłoszenia ani pozwolenia nie wymaga.
 • To oznacza, że w miejscach, w których jest dużo ludzi – na przykład na plaży czy na leśnym parkingu – można poszukiwania prowadzić z założeniem, że nie szuka się niczego, co by mogło być zabytkiem.
 • Poszukiwacza nadal będą obowiązywały inne przepisy, na przykład dotyczące niszczenia środowiska, więc odpowiedzialność w tym zakresie będzie nader wskazana.

Jaki najlepszy wykrywacz metali kupić? Przegląd parametrów funkcjonalnych

Nie istnieje jeden model ani nawet jedna grupa modeli, które można by było uznać za idealne dla wszystkich. Mały ręczny wykrywacz metali może być bardziej przydatny od mocnego, jeśli poszukiwania mają trwać długo i na niewielkiej głębokości. Nie zawsze też im droższy wykrywacz metalu, tym lepsze efekty poszukiwań, dlatego warto skupić się na kilku ważnych parametrach funkcjonalnych.

Wiele z nich będzie zależało od kilku czynników technicznych, a ponieważ zagadnienia związane z fizyką wykrywania metalu nie dla wszystkich są oczywiste, warto sprawę uprościć, bazując na bardziej opisowych kryteriach.

Typ wykrywacza

Dziś w użyciu są tak naprawdę dwa rodzaje wykrywaczy metalu. Podstawowe, czyli impulsowe, generują silne pole magnetyczne, ale mają ograniczone możliwości dyskryminacji materiałów i należy nimi operować raczej wolno. Z kolei wykrywacz metalu ze zbalansowaną cewką odbiorczą może skutecznie różnicować materiały, pobiera często mniej prądu, ale w niektórych konfiguracjach po prostu będzie miał bardziej ograniczony zasięg. Wyróżnia się jeszcze wykrywacze dudnieniowe, ale dziś są one niemal nieużywane.

Typ wykrywanych metali

Większość dostępnych na rynku wykrywaczy metali jest dość uniwersalna i od strony technicznej pozwalają one na wykrywanie wielu różnych stopów. Są jednak i takie wykrywacze, które konstrukcyjnie są już przystosowane na przykład do poszukiwań metali szlachetnych. Z punktu widzenia użytkownika-amatora, rozsądnym rozwiązaniem jest na wybór modelu uniwersalnego, ale pozwalającego na różnicowanie znalezisk. W teorii proste wykrywacze z analogowymi panelami mogą być wykorzystane do dyskryminacji metali, ale do tego potrzebna jest już spora wiedza, więc panele elektroniczne z dyskryminacją automatyczną będą zwykle prostsze w obsłudze.

Czułość

Czułość ma w założeniu opisywać wielkość znajdowanych przedmiotów. Ta jest wprost proporcjonalna do długości fali, a więc odwrotności częstotliwości. Im krótsza fala, tym mniejsze elementy pozwoli znaleźć, im dłuższa, tym większy musi być obiekt, żeby powstały zjawiska indukcyjne. Wiele współczesnych wykrywaczy dokonuje automatycznych analiz i na podstawie parametrów pracy i charakterystyki zwróconego sygnału mogą one wskazać dokładną lokalizację lub głębokość, jednak w prostych modelach będzie to zawsze jedynie przybliżenie. Warto jednak podkreślić, że nie dla wszystkich najlepszy wykrywacz metalu to będzie model pozwalający znajdować drobiazgi – niektórzy poszukiwacze wolą skupić się na przedmiotach kilkucentymetrowych lub większych.

Głębokość wykrywania

Ta jest zależna od mocy urządzenia, co jednak często oznacza też, że w celu przeprowadzenia głębszej detekcji, trzeba pobrać więcej energii. Z punktu widzenia użytkownika korzystne może więc być, aby detektor metalu pozwalał na ograniczenie głębokości wykrywania, szczególnie jeśli na przykład nie dysponuje się w danej chwili narzędziami pozwalającymi na poszukiwania fizyczne na głębokości 70-100 cm. Znów – wybrane modele, nawet te z półki budżetowej – mogą, pracując z dużą mocą, oszacować przedział głębokości, na jakiej się dany przedmiot znajduje.

Ergonomia

Na ergonomię składać się będą trzy elementy: masa, rozmiar i ergonomia samego panelu. Waga – im niższa, tym lepiej, ale przy małej masie często siłą rzeczy ograniczone będą też możliwości. Wielkość ma znaczenie, bo wpływa na wygodę obsługi, a jeśli chodzi o gadżet dla dzieci, to tym bardziej powinien to być mały wykrywacz metali. Panele są dziś w większości wykrywaczy cyfrowe, a nie analogowe, a zatem języczkiem u wagi będzie ich czytelność, liczba i charakter prezentowanych informacji czy sposób przełączania trybów wyświetlacza. Jeśli dane urządzenie oferuje funkcje dyskryminacji, określania głębokości lub podobne, to na panelu znajdą się też przyciski pozwalające kontrolować ich stan. Uchwyty i ewentualnie także pasy wykrywacza powinny być wygodne i nieuwierające.

Czas pracy na baterii

Spora część wykrywaczy metalu dostępnych na rynku pracuje na bateriach wymiennych: czy to 9V, czy pakietach 4xAA, co oznacza, że można je w miarę potrzeby wymienić w czasie pracy. Jednak nawet przy tym zastrzeżeniu oczywiste jest, że dłuższa praca na bateriach będzie zawsze zaletą. Nawet podstawowe modele osiągają mniej więcej 8-10 godzin, jednak należy pamiętać, że ta wartość będzie bardzo mocno zależała od trybu pracy urządzenia i funkcji dodatkowych.

Ile kosztuje najlepszy wykrywacz metali?

Na to pytanie nie może być jednej odpowiedzi. Najprostsze wykrywacze metali będą kosztowały poniżej 500 zł. Nawet te modele będą z pewną dokładnością mogły dokonywać dyskryminacji, będą w miarę lekkie i wygodne, powinny też mieć wymienną, wodoodporną cewkę. Nie zawsze są jednak szczególnie dokładne, a zdarza się też, że ich ergonomia nie jest dopracowana. W przypadku części modeli z półki budżetowej należy też brać pod uwagę relatywnie wysoką awaryjność, co może oznaczać dość duże koszty związane na przykład z wymianami cewek.

Za około 1000-1500 złotych można kupić wykrywacz metali należący do umownej klasy średniej. Będzie działał poprawnie, nie będzie ciężki, a duża, wydajna cewka powinna pozwolić na trafną dyskryminację i wykrywanie metali na większej głębokości. Nie będzie to jednak najczęściej profesjonalny wykrywacz metali, ponieważ większość wskazań będzie podawana w zakresach, co amatorom nie powinno przeszkadzać, ale profesjonalistom nieco utrudni szybkie wydobywanie przedmiotów. Modele z tego przedziału często są proponowane jako najlepszy wykrywacz metali dla początkujących: wciąż relatywnie tani, ale pozbawiony już irytujących wad charakterystycznych dla niektórych tańszych modeli.

Profesjonalny wykrywacz metali z wieloma trybami pracy, szczegółową dyskryminacją, wbudowanym akumulatorem na 12 godzin, łącznością bluetooth, zasięgiem do 3 metrów i 25 poziomami czułości to wydatek przekraczający 4 tysiące złotych. Przy trudnych poszukiwaniach taki sprzęt daje zdecydowanie większe możliwości, jednak dla wielu amatorów może okazać się zbędny.

Warto też pamiętać o tym, że dla większego komfortu do wykrywacza dokupuje się dodatkowe akcesoria: słuchawki, plecaki, sitka czy łopatki. Tutaj też zawsze dostępne są opcje budżetowe, pośrednie i profesjonalne, ale w każdym przypadku trzeba zarezerwować na ich zakup pewną część budżetu.

Czy warto dopłacać za markę?

Lista firm, które produkują wykrywacze metalu – czy to pełnowymiarowe, czy mini wykrywacze – jest w miarę krótka i dominują na niej dość niszowe firmy kojarzone z aktywnościami outdoorowymi. W segmencie budżetowym działa tylko parę marek, które nie zawsze cieszą się doskonałymi opiniami. Tak naprawdę więc trudno mówić o dopłacaniu za markę – już na średniej półce zostaje do wyboru 3-4 graczy a ich wykrywacze są dość podobne. To, co je różni, to pewne rozwiązania estetyczne czy ergonomiczne, które będą miały znaczenie przede wszystkim dla osób, które już się z nimi obyły. Dla poszukiwaczy szukających swojego pierwszego wykrywacza metalu będzie to zwykle sprawa drugorzędna.

Tym, co przemawia za wyborem wykrywacza specjalistycznego, jest łatwość dokupienia części zamiennych lub akcesoriów. Nawet jeśli będą one dedykowane, to można mieć pewność, że uda się je znaleźć, co nie jest oczywistością w przypadku tańszych marek.

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentRodzajPrzeznaczenieDyskryminacjaWagaStrojenieWyświetlaczTryb PinPointWodoodpornośćCzęstotliwośćZasięg wykrywaniaKlasyfikacja ochronnaRóżnicowanie obiektów
1 Maclean Wykrywacz Metali Maclean Energy MCE. Zasięg wykrywania w głąb do ok. 120 cm Maclean Wykrywacz Metali Maclean Energy MCE. Zasięg wykrywania w głąb do ok. 120 cm
4 opinie
MacleanWykrywacz metalimonet, złototak1,8RęczneNienietakn/an/an/an/a
2 Garrett Wykrywacz metali Ace 250 dla początkujących Garrett Wykrywacz metali Ace 250 dla początkujących
1 opinia
GarrettWykrywacz metalin/an/an/an/an/an/an/an/an/an/an/a
3 Garrett Wykrywacz metali AT Gold do wykrywania złota Garrett Wykrywacz metali AT Gold do wykrywania złota
1 opinia
GarrettWykrywacz metalin/an/an/an/an/an/an/an/an/an/an/a
4 Steinberg Systems Steinberg Systems Wykrywacz metali - 100 cm / 16 cm - 19 cm SBS-MD-16 SBS-MD-16 Steinberg Systems Steinberg Systems Wykrywacz metali - 100 cm / 16 cm - 19 cm SBS-MD-16 SBS-MD-16
1 opinia
Steinberg SystemsWykrywacz metaliAll Metal, biżuterii, monet, monetyn/a0,9n/aLCDn/an/a6,5 kHz100 cm, 16 cmn/an/a
5 Nokta Makro Ręczny wykrywacz metali Nokta Makro Pointer (10000110) 10000110 Nokta Makro Ręczny wykrywacz metali Nokta Makro Pointer (10000110) 10000110
1 opinia
Nokta MakroRęczny wykrywacz metaliuniwersalnenie0,235n/an/ataktak11,5 kHzn/aIP67nie
6 Metals Detectors Co. Wykrywacz Metali Tracker. Zasięg wykrywania w głąb do ok. 150 cm Metals Detectors Co. Wykrywacz Metali Tracker. Zasięg wykrywania w głąb do ok. 150 cm
1 opinia
Wykrywacz metaliAll Metal, monet, złototakn/an/an/an/an/an/an/an/an/a
7 Steinberg Systems Wykrywacz metali - 100 cm - wodoodporny SBS-MD-8 SBS-MD-8 Steinberg Systems Wykrywacz metali - 100 cm - wodoodporny SBS-MD-8 SBS-MD-8
1 opinia
Steinberg SystemsWykrywacz metaliAll Metal, biżuterii, monetn/a0,95n/an/an/atak7-8 kHz100 cm - duże obiekty15 cm - małe obiekty, monetyn/an/a
8 Garrett Wykrywacz metali Ace 400i z częstotliwością pracy 10kHz Garrett Wykrywacz metali Ace 400i z częstotliwością pracy 10kHz
1 opinia
GarrettWykrywacz metalin/an/an/an/an/an/an/an/an/an/an/a
9 Maclean Wykrywacz Metali MCE120 Pointer wodoodporny Maclean Wykrywacz Metali MCE120 Pointer wodoodporny
1 opinia
MacleanWykrywacz metalin/an/a0,22n/an/an/an/an/an/an/an/a
10 Maclean Ręczny Wykrywacz Metali MCE101 Maclean Ręczny Wykrywacz Metali MCE101
1 opinia
MacleanRęczny wykrywacz metalin/an/an/an/an/an/an/an/an/an/an/a
11 Steinberg Systems Wykrywacz metali - 200 cm - wodoodporny - PINPOINT SBS-MD-1 SBS-MD-1 Steinberg Systems Wykrywacz metali - 200 cm - wodoodporny - PINPOINT SBS-MD-1 SBS-MD-1
1 opinia
Steinberg SystemsWykrywacz metaliAll Metal, biżuterii, monetn/a0,95n/an/an/atak6,5-6,8 kHz200 cmn/an/a
12 Steinberg Systems SBS-MD-9 Wykrywacz Metali 150CM Pinpoint Steinberg Systems SBS-MD-9 Wykrywacz Metali 150CM Pinpoint
1 opinia
Steinberg SystemsWykrywacz metaliAll Metal, biżuterii, monetn/a1,0n/an/an/an/a6,5 kHz150 cm - duże obiekty18 cm - małe obiekty, monetyn/an/a
13 Maclean Gadżet Maclean Wykrywacz Metali z dyskryminatorem Energy MCE993 Shooter MCE993 Maclean Gadżet Maclean Wykrywacz Metali z dyskryminatorem Energy MCE993 Shooter MCE993
1 opinia
MacleanWykrywacz metalimonety, relikty, złototak1,87n/aLCDn/atakn/an/an/an/a
14 Steinberg Systems Wykrywacz metali - 200 cm - wodoodporny SBS-MD-2 SBS-MD-2 Steinberg Systems Wykrywacz metali - 200 cm - wodoodporny SBS-MD-2 SBS-MD-2
1 opinia
Steinberg SystemsWykrywacz metaliAll Metal, biżuterii, monetn/a1,54n/an/an/atak6,5-6,8 kHz200 cmn/an/a
15 Steinberg Systems Wykrywacz metali - 10 cm - pasek SBS-MD-7 SBS-MD-7 Steinberg Systems Wykrywacz metali - 10 cm - pasek SBS-MD-7 SBS-MD-7
1 opinia
Steinberg SystemsWykrywacz metalibiżuterii, monetn/a0,27n/an/an/an/a19,8 - 24,2 Hz10 cmn/an/a
16 Nokta Makro Nożołopatka Nokta Premium Digger do wykopywania znalezisk Nokta Makro Nożołopatka Nokta Premium Digger do wykopywania znalezisk
1 opinia
n/an/an/a0,396n/an/an/an/an/an/an/an/a
17 Cobra Tector Wykrywacz metalu detektor metali Cobra Tector CT-1062 Cobra Tector Wykrywacz metalu detektor metali Cobra Tector CT-1062
1 opinia
Wykrywacz metalin/an/an/an/an/an/an/an/an/an/an/a
18 FISHER Wykrywacz metali Fisher F19 10 DD 040-030 FISHER Wykrywacz metali Fisher F19 10 DD 040-030
1 opinia
Fisher PriceWykrywacz metalin/an/an/an/an/an/an/an/an/an/an/a
19 Wykrywacz metalu detektor metali Cobra Tector CT-1061 CT-1061 Wykrywacz metalu detektor metali Cobra Tector CT-1061 CT-1061
1 opinia
Wykrywacz metalun/an/an/an/an/an/an/an/an/an/an/a
20 Kraft&dele Ręczny wykrywacz metali Kraft&Dele GP-Pointer KD10404 Kraft&dele Ręczny wykrywacz metali Kraft&Dele GP-Pointer KD10404
1 opinia
KRAFT&DELERęczny wykrywacz metalin/an/an/an/an/an/an/an/an/an/an/a

Najlepsze produkty: Wykrywacz metali

1. Maclean Wykrywacz Metali Maclean Energy MCE. Zasięg wykrywania w głąb do ok. 120 cm

Maclean Wykrywacz Metali Maclean Energy MCE. Zasięg wykrywania w głąb do ok. 120 cm

Wykrywacz Metali Maclean Energy MCE.

Zasięg wykrywania w głąb do ok. 120cm. Doskonały do poszukiwań: militariów, monet, skarbów, złota itd.


Posiada m.in. możliwość dyskryminacji - zdolności polegającej na rozróżnianiu rodzajów metali, co decyduje o tym, czy wykrywacz będzie mógł rozróżnić rodzaje stopów żelaza od metali nieżelaznych.


Funkcja dyskryminacji pozwala również na nie kopanie niepotrzebnych rzeczy. Znalezisko sygnalizowane jest sygnałem dźwiękowym i wychylającą się
wskazówką.


Wyk...

Opinie:

Wygląda przyzwoicie za tę cenę, czas pokaże prawdę o produkcie.
tokarz321
dla poczatkujacych bardzo dobry
poul28

Dane techniczne:

RodzajWykrywacz metali
Przeznaczeniemonet, złoto
Dyskryminacjatak
Waga1,8
StrojenieRęczne
WyświetlaczNie
Tryb PinPointnie
Wodoodpornośćtak

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
sferis.pl

Ilość opinii:
3087
MACLEAN WYKRYWACZ METALI MCE952 - DARMOWY PACZKOMAT OD 799zł
Sklep "Mikaj"

Wykrywacz Metali z dyskryminator. MCE952
remedial.sklep.pl

Ilość opinii:
5
Wykrywacz metali z dyskryminatorem MCE952
Empik.com

Wykrywacz metali MACLEAN MCE952
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
Wykrywacz metalu z dyskryminacją Maclean MCE952


2. Garrett Wykrywacz metali Ace 250 dla początkujących

Garrett Wykrywacz metali Ace 250 dla początkujących

CECHY:

 • solidna i wytrzymała konstrukcja
 • 5 różnych trybów pracy
 • identyfikacja tonalna
 • osiem stopni czułości
 • amerykańska produkcja

Dane techniczne:

RodzajWykrywacz metali

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
_SpyOptic.pl

Wykrywacz metali Garrett Ace 250 dla początkujących


3. Garrett Wykrywacz metali AT Gold do wykrywania złota

Garrett Wykrywacz metali AT Gold do wykrywania złota

CECHY:

 • solidna i wytrzymała konstrukcja
 • wykrywacze dla poszukiwaczy złota
 • funkcja "włącz i szukaj"
 • osiem stopni czułości
 • amerykańska produkcja

Dane techniczne:

RodzajWykrywacz metali

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
_SpyOptic.pl

Wykrywacz metali Garrett AT Gold do wykrywania złota


Najtańsze produkty: Wykrywacz metali

1. Kraft&dele Ręczny wykrywacz metali Kraft&Dele GP-Pointer KD10404

Kraft&dele Ręczny wykrywacz metali Kraft&Dele GP-Pointer KD10404
Ręczny wykrywacz metali polskiej marki Kraft&Dele. Pozwala na precyzyjne namierzanie przedmiotów metalowych (żelaznych i nieżelaznych). Wykrywacz jest lekki i łatwy w użyciu. Wyposażono go w funkcję skanowania bocznego. Zaletą jest także biała dioda LED.

Dane techniczne:

RodzajRęczny wykrywacz metali

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Allegro

Ręczny wykrywacz metali Kraft&Dele GP-Pointer
Allegro

Ręczny wykrywacz metali Kraft&Dele GP-Pointer


2. Maclean Ręczny Wykrywacz Metali MCE101

Maclean Ręczny Wykrywacz Metali MCE101
Wykrywacz metali MCE101 jest małym, ręcznym wykrywaczem, głównie używanym do zwyczajnego poszukiwania lub w kontroli bezpieczeństwa. Zapewnia alarm dźwiękowy i wizualny (lub tylko wizualny),kiedy zostaje wykryty metal.

Doskonały, ręczny wykrywacz metali Maclean MCE101

Specyfikacja:
regulacja czułości
sygnalizacja dźwiękowa/LED
sygnalizacja zużycia baterii
zasilanie bateryjne 1x9V (6LR61)
pobór prądu: 8mA (min.), 60mA (max.

Dane techniczne:

RodzajRęczny wykrywacz metali

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Ręczny wykrywacz metali MCE101


3. Steinberg Systems Wykrywacz metali - 10 cm - pasek SBS-MD-7 SBS-MD-7

Steinberg Systems Wykrywacz metali - 10 cm - pasek SBS-MD-7 SBS-MD-7

Numer producenta: Steinberg Systems 10030310
Ręczny wykrywacz metali SBS-MD-7 pozwoli na znajdowanie takich przedmiotów jak monety czy biżuteria. Detektor sprawdzi się również w ustalaniu przebiegu przewodów elektrycznych w ścianach oraz podłogach. Precyzyjna cewka poszukiwawcza jest w stanie wykrywać przedmioty znajdujące się na głębokości do 10 cm.
Urządzenie wykorzystuje sygnalizację LED, która mruga szybciej w miarę zbliżania się do metalowego elementu. Sygnał dźwiękowy i wibracje również...


Dane techniczne:

RodzajWykrywacz metali
Przeznaczeniebiżuterii, monet
Częstotliwość19,8 - 24,2 Hz
Waga0,27
Zasięg wykrywania10 cm

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
expondo.pl

Steinberg Systems Wykrywacz metali - 10 cm - pasek SBS-MD-7 - 3 LATA GWARANCJI/DARMOWA WYSYŁKA
Empik.com

Wykrywacz detektor metalu kieszonkowy zasięg 10 cm + Pasek SBS-MD-7
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
Wykrywacz detektor metalu kieszonkowy zasięg 10 cm + Pasek SBS-MD-7


Porównanie TOP 3

Maclean Wykrywacz Metali Maclean Energy MCE. Zasięg wykrywania w głąb do ok. 120 cm Maclean Wykrywacz Metali Maclean Energy MCE. Zasięg wykrywania w głąb do ok. 120 cm Garrett Wykrywacz metali Ace 250 dla początkujących Garrett Wykrywacz metali Ace 250 dla początkujących Garrett Wykrywacz metali AT Gold do wykrywania złota Garrett Wykrywacz metali AT Gold do wykrywania złota
Cena
ProducentMacleanGarrettGarrett
RodzajWykrywacz metaliWykrywacz metaliWykrywacz metali
Przeznaczeniemonet, złoton/an/a
Dyskryminacjatakn/an/a
Waga1,8n/an/a
StrojenieRęcznen/an/a
WyświetlaczNien/an/a
Tryb PinPointnien/an/a
Wodoodpornośćtakn/an/a

Wykrywacz metali - Opinie i komentarze (2)

Reply