Przygotowania do profesjonalnej wyprawy górskiej często trwają miesiącami. Do wycieczki amatorskiej też warto się dobrze przygotować, tak by w górach nic nie mogło nas zaskoczyć. Najlepiej stworzyć listę niezbędnych rzeczy, a na pierwszym miejscu wpisać: zegarek górski. Dlaczego? Wiele marek oferuje dziś specjalne zegarki na wyprawę wyposażone w szereg praktycznych funkcji. Umożliwiają kontrolowanie zarówno zewnętrznego otoczenia jak i stanu swojego organizmu, co nie rzadko jest kluczem do udanej wędrówki. Najpopularniejsze zegarki w teren pochodzą z typowo outdoorowych serii Timex Expedition IQ Adventure oraz Casio ProTrek.
Zegarek w górskim stylu
Te pierwsze utrzymane są w prawdziwie amerykańskim stylu. Masywne, stalowe, niekiedy celowo postarzane koperty i mocne skórzane paski to połączenie militarnego wzornictwa z retro designem. Kolorystyka zegarków natomiast z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom natury. Mamy tu całą paletę brązów, beżów i zieleni, które świetnie korespondują z przeznaczeniem zegarka. Jednak to nie one czynią zegarek doskonałym kompanem nawet tych najbardziej odważnych wypraw. Głównym atutem analogowych zegarków oferowanych w ramach kolekcji Timex IQ Adventure są ich zaawansowane funkcje, jakie zazwyczaj spotyka się tylko w modelach cyfrowych. Marce zależało na podobnej funkcjonalności przy zachowaniu klasycznego wyglądu. Wprowadziła więc unikatowe rozwiązanie, które przełożyło się na doskonałą stylistykę połączoną z praktycznym użytkowaniem.
Analogowy zegarek outdoorowy
Wszystkie zegarki wyposażone są w wodoszczelność na poziomie 100 ATM. Nie straszny będzie im więc deszcz. Można też śmiało zaczerpnąć wody ze strumienia. IQ Adventure to zegarki z kompasem. Kierunki świata wybito na kopercie, a wskazuje je specjalna wskazówka połączona z wbudowanym sensorem pola magnetycznego ziemi. Modele takie jak Timex T2N721 czy Timex T2P141 wyposażone są też w termometr, dzięki któremu zmierzymy nie tylko temperaturę powietrza, ale i wody. Co ciekawe, tutaj również mamy do czynienia z analogowym wskazaniem, a skalę termometru wkomponowano na tarczy zegarka w formie półokręgu. Seria kierowana jest niestety wyłącznie do mężczyzn. Koperty mają standardowy męski wymiar. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby uznać je jako zegarki damskie. Wiele kobiet o silnym charakterze i zapale podróżnika z pewnością skusiłoby się na taki model zegarka. Za to niezwykłe połączenie tradycji z nowoczesnością zapłacimy w granicach 500 zł (dostępne w autoryzowanym sklepie Zegarek.net w kategorii: zegarki Timex).
Cyfrowy zegarek górski dla wymagających
Inną bardzo popularną serią są zegarki Casio ProTrek. Są to zaawansowane technologicznie zegarki cyfrowe dla bardziej wprawionych wędrowców. Przydadzą się na przykład podczas wspinaczki skałkowej, ponieważ wyposażone są między innymi w wysokościomierz. Podobnie jak w seriach Timex nie zabrakło kompasu i termometru, a dodatkowe funkcje jak barometr pozwalają na zwiększona kontrolę warunków pogodowych. W górach ma to ogromne znaczenie przy podejmowaniu właściwych decyzji o dalszej wędrówce. Wśród zegarków ProTrek można znaleźć modele z panelem słonecznym. Pobierają one energię ze światła słonecznego, dzięki czemu nie ma potrzeby ich nakręcania czy wymiany baterii. Modele ProTrek są ponadto bardzo wytrzymałe, więc prawdopodobieństwo, że zegarek kiedykolwiek nas zawiedzie jest znikome. Za spokój górskiego ducha trzeba jednak zapłacić i to niewiele mniej jak 2.000 złotych. W tej samej serii znajdziemy jednak zegarki już od 700 złotych.
Wyspecjalizowane zegarki dla sportowców
Istnieją zegarki, które mogą pełnić pewnego rodzaju pamiętnik górskich wypraw, sportowych osiągnięć i postępów. Znajdziemy je w seriach Suunto Trening, Suunto Outdoor i Suunto Ambit. Umożliwiają one absolutną personalizację treningu, jego planowanie, kontrolę i ocenę. Zegarki zbierają dane, które można przesyłać na komputer, a następnie poddać analizie, nakreślić plany na przyszłość, czy też pochwalić się swoimi postępami w Internecie. Zegarki Suunto wyposażone są w szereg funkcji dla wytrwałych wędrowców. Należy do nich między innymi system GPS, który z pewnością sprawdzi się w warunkach górskich. W niektórych modelach oprócz standardowych wskaźników pogodowych zastosowano też alarm burzowy. Zegarek, który ostrzega przed burzą? Świetna sprawa! Choć ma jednak swoją cenę – tego typu zegarki specjalistyczne to koszt powyżej 1.000 złotych.
Duży plus to możliwość zakupienia dodatkowych urządzeń tego samego producenta, które w łatwy sposób zsynchronizujemy z zegarkiem, a należą do nich między innymi wygodny pas do pomiaru tętna i urządzenie Suunto Movestick Mini, które umożliwia publikowanie danych w ciekawym serwisie Movescount.com. Łączy on ludzi aktywnych sportowo: piechurów, biegaczy, pływaków, rowerzystów, a nawet kajakarzy i paralotniarzy. Zegarki Suunto dedykowane dla kobiet i mężczyzn wyposażone są w test kondycji, licznik spalonych kalorii, czy automatyczny program treningowy. Potrafi też skutecznie zmotywować, dzięki specjalnym komunikatom. Największym minusem jest ich niska wodoszczelność – w większości zegarków to zaledwie 30 ATM. Coś za coś. Choć nie przeszkadza to wcale profesjonalnym sportowcom.

Zegarki zaawansowane Garmin Forerunner 255 Music Czarny
➾Szczegóły TOP1: Garmin Forerunner 255 Music CzarnyPrzed zakupem zegarka warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, z których funkcji na pewno skorzystamy, a bez których możemy się obejść. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów. Jeśli zegarek górski planujemy natomiast wykorzystać również w codziennych stylizacjach – większą uwagę należy przyłożyć do jego wyglądu. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku analogowe modele, np. ze wspomnianej serii Timex Expedition.
Muszę przyznać, że zegarki z serii Timex Expedition IQ Adventure mają naprawdę stylowy design! Jestem fanem militarnego klimatu i te masywne koperty oraz skórzane paski na pewno przyciągają wzrok. Podoba mi się też cała ta stonowana paleta brązów i zieleni – idealna na wyprawy w teren. Dodatkowo, kompas i wodoszczelność na poziomie 100 ATM to świetne funkcje dla górskich przygód. Jedyną wadą może być waga, ale przy takiej funkcjonalności można to chyba wybaczyć 😉.
Jestem osobą bardzo aktywną. Każdy wolny weekend spędzam w górach, pracuję na siłowni i biegam w wolnym czasie. Potrzebowałam jakiegoś super zegarka, z dobrą baterią, który będzie zaskakiwał mnie swoimi funkcjami. U koleżanki w pracy zobaczyłam mega zegarek i powiedziałam sobie, że muszę go mieć. Mówię tutaj o Suunto 3. Bardzo odpowiada mi wygląd tego zegarka, jest minimalistyczny, ma fajną bransoletkę. Podoba mi się, że pomaga w utrzymywaniu równowagi między aktywnością a odpoczynkiem. Można nawet w nim pływać. Nie ma dla niego niemożliwości.
Miałam zegarek Suunto i bardzo go lubiłam, ale niestety rozszczelnił mi się w wodzie i już było po nim. Ale pływałam z nim naprawdę dużo, więc nie wiem czy to do końca była wada tego zegarka czy moja wina. Później szukałam czegoś nowego i nie zdecydowałam się ponownie. Tym razem wybrałam dla siebie najlepszy zegarek w góry, ale nie tylko, bo dużo biegam, wspinam się… No, dużo tego. Zobaczyłam GARMIN Forerunner i powiedziałam sobie, wow muszę go mieć! Trochę kosztował, naprawdę według mnie jest to drogi model, ale nadrabia wyglądem. Super bransoletka, w pięknym kolorze, moim ulubionym, wygodna, nie obciera i nie brudzi się tak często. Za taką cenę jednak ma spory minus, ponieważ nie posiada bluetootha. Wodoszczelność na poziomie 50, więc jest lepsza niż Suunto i to dla mnie jest widoczne. Oczywiście posiada czujnik tętna, jest odporny na wszystkie wstrząsy. Nie ma też wysokościomierza. Te minusy nie są jakieś duże, ale kurcze, za tę cenę mogli już wrzucić te funkcje.
Bardzo lubię zegarki i niezwykle się cieszę, że te elektroniczne zyskały taką popularność, bo można już wybierać wśród wielu modeli. Jestem teraz fanem XIAOMI AmazFit, który kupiłem kilka miesięcy temu. Niezwykle fajny zegarek, który wyróżnia się swoim wyglądem. Oprócz tego posiada wifi, Bluetooth i jest kompatybilny z Androidem. Mam też telefon z Xiaomi więc wszystko super się łączy. Jeżeli chodzi o zegarek idealny w góry, to jak najbardziej się nadaje ponieważ posiada w funkcjach pomiar spalonych kalorii, kompas, czy wysokościomierz.
Widzę, że w artykule znajduje się zegarek Garmin Forerunner. Mogę się o nim trochę wypowiedzieć, bo posiadam go od jakiegoś czasu. Dość długo go już mam, żeby móc się wypowiedzieć o jego plusach i minusach. Kupiłem go z przeznaczeniem górskim i uważam, że to dobry zegarek w góry. Oprócz tego jednak zacząłem uprawiać więcej sportów i myślę, że jest on świetny do każdego rodzaju sportu i na co dzień. Zdecydowanie polecam go dla osób aktywnych. Świetnie wygląda, więc do pracy śmiało można go nosić. Jedyny minus to nie zbiera prawidłowo tętna przy interwałach, ale widziałem, że to chyba minus tego modelu, bo wiele osób się skarży.
Nawet nie wiedziałam, że są takie zegarki z tyloma funkcjami! Jestem pod wrażeniem, że w zegarkach mogą być takie fajne rzeczy. Ja jednak jestem wierna swojemu zegarkowi, który dostałam jeszcze na komunię. Chociaż nie ma wielu funkcji to dla mnie jest idealny.