Zegarek w góry

Przygotowania do profesjonalnej wyprawy górskiej często trwają miesiącami. Do wycieczki amatorskiej też warto się dobrze przygotować, tak by w górach nic nie mogło nas zaskoczyć. Najlepiej stworzyć listę niezbędnych rzeczy, a na pierwszym miejscu wpisać: zegarek górski. Dlaczego? Wiele marek oferuje dziś specjalne zegarki na wyprawę wyposażone w szereg praktycznych funkcji. Umożliwiają kontrolowanie zarówno zewnętrznego otoczenia jak i stanu swojego organizmu, co nie rzadko jest kluczem do udanej wędrówki. Najpopularniejsze zegarki w teren pochodzą z typowo outdoorowych serii Timex Expedition IQ Adventure oraz Casio ProTrek.

Zegarek w górskim stylu

Te pierwsze utrzymane są w prawdziwie amerykańskim stylu. Masywne, stalowe, niekiedy celowo postarzane koperty i mocne skórzane paski to połączenie militarnego wzornictwa z retro designem. Kolorystyka zegarków natomiast z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom natury. Mamy tu całą paletę brązów, beżów i zieleni, które świetnie korespondują z przeznaczeniem zegarka. Jednak to nie one czynią zegarek doskonałym kompanem nawet tych najbardziej odważnych wypraw. Głównym atutem analogowych zegarków oferowanych w ramach kolekcji Timex IQ Adventure są ich zaawansowane funkcje, jakie zazwyczaj spotyka się tylko w modelach cyfrowych. Marce zależało na podobnej funkcjonalności przy zachowaniu klasycznego wyglądu. Wprowadziła więc unikatowe rozwiązanie, które przełożyło się na doskonałą stylistykę połączoną z praktycznym użytkowaniem.

Analogowy zegarek outdoorowy

zegarek timex T2N721

Zegarek Timex T2N721

Wszystkie zegarki wyposażone są w wodoszczelność na poziomie 100 ATM. Nie straszny będzie im więc deszcz. Można też śmiało zaczerpnąć wody ze strumienia. IQ Adventure to zegarki z kompasem. Kierunki świata wybito na kopercie, a wskazuje je specjalna wskazówka połączona z wbudowanym sensorem pola magnetycznego ziemi. Modele takie jak Timex T2N721 czy Timex T2P141 wyposażone są też w termometr, dzięki któremu zmierzymy nie tylko temperaturę powietrza, ale i wody. Co ciekawe, tutaj również mamy do czynienia z analogowym wskazaniem, a skalę termometru wkomponowano na tarczy zegarka w formie półokręgu. Seria kierowana jest niestety wyłącznie do mężczyzn. Koperty mają standardowy męski wymiar. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby uznać je jako zegarki damskie. Wiele kobiet o silnym charakterze i zapale podróżnika z pewnością skusiłoby się na taki model zegarka. Za to niezwykłe połączenie tradycji z nowoczesnością zapłacimy w granicach 500 zł (dostępne w autoryzowanym sklepie Zegarek.net w kategorii: zegarki Timex).

Cyfrowy zegarek górski dla wymagających

zegarek casio protrek PRW-3500Y-4ER

Zegarek Casio ProTrek PRW-3500Y-4ER

Inną bardzo popularną serią są zegarki Casio ProTrek. Są to zaawansowane technologicznie zegarki cyfrowe dla bardziej wprawionych wędrowców. Przydadzą się na przykład podczas wspinaczki skałkowej, ponieważ wyposażone są między innymi w wysokościomierz. Podobnie jak w seriach Timex nie zabrakło kompasu i termometru, a dodatkowe funkcje jak barometr pozwalają na zwiększona kontrolę warunków pogodowych. W górach ma to ogromne znaczenie przy podejmowaniu właściwych decyzji o dalszej wędrówce. Wśród zegarków ProTrek można znaleźć modele z panelem słonecznym. Pobierają one energię ze światła słonecznego, dzięki czemu nie ma potrzeby ich nakręcania czy wymiany baterii. Modele ProTrek są ponadto bardzo wytrzymałe, więc prawdopodobieństwo, że zegarek kiedykolwiek nas zawiedzie jest znikome. Za spokój górskiego ducha trzeba jednak zapłacić i to niewiele mniej jak 2.000 złotych. W tej samej serii znajdziemy jednak zegarki już od 700 złotych.

Wyspecjalizowane zegarki dla sportowców

zegarek suunto SS019209000_4m

Zegarek Suunto SS019209000 Ambit2 Red HR

Istnieją zegarki, które mogą pełnić pewnego rodzaju pamiętnik górskich wypraw, sportowych osiągnięć i postępów. Znajdziemy je w seriach Suunto Trening, Suunto Outdoor i Suunto Ambit. Umożliwiają one absolutną personalizację treningu, jego planowanie, kontrolę i ocenę. Zegarki zbierają dane, które można przesyłać na komputer, a następnie poddać analizie, nakreślić plany na przyszłość, czy też pochwalić się swoimi postępami w Internecie. Zegarki Suunto wyposażone są w szereg funkcji dla wytrwałych wędrowców. Należy do nich między innymi system GPS, który z pewnością sprawdzi się w warunkach górskich. W niektórych modelach oprócz standardowych wskaźników pogodowych zastosowano też alarm burzowy. Zegarek, który ostrzega przed burzą? Świetna sprawa! Choć ma jednak swoją cenę – tego typu zegarki specjalistyczne to koszt powyżej 1.000 złotych.

Duży plus to możliwość zakupienia dodatkowych urządzeń tego samego producenta, które w łatwy sposób zsynchronizujemy z zegarkiem, a należą do nich między innymi wygodny pas do pomiaru tętna i urządzenie Suunto Movestick Mini, które umożliwia publikowanie danych w ciekawym serwisie Movescount.com. Łączy on ludzi aktywnych sportowo: piechurów, biegaczy, pływaków, rowerzystów, a nawet kajakarzy i paralotniarzy. Zegarki Suunto dedykowane dla kobiet i mężczyzn wyposażone są w test kondycji, licznik spalonych kalorii, czy automatyczny program treningowy. Potrafi też skutecznie zmotywować, dzięki specjalnym komunikatom. Największym minusem jest ich niska wodoszczelność – w większości zegarków to zaledwie 30 ATM. Coś za coś. Choć nie przeszkadza to wcale profesjonalnym sportowcom.

Przed zakupem zegarka warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, z których funkcji na pewno skorzystamy, a bez których możemy się obejść. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów. Jeśli zegarek górski planujemy natomiast wykorzystać również w codziennych stylizacjach – większą uwagę należy przyłożyć do jego wyglądu. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku analogowe modele, np. ze wspomnianej serii Timex Expedition.

Najlepsze zapytania:
  • zegarek w góry
  • zegarki outdoorowe ranking

Zegarek w góry - Opinie i komentarze

Dodaj komentarz