Saperka

Saperka to niewielka, często składana łopata, która pozwala zastąpić większe urządzenia tego typu. Jest przydatna szczególnie wtedy, gdy chcemy wykonać niewielki wykop lub wyciągnąć samochód z zaspy. Zalety saperki to przede wszystkim kompaktowy rozmiar i budowa, która pozwala wykopać dziurę bez dużego nakładu energetycznego. Można ją na przykład wozić w bagażniku samochodu czy bez większych problemów zabrać na biwak.

Saperka składana

Saperka składana posiada bardzo ważną zaletę, jaką jest niewielki rozmiar podczas transportu. Dobre saperki składne wykonywane są z twardej stali, co zwiększa wytrzymałość narzędzia. Większość saperek składanych jest wyposażona w pokrowiec, który ułatwia ich przechowywanie i przewożenie. Współczesne saperki dostępne sklepach, często korzystają ze wzorów wojskowych. Nowoczesne konstrukcje oferują dodatkowe opcje, takie, jak możliwość zamontowania siekiery, piły i noża. Wybierając taką saperkę, warto zwracać uwagę na jakość stali. Niektóre tańsze wyroby, są wykonane z gorszych odmian stali, przez co szybko będą się tępić i niszczyć, a w przypadku wyrobów składanych, może dojść do połamania.

Saperka wojskowa

Saperki wojskowe należą do najtrwalszych modeli – są produkowane na potrzeby wojska i muszą spełniać armijne wymagania. Saperki wojskowe używane w Wojsku Polskim, to zarówno modele stałe, jak i składane. Oryginalne saperki wojskowe posiadają oznaczenie daty i wytwórni. Nazwa tej niewielkiej łopaty wskazuje, na jej pierwotne zastosowanie – była ona używana, jako wyposażenie sapera. Modele sprzedawane w cywilnych sklepach, są często wzorowane na wojskowych. W sklepach można znaleźć także oryginalne saperki wojskowe z demobilu.

Saperka wielofunkcyjna

Saperka wielofunkcyjna to „szwajcarski scyzoryk” wśród łopat. Dobra saperka wielofunkcyjna, posiada między innymi takie funkcje, jak:

  • Piła
  • Klucz do śrub
  • Łom
  • Młotek
  • Niewielka siekiera
  • Kompas (przydatny przy wędrówkach w lesie)
  • Dodatkowe akcesoria schowane w rączce

Istnieją także saperki wyposażone jedynie w te akcesoria, które najbardziej przydają się podczas wypraw. Wybierając saperkę wyposażoną w kilka dodatkowych głowic, zwróć uwagę na to, czy posiada ona pokrowiec. W przypadku dobrej saperki, wszystkie elementy będą wykonane z twardej stali, która nie ulegnie stępieniu, nawet podczas ciężkich prac.

Saperka do wykrywacza

Osoby, które interesują się szukaniem skarbów, często potrafią przejść wiele kilometrów wsłuchując się w dźwięk wykrywacza. Jeśli trafimy na znalezisko życia, brak saperki lub jej połamanie na twardych korzeniach, będzie dla nas ogromnym rozczarowaniem. W takiej sytuacji potrzebujemy saperki, która będzie jednocześnie lekka, jak i bardzo ostra i wytrzymała. Warto zastanowić się wtedy nad wyborem saperki wojskowej o zaostrzonym kształcie. Ciekawym rozwiązaniem są też saperki harcerskie z dodatkowym kilofem i pokrowcem z PVC.

Jeśli tańsze modele nie zdają rezultatu, z uwagi na rodzaj gleby w której kopiemy, warto kupić saperkę ze stali hartowanej. Saperka do wykrywacza może być zarówno składana, jak i z drewnianym trzonkiem. Plusem jest możliwość przytroczenia urządzenia do pasa.

Saperka do samochodu

Dobra saperka, to przedmiot, który na pewno chcesz mieć pod ręką, gdy będziesz musiał odkopać samochód ze śniegu lub błota. Plusem w przypadku takiej saperki, będzie na pewno kompaktowy rozmiar oraz pokrowiec, dzięki czemu, łopatka nie będzie przeszkadzała w bagażniku. Pokrowiec saperki ma za zadanie ochronę innych przedmiotów, przed jej ostrymi krawędziami.

Saperka samochodowa jest wykorzystywana zwykle jedynie kilka razy do roku, można zdecydować się na produkt z plastikową rękojeścią. Takie modele często oferują dodatkowe funkcje, jak na przykład piła umieszczona na krawędzi, kompas w rękojeści oraz schowek na gadgety we wnętrzu saperki.

Tanie saperki samochodowe, zwykle malowane są na czarno, jednak trzeba mieć świadomość tego, że po kilku użyciach, wyrób nie będzie prezentował się tak dobrze. Najważniejsze jest to, jak saperka sprawdzi się w trudnych warunkach, natomiast kwestie wyglądu, są drugorzędne.

Saperka - Ranking 2018

W poniższej tabli znajduje się aktualny ranking produktów w kategorii Saperka. Ranking aktualizowany jest codziennie, dlatego warto sprawdzić jakie produkty są teraz na topie. Ranking udostępniany jest przez porównywarkę Skąpiec.pl.

TOP 5 Saperka Producent Cena
1Fiskars Saperka SKŁADANA 131320FiskarsAktualna Cena
2Cold Steel Special Forces ShovelCold SteelAktualna Cena
3 Saperka składana FIELDMANN Fieldmann FPL 4001Aktualna Cena
4Element NEO Narzędzie NEO z LED 01-026 12 w)ElementAktualna Cena
5Humvee Saperka Folding Shovel Black HMV-SHOVEL-2HumveeAktualna Cena

Saperka - Opinie i komentarze

Dodaj komentarz