Termos to urządzenie, które służy do utrzymywania temperatury płynów, które się w nim znajdą. Składa się z dwóch cienkich ścianek, pomiędzy którym znajduje się próżnia. Dodatkowo ścianki pokrywane są lustrzanką, która odbija światło. Dzięki temu termos jest w stanie utrzymać temperaturę płynów od 6 do 22 godzin. Początkowo wkłady termosów wykonywane były ze szkła, obecnie materiał ten ustępuje stali nierdzewnej.
Zimą dla turysty dobry termos to podstawa. Każdy, kto pił gorącą herbatę po całodziennej wędrówce w górach, wie, o czym piszę. Z drugiej strony termos świetnie sprawdza się w letnie upały, gdy zależy nam na zimnym napoju, który nas ochłodzi i orzeźwi. Na rynku możemy znaleźć całe mnóstwo termosów szklanych oraz metalowych z różnymi systemami termicznymi. Najważniejszym parametrem termosu jest czas, przez który potrafi utrzymać temperaturę płynu. Jakimi czynnikami powinniśmy się kierować przy wyborze termosu?
Termos szklany czy metalowy?
Na rynku ciągle dostępne są termosy ze szklanymi wkładami. Szkło charakteryzuje się dobrymi parametrami izolacyjnymi, jednak ze względu na swoja kruchość, brak odporności na uszkodzenia oraz ciężar ustępuje stali nierdzewnej.
Termosy metalowe są lżejsze i bardziej odporne na uszkodzenia, dzięki temu ich mobilność jest większa niż termosów szklanych. Metal jednak jest minimalnie gorszym izolatorem, jednak zwykły użytkownik nie powinien zauważyć znaczącej różnicy w tym parametrze między termosem szklanym a metalowym podobnej klasy.
Termos turystyczny
Termosy turystyczne obejmują większą część całego rynku termosów. Dobry termos turystyczny musi być lekki, pojemny, szczelny i wytrzymały. Te parametry z miejsca dyskwalifikują termosy ze szklanymi ściankami. Termos turystyczny musi być wykonany z metalu.
Termosy turystyczne powinny długo utrzymywać temperaturę cieczy. Warto postawić na termos o pojemności minimum 0.7 litra. Należy zastanowić się również nad różnymi rozwiązaniami, które ułatwiają obsługę termosu, na przykład automatyczny korek, korek-nakrętka czy zewnętrzna powierzchnia antypoślizgowa.
Istotne elementy termosu
Poza samym wkładem drugą najistotniejszą rzeczą w termosie jest zamknięcie – korek. Korki oferowane w termosach mogą być manualne- tradycyjnie zakręcane, jak i automatyczne. Korki automatyczne pozwalają na otworzenie termosu po naciśnięciu przycisku. Niektóre firmy oferują również termosy z obydwoma systemami. Szczelność korka w dużej mierze polega na ilości oraz jakości użytych uszczelek. Najlepsze termosy są uszczelniane nawet poczwórnymi warstwami uszczelek.
Nakrętka jest kolejnym elementem, który odpowiada za zabezpieczenie termosu. Nakrętka jednocześnie może być kubkiem, który znacząco podnosi komfort picia z termosu. Dobre nakrętki są dodatkowo powleczone pianką izolującą, która utrzymuje temperaturę wlanego płynu. Ciekawą funkcją jest również automatyczne zamykanie nakrętki, które zabezpiecza przed niedokładnym zakręceniem termosu. Niektórzy producenci wyposażają swoje termosy w podwójne nakrętki, dzięki temu korzystanie z termosu we dwoje jest znacznie ułatwione.
Na rynku oferowane są również termosy z podwójną komorą, dzięki której możemy trzymać dwa płyny w jednym termosie. Zmniejsza to pojemność poszczególnych komór, jednak jeżeli lubimy mieć przy sobie na przykład kawę oraz herbatę, to warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.
Termosy z pompką wykorzystywane są głównie do spotkań biznesowych, konferencji oraz różnego rodzaju szkoleń. Utrzymują temperaturę wlanej cieczy oraz dzięki pompce, nalewanie jej jest bardzo proste. Takie termosy są bardziej podatne na uszkodzenia oraz większe i cięższe, dlatego kiepsko sprawdzą się w terenie.
Co wziąć pod uwagę przy zakupie termosu?
Przede wszystkim warto zastanowić się nad pojemnością naszego sprzętu. Duże termosy lepiej sprawdzają się przy dłuższych podróżach, natomiast mniejsze termosy przy krótkich wypadach i spacerach. Należy również wziąć pod uwagę apetyt i ilość osób, które będą korzystać z termosu.
Przed zakupem koniecznie sprawdź czas utrzymywania temperatury. Wiadomo, im lepszy termos, tym czas będzie dłuższy. Tanie termosy zaczynają tracić ciepło już po 5-7 godzinach, podczas gdy te najlepsze trzymają temperaturę w okolicach 20 godzin. W większości lepszych termosów temperatura płynów spada w ciągu doby o 40-60 procent. Warto również wiedzieć, że termosy utrzymują zimno nawet do trzech razy dłużej niż ciepło. Temperatura otoczenia, w której będziemy korzystać z termosu, również ma ogromny wpływ na zdolności utrzymywania temperatury cieczy. Warto przemyśleć, czy termos będzie używany wyłącznie w okresach zimowych przy bardzo niskich temperaturach, czy częściej będziemy z niego korzystać podczas letnich upałów.
Termosy z niższej półki cenowej kończą się na cenach oscylujących w granicach 80 złotych. Za te ze średniej i wyższej półki zapłacimy od 80 do nawet 400 złotych. Nie należy ślepo podążać za pojemnością i gadżetami dodawanymi do termosu. Im więcej „bajerów” tym cena będzie wyższa, a sam termos niekoniecznie dobry.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Termos
1. Rockland Termos ASTRO 1 L waga 545
Dane techniczne:
Rodzaj | Termos |
2. Rockland Termos ASTRO 0,5 L waga 315
Dane techniczne:
Rodzaj | Termos |
3. Orion Termos obiadowy ŻYRAFA dla dzieci dziecka 0,48L 125884
Dane techniczne:
Rodzaj | Termos |
Najtańsze produkty: Termos
1. Rockland Termos ASTRO 0,5 L waga 315
Dane techniczne:
Rodzaj | Termos |
2. Orion Termos obiadowy ŻYRAFA dla dzieci dziecka 0,48L 125884
Dane techniczne:
Rodzaj | Termos |
3. Rockland Termos ASTRO 1 L waga 545
Dane techniczne:
Rodzaj | Termos |
Fjord Nansen Termos HONER 1 L z korkiem zakręcanym – 1 L (apm_5908221317660): Termos poleciły mi już dwie osoby. Bardzo długo trzyma ciepło, herbata jest gorąca nawet po całej nocy. Jest szczelny, łatwy w użyciu. Dla mnie pojemność 1l w sam raz.
Fjord Nansen Termos HONER 1 L z korkiem zakręcanym – 1 L (apm_5908221317660): Trwaly, dlugo zachowuje cieplo.
Ja popieram wypowiedź MIKI. też jestem zwolennikiem termosów Fjord Nansen, sam posiadam akurat model Honer 1l i nigdzie się bez niego nie ruszam. cenowo nie jest źle. Nie jest najtańszy ale widziałem też droższe.
Na pewno jak chodzi o termosy na herbatę i inne płyny to polecam z cała pewnością termosy fjorda nansena. Sam mam jeden juz wiele lat i wciąż jest jak nówka. Temperaturę trzyma bardzo dobre i mimo paru upadków nic mu nie dolega. Warto kupić porządny i sprawdzony termos niż jakiś noname, który po roku będzie trzeba znów nowym zastąpić.
Ja mam ten termos Kovea BLACK STONE i jestem niesamowicie zadowolony, długo utrzymuje ciepło, jest poręczny i szczelny! GORĄCO polecam 😉
A co powiecie o termosie marki Sagaform? Znalazłam taki, cena przyzwoita, duża pojemność.
Jak można robić test termosów, nie uwzględniając marki, dzięki której zawdzięczamy słowo „termos” – Thermos.
A mnie interesuje, gdzie można dostać termos BEZ PLASTIKU. Nie mam zamiaru truć się plastikowym korkiem, dlatego zależałoby mi na klasycznym termosie, jakie produkowano za dawnych czasów, ale wszędzie teraz ten cholerny plastik 🙁
Dodatkowo jeszcze napiszę, że im większy termos tym dłużej trzyma temperaturę.
Do Igi, herbata ma zwykły smak. Stanley w instrukcji użytkowania termosu zaleca co jakiś czas np. raz w miesiącu nasypać łyżeczkę sody oczyszczonej do termosu , zalać go wrzątkiem i pozostawić otwarty np. na noc. Następnie wylać zawartość i umyć zwykłym płynem do naczyń. Zrobiłem tak że starym termosem, którego wnętrze wyglądało jakby było zardzewiałe. Rano wylana woda miała kolor czarnej kawy. Resztę doczyściłem szczotką do butelek i sodą. Po zabiegu wnętrze było jak nowe. Używam go nadal w ciepłe dni a smak herbaty jest taki jaki ma być.
Mimo że Stanley robi swoje termosy w Chinach to jest na nich oznaczenie, że są wykonane na patencie. Po czytałem przed zakupem opinie i informacje o danych technicznych. Jest tam wzmianka, że posiadają dwie ścianki, w jednej jest próżnia a w drugiej węgiel, co ma wpływ na jego jakość. Dodatkowo jak kupimy z legalnego sklepu który zakupił je przez dystrybutora Free Form mamy 25 gwarancji na to że będzie trzymać ciepło. Koledzy w pracy używają marek: Fiord Nansen, Esbit, Tadar i też są zadowoleni. O wiele lepsze od tych tanich z C.H.R.L.
Używam regularnie prawie codziennie termosu od około 12 lat, że względu na charakter mojej pracy. Przez ponad dekadę były to tanie chińskie produkty. Słabo i krótko trzymały ciepło. Zdarzało się, że już po trzech miesiącach były do wyrzucenia. Wydałem na nie niemało pieniędzy. Od zeszłego roku poszedłem po rozum do głowy i zainwestowałem w markę Stanley. I to był strzał w dziesiątkę. W litrowym herbata bywa jeszcze ciepła nawet po d wóch dniach a obiadowy 0,7 l około 12 do 15 godzin jeśli jest to np. zupa.
oki ale co ze smakiem parzonej kawy czy herbaty mnie to interesuje, gdy otwierma termos stalowy z herbatą to cuchnie stalą i plastikiem a herbata ma dziwny posmak i to dla mnie to jest największy problem . Szukam termosu który nie zmienia smaku herbaty czy kawy i jeżeli ktoś taki znalazł to proszę o podanie marki.
Brawo. Poruszyles mega ważny temat który zauważyłem i ja i wielu moich znajomych zapach smak i „smak metalicznosci lub plastiku” w napojach. Nie da sie ukryc ze gorace napoje wejda w reakcje z metalem lub plastikiem w mniejszy lub wiekszy sposob i odczuwamy to (jedni mniej drudzy bardzie inni wcale) Ja odczuwam metalicznosci i źle mi się pije z metalowego kubka lecz niestety nie ma termo kubków że szklanym wkładem lecz na szczęście są termosy jeszcze.
Mam na oku fajny termos ale według artykułu lepiej, żeby był srebrny i odbijał światło? Ten upatrzony jest czarny.
Ja ,mam czarny termos z firmy ferrino model extreme i trzyma bardzo bardzo długo gorącą temperaturę. Po 12 godzinach herbata dalej parowała. Po 5 godzinach poparzyłam się. Jest drogi, ale czasami uda się go kupić na wyprzedaży.
Ja też wolę kubek. Kupiłam model outer i nie zamienię go na żaden inny. Rzeczywiście kubek utrzymuje temperaturę jak w opisie, w końcu ktoś mówi jak jest.
kubki to mozna śmiało polecić Fjord Nansen, są tanie a szczelne i dobre w utrzymywaniu temperatury.
jeżeli chodzi o kubki termo to tylko contigo <3
Termosy są dobrym rozwiązaniem w podróż ale coraz większą popularnością cieszą się kubki termiczne, dorównujące właściwościom termicznym termosowi. Osobiście używam kubka termicznego MUGSY w biurze oraz kubka OUTER w samochodzie, modele utrzymują ciepło ok 12 godzin i są szczelnie, nic nie przecieka. Polecam testowane modele, nie polecam tanich kubków poniżej 20 zł bo to wywalanie pieniędzy, nic nie są warte.
A jaka jest różnica pomiędzy kubkiem termicznym, a termosem? Ucho? 😀
Ostatnio kupiłam nowy termos, bo mój niestety przeciekał ale już był stary więc coś mogło w nim puścić. Teraz zdecydowałam się na termos metalowy z gumową częścią do trzymania. Bardzo pojemny, bardzo dobrze trzyma ciepło, bo jest w stanie utrzymać ciepłą wodę przez całą noc. Fajny na wyjazdy i na codzień.
dwie warstwy metalu i próznia pomiędzy nimi?
Artykuł bardzo fajny ale rankingiem niema się co sugerować, najpopularniejsze są najtańsze termosy nic z jakością to niema współnego.
tak, ale dołożysz parę złotych i możesz mieć esbit, który jest niezły. mają nawet takie termosy-pojemniki na pożywienie, bardziej w kształcie miski.
Ja mam właśnie tego esbita na jedzenie i świetnie się spisuje. Utrzymuje ciepło długo i porządnie jest wykonany. Nie ma co, dobra jakość za nieduże pieniądze.
też mam esbita i zabieram go bardzo często na uczelnie, i super się sprawia, mam go już jakiś czas i nie zamieniłabym go na żadne inny
Bardzo dobre termosy znalazłam w Duka, spory wybór mają a i porządnie wykonane, męzowi tam właśnie zamówiłam termos do pracy.